vrtání na fréze

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 7:31

Pánove měl bych dotaz. Zjistil jsem, že většinu problému (polámaných fréz) mám s vrtáním. Dělám z 90% frézou 017-6 s odlehčením na 33mm (abych mohl hlouběji) a frézuji díry 6,5mm a 8,15mm většinou skrz. Mám problém s větší hloubkou. Zkoušel jsem mazat (WD40 i lihem), žádný rozdíl. Rychlost 600/300 úběr 0,6mm (klasické frézování "Profil"). Zkoušel jsem i vrtáky a vrtání s postupným zavrtáváním, ale taky se to moc nepovedlo. Tedy jedná díra ano, druhá, ta stejná, už ne:(
A to právě nechápu. Kdysi jsem udělal tu blbost, že sem s frézou (max 20mm) frézoval hlouběji a to mi frézu pak zlomilo, což je jasné proč. Proto jsem chtěl vrtat. Je fakt, že jsem zatím vrtal obyčejnými vrtáky z Bauhausu a že mám minimální rychlost vřetene 6tis., ale jak říkám, jedna díra úplně v pohodě, vrták studený, materiál také a do druhé díry se tomu nechtělo. Začal se dusit, tak jsem to rychle zastavil. Poradíte mi prosím nějaké vrtáky? Potřebuji jen dva průměry 6.5mm (pro závit M8) a 8,15 pro šroub. Na vrtačce to vrtat nechci, protože mám jen takové heblo od Gude a to je fakt maras. Vrták chodí +/- metr, takže z díry 8mm mám díru nepopsatelných tvarů a rozměru.

Ještě otázka. Je blbost dělat díru 6.5mm frézou 6mm pomocí profilu, tedy frézování drážky? Nebo koupit raději přesný vrták SK v daném rozměru a vrtat to na fréze pomocí programu vrtání? Je velký rozdíl v obyčejném "blátě" z Bauhausu a tvrdokovovým vrtákem pro frézky?

Sorky za stupidní otázky, ale jsem amatér a kromě toho co obrábím (max 2 postupy) se o obrábění vůbec nezajímám.

Díky a hezkou neděli:)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 7:32

Co třeba tento?

http://vrtaky-vrbovsky.cz/viceuviceucel ... ruflhssco5" onclick="window.open(this.href);return false;

Díky
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 6. 2016, 7:52

Ahoj, do akého materiálu to vŕtaš?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 6. 2016, 8:17

ono taky záleží na stroji, co to máš? .. a při těch tvejch minimálních 6000ot to ten vrták utáhne? předpokládám že je to nějaké vysokootáčkové vřeteno s 24000 a to moc krouťáku nepobralo... tak abys ty tvrdokovovvý vrtáky jen tak neubrušoval po setinkové šponě.. na normálním stroji je samozřejmě rychlejší a produktivnější ty díry vrtat, pokud bys měl ale kvůli každé díře měnit ručně nástroj je otázkou co je rychlejší.. a tu díru pro 8ku závit bys měl mít 6,8mm
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 10:13

mas kolmo vreteno?

co je to za stroj?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2016, 12:39

6000 otáček je na vrták tohohle průměru moc do jakéhokoliv materiálu, vůbec se tomu vrtáku nedivím, že se radši zlomí. To by se zvládlo jen ve strojírenské výrobě na příslušných mašinách s nějakým HPC vrtákem s vnitřním chlazením, a i tam by to už byl extrém a jen za vrták bys dal třeba pět tisíc.
Aleš Procháska
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

12. 6. 2016, 1:47

prochaska píše:6000 otáček je na vrták tohohle průměru moc do jakéhokoliv materiálu, vůbec se tomu vrtáku nedivím, že se radši zlomí. To by se zvládlo jen ve strojírenské výrobě na příslušných mašinách s nějakým HPC vrtákem s vnitřním chlazením, a i tam by to už byl extrém a jen za vrták bys dal třeba pět tisíc.
Přesně tak,já na tyhle průměry (kobaltový vrták) dávám tak 600-800 ot.Sice nevím jestli je to podle tabulek ale funguje to...6000 na 6tku nebo větší vrták je tak na rozdělávání ohně...
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

12. 6. 2016, 2:03

Nepíšete nic o materiálu. Předpokládejme běžnou ocel. Předvrtat 5mm, pak 6,4 načisto a nemůže být žádný problém. Vrtám tak týdně stovky otvorů naprosto obyčejnými vrtáky a stejně tak závituji od M5 do M36 a nic zvláštního se neděje. To vše na strojní vrtačce Optimun B50 GSM. Otáčky kolem 600, posuv 0,15mm/ot. u 6mm vrtáku. Podle tabulek na vrtačce.
Vrták s tvrdokovem používám jen jako navrtávák.
http://www.falti.cz/30-vrtak-do-kovu-s- ... c/d-71068/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2016, 8:53

Díky za odpovědi. Materiál je AW5083 a 2007. Běžně ty díry frézuji tou 6kou frézou a jde to bez problému až na ty větší hloubky. Jelikož jsem te%d objevil, že mi můžou frézy odlehčit, zkoušel jsem to obrábět jen z jedné strany, abych to měl přesnější. Když jedu oboustranně po 15mm je frézování v pořádku, ale i přes všechny možné experimenty mám stále kolem 0,2mm všechno uskočené, protože se mi nepovede materiál otočit a upevnit přesně. Nicméně to mi vyhovuje. Když mám teď ty delší frézy a díry 50mm mi to udělalo na 30,6mm přesně a pohodově, myslel jsem, že nebude problém s frézováním děr pro šrouby. Pár se povedlo a pak z ničeho nic jedna ne. Jen stejný proces, stejné podmínky. Chlazení celého obrobku a frézy je sice amatérsky řešeno klimatizací, ale ta ochlazuje obrobek i vřeteno i nástroj a tak s teplotou nemám problém ani po 8h frézování. Piliny odsávám. Jak na suchý proces myslím že to ujde. Nemažu. Tedy většinou ne.
Nechci to vrtat na vrtačce. To jsem už dělal. Vyfrézoval jsem všechny díry tak kde patří do 20mm a zbytek jsem dovrtal na vrtačce. Takže řešení je. Jen mně zajímá, proč se jedna díra povede bez problému a druhá ne:(

Vřeteno má 2.2kW 6-22tis otáček. Frézka CauCau Kompas F600. Osy jsou v pohodě. Nikde nic nevynechává. Obrobky mám přesné.

Díky
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2016, 2:56

Uskočení o 0.2 mm vyřešíš sondováním nulového bodu a zadáním offsetu nuly.

Opakuju, že 6000 otáček je na tenhle vrták příliš moc a to i do hliníku. Pro frézu je to ok, ale nesmíš ji zavrtávat, ale maximálně zanořovat po spirále, případně ještě s předvrtanou dírou menšího průměru. Při dělání děr frézou musíš chladit - či spíš mazat, jinak se ti tam budou lepit špony, ucpeš drážky ve fréze a ta praskne (přesně jak píšeš, jednu díru zvládne, druhou už nedá, protože bude upatlaná od hliníku). Klidně chlaď i lihem nebo isopropylem, cokoliv co teče je lepší než vzduch. A vzduchem se chladí tak, že tryskou na stlačený vzduch ofukuješ nástroj, ne plošně, to je na nic.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2016, 7:42

Já vím, ale ještě jsem to neměl čas udělat. Já to chtěl zchladit celé, protože to mám v bytě, takže jsem musel udělat bednění proti hluku, takže chladím celkem. Ale chci si dodělat právě takovou hlavu, která bude lépe odsávat a právě přes trysky ochlazovat jen nástroj. Zatím to mám jen tak provizorně, ale trochu to pomáhá.

Já vždy ty díry jen frézoval. Většinou nebyl problém. Tedy není problém do hloubky 20mm. Nad už jo. Proto jsem to řešil zda to vrtání nebude lepší.

Takže já na mé fréze nemám co zkoušet s vrtáním klasickými vrtáky. A co ty lepší vrtáky? nebo jsou nějaké co nemají problém s takovými otáčkami?

Díky
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2016, 8:26

Vrtáky které by tohle vydržely sice existují, ale to už zase nevydrží Cau Cau Kompas F600. Takový vrták bude z karbidu a sebemenší vibrace nebo excentricita znamenají jeho konec, nehledě na nedostatečný výkon vřetena. Tady bych asi šel cestou frézování, po kouskách, často vytahovat a odstraňovat špony, zaplavit lihem. Existují frézy s krátkým břitem a dlouhou podbroušenou stopkou, tou by to třeba z malým krokem v Z a průměrem načisto šlo.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2016, 8:52

Ok, takže zustanu u toho co trochu už umím. Díky za radu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 6. 2016, 9:02

A proč nejdeš dolů s otáčkami?
To tam máš na regulačním čudlíku nějak zarážku, že už to víc otočit doleva nemůžeš? ;-)
Nebo to má při nižších otáčkách tam malý krouťák, že to neutáhne vrták?
Předpokládám a doufám, že to není jen proto, že tam nějaký Číňan prostě napsal 6-24000 RPM.
Jestli se bojíš teploty (pokud je to chlazeno vzduchem a odvozeno od otáček), tak snad není až tak velký problém tam dát dodatečný větrák. Teda až poté, co zjistíš, že to bez něho fakt nejde.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 6. 2016, 8:03

Mám tohle CC2200 a měnič FM22. Potenciometrem se pod 6000ot motor vypne. takže to asi nejde. Možná to jde nastavit, ale nezkoušel jsem to.
(http://cnc1.eu/sk/vretena-" onclick="window.open(this.href);return false;)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“