Soft startér

Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 6. 2017, 12:48

fmodel píše:
jaromir.hendrich píše: Taky mi při startu CNC frézky občas spadne jistič.
Jaký??centrum nebo nějaký routr?? kolega u routru dával varistory za pár korun jak psal RaS a bez problémů práce na 5 minut
tak dejte někdo odkaz jaký varistory
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 6. 2017, 1:21

Já teda nevím. Několik lidí tady píše o varistorech, ale varistor je přece určen k něčemu jinému.
Varistor je součástka, jejíž odpor je závislý na napětí. Takže do nějakého napětí má vysoký odpor, při překročení mezního napětí se varistor jakoby vratně "prorazí" a jeho odpor se silně sníží.
Takže je určen k omezení napěťových špiček, nikoli proudových.

Chci-li omezit náběhový proud, a má to fungovat samo, tak se nabízí použití termistorů NTC. To jsou součástky, které za studena mají vysoký odpor, a tak omezují náběhový proud. Když jimi ale ten proud začne procházet, tak se tím samy zahřejí a jejich odpor klesne na minimální hodnotu.
Takový NTC skoro určitě máte třeba i ve zdroji PC, na kterém tohle čtete. Dneska se podle normy musí NTC osazovat do všech spínaných zdrojů vyššího výkonu, aby při jejich startu (kdy je taky slušná proudová špička, protože se nabíjejí vstupní kondenzátory) nelítaly jističe.
jaromir.hendrich
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 8. 2014, 2:17

20. 6. 2017, 3:05

Já to mám u nástrojařský frézky Mikron WF 41 C .Už jsem chtěl navyšovat jištění ale právě že to dělá jen při zapnutí stroje. Při chodu nikdy.

Jarda
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“