BF25 - problem v ose Y

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2017, 5:28

Ciao,

udělal jsem pár pokusu se šuplerou a objevil jsem problém se kterým si nevím rady. Do svěráku jem dal posuvku a za jeden hrot jsem tahal nebo tlačil stopkou frézy a měřil. O co jde? Když změním směr (+/-) a rozjedu se v protisměru, tak první krok je místo 1mm jen 0,66mm. kazdý alší je přesně 1mm. Lítaly tam tisícinky, ale to je chyba měření a kdo ví co ještě. Ale skoro 4 desetiny, to je maras! Když se dám vrátit na O (než jsem začal, tak jsem vynuloval, tak se vráti z 115mm (maximum co jsem zkoušel) přesně na 0,01mm. Oprakuji a je to pořád stejné. Prostě při změně směru se projevuje nějaká vůle. Když to dí korigovat MACHem, tak mi to dělá sice čtverec dobře, ale kolečko je uskočené o tu korekci. Musel jsem tam nastavit 0,5mm! aby to podle posuvky jelo přesně. A i tak jsem se dotal na první 1 po změně jen na 0,96mm.
Udělal jsem si značky na spojce, hřídeli motoru i šroubu. Zkontroloval jsem uložení matice ve křížovém stole. Vše je dotažené. Může být vůle v matici??? Nebo je to vůlí? ...nebo něčim jiným? Pro strovnání jsem to udělal i na Komfasu F600 a ten je téměř 100%. tedy žádné korekce.

Pokud Vás něco napadne, prosím napište.

stroj: Opti BF25L Vario v úpravě CauCau (5,6N.m. motory, 16mm kuličkové šrouby)

Díky
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 6. 2017, 6:21

určite je niekde vôla. máš v podstate len 3 možnosti:
skrutka-matica
skrutka-domček
matica-stôl

kombinácia horeuvedených sa nevylučuje.

Tak musíš vymyslieť spôsob, ako postupne vylúčiš jednotlivé vôle, napr. merať koniec skrutky voči domčeku, maticu voči stolu a pod..
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2017, 7:11

...nemůže to být něčím jiným?
Nepovedlo semi dostat k domečku matice, jen k uložení v matice v domečku a ten je OK. Takže spíše domeček vs. křížový stůl. Motor je pevný, spojka podle rysky neklouže, vůle ve stole není...

Blbý dotaz, na přesných maticích a šroubech se nějak dá vymezovat vůle? Pokud je tam?

Díky
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 6. 2017, 7:46

toto se měří hodinkami, ne šuplerou

upni k vřetenu hodinky (pokud nemáš, kup si je) nastav je k něčemu na stole a při vypnuté mašině pootáčej šroubem - vůli skoro 0,5mm musíš pak už lehce odhalit

napadlo tě už zkontrolovat utažení šroubů, které drží kostku matice?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2017, 8:31

Hodinky mám, ale nemám stojánek. Dal jsem je do svěráku a stopkou 12mm (frézou) jsem tlačil. Posuvka změřila totéž, takže mohu říct, že mám velmi přesnou šupléru:)
Kam jsem se dostal, tam jsem vše zkontroloval. Jen k uchycení domečku ke stolu ne. To musím asi sumdat osu Y. ještě jsem to nikdy neřešil, tak nevím. Mašina je v záruce, takže to bude řešit CauCau, jenže je teď mimo a zrovna teď mám na to čas.

Už jste někdo rozebírali stůl? Nebo je přístup k domečku odjinud?

Díky
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 6. 2017, 11:33

pohledej šrouby (73)

ty k tomu nemáš návod ?
Přílohy
BF20-03.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2017, 9:01

No jo, mám... jenž se mi nechce hledat. Teďjsem to zvednl a koukám, je to v uchycení domečku ke stolu. Vikle se to asi centimetr. Šrouby dotáhnout nejdou. Předpokládám, že je to původní domeček, protože je to z nula cla nula silného plíšku. Dotááhnout se to nedá. Oba šroubky se torchu pohnou, ale při pokusu o dotážení nebo povolení mi to chodi jen asi vě otáčky. Nejde tam vidět, takže nevím, zda je to nějak pojištěně maticí, ale předpokládám, že je to původní domek.

OK, jaký je postup? Je třeba všechno zhodit? Tedy motor, držák motoru, celou X osu...

Máte tam původní domečky nebo jste řšili nějaké jiné? Určitě to budu předělávat na nějaký silnější "plíšek"! Teď to má asi 10mm tlouštku.

Díky az tipy
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2017, 9:47

Mrosconi píše:No jo, mám... jenž se mi nechce hledat.
Tak to jo, to je objektivní problém.
Doufám, že ti kolegové budou rádi hodně a dobře radit.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 6. 2017, 9:40

...tak jsem to rozeral a nestačim se divit. Matice drží jen tak za okraj, takže není sečemu divit, že tse to vikla jako vráta u stodoly:/

Udělal jsem domeček na osu X (drží teď navíc 2x M8 zhoa do skřižáku), + ty dorazy co byly jsem převrtal na M8. Vejdeto tak tak, ale matice může být přírubou naležato a drží v přírubě na čtyřu M5. Už se to ani nepohne.

Co je ale problém,to je samotný stul. Když seřídím vůli, tak s ním ručně nepohnu a musím točit klíčem s osou. Jak to chodí u Vás? Brusili, leštili, rovnali... jste to nějak?

Ještě mám dotaz na matku kuličkovho šroubu. Je normální, že mátrochu radiální vůli? Nebo jeto blbost? Axiálnětam nic necítim. V pohybu jsem to zatím zkoušel jen od oka, tak nevím co to přesně dělá, ale taková vůle, co tam byla předtím, to tam není.

Díky
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 6. 2017, 5:31

Mrosconi píše:...tak jsem to rozeral a nestačim se divit. Matice drží jen tak za okraj, takže není sečemu divit, že tse to vikla jako vráta u stodoly:/

Udělal jsem domeček na osu X (drží teď navíc 2x M8 zhoa do skřižáku), + ty dorazy co byly jsem převrtal na M8. Vejdeto tak tak, ale matice může být přírubou naležato a drží v přírubě na čtyřu M5. Už se to ani nepohne.

Co je ale problém,to je samotný stul. Když seřídím vůli, tak s ním ručně nepohnu a musím točit klíčem s osou. Jak to chodí u Vás? Brusili, leštili, rovnali... jste to nějak?

Ještě mám dotaz na matku kuličkovho šroubu. Je normální, že mátrochu radiální vůli? Nebo jeto blbost? Axiálnětam nic necítim. V pohybu jsem to zatím zkoušel jen od oka, tak nevím co to přesně dělá, ale taková vůle, co tam byla předtím, to tam není.

Díky
Zkusím odpovědět přesně v stylu jako byla otázka.
To je různý, někdy ano a někdy ne, v různých směrech různě, když to měřím okem, tak je to přesně to, co vidím. A když to utáhnu, tak to jde dost ztuha, při povolení je to pak o dost volnější.
V utaženým stavu to pak jde ztuha podle toho, jak mám velký klíč a jak mám dlouhou tu trubku na něm.
Když použiju dlouhou, tak to jde celkem lehce, když krátkou, tak překvapivě ne.
Vliv na to má i vydatnost snídaně (když se hodně najím, tak mívám sílu minimálně jako Silon až dokonce Rambo)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 6. 2017, 2:54

milan584 píše:Zkusím odpovědět přesně v stylu jako byla otázka...
:D
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2017, 3:47

Děkuji mnohokrát
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2017, 9:54

Tak jsem to poskládal i s vylepšeným domečkem jak osy X, tak i Y. Obě teď drří v křížovým stole jak horizontálně, tak i vertikálně. Oproti původní verzi se to ani nepohne.
Jelikož jsem zdupal obě matice, musel jsem jet do Bratislavy, kde mi to pan Otto nasadil. Zkoušel stejnou matici a taky měl problém. Až když přibrusil šroub, šlo to hladce. Takže matice jsou obě nové a bez vůle.
Nikde žádná vůle. Domečky se nehnou, spojky s motory i osama držípozici a stále mi to dělá totéž. Tedy už jen minimálně, ale dělá.

Můj test:
1. pohyb krokově o 1mm, naměřeno 0,88mm šuplenou i hodinkami
2. pohyb krokově zpět na 0, naměřeno přesně 0
3. pohyb krokově o 1, pak dalších 10mm. Naměřeno 0,87mm, 1.87 pak 2,88, pak 3,87 a tak dále.
4. zpět na 0, naměřeno 0.

Je to podobné v obou osách.

Je možné, že to děljí domečky ložisek? Nebo samotné ložisko? Matice jsou dorvány na doraz. Mám tam 16mm šrouby a je tam M10 matice přes podložku na ložisko. Jedině, žeby se hýbalo to ložisko... Je li to možné? Měli jte někdo podobný problém?

Díky

P.S.: Pokud nechcete psát k tématu, prosím nechte si rady pro sebe. Občas je tu něco moudrého napsáo, ale je tady i spousta ironických poznámek a to celkem škodí tom foru.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

23. 6. 2017, 6:38

je to nejakých 12-13 stotín a to by mohlo byť ložisko v domčeku, ktoré má držať skrutku.
AKé tam je? Typ a výrobca?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2017, 7:05

vem hodinky a zmer konecek sroubu jestli ti necestuje podelne
uz to tu nekolikrat bylo psane
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“