Limity a Home

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2017, 5:33

Ciao Pánové a Dámy:)

...tedy, pokud tady nějaká Dáma je. Dnes jsem se vzbudil se super myšlenou, že jako amater se pustím do stavby frézky. Já vám, je to kravina, ale časem se to možná povede. Rozhodně to nebude teď hned. Na začátek bych chtěl předělat můj kompas F600. Místo původního stolu se spojovaných hliníkových profilů (40x40x5mm) bych použil plnou desku 35mm spodálnou výstuhou. Do ní bch si mohl vyfrézovat vše potřebné, tedy montažní díry, otvory pro umístění svěráků a pod. Zároveň bych přední a zadní čelo, které slouží pro ukotvení motoru a šroubu Y prodloužil a tím vytvořil podstavec. Co je ovšem pro mně důležité, je stanovení Home pozice přesně uprostřed stolu. A proto se ptám...

Jaké čidla použít? Mechanické s dotekovou patkou nebo optické? Originál má mechanicky spínač umístěný v rohu X a Y. Předpokládám, že druhou stranu si ošéfují softvérové limity. Popravně nejde mi o to, abych zmáčknut tlačítko Home a mašia zajela na místo. Klidně to můžu udělat ručně, jen abych dostal pozici do prostředka stolu a vždy na stejnou pozici. Stačí mitedy přemontovat ty čidla na místokde chci? Mělo by, ne? Pak bych jen přibližně najel na domnívanou pozici a až se dostknu kontaktu, mašina se zastaví.

Nějaké konfortnější řešení? Jako že mít tří snímače na osu? Na každém konci jeden a uprostřed snímač pro Home? Jak to pak ale zapojit? Jedu před LPT na Mach3.

Druhá otázka zní. Mohu použít měkké silenbloky na dorazy, kdyby se mašina zbláznila a vyjela za limity, které teď nemám /potřebuji větší rozsah, tak jsou vypnuty? Když narazí na doraz a tam bude guma, která bude mírně elastická, mělo by dojít k přetížení motoru osy a ta byse pak měla driverem vypnout, že? Nebo je to jinak?

Moje představa je právě taková, že na konce všech os dám pryžové "špunty", pro případ nouze a do středu dám čidlo. Pak když zapnu limity v Machu, ustavím maimální rozjezdy ve všech směrecha snadto bude fungovat.

Kdyby Vás něco napadlo, jak to v amaterské kategoriifrézek vyřešit, dejte prosím vědět.

Díky a hezký den:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2017, 5:41

Referaky se davaji na kraj z duvodu aby bylo jasne kterym smerem je hledat
Nebo jinak receno kterym smerem rozjet masinu pri jejich hledani
Budou li u prostred mas dve moznosti
Nejenom ze budes muset vzdy volit kterym smerem se k nemu jede tj s osou do plusu nebo do minusu
Ale taky ti budou pri kazdem smeru spinat v jinem miste

Tedy jinak receno je to hloupost davat jinam nez na kraj

Jestlize potrebujes mit nulu souradnic ve stredu stolu tak se to dela uplne jinak
A to pomoci posunuti souradneho systemu obrobku
Prikaz G54...
Tech souradnejch systemu tam je vic prave kdyz mas na stole vic upinacich mist a prechazis mezi nimi a u kazdeho mista mas referenci nuly v nejakem miste napriklad na celisti sveraku nebo v ose univerzalky atd....

Referaky pak urcuji nulu stroje s kterou jako uzivatel prilis neprijdes do styku a nezajima te. Je dobra jen na to ze vis ze se na ni umi stroj vzdy stejne vynulovat a jsou k ni vztazene ty obrobkove nuly ktere si vyvolavas

Kdyz mas spatne soft limity tak je nevypinej ale prenastav si je vic na kraj stroje
Vypnuti a domontovani gumovych spalku moc neresi
Leda si zkrivis stroj pretezovanim pri najetim na doraz
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 5. 2017, 6:42

referáky si dej skutečně na kraj a možná tak, aby když na ně najedeš (na to má Mach3 přímo tlačítko, napřed najede Z na referák, ten se dává nahoru, pak teprve jede X a Y) jsi měl celý stůl přístupný na montáž atd ... K refreáku v nastavení přímo zadáš "souřadnice" dle svých představ - třeba tak, že nula bude uprostřed stolu.

Současně v nastavení zadáváš kam až je povolen pohyb stolu = maximální povolený posuv stolu, Mach3 pak nedovolí spustit povel/program, který by ty hranice překročil.

Limitní spínače si zapoj také, u LPT ti budou chybět na vše vstupy, tedy je asi spojíš do jednoho což nevadí, je to ochrana při ručním posuvu / nepozornosti / nezreferování po zapnutí ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2017, 12:45

Chlapi díky, to vše jsem četl. Teď to mám právě tak, jak píšete. Teď to tak mám, že strojní nula je na levém zadním konci (v pohledu na stroj vřetenem ke mně). Na ose X se mi při nějakém problému spínač posunul a nevěděl jsem to, protože je pod harmonikou. Proto jsem to nemohl používat a tím pádem jsem musel vypnout limity, protože jinak se mi mašina vůbec nepohla. Předpokládám, že když vyměním vadný spínač (mechanicky, páčkový), nahraju znovu nastavení pro mou mašinu, čímž udělám reset mého nastavení, že by to mělo opět fungovat. Pak jasně, dámsi najet na strojní nulu a od ní druhým pohybem odpočítám mou Nulu.

Chápu to správně?
Postavím mašinu a umístím na každou osu snímač s rezervou 20mm
Nastavím mašinu na ty pozice snímačů (kdy sepnou) a tam budu mít strojní nulu.
V Machu nastavím Home a Limits na požadovanou délku (s rezervou 20mm) na druhém konci a spustím AutoLimits.
Kám krokové motory, takže předpokládám, že Mach nemá přesnou pozici z enkodéru
Mohu nastavit strojni nulu na tom konci se spínači - ručně? Když se tam vrátim příkazem, budou souřadnice 0,0,0.

Když tam mám jiné hodnotym je to tím, že jsem naboural frézou a mašina cukala a cukala, protože jsem u toho nebyl a málem jsem to celé rozdrbal. Mohly se nějakým spůsobem protáčet motory na prázdno a tím pádem se změnily souřadnice? Teď tam mám nějaké hauznumero:( Ješě jsem nedělal nikdy reset. Mašina jedu v pohodě dál, jen nepoužívám limity, protože jsou momo rozsah. Tedy podle Machu:) Předpokládám, že mám najet na strojní nulu (když vyměním spínač) a pak něco vynulovat? Jde to? Která hodnota to je?

Díky a sorky za blbé dotazy.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 5. 2017, 1:38

nevím jak to chápeš, ale já nechápu jak to myslíš ...

Mach3 + krokové motory po zapnutí nezná pozici nástroje vůči stolu (při vypínání se ptá, zda si má pozici zapamatovat, nicméně při zapnutí sebou motory cuknou a není to tedy přesné)

dám povel - Home - podle nastavení směru se osy začnou pohybovat, napřed Z a pak ty dvě dokud nenarazí na Home spínače. Tím se pohyb zastaví a do "souřadnic stroje" Mach vloží přednastavenou hodnotu. Třeba X= -150, Y = 80 (nemusí to být nutně X=0 Y=0) to znamená, že třeba střed stolu či okraj svěráku je 150 doprava a 80 dolů od současné pozice = sepnuté Home.
Současně si Mach zapíše rozměry stolu třeba X = -170 až + 170 Y = -100 až + 100. Kdykoliv dám příkaz mimo tyto rozsahy, Mach jej nevykoná.

Pokud mám pevně umístěný svěrák, nebo pevný doraz materiálu a současně přesné Home spínače, tak mi tento postup ušetří opakované hledání nuly materiálu po každém zapnutí stroje. Jako bonus mi hlídá, zda v programu neobrábím za hranicemi stroje.

Pokud mám svěrák jinde, nebo upnu díl jinam, mohu se přepnout na jiné souřadnice a dát si "v nich" nulu jinam

Táké to nemusím vůbec řešit a mohu najet ručně/sondou na okraj výrobku, tam vynulovat osy = zde nastavit nulu a mohu obrábět - hranice stroje si pak hlídám sám.
(pokud si nastavím hodnoty pro obráběnou plochu viz začátek - a pak nastavím "nulu" stroje někde při okraji, bude docházet k tomu, že Mach klidně na jedné straně nabourá a na druhé odmítne dojet až ke kraji - to ale vyplývá z logiky věci)

Limitní snímače (v jejich základní funkci) s tím nemají nic společného, jen hlídají abych omylem chybou, ručně, ztrátou souřadnic ... stroj nenaboural.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2017, 9:05

Krásné pondělní ráno všem:) Už máte napečeno ???

Pánové měl bych opět pár dotazů. prošel jsem forum, ale asi neumím hledat. Řeším limity.

Koupil jsem 3 indukční spínače IPS-12POC2B (http://www.cncshop.cz/ips-12-indukcni-s ... 1-kabel-2m" onclick="window.open(this.href);return false;). Připojil k desce tak, že hnědý je 12V, černý je signál a modrý předpokládám jde na společnou zem. Když se přiblížím se senzorem ke kovu, rozsvítí se dioda na čidle v Machu3 blikne kontrolka u M1Home. Takže snad jsem to zapojil dobře.
Když kouknu na mašinu, která je v ose Y vysunutá maximálně ke mně dopředu a stůl v ose X je maximálně vlevo, tak tam bych asi čekal mou nulu. Změřil jsem si všechny rozjezdy, přidal po 10mm rezervu a vyšlo mi 570x180mm. To jsem zapsal do nastavení limitu. Tady je asi problém. Předpokládal jsem,že když čidlo je vpravo a definuje mi nulu, že v limitech zapnu pro X jako "SoftMax" -570 a to se tedy zastaví na druhé straně stolu. Jenže je to asi jinak, protože jakmile bych chtěl zapnout softlimity, ihned mi to nahlásí, že jsem mimo souřadnice stroje.

Teď je otázka, co jsou to a jak se nastavují "Machine Coord". Ty nejde vynulovat. Myslel jsem, že najedu ručně bez limitu na můj fyzicky roh a tam si definuji nulu a ta bude jako ta strojní nula. Pak jen nastavím směr hledání a maximální hodnotu kde až muže dojet a je vystaráno.

Čidla jsem ještě neumístil, takže můžou být všude. Budu mít jen jedno indukční čidlo na osu.

Nemáte někdo nějaký odkaz na přesný postup nastavování? Nebo chce se Vám mi to napsat?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2017, 8:58

OK, asi jsem to pochopil. Vše funguje,tedy můžu zreferovat a pak nastavit limity a jede to jak má.
Mám indukční čidla a nejsem si jistá, zda je můžu umístit v ose. Tedy jedu rychlostí 2500mm/min a blížím se k čidlu. To ale zareaguje až relativně pozdě a tak mám celkem strach, že to nezastaví včas a zkončí v čidlu. Nebo mám něco špatně?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2017, 9:01

ty vubec nectes forum
je zakazano indukcaky montovat v ose
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2017, 9:14

Bez názvu – 1.jpg
...mluvíme o tom? Protože CauCau to měl "v ose".

Jinak co se týče vyhledávání na fórum... Většinou najdu něco jiného, než co hledám. A když to uděláš 10x a nenajdeš, tak píšeš. Takže sorky. Vina je asi ve mně, protože neumím spoustu výrazů a tak možná hledám něco jiného a toto je výsledek.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5090
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

19. 12. 2017, 9:23

Kdyby si caucau utíral zadek rukou budeš to dělat taky?
Když chceš kopírovat něco tak zvol alespon to co má hlavu a patu.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2017, 10:07

lubos píše:Kdyby si caucau utíral zadek rukou budeš to dělat taky?
Když chceš kopírovat něco tak zvol alespon to co má hlavu a patu.
Díky Luboši, Opět velmi užitečná rada.

...máš nějaké příklady hodné následování?

Díky
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5090
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

19. 12. 2017, 10:25

Já jen že je to už poněkolikáté kdy argumentuješ, že to tak má čaučau u věci, kdy ti jiní říkají že to má být jinak.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2017, 10:48

Luboši neřekli mi to. Já se koukal po detektivech a viděl jsem to i tak i tak. Proto jsem se chtěl zeptat vás zkušenějších, protože mi to přišlo nesmyslné.
A prosím Tě, můžu to udělat tak, že snímač mam napevno na křižáků a na stole dve značky a ty pak fungují zároveň jako kontakty? Tedy když na něj čidlo narazí, vypne se? A na jednu stranu dám referenční značku? Ta mi stanoví 0 a k tomu limit opět před druhou značku. Když budu referovat, sepne ta blíž středu. Kdybych něco posral, sepnou ty dvě krajní. Jde to tak, nebo musím použít manuální spínače a tu indukci nechat jen na referováno?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 12. 2017, 10:53

můžeš mít indukční na cokoliv..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5090
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

19. 12. 2017, 11:22

Vem si situaci že ji za jakéhokoliv důvodu pojede stroj rychloposuvem proti tomu spínači ( např v ose Z dolu). Pokud vřeten nezastaví překážka tak celá energie Zka půjde proti tomu spínači. V případně že systém je OK tak stejně nebude mít šanci stroj zastavit na těch 5mm kdy běžně reaguje na kov. Tedy ten spínač rozmydlíš na mraky. Proto je to myšletno tak aby byl přejížděcí jak si sám pak na obrázku udělal. Mohou být případy kdy to nevadí a použitelné to je ( pokud zkrátka dojde papír nebo je stroj natolik pomalý a má třeba trapézáky že takováto eventualita nenastane). Tak jako tak by na konci dráhy měl být gumový nebo pružinový doraz, aby se případná energie při nárazu rozumně zmařila.
Dát do to osy je to nejjednodušší a proto to tak hodně lidí dělá.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“