*.STL a využití

Odpovědět
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

13. 3. 2016, 3:55

Na netu a i jinde se objevuje spousta 3D souborů ve formátu *.STL Některé by se možná i hodily. Mne se nějak nedaří. Zná prosím někdo řešení jak ze STL souboru který je nabízen na netu třeba jako postel tu postel skutečně vyrobit. Mám CAD SolidWorks, CAM HSMworks, patřičný postprocesor a k tomu 3osu plynule programovatelnou CNC horní frézu, pracovní prostor na čelo postele 200 cm x 80 cm dostačující. Zatím jsou moje zkušenosti dost skeptické STL formát sice CAD načte ale CEM ho "neuchopí". Asi spíše STL formát je pro 3D tiskárny. Co jsem zjistil tak asi každý (ten můj určitě) CAD umí ze svého formátu udělat STL ale obráceně se mne to nedaří. Pokud by se chtěl někdo o zkušenosti podělit budu rád a díky. Možná se ženu za chimérou.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10121
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 4:03

Už jsem to tu několikrát psal ,ale je to debata jako hluchej s němým, skus Deskproto na 30 dní zadarmo a pak za pár korun .Je tam hromada postprocesorů ,a nějaky iso ,hajdoš a podobný (na něco to určitě pojede ) Práce je v tom jednoduchá a zvládne to i blbec ,tak co chcete víc?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 4:23

v solidworksu 2016 lze (bez problemu oproti 2014) v preulozit do objemu a pak s tim dale pracovat jako objem
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 5:06

fmodel píše:Už jsem to tu několikrát psal ,ale je to debata jako hluchej s němým, skus Deskproto na 30 dní zadarmo a pak za pár korun .Je tam hromada postprocesorů ,a nějaky iso ,hajdoš a podobný (na něco to určitě pojede ) Práce je v tom jednoduchá a zvládne to i blbec ,tak co chcete víc?
Já klidně půjdu dělat toho blbýho do debaty :-) protože taky budu raději tři dny hledat, kudy na to, abych to moh dělat stávajícím CAMem ve kterém mám odladěné postprocesory, než přejít na nějaký jiný soft a doufat, že se to "chytne na hajdoše" :-) Na to mám ložiska mýho vřetena příliš rád, než abych dodatečně zjišťoval, že ten neodladěný post nebyl až tak úplně v pořádku :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10121
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 5:15

prochaska píše:
fmodel píše:Už jsem to tu několikrát psal ,ale je to debata jako hluchej s němým, skus Deskproto na 30 dní zadarmo a pak za pár korun .Je tam hromada postprocesorů ,a nějaky iso ,hajdoš a podobný (na něco to určitě pojede ) Práce je v tom jednoduchá a zvládne to i blbec ,tak co chcete víc?
Já klidně půjdu dělat toho blbýho do debaty :-) protože taky budu raději tři dny hledat, kudy na to, abych to moh dělat stávajícím CAMem ve kterém mám odladěné postprocesory, než přejít na nějaký jiný soft a doufat, že se to "chytne na hajdoše" :-) Na to mám ložiska mýho vřetena příliš rád, než abych dodatečně zjišťoval, že ten neodladěný post nebyl až tak úplně v pořádku :-)
Vždyť to většina tady na foru sochá na somodomo, a co třeba simulace??
Zatím nemám v úmyslu kupovat SC2016 ,to bych neďělal nic jinýho než vydělával na nové verze.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

13. 3. 2016, 5:56

Pozor - složíté STL modely SolidWorks nezvládá (resp. popere se s nimi, ale následně HSMworks všechno dlouho počítá). Pokud ale načteš STL přímo do HSMWorksu (založíž prázdný nový projekt a jako model naimportuješ STL), tak funguje krásně.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

13. 3. 2016, 6:59

Vlastním SolidWorks 2014 a doma HSMXpress to je free 2,5 os. Nakreslil jsem jednodochý výrobek který jsem převedl do STL. Následně jsem postupoval podle yaqwsx
a zaseklo se to na definování ploch k obrobení. Zítra v práci zkusím na plnokrevném HSMworksu.
Obrázek
Pouštět něco na mašinu s neodladěným postem no nevím nevím. Souhlasím i s kupovat verzi 2016 taky není to pravé ořechové.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10121
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 7:19

No a co se třeba zeptat kdo měl s Deskprotem problém ??? Když jsem ho používal tak s postproc jsem neměl žádnej problém, a ani kolega který na tom jede dodnes .
Copak tu někdo dostal k Camu odladěnej postproc se zárukou a pokrytím případných škod na samodomo krokovku??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 7:20

definovat stl jako model mi prijde jako blbost pac by to nevrtalo kdyz stl nema zaoblene plochy, s stl jsem se dost namrdal kdyz jsme zkosueli zbytkove obrabeni atd. solidworks 2014 neni tak dobrej na stl jak 2016. btw kdyz uz jsme u tech updatu, tak stejne budete muste rejit jakmile skonci win 7 minimalne nebo se ti stahne "bezpecnostni" zaplata a prestanou fungovat funkce solidworksu. lol.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 8:25

Hověz píše:definovat stl jako model mi prijde jako blbost pac by to nevrtalo kdyz stl nema zaoblene plochy, s stl jsem se dost namrdal kdyz jsme zkosueli zbytkove obrabeni atd. solidworks 2014 neni tak dobrej na stl jak 2016. btw kdyz uz jsme u tech updatu, tak stejne budete muste rejit jakmile skonci win 7 minimalne nebo se ti stahne "bezpecnostni" zaplata a prestanou fungovat funkce solidworksu. lol.
To by bylo nepříjemné :-) Máme Solidworks 2012 a vůbec žádný důvod si kupovat novou verzi. Jen ty windows jsme museli poštelovat, aby je ani nenapadlo se updatovat na desítky :-) Mimochodem, ta 2012 pracuje se stl líp než 2014. Ale naštěstí na to nejsem odkázaný.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2016, 8:27

fmodel píše:Vždyť to většina tady na foru sochá na somodomo, a co třeba simulace??
Zatím nemám v úmyslu kupovat SC2016 ,to bych neďělal nic jinýho než vydělával na nové verze.
Máš pravdu, to jsem trochu přehnal :-)
Aleš Procháska
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

13. 3. 2016, 8:51

Pochybuji, že jiné postprocesory, tedy ty co jsou součástí všelijakých balíčků čili univerzální umějí komunikovat s řídícím systémem na mé mašině Cnc886/Win. Ale to jsem sem tahat nechtěl. Posty jsou trochu jiná kapitola. Možná jsem měl napsat, že v mém případě nejde o hobby mašinu. Ale *.STl a potažmo postel je čistě hobby záležitost. :)

edit: souhlasím s tím, že nás stejně jednou okolnosti a hlavně lidi za těmito okolnostmi donutí nakupovat. Já jsem začínal na solidworks 2008, win XP. No a co je nejhorší díra o průmeru 8 mm má pořád v průměru 8 mm dokonce i po roce 2016 mít bude a to vše už věděl i solidworks 2008.

edit: fmodel píše "No a co se třeba zeptat kdo měl s Deskprotem problém ??? " Obsahuje Deskprotem již připravené postprocesory a pro jaké řídící systémy?

edit: pokusil jsem se tedy podle "yaqwsx" načíst *.STL do plnohodnotného HSMworksu a zase neumí definovat obráběné plochy. Někde je chyba tudy cestička nevede. Ba co víc kámoš má 2016 a ani tam se nám to nepovedlo. Tak teď nevím asi dělám někde chybu. Čas ukáže. Model používám svůj a tady odtud:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t ... 15#p204103" onclick="window.open(this.href);return false;
karči
Příspěvky: 93
Registrován: 31. 1. 2009, 2:45
Bydliště: martin

23. 3. 2016, 2:55

možno vypotim nejakú hlúposť, ale ja používam mach3 k tomu vectric cut3d a všetko fachči ako hodinky. STL súbor natiahne a potom postprocesor vyhodí *.txt súbor t.j. G-kod. V tom cut ide to zväčšiť zmenšiť upraviť hlbku rezby a iné finty. Celý ten program je dostupný aj pre chudobnejších . Ak bude potreba tak to môžem previesť do G-kodu.
ko umí ten umí kto neumí ten čumí
maks
Příspěvky: 118
Registrován: 21. 3. 2015, 7:40

24. 3. 2016, 9:52

Jak koukam problem jak svine z stl souborem,znam z foru borce kteryj se zajima drevem ,no nevim jak to tam je doopravdy,oznamil mne ze dela vse v Aspire no tek sem to skusil a za 20min sem vytvoril g kod protestovalsen ho v linuxcnc -bez zadniho problemu.4roky delam v artcam08 a pak 2011 freza jede na linuxcnc bez problemu ja tomu ne rozumim proc to davat do solidu kteryj to ne umi .dam otkaz na stranky de se da artcam i aspire stahnout .postprocesoru v artcami i v aspire je fura no i dase to upravit za par minut podle sebe .A gdis se do toho ne chce tak si kup hotovu postel a mas scesti doma bez trapeni.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“