Doporučte 3-osou CNC frézku 400x400x200 + výměník

OndreJFrezar
Příspěvky: 39
Registrován: 29. 12. 2014, 6:17
Bydliště: Praha

29. 12. 2014, 6:59

Zdravím,

vyzná se tu někdo, co je na trhu v 3-osých CNC frézkách?

Rádi bychom pořídili frézku s touto specifikací:

Parametry stroje:
- Max. posuvy XY: X=400 Y=400
- Min. posuv Z: 200
- vhodná obrábění duralu i občasné obrábění oceli
- přesnost 0,01mm nebo lepší
- max. otáčky >= 15000
- s výměníkem nástrojů min. 10 nástrojů
- konkureční k Slovtos FCM 16 CNC / NCT http://www.slovtos.sk/vertikalne-obraba ... 16-cnc-nct" onclick="window.open(this.href);return false;
- o AZK Troll 442 víme

Další požadavky
- nová nebo starší v perfektním stavu
- uveďte reference (mimo školy), kde mašina jede. Stroj budeme chtít vidět v chodu
- dobrý servis v ČR
- připojení na LAN síť (pro upload NC kódu přes síť)

Co nás dále zajímá:
- možnost dovybavení na 5 os
- možno frézovat ručním režimem (bez tvorby CNC kódu), např. zarovnat polotovar jako na konvenční mašině
- financování na splátky

Alternativy

EMCO Concept Mill155 - 1000 300-200-300 10 nástrojů
DMU 35 M - dobré posuvy, málo otáček
Ondřej Suchomel PLASTY
777 688 199 Nízkosériové vstřikovaní plastů+formy
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

30. 12. 2014, 7:25

Přesně tohle jsem hledal hodně dlouho, ale jediné co jsem našel byl HAAS officemill OM-2A - bohužel pro mne nezaplatitelné ...
OndreJFrezar
Příspěvky: 39
Registrován: 29. 12. 2014, 6:17
Bydliště: Praha

30. 12. 2014, 12:22

Díky za tip. Office mill jsme zkoumali - parádní ideální, cena vysoká. Příplatková politika katastrofální - ethernet 1300€, kolečka 800€. Šílené. Jeden můj dodavatel má Haas soustruh (je spokojen), měl zpoždění v dodávce stroje, takže mu utíkali peníze na zakázkách - bez jakékoli kompenzace od dodavatele. Tudy cesta nepovede.
Ondřej Suchomel PLASTY
777 688 199 Nízkosériové vstřikovaní plastů+formy
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2014, 4:02

Chybí podstatný údaj ... alepoň rámcový rozpočet?
Kolik chceš nebo můžeš investovat?
Bez toho jsou jakýkoliv rady, či nabídky ztrátou času ... :wink:
Mimochodem trochu mi nesedí jako referenční, či konkurenční mašina ta FC16-ka ... to je stroj rozměrově úplně jinde než požaduješ, má cca 300x160x250mmm a ty požaduješ 400x400 ... to je úplně jinde, můj Picomax má 470x720 a zabírá celou garáž, stroj polovičních rozjezdů rozhodně nebude rozměrově a ani cenově moc porovnatelnej se strojem řady FC16.
OndreJFrezar
Příspěvky: 39
Registrován: 29. 12. 2014, 6:17
Bydliště: Praha

30. 12. 2014, 4:07

400x400 je maximum (tím jsem se snažil omezit vlezlé obchodníky, kteří nabídnou klidně mašinu 3000x3000). Takže ta FC16 do toho celkem sedí - ten nejkratší rozměr nám nabízejí natáhnout na 220mm.

Investovat chceme do 3/4 M Kč.
Ondřej Suchomel PLASTY
777 688 199 Nízkosériové vstřikovaní plastů+formy
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2014, 4:15

mimochodem kolik stojí ten malej Haas? katalogová je někde kolem 1,3M nenabídli Vám nějakou lepší cenu? známej Haasku má a dostal se na rozumnější cenu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
OndreJFrezar
Příspěvky: 39
Registrován: 29. 12. 2014, 6:17
Bydliště: Praha

30. 12. 2014, 5:12

Vzhledem k vysoké katalogové jsme s nimi ani nejednali. Nicméně dobrý nápad to prověřit ;-) O kolik % získal známej slevu asi nevíš?
Ondřej Suchomel PLASTY
777 688 199 Nízkosériové vstřikovaní plastů+formy
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2014, 5:24

ti to napíšu do SZ
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

1. 1. 2015, 12:02

OndreJFrezar píše:400x400 je maximum (tím jsem se snažil omezit vlezlé obchodníky, kteří nabídnou klidně mašinu 3000x3000). Takže ta FC16 do toho celkem sedí - ten nejkratší rozměr nám nabízejí natáhnout na 220mm.
Investovat chceme do 3/4 M Kč.
Investovat 3/4 M Kč je zajimavé, ale ...
Kamarádi i já sám jsem udělal mnoho chyb při vyběru CNC frézovacího centra pro práci. Proto než definitivně něco objednáte ověřte, co vlastně chcete vyrábět, jaké máte prostory pro stroj, co chceme od systému (nemůžeme chtít více), opravdu nám možnost použití 10 nástrojů stačí?
Měl jsem stroj s 16 nástroji a nadával jsem nad ruční výměnou. 24 nástrojů teď beru jako minimum. V novém stroji máme 64 nástrojů, ale taky to není ono - pomalejší výměna.

Stroj Slovtos FCM 16 CNC / NCT http://www.slovtos.sk/vertikalne-obraba" onclick="window.open(this.href);return false; ... 16-cnc-nct má podle mne hodnotu max 400 tisíc. Malá tuhost.
Raději bych vzal stroj DMG 635V z nějaké předvaděcí akce.

Systém stroje - opět podle toho, co chceš vyrábět. Obchodníci Ti naslibují hory doly a když dojděš k problému, tak davají ruce od problému pryč. Odvolávají se na techniky. Ti se odvolávají na dodavatele. Dodavatel se zase odvolává na prodejce stroje, že Vás měl řádně před nákupem o všech skutečnostech (i novinkách) informovat. :oops:

Takže než něco vyberete, hodně se ptejte. :wink:
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

2. 1. 2015, 6:41

Byl jsem na prezentaci tchajwanských výrobců obráběcích strojů, jeden z nich měl tříosou NC frézku podobné koncepce jako česká manuální FA5 - tedy stůl asi 2000x450, ocelový, kalený, broušený,
vodicí plochy nitridované a kluzný plast, záruka na přesnost danou vodícími plochami 50000 hod (nabízí i na lineárech, a je to dokonce levnější), volba HEIDEN, SINUM, FANUC. Celé toto za 1.5 melounu. Tento stroj byl poslední - největší - z velikostní řady, kde nejmenší měl X500 a nestál ani milión. Užitná hodnota těchto mašin je úplně jinde, než to, co je výše v diskusi uvedeno. Depresívně na mě působila poznámka jednoho českého dealera - tato firma vyrábí ročně 10 x více těchto strojů se stejným počtem zaměstnanců, než známý a významný český výrobce stejného sortimentu. A co tím chci říci ? Jestli jsem schopen vyhodit 3/4mega na lepší hračku, pak snad ještě pár set korun seženu na stroj, kde budu o dva levely výše. A sakra se to projeví na možných zakázkách.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

2. 1. 2015, 12:19

Stroj DMG 635V stál 1,2 mil. včetně obrobkové sondy Heid (80tis) a plného systému Heid 530. Mašina prezentovaná na MSV v Brně.
Žádné kluzné plochy.
Ale to už je 8let. :wink:
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2015, 12:27

Nedá mi to nereagovat ... ano taky mám stroj co má 3,5 tuny a zabírá celou garáž, ale !!!!
Tazatel vcelku jasně specifikoval, že chce malý stroj, tak asi ví proč jej chce, proto nějak nechápu doporučení na stroje o několik řádů větší. Sám mám ještě další tři malý CNC a ty jsou mnohem víc zatížený než ta velká potvora. Co tím chci říct ... ne každej dělá sériovku, ne každej dělá zakázkovou sériovou výrobu kde potřebuje co nejširší výrobní možnosti a tak taky požadavky na stroje budou vždy rozdílné. Pochopitelně pokud bude někdo porovnávat x tunový centrum s haldou nástrojů ve výměníku s cca 200kg FC16-kou tak ta bude vždy "málo tuhá", jenže pokud na ni potřebuju dělat díly do hodinek tak svoji práci udělá, to x tunový centrum bude mít jen šílený provozní náklady.
Ono jen osadit těch např. 64 nástrojů do výměníku vyjde na pořádnou raketu jestli se nepletu???
A k tomu že v číně či někde jinde na východě dělají levnější stroje než tady ... ano jistě. Řekněme si to všichni, že se všechno dělá levnější v Asii, kupujme ode dneška všechno tam a za chvíli tady budem žrát trávu!!! :(
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

2. 1. 2015, 1:33

Engineer píše:Nedá mi to nereagovat ... ano taky mám stroj co má 3,5 tuny a zabírá celou garáž, ale !!!!
Tazatel vcelku jasně specifikoval, že chce malý stroj, tak asi ví proč jej chce, proto nějak nechápu doporučení na stroje o několik řádů větší.
Souhlas.
Zadání dotazu je viz první komentář-dotaz. Kde se uvádí určité specifika. Proto uvádím střední třídu DMG 635V.
Neznám přímo specifikum výroby tak nemohu plně poradit podle vlastních zkusenosti.

Ale je tam i věta - vhodná obrábění duralu i občasné obrábění oceli.
Když si vzpomenu jak jsem byl na navštěvě u CAWEDOGa - Brno Tuřany. Začínám mít jiný náhled na CNC stroje.
Ten stroj, co si vyrobil CAWEDOG (bez výměny nástrojů) je alternativou k Slovtos FCM 16 CNC :wink:
OndreJFrezar
Příspěvky: 39
Registrován: 29. 12. 2014, 6:17
Bydliště: Praha

2. 1. 2015, 2:13

Zdravím pánové, jsem rád, že se diskuze rozproudila a že mi tímto pomáháte, jak co nejlépe investovat vydělané peníze (stroj budeme kupovat z vlastních zdrojů bez účasti EU, proto bych rád udělal ten co možná nejlepší obchod). Čím více názorů od zkušených CNC frézařů, tím lépe.

Co děláme - duralovou kusovku, každý obrobek jiný s vysokou přesností (po měření 0,01mm), časté vyrovnávání středu. Chceme mašinu, která krom výměníku bude umět i pořádně hrubovat - teda oproti AZK.

Velikost stroje - máme prozatím malé prostory, takže určitě nechceme mašinu, která má pojezdy XY větší jak 400x400.

Zásobník - bohužel stroj neplatím já, ale otec. A ten si stojí za tím, že 6 nástrojů stačí, což je podle mě kravina. Rád bych, abychom si tu kusovku co nejvíc zjednodušili, proto bych uvítal mašinu s 20ti nástroji a automatickou měřící sondou (nástroje i obrobku.

SlovTOS FCM 16 - proč si myslíte, že je málo tuhá?

P.S. se Slovtosem jednáme napřímo, bez prostředníka.
Ondřej Suchomel PLASTY
777 688 199 Nízkosériové vstřikovaní plastů+formy
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

2. 1. 2015, 5:46

OndreJFrezar píše:Co děláme - duralovou kusovku, každý obrobek jiný s vysokou přesností (po měření 0,01mm), časté vyrovnávání středu. Chceme mašinu, která krom výměníku bude umět i pořádně hrubovat - teda oproti AZK.
Pořádně hrubovat - vyřazuje mašiny, které nejsou zakrytovane ze všech stran(i vrch). Dural hodně lítá a je potřeba jej chladit.
OndreJFrezar píše:Velikost stroje - máme prozatím malé prostory, takže určitě nechceme mašinu, která má pojezdy XY větší jak 400x400.
Malé prostory se nedají nafouknout - bez komentáře
OndreJFrezar píše:Zásobník - bohužel stroj neplatím já, ale otec. A ten si stojí za tím, že 6 nástrojů stačí, což je podle mě kravina. Rád bych, abychom si tu kusovku co nejvíc zjednodušili, proto bych uvítal mašinu s 20ti nástroji a automatickou měřící sondou (nástroje i obrobku.
Ustoupil bych z hodně věcí, ale z menšího zásobníku nástrojů neustupuj :!: :!: :!:
Někdy je výměník nástrojů předrahý nebo nevhodný.
OndreJFrezar píše:SlovTOS FCM 16 - proč si myslíte, že je málo tuhá?
P.S. se Slovtosem jednáme napřímo, bez prostředníka.
Tuto dětskou mašinu bych hned vyřadil. Nedoporučil bych ji ani na učiliště. Nezakrytovaná z hora, upinací prostor skoro žádný, max posuv 3000 pro obrábění AL slitin je moc malý , stejně tak otáčky 8000 (vřeteno do 15000 se často nemusí ještě teplotně chladit).
Nech si poradit od CAWEDOG zde na foru.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“