Přepnutí výměny nástrojů u Maha

Odpovědět
Zdenek34
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 11. 2015, 7:47

16. 11. 2015, 8:11

Dobrý den,

mám problém. Dlouhá léta jsem dělal na Mori Seiki SV 50 s Fanucem a na sezimáckém MCV 750 s Heidenhain 407.

Před nějakou dobou jsem byl vedením "přešoupnut" na Deckel Maho se systémem Heidenhain 426. Problém nastal, když se při výměně sekla ruka v mezipoloze při výměně nástroje. Přes tabulku do které jsem se dostal v MODu stiskem HELP. Jsem po několika pokusech vrátil vše do normálu.

Avšak po spuštění programu mi vřeteno přijelo ke dveřím - a na panelu se objevil nápis k vyzívající k ruční výměně. Ale já mám všechny nástroje v zásobníku.

Nevíte někdo jak se vrátit do stavu automatické výměny? (Na 407 byla možnost přepínat díky volbě na soft klávese. Bohužel nic takového jsem na 426 nenašel.)
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

17. 11. 2015, 7:13

Zkontroluj tabulku míst, zda uložení nástrojů odpovídá a podívej se, jestli mašina nemá jakoby ve vřetenu upnutý nástroj. Při problému s výměnou nástroje se tohle může rozhodit, u MCV 750 Quick s iTnc 530 jsem to zažil.
Zdenek34
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 11. 2015, 7:47

17. 11. 2015, 8:42

V tabulce míst nástroj byl - ale ten sem vyresetoval. (nejprve pozici a následně i celou tabulku) A stejně pořád nic. Docela to znechutí práci. Prolezl jsem kde co mě napadlo a pořád nemužu najít problém. Asi největší problém je v tom, že půlka systému je počeštěná a druhá polovina v němčině.
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2015, 3:06

Výměna se zasekla proč? Zastavil jsi ji ve vyměně nebo si to samo nepodalo?
Tak to prubni naopak, dej do vřetene nástroj, a z pozice co je nachystaná na výměnu dej nic.To samé musí být napsané v tabulce míst.
Jinak se fakt takto na dálku blbě radí. Je to třeba kravina na 2 minuty, ale chtělo by to tu toho " harapáku" stát..
Jinak co to je za Maho? Maha mají různé zásobníky a s tím související proces výměny. Od kolotoče co přejede dopředu, ruku co se přetočí atdatd,
Dle mě málo informáci poskytuješ.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Zdenek34
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 11. 2015, 7:47

17. 11. 2015, 7:44

Výměna se kousla v půlce sama od sebe. Kdyby tam byl "kolotoč" tak by s tím problém nebyl. Takže je tam ruka - a ne ta běžná - kdy v jedné ruce je nástroj vyjmutý ze zásobníku a v druhé nástroj ze vřetena. A pootočením o 180° se nástroje vymění.

Tady na jednom ramenu jsou packy svírající 90°. Jedna packa vyjme nástroj ze zásobníku, ruka vyjede z prostoru zásobníku a druhou packou uchopí nástroj ve vřetenu, uvolní se nástroj. Ruka klesne(o kužel a šroub - cca 20cm, pootočí se packa o -90° znaménko mínus chápáno jako v proramování Heidenhain - tj. směr ve směru otáčení hodinových ručiček) a najede nahoru,upne se nástroj a ruka se vrací do zásobníku, kde uloží nástroj.

Ano počítám, že to bude jednoduchá věc - pokud člověk ví co má dělat. Co evidentně nevím. V té tabulce míst není napsáno nic.

Jde o Maho 65E
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2015, 7:48

shanej nekoho kdo zna tyhle PLC k temhle rukam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jaroslavf
Příspěvky: 52
Registrován: 1. 7. 2015, 3:30

18. 11. 2015, 6:35

Píše ti to nějaký konkrétní chyby?
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 6:43

Je divný , že se sekla v půlce... Možná bych prošel všechna čidla co hlídají výměnu a min. bych místa kolem nich ofoukal vzduchem(stalo se mi že 1 čidlo vidělo přilepenou šponu a nejela výměna - ale to vidím spíš jako náhodu)
Připomíná mi to jak popisuješ výměnu staré Maho tuším 600 co mělo ješte ŘS philips, pak se to předělalo na hajdna a výměna tomu taky nešla..
Vycházím z toho jak píšeš, že jsi to odmotal do výchozí polohy z helpu.. Na novejch TNC530 je ještě v heplu řádek PLC inicializuj, to by se mělo po odmašlení čehokoliv taky odmačkat zeleným.Tím asi té mašině řekneš, že je vše ok.
No hlava mi nebere, že už ti mašina chce dělat výmenu..tzn vřeteno dojede do pozice výměný ale stojí.. To většinou jak psal kolega dělá mašina, když má poplantanou tabulku míst. TZN buď máš ve vřetenu napsaný nástroj a v tabulce míst nic nebo prostě nějak zašmordchaný..
Je možný, že třeba čidlo v zásobníku ŘS hlásí něco jiného než máš ty v realu. Co ti vlastně hlásí mašina za chybu, teď při té výměně?
Chtělo by to možná pak prolést to PLC co ta krasotina si myslí a nemyslí..
Odkud jsi? víc už asi ti neporadím takto z hlavy na dálku.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 6:50

dost casto jsou v plc nejake stavove informace o tom ze probiha vymena
paklize program vymeny nedojede do konce nevyresetuje se to do noveho stavu takze je pravdepodobne nutne projit to plc a zjistit kde to co dela
proto jsem psal to uz vyse
bez toho neni moc sance

zejmena je toto funkci PLC takze to skoro vubec nesouvisi se systemem a tak ale s tim jak kdo napsal to PLC ktere popisuje ten tvuj typ vymeny

takze vpodstate
jako by ses ptal proc mi to nefrezuje tu soucastku takhle ale jinak a napsal jsi jaky stroj, jaky system ale nenapsal jaky nastroj a nedal sem program a vykres zadani a fotku nebo popis vysledku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fana-f1
Příspěvky: 28
Registrován: 3. 11. 2012, 10:07
Bydliště: Vyškov

18. 11. 2015, 8:40

Zdarec, dělám na Mahu MH600E systém Grundig 532.
Problém se zasekáváním ruky mám občas také, je to neduh těchto strojů. Je potřeba poštelovat snímače nad vřetenem, které zaznamenávají pohyb tažné kleštiny
pro upínání. To, že to chce ruční výměnu, ale ve vřetenu není nástroj a zásobník máš plný to znám také. Při vyresetování se to někdy stane.
Když nejde chyba vymazat a dokončit výměnu, tak já zadávám "M" funkci č.77 to je prý totální výplach mozku. A když i tato funkce nejde, tak to vrátím přes hydraulické ventily, ty jdou mechanicky ovládat jsou na nich vždy dvě tlačítka o průměru 4mm, jedno na chod dopředu a druhé naopak. Popis ventilů by měl být přímo ve stroji, já ho mám na zadních dvířkách natištěn.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“