Stavba CNC frézky

kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 10:57

Ahoj všem,
chci ukázat, co právě zkouším udělat. Dostal jsem se k nějakým věcem v průmyslové kvalitě (z rušené linky => díly převážně značky Bosch a Heidenhein) za ceny hliníku a železa do šrotu.

Cílové nasazení frézky bych rád na obrábění měkkých kovů (hliník, bronz, dural), plastů a silonu. Pokud bu se z toho dalo dostat i trochu více(železo by bylo fajn ALE), jenom dobře, ale zůstávám na zemi :wink: .

Frézku chci postavit z hliníkových válcovaných X profilů (mám k dispozici rozměry 30x30, 45x45, 60x60 a nakonec 90x90). Spojky jsou také origo celokovové a to jak rohové, tak příčné, včetně T spojovacích šroubů + další věci zdroje, celé rozvodné skříně atd. sám zatím nevím co vše tam je. Teď promýšlím konstrukci rámu. Posílám Vám obrázek modelu, jak mi to zatím vychází. Konstrukci přizpůsobuji hlavně velikostem lineárního vedení, jaké fyzicky mám a délky X profilů mohu nařezat libovolně. Model je udělaný v OpenSCad a je naprogramován, tak aby se dal pomocí parametrů snadno měnit libovolně rozměry, a přepočítají se mi ty délky profilů.

Opravdu moc prosím o případné připomínky na nedostatky v mém návrhu. Je to má první kompletní stavba opravdového CNC (do teď jsem dělal jen 3D tiskárny).

Má myšlenka je taková:
  • pohyblivý vozík => osa Y => po kolejnici s takovým tím kostkovým kovovým ložiskovým udělátkem (nevím jak se to jmenuje :-) )
    pevně přidělaný na rám držák osy X => hlazenka s podpěrou na kuličkovém prořízlých ložiskách
    osa z pohyblivá na buď kalených hlazenkách nebo mám slabé 15mm široké kolejnice s kovovým ložiskem => zde nevím, jestli to ale je vhodné ve vertikálním směru posuvu
Na samotný pohyb zatím asi uvažuji o kuličkovém / trapézovém šroubu => nevím, co půjde použít a co tam mám.

První pracovní rozměry rámu jsou 800x800x600 šířka stroje.
Přílohy
Návrh rámu (předek)
Návrh rámu (předek)
Návrh rámu (zadní)
Návrh rámu (zadní)
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

28. 1. 2016, 11:15

Tak takhle to nepůjde.
Je vidět deformace 3D tiskem.
Bez ztužení , nemá to žádnou stabilitu a tuhost už vůbec ne.
Max. tak na plošné spoje , balzu , eps.

Jdi do sekce naše stavby a pročíst celé tak 3krát.
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 12:25

Dík za reakci. No pročítám to fórum.

Co přesně ti příjde jako takovej zásadní problém mého návrhu? Je ten nápad použití těch X profilů úplně slepou cestou kvůli tuhosti celku?

Není pro mě problém přidat nějaké výstuhy, ale
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 1. 2016, 12:39

kalisto píše:Dík za reakci. No pročítám to fórum.
Co přesně ti příjde jako takovej zásadní problém mého návrhu? Je ten nápad použití těch X profilů úplně slepou cestou kvůli tuhosti celku?
Není pro mě problém přidat nějaké výstuhy, ale
Hlavně ty výztuhy co přidáš musí být diagonálně. Ty X profily jsou v pohodě - jen nevím jestli jsou k nim katalogové koutové spojky např. alespoň 45°(a ne jen 90°které jsi v návrhu použil) :roll:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 1:26

Ahoj mám tu celý origoš katalog, a ano existují tu i spojky 45° nebo 30°. Budu muset zjistit jestli mi to prodají, ale věřím že ano.
Přílohy
Spojka 45°
Spojka 45°
Detail
Detail
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 1:35

Prosím o přesun do fóra: Zacinam stavet a nevim jak na to

Děkuji a omlouvám se za špatně vybrané fórum.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

28. 1. 2016, 5:10

Na prvy pohlad uplna blbost. Plytvanie materialom bez akehokolvek rozmyslania. Nechapem ten tvar kocky. preco????????
V kazdom smere je to ohybne ako Svatoplukove pruty. Tie spodne lineary budu do boku drzat cim? Len na tom takmer meter dlhom hlinikovom profile???

Nedavaj tam vreteno, vyhod tu strednu priecku (os Y) a bude z toho krasna rezacka polystyrenu
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 6:10

Tvar kostky je navržený z důvody snadného zakrytování. Plýtvání materiálem je mi z důvodu výše psaného opravdu ukradený. Kolik těch profilů zdělám pro mě v tuto chvíli není podstatné. Věřil jsem že tím zároveň zvýším tuhost rámu. Pokud je to blbost, můžu jít jinou cestou, ale opravdu materiál (tyhle profily) pro mě nehrají roli. Jestli tam bude o 2m více není problém (ekonomický).
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

28. 1. 2016, 6:28

Jinak máš pravdu tu osu Y opravdu nic nedrží. To opravím jako první.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

29. 1. 2016, 6:22

Neviem ci openscad podporuje simulaciu namahania. Ak ano tak to skus vyuzit a hned uvidis kde to ma slabe miesta. Staticky to je slabeeee a o rezonanciach ani nepisem. Konstrukcia zla.
Ak to chces lahko zakrytovat tak postav overenu konstrukciu a okolo jej tvoju kocku na zakrytovanie.
Pri navrhu stroja by som chcel aby to dobre obrabalo a dalo sa nejako zakrytovat.
Ty to chces dobre zakrytovat a aby to nejako obrabalo.
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

29. 1. 2016, 8:08

Ahoj bohužel OpenSCad simulace nemá:( je to takový free a opravdu jednoduchý nástroj na tvorbu modelů => spíše pro 3D tisk.

Chápu co se snažíš naznačit a děkuji to je koneckonců důvod, proč jsem první psal sem. Včera jsem si celý večer četl tady na fóru a hodně se mi líbil stroj uživatele co vyrábí kytary. Budu se snažit vyjít z jeho konstrukce a k ní z těch mých profilů udělám nadstavbu pro zakrytování. Samozřejmě, že chci první aby to dobře frézovalo a až pak zakrytování). Zakrytování, ale udělat chci, když už mám materiál, je škoda ho nevyužít. Je ovšem otázkou jestli teda vůbec používat ty profily pro rám konstrukce a nebo to raději svařit jako autor originálu.

Teď se mi nedaří najít zrovna to téma toho stroje.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 1. 2016, 9:59

Na druhou stranu, nespevnila by ta kostka docela zásadně po (pevném) zakrytování? V podstatě by to suplovalo diagonální výztuže, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

29. 1. 2016, 11:54

Thomeeque píše:Na druhou stranu, nespevnila by ta kostka docela zásadně po (pevném) zakrytování? V podstatě by to suplovalo diagonální výztuže, ne?
Jen kdyby použil k zakrytování desky desítku dural a více. Tyhle profily jsou na spoustu věcí fajn a velice užitečné, ale na stavbu frézky moc ne. Hlavní problém bych viděl v těch spojích (primárně děláme s Itemem, ale s Boschem jsem taky již měl tu čest) ono se to totiž rozvibruje a pak stačí i obyčejná špona pod kluznou matkou a jde to celé do háje. Jako na balzu a plast ještě jo, ale dural bych s tím vážně neobráběl. Takže asi tak. Jinak kdyby dotyčný vyměnil kuličkáče a trapézáky za řemínky a vřeteno za celokovovou trysku, tak bude mít naprosto super 3D tiskárnu.
BTW potřeboval bych něco takto velikého vytisknout z PEEKu, tak bych asi byl první zákazník :D
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

29. 1. 2016, 12:48

No 3D tiskárnu jsem doma postavil a souhlas, postavit to z tohodle by bylo o mnoho lepší, jak to co mám doma (RebeliX X2). Jen by se tam musela vyřešit vyhřívaná podložka na takový rozměr, ale to bych si i dokázal představit (podložka na 220V se prodává na ebay za rozumné peníze a pak to jen uřídit přes SSR?? no musel bych to promyslet).

Já chtěl, ale CNC frézku :lol:

Hodně se mi líbí tato konstrukce:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=7496

Jen bohužel ke sváření nemám tak dobrý přístup. No zkusím ještě hodit jeden návrh. Koneckonců mohu to nakonec jako tu 3D tiskárnu udělat vždy.
kalisto
Příspěvky: 36
Registrován: 22. 12. 2015, 4:32
Bydliště: Žár (České Budějovice)

29. 1. 2016, 1:48

Tak ještě jeden pokus s hliníkama.

+ po stranách ten příčný profil
Přílohy
Vystužený rám
Vystužený rám
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“