Problém s Machem?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2016, 8:13

Hezký den Pánové,

Mám CauCau Kompas F-600 malou stolní frézu/gravírku. Už jsem se něco naučil. Zkazil asi tunu materiálu, nějaké ty frézy... nebyl problém. Teď je.
Dal jsem frézovat nějaké věci a asi v půlce se mašina evidentně zbláznila.
IMG_20160125_201418.jpg
Tady je odkaz na fotky a Gcode: https://drive.google.com/open?id=0ByRtm ... lNrazJ5b2c" onclick="window.open(this.href);return false;
V prvním řadě jsem frézoval ty drážky. Asi v polovině se mašina zbláznila a vjela do materiálu. Neviděl jsem to, ale jelikož byla fréza na třísky, myslím že to co je tak chlupaté bylo frézované zbytkem frézy. Ty propojovací drážky tam samozřejmě nemají být.
Zkontroloval jsem výkres a pustil jen ty díry (kruhy). Trajektorie byla stejná a chyba se opakovala na stejném místě.

Máte představu čím by to mohlo být? Prozatím jsem takový problém neměl. Pokud jsem něco pokazil, bylo to mou vinou, ale tentokrát mně zradila technika.

Díky za Vaše tipy.

PC HP DualCore 2.3GHz, 1GB RAM, integrovaná VGA, WinXP SP3, Mach3

Dělám v Corelu. Exportuji do Cut2D pak Gcode Mach3.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 1. 2016, 8:40

zahod mach,je tu asi milion témat kde se to řeší a nevyřeší jinak nežse zbavit machu , nebo použít smoothstepper
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2016, 8:47

...ok, je to tedy kompem? Fréza je OK? Chápu to, že Windows se někde zablokuje a v ten moment nejde impuls na mašinu a díky tomu se něco pokazí? Do teď jsem neměl problém.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2016, 8:50

no me to mach taky delal
on ma obcas vrtochy
nekde pry chodi spolehlive ale ja mu neduveruju
nainstaluj si linuxcnc s gmoccapy budes to mit stejne hezky ale spolehlivejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 1. 2016, 10:12

Windows samy o sobě neumí generovat stabilní a pravidelné pulsy pro motory - pokud chci trochu spolehlivost, musím mezi PC a motory dát desku, která se stará právě o ty pulsy. Pro Mach je to Smooth stepper, ale obdobu desky používá jak Linux tak i Gravos.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2016, 10:20

akorat mam vysledovane ze kdyz to dela tyhle chyby tak je to dela i se smoothstepperem
uz to tu nekolikrat nekdo psal
mozna jiny PC nebo preinstalace pomuze
ale linuxcnc je jistota
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2016, 6:10

Jasně Linux. A jak to vypadá s instalací a nastavením? Jsem to schopný jako laik dát dohromady? Jako Linux nějak nainstaluji, ale nastavení komunikace s frézou... to si nějak nedovedu představit.

Mašina běží na 10% výkonu. Je fakt, že to za celý rok neudělala až teď a to dvakrát na stejném místě. Ani jednou jsem to neviděl. PC je čisté, žádný virus. Blbne klávesnice i myš, protože má problém s rušením. Bylo mi řečeno, že jeden set klávesnice a myši je v pohodě a to konkrétně Microsoft 800 (bezdrátový set key+myš). Vyzkouším. Mohu vyzkoušet i jiné PC, jen musím zjistit jak se instaluje MACH.

Když jsem se koukal na trajektorie, tak nikde nebyl žádný zmatek. V inkriminovaným místě to má klasický průběh. Safe Z je 6mm.
Jelikož jsem dlouho bojoval s uchycením materiál do stolu, dospěl jsem k závěru, že nejlepší bude MDF a dělat si díry podle potřeby. Mám tedy 6 x M8 kolík, která našroubuji do děr tak, že nejdřív materiál upnu svorkami do stolu a udělám díry pro M8. Pak odeberu materiál a udělám ty stejné díry jen menší pro závit. Našroubuji kolíky a upnu na něj materiál. Když pak otočím rub/líc, jsme na stejné poloze. Takto se mi povedlo dostat se na 0,25mm. Tedy vůle kolíků v MDF (možná pomůže závitová vložka a větší průměr). Předpokládám dobře, že kdyby byl problém s vynecháváním kroku, bylo by to víceméně nepřesné? Tvary mám v rámci možnosti hobby mašiny přesné.

Než se to stalo, zasekla se mi klávesnice (šipka dolů) a když jsem najížděl na 0, jela mi do předu a nechtěla se zastavit. Musel jsem rychle vypnout kontrolér. Je fakt, že Kompas F-600 nemá ve předu dorazy. Když najedu na konec ozve se rána a mašina má tendenci pokračovat dál. O tom ale vím a vzhledem k tomu, že dělám menší než maximální plochu nemám potřebu zajíždět do krajních poloh. 0 mám ve středu aby se mi lépe navrhovalo.
Poté co jsem to musel natvrdo vypnout jsem restartoval PC, najel znovu na 0 a pustil znovu program. Vše bylo v pořádku. Problém nastal až při dalším frézování.
Dnes to zkusím tak, že ve stejném modelu udělám jen tu problémovou díru. Pokud je nějaký problém na odečtu souřadnic, mělo by to udělat na stejném místě jako minule. Tedy myslím. Nulu mám pořád na stejném místě a neměním, takže po restartu mám stejnou pozici.

Pokud Vás ještě něco konkretního napadá, zkuste prosím napsat.

Díky a fajn den:)

Marian
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2016, 6:14

na to nastaveni linuxcnc je tam klikaci program
rekl bych ze snad i jednodussi nez mach protoze te to vede wizardem dokud to nedokoncis
neboj se toho
je toho plny youtube
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2016, 7:33

když jsem zvládl já linux rozchodit musí to zvádnout i lopata na sníh..asi tak nějak..vše je v sekci http://www.c-n-c.cz/viewforum.php?f=34" onclick="window.open(this.href);return false;
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

29. 1. 2016, 7:43

nemáš chybu v Gkodu?
zkusil bych to vygenerovat znovu a uvidíš.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

29. 1. 2016, 10:03

Pokud přejdeš na linux tak si polepšíš o tom žádná...Ale já mám macha docela dlouho,linux taky a tohle mi dělalo u obojího...Nebylo to řídícím systémem ale HW.Tipoval bych že se Ti v jednom místě mechaniky (v řetězu nebo ve spoji) blbě láme kabel a někde se přerušují kontakty silového vedení k motorům.To zarušuje "chytré" kabely anebo to Zko prostě jenom ztrácí kroky.

Bacha na propojení všech silových kabelů.V konektorech se to po měsíci provozu vypálí a pak jede osa klidně na opačnou stranu nebo ztrácí kroky.To je dáno primitivní konstrukcí a velkými proudy těchto pohonů.SW za to nemůže.Jednou za čas je potřeba to projít a podotahovat.

Měl jsem podobnou mašinku a stejné problémy,po kontrole kabelů se našlo tolik studenáčů...Po opravě v pohodě.A zrovna u tohodle typu stroje bych to odfláklé provedení čekal.

Mach mi jel určitě víc než tisíc hodin a přes všechny vrtochy nikdy nejelo nic jinam,maximálně se program zastavil.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“