Pomoc stroj nejde zreferovat

talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

29. 7. 2017, 7:47

Ahoj som tu novy tak ak tu pisem nieco zle alebo na zle miesto tak ma prosim hned neukrizujte :-)
Kupil som stari stroj KUNZMANN WF7/3.
Ma to Heiden itnc 124.
Je to trosku vykopavka, ale na viac som nemal a na moje hobby frezovanie to staci.
No vsetko islo bez problemov mal som vela krat stroj zapnuty a vsetko slo ako malo aj posuvy.
Ale naposledy ako som zapol stroj a chcel zreferovat ako sa to hned na zaciatku robi, masina sa pohla asi 5mm a hned ju vyhodilo a vypisalo chybu
GROSS POSITIONING ERROR Z !!!
Hned masinu zhodi a uz sa s nou neda nic robit. Neda sa ani pohnut v inej ose ani nic.
Najhorsie je ze stol ostal v tej uplne najnizsej polohe az sa opiera o taky akoby doraz.
Napadlo ma ze ci to nie je pravitkom tak som ho trochu vystriekal liehom ale nepomohlo. Pridal by som fotky ale neviem ako :-) Nevie niekto ako to rozchodit po pripade niekoho kto by sa na to mrkol v okoli Kosic? Dakujem za kazdu rozumnu radu... :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2017, 7:57

Asi ti nefachci pohon Z nebo odmerovani Z
Jeste nez spustis referenci zkus nejak rucne pootocit sroubem jestli se ti bude menit souradnice Z
Tim zjistis zda pohon nebo pravitko
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

30. 7. 2017, 3:02

No ok vyskusam, ale neposkodim tym nieco? Myslim ze to pojde dost z tuha.A to myslis ze mam rucne nejakochytiti ten pas s ktorym je spojena srubovica a motor a tocit ho do strany aby mi siel stol hore? Alebo pred tym mam pas zhodit dole?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 3:27

Bude tam bud na konci sroubu nebo nekde jinde sestihran nebo neco tak
Po nahozeni pohonu by se melo Z odbrzdit
Mela by byt v provozu nejaka kompenzace hmotnosti jestli tam je a melo by to servem pridrzovat polohu
Jestli to servo nechodi nemelo by se to branit a melo by to jit bez nasili pootocit
Maximalne budes zvedat hmotnost co to vazi takze to bude tahnout jednim smerem
To ze je to az dole tomu napovida
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 7. 2017, 3:52

no zrovna u toho Z opatrně
netuším, jakou má ten stroj konstrukci, ale pokud je Z ta osa, ve které jezdí buď stůl nebo vřeteník nahoru - dolů tak pozor!!!!!
pokud má stroj kuličkové šrouby (nejsou samosvorné) tak musí být pohon Z osy nějakým způsobem v klidovém stavu (nenahozené pohony) zabržděn
například elektromagnetickou permanentní brzdou
po odbrždění s nefunkčními nebo nenahozenými pohony stůl (vřeteník) vlastní vahou plnou rychlostí sjede na mechanický doraz - kuličkové šrouby nejsou samosvorné!!!!!
je nutno s tím počítat a např. stůl něčím co ho bezpečně unese podložit a pod.
tzn. pokud se v tom budeš šťourat tak se snadno může stát výše popsané
mašina to asi přežije bez poškození i když je to strašná rána, ale nemusel bys to přežít ty, pokud tam zrovna někde budeš mít hlavu
....
za řemen zabrzděnou osu nepootočíš, to nejde
můžeš ale pootočit (s nezapnutými pohony) za řemen jinou osu, uvidíš co to udělá, nic tím poškodit nemůžeš
pro vyzkoušení funkčnosti odměřování v Z bych v tomto případě radši odšrouboval jezdec pravítka a hnul samotným jezdcem
opět - nic tím nepoškodíš, maximálně zpětnou montáží jezdce rozhodíš s o desetinu - dvě bod, ve kterém mašina referuje a tím délky nástrojů, pokud je máš uložené v tabulce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 3:56

Nevím jak na týhle mašině ,ale většina mašin má tlačítko na sjetí z koncáků (někdy je pod krytkou a nebo se musí držet třeba dvě tlačítka ). Pokud zapneš mašinu tak tak se neodbrzdí Z ,ale čeká na start silové části ,pokud sepne silová část drží servo polohu nebo je zabržděno ,tak že s tím asi nehneš .Co jsem dělal tak odpojit kabely od serva ,vyšrouboval jsem tři šrouby příruby serva a potom mi pomocník odšrouboval poslední zatím co já jsem držel servo se kterým jsem potom otočil asi 5x dokola (doprava) čímž vyjelo zetko tak o 5cm.No a nakonec zašroubovat zpět .
pravítka jsem si čistil sám a je důležité nastavení vzdálenosti uchycení kluzáku podle typu pravítka.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 7. 2017, 4:03

fmodel píše: pravítka jsem si čistil sám a je důležité nastavení vzdálenosti uchycení kluzáku podle typu pravítka.
pravda pravda
to se dá i dohledat, Heidnové tam mají většinou tuším 1mm
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 4:32

Ano většinou 1mm ale našel jsem i verze kolem 1,5-2
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2017, 6:09

Jj demontaz unaseni jezdce pravitka dobrej napad
Ta osa ma byt podle popisu dole na doraze takze bez rizika
Je mozne ze je pouze driver Z vypnutej kvuli najeti na havarijni spinac
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

31. 7. 2017, 9:35

Zabudol som napísať ešte dosť podstatnú vec. Po nahodení ked stlacim štart pre referenciu v osi Z keď mám potenciometer posuvu na minime tak vidím na displeji ako mi odcita v Z asi tak 5az7mm a az potom ťa masina spadne. Akoby nevládala zdvihnúť ten stôl alebo čo. Je tam pri spodnej hladine taký spínač s 2 kolikmi a masina je na ňom tak že 1 je zapnutý.Takze som ho odmontoval a dal nabok aby boli kolíky nezopnute. Potom som ju skúšal preferovať ale výsledok ten istý...Potom som skúsil odmontovať bežec pravitka od mašiny a posunul ho ručné hore asi 200mm ale ani to nepomohlo.Pravitko som nedemontoval nechcel som s ním radšej hýbať.Len tak na mieste som ho vystrieľal tlakovo kompresorom a liehom. Este skúsim ručné pohnúť so stolom ale stále mi nie je jasné či mám mať pohonu nahodené či nie a či mám odpojiť srubovicu od motora to jesť zhodiť pás, alebo točiť to zároveň aj s motorom? Nerád by som to dodrbal keďže som za ňu dal posledné peniaze :-) ale už sa teším na trénovanie.Uz aby sla...:-( Za vase rady chlapy dik. Dal by som tu aj fotky len neviem ako :-)
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

31. 7. 2017, 9:58

20170728_172309.jpg
Toto je spodná časť stroja je tam taký sesthran na ktorom ta masina teraz stojí...
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

31. 7. 2017, 10:02

20170728_164215.jpg
Toto je Pravitko s bežcom úplne dole
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

31. 7. 2017, 10:05

20170728_164203.jpg
Toto je ten spínač s 2 kolikmi
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2017, 12:59

To vypada jako bys nemel funkcni kompenzaci hmotnosti jestli tam je a nebo neco pridreneho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
talianec
Příspěvky: 43
Registrován: 29. 7. 2017, 7:26

31. 7. 2017, 1:18

Co to znamena?
Co je to ta kompenzacia hmotnosti a ako to vizera a ako sa to sprava?
Neviem co s tym skusim len otocit srubovicou aby som zdvihol stol z tej blbej polohy len stale neviem ako som uz pisal vyssie...... či mám mať pohony nahodené či nie a či mám odpojiť srubovicu od motora to jesť zhodiť pás, alebo točiť to zároveň aj s motorom? Poradte mi ako na to :roll:
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“