vůle v matici kuličkoveho šroubu

Odpovědět
cncprecision
Příspěvky: 21
Registrován: 8. 1. 2014, 6:56

13. 2. 2014, 7:11

Zdravím,
mám stroj Pedersen Vepematic 5V, začal jsem obrábět konečně po dlouhých problémech které mě po cestě k úspěchu potkaly.
Jediné co se mi ještě nezdá je, že když frézuju, tak mi dost chodí stůl v ose Y. šroub jsem dotahoval v uložení, tak jestli už je třeba volná matka.. Nebo motor nemůže být nějak zesláblej už, že by to neudržel tuhý?
Co si o tom myslíte, určitě s tím má zkušenost kde kdo, tak bych rád věděl co a jak než začnu koumat sám...

Díky za názory
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 2. 2014, 8:12

vem hodinky a měř.. chytni přesný hodinky s tuhým stojánkem na vřeteník na stůl něco proti a hejbej motorem najednu stranu do plynulého záběru a pak na druhou a vidíš hned jak se hejbe stůl (kdy se začne hejbat), tím zjistíš jestli je a jaká vůle ve šroubu ( součet vůle v matici + vůle v ložiku)
vůli v ložisku zjistíš když budeš měřit přímo konec šroubu vůči domku ložiska, případně nějakou plochu pevně spojenou se šroubem, např si na šroub nandáš nějaké svěrné pouzdro a vůli v matici dopočítáš rozdílem těch dvou.. porovnáš to s nějakejma "tabulkovejma" hodnotama pro tvé provedení, jako že např 0,02 je normální pro čínskej šroub a uložení a nebo že třeba 0,5 je nenormální :D a rozhodneš se pro nějaké řešení..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 2. 2014, 10:10

v takový mašině asi čínský šrouby nebudou
ty nečínský Ti opraví nebo vyrobí novej v KSK Kuřim
byli docela ochotný
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“