jistič-nevím si rady

cncprecision
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 1. 2014, 6:56

20. 1. 2014, 8:58

Zdravím všechny, začnu od začátku.
Byl jsem se podívat na CNC Pedersen Vepematic s TNC 360, kde jsem ho normálně zapnul a zkusil dělat a nebyl problém.
Při převozu se nic nerozpojovalo ani nepřerušovalo. Tušil jsem že 25A jistič bude málo a taky že jo. Při zapnití vypínače naběhla obrazovka až do Chybí napětí pro řídící relé. No a při nahození pohonů, neboli zapnutí napětí pro řídící relé vyletí jistič v rozvaděču dílny i hlavní před dílnou.
Tak jsem si myslel, že když dám 50 A jistič před dílnu, tak bude po problému. V rozvaděči je jistič 32 A char B. mimochodem na tento jistiš stroj jel i na minulém působišti.
No a problém stále trvá, jakmile chci nahodit pohony, tak vyletí jistič v rozvaděči (32A chr.B) tak také nový jistič před dílnou (50A char.B).
V rozvaděči stroje jsou tři obrovká trafa. Myslíte že to může mít opravdu tak brutální náběh? Nebo spíš hledat někde skrat způsobený třeba převozem?
Za každej názor budu rád, protože jsem s toho už nešťastnej... Hlavně mi nejde do hlavy, že vyletijou oba jističe, a že přes 32A jistič to vyrazí i 50 A co je za ním...
Mám pocit, že to bude nějaká prkotina...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 1. 2014, 9:05

dej tam jističe s char. C
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2014, 9:17

jestli lita i neco v rozvadeci tak to promer na zkrat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
cncprecision
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 1. 2014, 6:56

21. 1. 2014, 9:14

no to můžu dát ten první 32A s C chrakteristikou, ale do skříně před elektroměr mi Ccko nepovoli... to se musí žádat na čezu
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

21. 1. 2014, 9:26

Pokud vyměníš tu 32 za C tak by měla vydržet jestli je to jen náraz a mohla by vypadnout ta 50. Pak by to byl skutečně jen náraz. Já to však vidím na nějaký zkrat. Proto bych nejdříve proměřil nebo nechal proměřit.
Krása pomíjí, blbost je věčná
cncprecision
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 1. 2014, 6:56

21. 1. 2014, 1:44

tak jsem se posunul o kousek dál, a to: jel jsem na místo kde stroj dříve fungoval, rozdelal škatulu s jističem a bylo mi to jasny, jistič obejitej. Tak jsem šel dál a zjistil jsem, že je jištěn 50 A v Cčku... Takže na prd. Tak nevím jestli mám navýšit jistič, nebo co, protože C charakteristiku tady nechtějí povolovat prej.
Nebo pak leda sehnat koumáka, co umí udělat s nějakyho jističe jinej jistič, tzn překdělat vnitřky... Kdyby někdo věděl poradit, tak rád na oplátku posloužím také...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2014, 1:51

tak dej pred ty trafa varistor, timsnizis proudovy naraz a doufej, ze ti stavajici jistic udrzi masinu v chodu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

21. 1. 2014, 2:59

prosím tě kolik ma to cnc papírovej příkon?
neběží ti tam ještě něco jineho? třeba el kotel nebo jinej stroj?

Tak mi to nedalo a zašel jsem se podívat do rozvaděče. jako hlavní jistič mame deon 50A měnili jsme jej tak před 2lety protože jsme zateplili barak a nebylo už potřeba mit tam silnější. a normálně mi běží kotel 24kW a ktomu ještě 2 stroje dohromady dalších 10kW

volal jsem i revizakum z práce a prej bys tam měl mít deon ne běžný jistič. taky mi řekli že Cčkovej ti energetika nepovoli .
skus deon,na deonu se dá pak nastavovat charakteristika vypínáni.
pak je ještě varianta že tam máš někde skrat. nebo dát silnější jistič.
Naposledy upravil(a) Kvako1 dne 21. 1. 2014, 6:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2014, 5:39

Trifazovej stykac tri odpory tak 10ohm hodne vykonovy a spozdovaci rele nebo starter od zarivek je taky ok
Prvni okamzik to je rozepnute a prez kontakty stykace jsou ty odpory
Posleze ten stykac sepne ten starter a musi tam byt jeste samopridrz
Je to jednoduche a asi nejlevnejsi co se da bez ohledu na jakej prikon to potrebujes
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 1. 2014, 6:52

zpožďovací relé ani není potřeba, já to mám takhle přes odpory taky a v podstatě ta chvilka co se drží tlačítko (0,2 -0,5s nebo kolik to je) bohatě stačí na to aby se trafo nabudilo a pak se odpory odpojej, žádným dalším obvodem jsem to nekomplikoval.. má to jedinou nevýhodu, pokud by došlo zároveň ke dvěma poruchám 1, zůstalo by zaseklé spínací tlačítko + by nesepnul druhej stykač co je napřímo z nějakého důvodu, teklo by to přes ty odpory a po cca minutě se rozpálej že se taví cín :D mám tam 3x5 50Ohmovejch 20W keramickejch paralelně asi za 5-10kč/kus zapájený a zalitý ve smršťovačce..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 1. 2014, 7:24

Pokud jsou ty trafa tři jak píšeš nešlo by je zapínat postupně???
Jen placám nejsem elektrikář to mě jen napadlo :D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2014, 7:52

Prvně měnit hned jističe není zrovna nejlepší řešení. Charakteristiky mají svůj smysl a až celý stroj shoří kvůli blbému jističi, byla by to škoda.
Buď má stroj opravdu takový příkon, případně jen proudový náraz při spuštění, chybu zatím neřešíme.

Pokud má stroj obrovská trafa tak záleží na co? Někdy jsou jen pro oddělení - tedy jako ochrana před nebezpečným dotikem což se dá dnes vyřešit jinak a nebo napájí obvody např. 110V což už bývá komplikovanější.
Nejlepší by bylo hodit sem pár fotek štítků, případně schémá jestli je.

Jinak zmiňované rezistory jsou OK, pak NTC Termistor nebo přímo soft starter pro transformátory.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
cncprecision
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 1. 2014, 6:56

21. 1. 2014, 8:00

diky, zajimavy názory, proberu to s elektrikářem, protože já tomu moc nerozmim...
Jinak trafa postupně zapínat nejdou, to jsem řešil dneska celej den a prej to nejde...
Napadlo mě taky něco co ten startovací proud pustí postupně, ale prej všechny takový zařizení jsou na ten výkon šíleně drahý.
Mám od toho dokumentaci, ale výkon a jištění celkově tam nikde prostě není...
Zkrat jsme taky přemýšleli, ale když jsme to dali natrdo jenom za 40 A nožovky, tak to jelo... Takže skrat jsme řekli že asi nee.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2014, 8:09

dej tam ten softstart jak jsem psal ja nebo ras a bude to chodit
vyjde te to na cca 1000,- Kc
funguje to na svarecku co vari 400A
a to byla na 16A jistici s char B
tedy bez sance aby to razen vyhodilo
soucasne je to temer hned seple naplno
teoreticky by melo stacit ten stykac primo napojit na fazi
nez to mechanicky priskoci a sepne tak to prez ty odpory sebere ten prvni raz
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2014, 9:04

RO i RA ti radí dobře... desítkama let vyzkoušené spolehlivé funkční
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“