4. osa

Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2018, 2:36

Dobře udělaná planetová je taky skoro bezvůlová ... problém bude asi v tom, že za tu cenu v odkazu to bude něco v tom smyslu čím víc zubů v převodech tím víc Adidas ..... :lol:
stručně řečeno ... budou to nejspíš jen vyhozený prachy, ale to asi nikdo nechce slyšet..... :wink:
Na požadovanou přesnost v detailu je třeba poněkud přitlačit na cenovou pilu a koupit něco co má opravdu prakticky bezvůlové provedení, tedy harmonickou nebo planetovou převodovku s garantovanou mrtvolou, nikoliv asijskou imitaci 4-té osy z odkazu.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2018, 11:23

tak od dodavatele jsem dostal info že backlash je 0.01 mm. to by mohlo být snad oka, co myslíte?
moc děkuju!
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 4. 2018, 11:34

to je údaj pro rotační osu uplně k ničemu.. těch 0,01mm je jako kde? na obvodu hřídelky průměru 1mm nebo na obvodu hřídele 1m ? u převodovek se udává vůle ve stupních.. resp v úhlovejch jednotkách..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2018, 11:43

hřídel by měla být 25mm, jestli tomu správně rozumím
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 4. 2018, 11:57

ono je to stejně jedno, potřebuješ-li to kup to .. ono za 7000,- to určitě nebude žádnej zázrak, těch 0,01mm ti odpověděl nějakej Lojza protože to je takové pěkné číslo, ale s realitou to asi nebude mít nic společného.. resp těch 0,01mm si můžeš naměřit kdekoliv, klidně ti mohl napsat že je to vůle v ose když to má v mm ..
za ty peníze máš univerzálku, motor, domek a harmonickou převodovku.. já se obávám že za ty peníze nekoupíš ani tu čínskou převodovku tak to celkově určitě nebude žádná sláva.. ale profi za statisíce kupovat nebudeš, stavět z komponent za desetitisíce asi taky ne tak ti nic jiného nezbývá :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2018, 12:14

Jak píše Ras už dle sofistikované odpovědi o vůli setina je jasný že prodejce nemá ani páru vo co go .... :lol:
Mimochodem jak tam chceš ty hodinky a prsteny tou universkálkou upínat???? jen tolerance házivosti upnutí takový universálky je okolo pěti stovek a to asi ještě když budeš mít štěstí....
Pro zajímavost jak velký průměry dílů na tom hodláš dělat?
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

25. 4. 2018, 4:19

kruhové vnitřní pruměry cca pod 30mm nejčasteji + budu potřebovat klasicky upínat hranatý materiály a to možná častěji jak kruhový. proto mi ta univerzálka přijde vhod. jinak na kruhový věci typu prsteny jsem zymýšlel nějaké samocentrovací sklíčidlo s rybinovými čelistmi, něco na způsob tohoto https://www.google.com/search?client=fi ... 5lXiYUniM: ...no jenže tam zase nesedí velikosti hřídele na hlavě, abych to mohl narvat na tu čínu + se mi nechce přendavat sklíčidlo a po každém přendání znova celou osu vyrovnávat :/ ideální by bylo menit jen čelisti. jenže samotné rybinové čelisti jsou jen na šroubek, pokud vím, takže už jsem z toho uplně zničenej :(

neměli byste tip na nějakou vhodnější hlavu/sklíčidlo?

do číny jdu krom nízkého budgetu mimochodem i proto, že i v ČR a kolem všichni tahají obdobné osy taky z číny, akorát že nabízejí za dvojnásobek ceny.

..motor tam prý není v balení :/

je pravda, že backlash jde minimalizovat tím, že otáčím s osou stále jen v jednom směru? mach by to měl uměnt nastavit...

díky!
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2018, 7:29

Zeptám se asi blbě ... a soustruh máš????
Na to co chceš dělat dle mýho soudu budeš potřebovat hromadu různých speciálních trnů, přípravků atd .... na to, že to spolehlivě a přesně upneš pomocí nějakých čelistí z toho odkazu moc nespoléhej.
Dělám poslední dobou různý tenký kroužky se závity na optiku, ozubený kola atd. a upínání pomocí sklíčidla a čelistí je vesměs to poslední co používám. Nejvíc toho dělám s použitím kleštin a nebo používám 6-ti čelisťový upínače týhle firmy http://www.kochmaschinenbau.de/download/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nechci bejt hnusnej, ale doporučil bych Ti na vyřešení problému s upínáním znatelně navýšit budget ... kvalitní upnutí je totiž základ jakýkoliv práce a nevyplatí se na něm šetřit. Čím kvalitnější a přesnější je nějaký universální systém, tím je zpravidla dražší. Na druhou stranu jde ale spoustu věcí upnout pomocí přípravků, který si člověk celkem snadno a levně udělá sám, ale soustruh je v tom případě základem .... :wink:
Mrtvola ve 4-tý ose je prostě mrtvola a nic na tom nezměníš. Mach umí s tou mrtvolu např. ve šroubech počítat. Nicméně ona tam stále bude a ovlivní tuhost stroje a kvalitu obrobenýho povrchu a konečnou přesnost. To jestli u tý osy nastavení v machu pomůže nebo ne závisí na spoustě faktorů, těžko to dopředu odhadovat. Hodně záleží na silách při obrábění a taky na Tvých zkušenostech.
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

26. 4. 2018, 2:41

jo ty 6-ti upínáky vypadají dobře.


soustruh mám, ale punkový. tohle plánuji jako 4.osu na CNC. než se parat s přendaváním hlav, kleštin a buh ví co, zatím asi nej plán mi přijde ten, že do univerzálky upnu nějaký rozpínací trn či něco takového a poladím to odchylkoměrem. to už přeci musí stačit, aby se gravírovasná linka na obvodu prstenu na obou koncích setkala ne?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

26. 4. 2018, 2:46

Když dá Bůh, tak se sejdou a když nedá, tak budou linky dvě. :)
www.mosaznevyrobky.cz
VENCAZ
Příspěvky: 223
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

17. 5. 2018, 4:28

je prosím nějaký rozdíl, pokud pracuju se sklíčidlem (4čelisti) o prměru 100mm nebo 80mm? asi čelisti nemají stejný množství prostoru ale jinak je ještě něco čím by bylo 80mm třeba horší?
díky:)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“