CNC řezačka 4mm bukové překližky

Odpovědět
nicecontrast
Příspěvky: 12
Registrován: 4. 12. 2014, 8:40

4. 12. 2014, 9:56

Zdravím všechny,

prosím o rady před nákupem - níže popisuji potřeby, zatím zjištěné možnosti a rozhodnutí ke kterým inkliminuji
mám velkou potřebu řezat různé tvary z bukové nebo topolové překližky, nic víc nepotřebuji, používat hodlám bych 4mm tloušťku
stroj chci koupit co nejlevněji je možné.

1) ROZMĚRY - největší tvar který potřebuji vyříznout má je 380x330mm

pracovní prostor - 400x300mm je tedy málo (o chlup - nedá se to nějak obejít vkládáním?) -> musím tedy uvažovat o variantě 600x400mm


2) VÝKON - mám představu že tu 4mm bukovou překližku oříznu do 5ti minut - délka obtahované trasy je cca: 1500mm - průměr nástroje (frézy): 2mm

po konzultacích (bohužel s kovoobráběči):
- mělo by stačit 300W vřeteno - 12000 ot./min
- mělo by stačit 4000mm/min maximální rychlost
- nemělo by být nutné chlazení (to má stejně 800W a výš)

3) KVALITA ZPRACOVÁNÍ - koukám po JY kompletech v číně (cena) - variantách s kul. šrouby

- četl jsem že stoly nad 400x300 nejsou příliš pevné, ale jednalo se o frézování do hliníku atd. takže trochu předpokládám že to s tím souvisí a u překližky budou nároky a tím pádem síly menší.

- jsem připraven na hluk a na adekvátní objem odpadu v podobě pilin, rád bych celé zařízení strčil (časem) do boxu z plexi s pevným odsáváním abych mu prodloužil životnost - možná naivní představa kterou splní pravidelná každodenní údržba

- prvotní zátěž (představa) - 10-25ks / den (při 5minutách na kus - 1-4h denně)
- maximální zátěž (odhad) - 100ks / den (8,5h denně)


4) OVLÁDÁNÍ - všechny objekty mám kreslené v Adobe Illustrator CS3 - řezat hodlám s Mach3
- prověřil jsem si export z AI do DXF
- načtené DXF se mi nepodařilov Mach3 zatím dostat do stavu kdy tvar vidím na displayi
- narazil jsem ještě na možnost CAM převodu do gcode pomocí Cut2D a výsledný gcode soubor v Mach3 už jen načíst
- myslím že pro můj účel je manuální ovladač ke stroji k ničemu

5) CENA - mám pro ten stroj práci a vím jakou, nechci nic navíc
- dokud mi stačil prostor 400x300mm - měl jsem budget $1000
- s prac. prostorem 600x400mm - budu rád když se vejdu do $2000


Prosím o potvrzení zjištěného či poukázání na případný nesmysl.
jsem naprostý nováček, prosím o shovívavost :)

O své budoucí zkušenosti, zdroje nákupu atd. se rád podělím.

Dík.
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

5. 12. 2014, 3:05

pokud mohu poradit (všeobecně) tak jdi rozhodně do většího formátu frézky/routeru, 800x600 je základ. při jednom kusu na stole a při počtu kusů o kterých píšeš, u toho budeš "přilepenej" a každejch 5 minut s tím budeš šukat - až se z toho za pár dnů definitivně ošukáš - vlastní zkušenost. chápu, že do toho nechceš/nemůžeš/bojíš se ze startu nacpat balík peněz, ale pokud je ta výroba dlouhodobá a v množství jak píšeš, tak bych se až tak nebál.
na druhou stranu by tvoje potřeby splnila i velice jednoduchá (překližková/MDFková), vlastnoručně postavená "jednoúčelová" mašinka, myslím si.
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

6. 12. 2014, 3:29

Neuvažoval, nebo zkoušel jsi CO2 Laser ? Pokud by ti nevadil tmavý okraj na výrobku.
Cca 2,5 roku pozpátku jsem mněl CO2 gravírku 550 x 400 mm dovezenou z Číny, v té době stála 2600 Euro včetně roštu a otočného přípravku na flašky.
Dnes už bude buď levnější, nebo lepší v té samé ceně.
Chodila celkem schopně. Řezal jsem s ní mimo jiné i 4 mm překližku - na 2 průchody. Na jeden to šlo také, ale 2 jsem dával pro jistotu.
Rychlost byla cca 2 - 3 minuty na uvedeném formátu zaplněném zcela obrazci.
V příloze je gravírka a zhruba obrazce, které jsem pálil.
Přílohy
foto.jpg
foto1.jpg
Ukázka.jpg
nicecontrast
Příspěvky: 12
Registrován: 4. 12. 2014, 8:40

7. 12. 2014, 7:33

:Gulliver64

díky za odpověď, ten formát 600x400mm mi bude bohatě stačit, máš pravdu že to bude s tím vkládáním na budku, ale lepší než to nakupovat hotový za 300,- :)
peněz se tolik nebojím, ale dal jsem si nejdřív budget litr ($) a nakonec jsem na 1280,- se všim všudy (300W)
určitě bych rád pokročil směrem vlastního projektu "mašinky" ale i když jsem Mechanik Elektronik, rád bych to nejdřív viděl hotový a pak se třeba i "inspiroval" :D

:vencavagon
taky děkuji za názor, uvažoval, bohužel vadí :)
za 2.500 dolacu se vsim vsudy je presne ten rozmer jak pises,

s těma hranama se to dá vyřešit přelepováním trasy takovou speciální páskou a samotná plocha řezu pak dodatečným okartáčováním,
byl jsem na exkurzi u kluku co dělaj v Železným Brodě skateboardy a longboardy (https://99factory.com/cs/" onclick="window.open(this.href);return false;) a ty ho tam maj, ale to je kotel peněz :)

Mám nabídku 600x400mm za 1.280 dolarů s 300W vřetenem, se všim všudy z UK, myslím že za ty prachy bych to sice postavil, ale proseděl u toho tak 2 měsíce veškerýho volnýho času.
http://www.lybga.cn/product/60119552693 ... chine.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to čínská značka LY - Ty samý mašinky prodává http://www.agi.eu" onclick="window.open(this.href);return false; za asi 3x tolik, ale měli je letos na MSV v Brně takže jsem měl možnost je tam okouknout :)

Co myslíte poměr cena / výkon?
Naposledy upravil(a) nicecontrast dne 7. 12. 2014, 8:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2014, 8:05

Až na to vřeteno, to je kámen úrazu.
Málo otáček, horší kvalita a hrozný hluk. Ideálně to koupit bez něj a osadit tam čínského vodníka s 24.000ot. Budeš mít celkem ticho a můžeš jezdit 2x rychleji :)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
nicecontrast
Příspěvky: 12
Registrován: 4. 12. 2014, 8:40

7. 12. 2014, 8:08

:Cjuz

dík za odpověď, popravdě, kecal bych že jsem nekoukal po tomhle:
http://www.lybga.cn/product/60121243198 ... Clamp.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ale to už je za 1.750 dolacu a mam pocit ze to je zbytecnej luxus, rozved to prosim :)

Dík
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2014, 8:21

No je to jednoduché.
Na dřevo je ideální jednobřitá fréza - dobře vynáší třísku a hlavně se snadno zavrtává. Nevím jaké budou tvary, ale vnitřní tvar je omezován průměrem a rádiusem frézy. Já třeba nejčastěji jedu 2mm u malinkých motivů 1mm.
No a na takto malé průměry je velice potřeba hodně otáček aby to netrvalo sto let, navíc horší přesnost vřetena způsobuje větší opotřebení nástroje a větší šanci zlomení.

PS: Ale jsou tu větší profíci :)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2014, 9:19

Ta vřetena 300W moc hlučná nejsou, v tom problém není.
Ale jinak stojí za prd. Kromě nízkých toček a nízkého výkonu je hlavním problémem jejich tenká hřídel (jedno mám na svojí frézce).
Na první pohled to sice vypadá, že z toho leze hřídel nějakých 16mm. Ale tak to není. To je jen nástavec na konci hřídele, jinak vlastní hřídel má jenom 8mm.
Výsledkem je, že ta hřídel nic nevydrží a ohýbá se. Po pár hodinách frézování ta moje začně šmajdat klidně o nějakých 0.1-0.2mm. Tak to vezmu spostě do svěráku a normálně rukou to srovnám tak na 0.01mm, pak to zase chvíli je OK.
Tady na fóru jeden člen popsal doplnění vnějšího ložiska až na tu silnou část vřetene, to by asi fungovat mohlo.
Já vřeteno vyměňuju za Atas.

Jinak když budeš kupovat nějakou tu frézku 6040, tak se podívej jaká má vedení. Většinou mají podepřené tyčky, ale viděl jsem už i verzi v nepodepřenými. Navíc i mezi těmi podepřenými je ještě rozdíl v průměru tyček.
nicecontrast
Příspěvky: 12
Registrován: 4. 12. 2014, 8:40

8. 12. 2014, 8:49

:Cjuz

Dík - chci používat taky 2mm frézu - budu na tom dělat jen jednoduché "obtahování" tvarů skrz 4mm dřevěnou (bukovou nebo topolovou) překližku (občas 8mm)
Neporadil by jsi mi přesně ten nástroj? Koukal jsem že se dají koupit od 50,- až po 1200,- a ani u jednoho není napsáno dřevo :)

Potřeboval bych ideálně názor někoho kdo zpracovává jen překližky, jinak se nic jinýho "radši víc než míň" nedozvím :)

:Mex

Také děkuji za názor - koukal jsem na to a skutečně tam je 8mm hřídel, nepotřebuju ale až zas tolik závodit na tom stroji - navíc nevím s jakým mat. pracuješ.
Navíc u mě přesnost na 0,1mm nehraje až tak velkou roli, jedná se o estetické tvary, neplní to žádnou funkci.

Myslíš že těch 12000 ot / min je málo? Myslíž že ta dřevěná 4mm tlustá překližka může tu hřídel taky ohnout?

Koukal jsem na atas vřeteno a potřebuje invertor - opravdu vážně přemýšlým nad tou 800W vodním chlazením a invertor verzí, je to ale + 500 dolaru
Na druhou stranu az to zjistim tady, tak bude 500 dolaru malo.

Nekdo tu ale preci musí obrezavat 4mm preklizky, nebo ne? :) nejaky modelar by mi mohl poradit treba!

Pánové omlouvám se že jsem taková lama :) Díky za trpělivost.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 12. 2014, 11:59

nicecontrast píše: :Mex
Také děkuji za názor - koukal jsem na to a skutečně tam je 8mm hřídel, nepotřebuju ale až zas tolik závodit na tom stroji - navíc nevím s jakým mat. pracuješ.
Navíc u mě přesnost na 0,1mm nehraje až tak velkou roli, jedná se o estetické tvary, neplní to žádnou funkci.

Myslíš že těch 12000 ot / min je málo? Myslíž že ta dřevěná 4mm tlustá překližka může tu hřídel taky ohnout?

Koukal jsem na atas vřeteno a potřebuje invertor - opravdu vážně přemýšlým nad tou 800W vodním chlazením a invertor verzí, je to ale + 500 dolaru
Na druhou stranu az to zjistim tady, tak bude 500 dolaru malo.

Nekdo tu ale preci musí obrezavat 4mm preklizky, nebo ne? :) nejaky modelar by mi mohl poradit treba!

Pánové omlouvám se že jsem taková lama :) Díky za trpělivost.
Ono u toho šmajdání nejde o přesnost finálního výrobku. Jde o to, že nástroj se netočí ve své ose rotace, ale opisuje kruh. Takže v některé části otočky se třeba zuby frézy vůbec nedotýkají materiálu, v jiné jsou zase do ní zaříznuté naopak moc. Kolem toho je tady na fóru několik vláken.
Většinu věci, co jsem zatím dělal, byla práce se dřevem (hlavně 3D). A tam to 2 nebo 4 břitá fréza 6mm a parametry F1200, šíří úběru 5.4mm a hloubkou úběru 0.8mm během takových 30-40 hodin frézování ohne hřídel natolik, že musí následovat "léčba svěrákem".
Na plastech (dělám většinou s HIPS) to toli asi nedělá, tam je ten řezný odpor asi přece jen o dost menší. A navíc tam většinou používám menší průměry nástrojů.

Překližku jsem frézoval vždy frézama s menším průměrem, jedno nebo dvoubřitou karbidovou frézou 1/8" (tj. 3.175mm) na neželezné kovy z eBay (cena sady 10ks fréz je do 20 USD). Jde to pěkně.
Je dobré si vyladit postup frézování. Osvědčilo se mi sebrat v prvním průchodu jen velmi malou výšku, tak 0.1-0.2mm, a teprve na druhý úběr to případně vzít celé. Jde o to, že to lehké přelíznutí na začátku zabrání vyštipování povrchu, což je u překližky jinak problém.

Jinak ten Atas i s měničem jsem koupil levněji než je těch 500 USD. Mám pocit, že mě stálo vřeteno 500W nějakých 3500 Kč a měnič mám z druhé ruky za 2000 Kč.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2014, 8:36

nicecontrast píše::Cjuz

Dík - chci používat taky 2mm frézu - budu na tom dělat jen jednoduché "obtahování" tvarů skrz 4mm dřevěnou (bukovou nebo topolovou) překližku (občas 8mm)
Neporadil by jsi mi přesně ten nástroj? Koukal jsem že se dají koupit od 50,- až po 1200,- a ani u jednoho není napsáno dřevo :)
No já beru ty "obyč" do stovky.
1. vzhledem k amatérizmu a blbosti se mi sem tam povede zlomit
2. i přes to že se jede "jen" dřevo se taky časem otupí
3. nemám takový stroj aby dokázal využít tu lepší
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
theodor
Příspěvky: 84
Registrován: 29. 5. 2010, 9:05
Bydliště: Blansko (Jihomoravský kraj)

15. 12. 2014, 7:21

Moc jsem toho nepostavil,ale o to víc jsem toho vyfrézoval. Naprosto souhlasím s Guliverem. Lepší je si připlatit za větší stroj. Vřeteno 12.000 otáček je minimum, kór na 2 mm frézu. Přesnost potřebuješ, pokud to budeš řezat na dvě špóny, jinak to bude hnusný, nebude to sedět. Nicméně pokud to bude mít kuličkové šrouby, přesnost nebude problém, otázkou je rychlost 4m/ minutu to je sen, zejména pokud to budeš řezat skrz a upínat na úpínky. Navíc to bude vyštípaný. Stůl si kup co největší nezapomeň na to, že to musíš nějak upnout. Já mám nyní frézku cca 400x700 mm a řezat se na tom skrz vůbec nedá. Pokud to máš na hraní a nemáš co dělat po večerech a proč ne, ale pokud se tím chceš živit, čím větší stroj tím lepší. Nícméně bordel to bude dělat, prach, a hlavně hluk, čím větší nástroj tím větší bordel. :) .
nicecontrast
Příspěvky: 12
Registrován: 4. 12. 2014, 8:40

16. 12. 2014, 9:57

:Mex
Díky moc za podělení se o zkušenosti - na 300W verzi s 8mm hřídelkou jsem zanevřel abych se tomu úplně vyhnul / navíc ta verze stolu k tomu byla bez dvojtě vypodložených ložisek na pojezdech osy Y

:Cjuz
Děkuji za upřímnost, myslím že na tom budu velmi podobně :) oka, začnu těmi levnými - několik lidí mne už odkázalo na http://www.cncshop.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - nejen kvůli ceně ale prý také ochotě poradit atd - nevím, vyzkouším a dám vědět :)
Případné tipy na "spolechlivé" obchody s nástroji v ČR vřele uvítám

:theodor
Ahoj, díky za názor. Popravdě - nemůžu nic než souhlasit, ale mám rozpočet 2000$ a tím se prostě jako laik (rozuměj totální lama bez strojařského vzdělání) na větší rozměr nevyšvihnu. Každopádně díky Guiliverově příspěvku si dávám fakt bacha a v podstatě jsem nákup oddálil až doteď. S tím řezáním skrz - počítám s tím že to pojedu na několikrát, každopádně budu hlavně obřezávat tvary té 4-8mm překližky a vrtat díry skrz. Pokud uvidim že větším nástrojem to obřezávání půjde líp tak se toho nebojim, s prac. prostorem bych měl mít nějakou rezervu ještě - polotovar který chci obtahovat bude mít 400x350mm - něco seberou ty uchytáváky, ale i tak tam je rezerva na to to obtáhnout třeba 5mm nástrojem.

Návratnost investice mám spočítanou na 100ks / rok tudíž sem to trošku přehnal s těmi požadavky na začátku.

Právě mám objednáno - 2000$ / ještě jsem nezaplatil (pořád šaškujou s cenou) ale už to vypadá že dneska:

600x400mm - kuličkové šrouby s 5mm pitchem a dvakrát podloženými pojezdy, 3 osu - bez zarážek (snad to nezkurvim), 800W vřeteno (vodou chlazené s pumpou a hlavně 20mm hřídelí) s 1500W invertorem (integrovaným do control boxu)
doobjednal jsem 4 takové ty pákové držáky na upnutí materiálu - přemýšlel jsem ještě o nějakém ovladači či miniPC se spotřebou do 30W ale mám doma jeden komp co ještě poslouží s 200W zdrojem tak než zdechne, hodim to na něj.

Jestli mi to někdo postavíte za ty peníze lepší, tak uvítám každou nabídku! :))
Jestli kupuju kravinu - řekněte to někdo naplno - nehodlám cpát prachy číňanům, ale na nic levnějšího jsem zatím nenarazil!
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“