Stavba portalovky 3040 - kde poridit vypalky?

markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 10:25

Panove mockrat dekuji za konstruktivni kritiku. Opravdu se omlouvam se, ale jestli jsem Vas zkusene necim urazil, nebo vam snad nedej boze zkazil vecer! Popravde jsem se dost bal vubec prispevek postnout, protoze vetsina temat se drive nebo pozdeji zvrtne v hadku a posmesky.
Tim nechci a vubec si nedovoluju snizovat vase komenty a bagatelizovat vase zkusenosti. Toto forum uz nejakou dobu sleduji a z vasich jinych komentu usuzuji, ze toho mate ve strojarine uz dost za sebou a vite o cem hovorite a vasich nazoru si vazim.

Mozna me zabanujete jako uplneho idiota, ale ted mam z toho pocit, jak kdybych sem placnul, ze mam drevenou masinu s trapezama, na nepodeprenych tycich a vretenem z morotku z robertka a brecel tady, ze to nejak nechce frezovat ocel, vibruje, lame to nastroje a chtel po vas rozhreseni. Ano, takovy stroj uz zcela urcite nekdo zkousel vyrobit a naprosto rozumim, ze jej smetete ze stolu jak domecek z karet.

Ja se jen slusne ptal, kde nechavaji uzivatele rezat a jake jsou zkusenosti ostatnich. Z predeslych postu jsem se poucil a uz vim, ze u nas dostupne plochace nejsou idealni polotovar (mekke a krive), ze rez vodou neni kolmy a potrebuje dalsi opracovani, ze je dostupna 2017ka, ktera ale valcovana trpi pnutim a nepredvidatelnymi vnitrnimi silami, ze jsou dostupne prirezy z lite 7021 atd atd. Tyto nove ziskane znalosti bych chtel teoreticky naroubovat na svuj dosavadni model.

Asi jsem spatne hledal, ale muzu vedet, co konkretne je na takove portalove konstrukci pro hobby masinu spatne, kdyz je vyrobena dobre? Ted z hlavy rikam, ze pracovni deska muze byt silnejsi, ze pohon osy Y dvema srouby by asi castecne omezil krouceni, bocnice muzou byt vyztuzene a urcite by se dalo najit par dalsich veci, ktere tam ted nakreslene nemam. Vsak jde zatim jen o koncept, zatim se nerizlo do materialu... Vim, ze cinske portalovky jsou dost pochybne konstrukce a kvality, co kus to original. Ale je vazne tak off-topic snazit se poucit se z jejich nedostatku a pokusit se je eliminovat v nove konstrukci, ktera vypada zdanlive stejne?

Diky,
Honza
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2017, 10:40

Než se takhle rozvášníš věnuj měsíc četbě fora a zjistíš že každý kvartál příjde někdo s podobným nápadem.
Vše už bylo vysvětleno ,popsáno atd ,jen většina nováčků nepovažuje za moudrý číst staré příspěvky protože má neotřelej nápad a každej se mu musí věnovat.Pak se diví legráckám ,a tomu že se toho nikdo neujal ,nenakreslil mu výkresovou dokumentaci a za láhev neobrobil.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 11:18

fmodel píše:Než se takhle rozvášníš věnuj měsíc četbě fora a zjistíš že každý kvartál příjde někdo s podobným nápadem.
Vše už bylo vysvětleno ,popsáno atd ,jen většina nováčků nepovažuje za moudrý číst staré příspěvky protože má neotřelej nápad a každej se mu musí věnovat.Pak se diví legráckám ,a tomu že se toho nikdo neujal ,nenakreslil mu výkresovou dokumentaci a za láhev neobrobil.
Hehe mas pravdu, ze jsem nechal prchlivost zacloumat svym majestatem. Neni ale uplne pravda, ze bych sem z niceho nic skocil, zalozil vlakno a chtel, aby mi to nekdo nakreslil a za flasku vyrobil. To jsem nikdy nikde nerekl. Tohle forum sleduju stridave uz tak rok ci dva. Sem tam me sem zavedl google, sem tam jsem se snazil neco najit aktivne sam. Az posledni dobou jsem mel konkretni dotazy a zalozil jsem si ucet. Chapu, ze zdejsi seniory (mysleno oborove seniory) uz nebavi odpovidat stale dokola na totez, ale obcas mi prijde, ze proste obcas strilej zpet moc silnym kalibrem :-)
Namatkove snazim stare prispevky cist, ale je toho proste moc, prispevky jsou casto ne uplne k veci tak neni uplne snadne se v tom vyznat. Zkusim to ale jeste jednou, treba budu mit vetsi stesti.

Honza
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2017, 5:56

desky riznute na miru objednas v alcom alval
paleni zkus v idilna.cz, nevim jak jsou na tom s hlinikem v techhle tloustkach
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 10. 2017, 6:00

v alcomu to tuším rovnou i řežou vodou
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 10. 2017, 8:03

opět klasika - už řežeme materiál, ale návrh konstrukce je (v okamžiku, kdy na něj zazní kritika) jen předběžný a zpevnění se přeci dá dodělat kdykoliv :-)

to ti ale moc nepomůže, zkusmě to jinak
obrábím dural v normě 2024, použiji frézu HSS 6mm - doporučené otáčky jsou 7200 ot/min, posuv 1300 mm/min, špona na zub 0,06mm, řezná síla = tlak na materiál 108 N při úběru 10.5 mm x 0,98mm
pokud použiji karbidovou frezu pak jsou hodnoty 16000 ot/min, posuv 3500 mm/min, špona 0,07mm při řezné síle 130 N při úběru 10,5 mm x 0,98 mm

Řezná síla je závislá jak moc jdu frézou do materiálu - to lehce ovlivním za cenu nízké produktivity. Nedodržení ostatních hodnot snižuje životnost nástroje, či jej přímo ničí. (koukni se na ceníky nástrojů)

Až budeš krájet tvrdý salám či sušené maso podumej, o kolik se ti smí prohnout/uhnout nůž, aby jsi ukrojil milimetrový plátek.

Vem si ten materiál, co už máš nakoupený, nějak ho upni, vezmi digitální šupleru a změř si, jak snadno jej v plánované délce ohneš o ty setiny, které jsou doporučené jako špona. O tom je ta konstrukce, nesmí "uhnout" o ty setiny na zub v okamžiku, kdy najedeš do materiálu - pokud uhne, tak to drnčí, je oskákaný řez a lámeš břit nástroje.

PS - mohu snížit namáhání stroje tím, že pojedu úběr jen 0,3 mm x 0,98 mm a síla bude 5N - a budu mít šuple skoro nových nástrojů kde bude otupená jen nepatrná část ostří.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 8:42

robokop píše:desky riznute na miru objednas v alcom alval
paleni zkus v idilna.cz, nevim jak jsou na tom s hlinikem v techhle tloustkach
Diky za tipy. Z Alcomu uz mi odpovedeli s tim, co umi. idilnu jsem neznal, rad to prozkoumam.

H.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 8:46

testone píše:v alcomu to tuším rovnou i řežou vodou
Diky za reakci. Ano, rezou. Ale to uz jsme v tomhle vlaknu probrali. Rez je konicky a je nutne dalsi opracovani. Diky snaze riznout to "presne na miru" bych ale dost zneprijemnil a asi i znemoznil praci obrabeci pro dalsi povrchovou upravu dosedacich ploch. Takze spis pripada shudnejsi cesta nechat si narezat prirezy s rezervou a ty pak obrobit.

H.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 9:49

chb píše:opět klasika - už řežeme materiál, ale návrh konstrukce je (v okamžiku, kdy na něj zazní kritika) jen předběžný a zpevnění se přeci dá dodělat kdykoliv :-)

to ti ale moc nepomůže, zkusmě to jinak
obrábím dural v normě 2024, použiji frézu HSS 6mm - doporučené otáčky jsou 7200 ot/min, posuv 1300 mm/min, špona na zub 0,06mm, řezná síla = tlak na materiál 108 N při úběru 10.5 mm x 0,98mm
pokud použiji karbidovou frezu pak jsou hodnoty 16000 ot/min, posuv 3500 mm/min, špona 0,07mm při řezné síle 130 N při úběru 10,5 mm x 0,98 mm

Řezná síla je závislá jak moc jdu frézou do materiálu - to lehce ovlivním za cenu nízké produktivity. Nedodržení ostatních hodnot snižuje životnost nástroje, či jej přímo ničí. (koukni se na ceníky nástrojů)

Až budeš krájet tvrdý salám či sušené maso podumej, o kolik se ti smí prohnout/uhnout nůž, aby jsi ukrojil milimetrový plátek.

Vem si ten materiál, co už máš nakoupený, nějak ho upni, vezmi digitální šupleru a změř si, jak snadno jej v plánované délce ohneš o ty setiny, které jsou doporučené jako špona. O tom je ta konstrukce, nesmí "uhnout" o ty setiny na zub v okamžiku, kdy najedeš do materiálu - pokud uhne, tak to drnčí, je oskákaný řez a lámeš břit nástroje.

PS - mohu snížit namáhání stroje tím, že pojedu úběr jen 0,3 mm x 0,98 mm a síla bude 5N - a budu mít šuple skoro nových nástrojů kde bude otupená jen nepatrná část ostří.
Diky za tenhle prispevek. To prirovnani k tvrdemu salamu a uhnuti noze celkem pomohlo k zive predstave, jak malo staci...
S tim zpevnenim v reakci na kritiku nemas uplne pravdu. V jednom z prvnich reakci RaS napsal, ze by to nejdriv nakreslil. Na to jsem odpovedel, ze koncept uz mam. Ano, budete se mi asi smat - je to koncept, ve kterem jsem se snazil vyuzit material, ktery je snadno dostupny. Ale nechtel jsem se zkratka bavit o necem virtualnim, co neexistuje ani na "papire". Postl jsem proste realny nakres v podobe, jak jej mam ted. To preci neznamena, ze se s necim neda hnout. Neznamena to, ze na tom takhle trvam jak beran a ze tady brecim ze to neni tuhe a vibruje to.


Sorry ze se pres to vsechno ptam. Ale nedal mi spat vcerejsi post od fmodela. Znovu jsem zacal prochazet starsi vlakna, kde se takova konstrukce povetsinou z ciny probirala. Musim rict, ze jsem asi zase nemel stesti. Snad vsechna vlakna obsahuji uz mrtve odkazy, kdyz uz se ma mluvit o konkretnim stroji, kdyz uz to nekdo koupil, tak se probira, jestli to ma na nepodeprenejch tyckach, podeprenejch, ze se tomu uplne nepodarila elektronika ze na tom nejde nic delat. Pak sem tam nekdo napise, ze to nekomu pomohl rozbehat a ze to beha celkem hezky. S vymenou driveru za elektroniku gravos to hezky chodi (myslim, ze se v tom angazoval Robokop). Jedina vykimka mezi vsema tema cinama je asi OMIO, kterym jsem se chtel inspirovat. O te se mluvi, jako asi o tom nejrozumnejsim, co z ciny v teto kategorii muze dorazit. Je to stale stejna konstrukce, jen asi lepe dilensky zpracovana a beha na linearech.

Stale se bavime o hobby stroji na preklizky, PVC, plastiky, plexi a sem tam na male soucasti z hliniku. Neni to stroj do vyrobniho provozu a nikdo po nem nechce takovy vykon.

Tolik asi k vysvetleni, co me k takove konstrukci vedlo.

Ted bych se, pokud by vam to nevadilo, rad navratil k puvodni myslence diskusniho fora. Ma tedy smysl konstrukce s pohyblivym portalem (uvazujme ted, ze sednu za prkno a pokusim se pomoci U,C a T profilu obrnit bocnice, masivneji podepru stul a profily, na kterych sedi lineary a pridam druhy sroub na pojezd portalu), nebo portal je proste zacarovana vec a nemuze to chodit? Pokud je to tak, dava treba pevny portal a pohublivy stul (za cenu 1/2 rozsahu v ose Y) vetsi smysl?

Diky,
Honza
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2017, 11:17

Portál fungovat může, je spousta fungujících portálových konstrukcí, například http://unimachines.com/img/8889/waldric ... -400-1.jpg :-) I když ty asi stavíš menší, pár detailů z tohoto okopírovat můžeš: sloupy jsou trojrozměrné (skříňový nosník), ještě zevnitř určitě vyztužené žebry, nahoře jsou spojené tuhou příčkou, opět koncipovanou jako skříňový nosník. Dole pod strojem je zcela jistě několik metrů tlustý betonový základ, který ty můžeš nahradit opět trojrozměrnou (skříňovou) základnou. Když nahradíš deskové nosníky skříňovými, získáš velmi mnoho na tuhosti - dokonce i když snížíš tloušťku materiálu tak, aby to váhově vycházelo stejně.

Druhá věc je rozdílná teplotní roztažnost ocelových lineárů na hliníkovém základu, to se tu taky probíralo, ale já s tím nemám vlastní zkušenost.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 10. 2017, 11:23

čínská CNC 3040 není takto konstruovaná, protože je to nejlepší varianta - ale proto, že s použitím účelově vyrobených profilů je to nejlevněji vyrobitelný strojek, s minimem spotřebovaného materiálu, s minimem potřebných operací na sestavení. Pokud to jen "okopíruješ" dopadne to hůř, naprat do toho víc materiálu sice pomůže ale ne úměrně vložené energii - ceně materiálu.

pěknou představu nakreslil Fmodel zde http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 83&t=23392

prve jsi rozumně opustil plocháče 6063 - a už zase plánuješ U, C, T profily.

portálky se používají a je jich na foru hromada - opracovat desky 2000 x 1000 mm snad ani jinak nejde. Konstrukcí je spousta, každá má nějaké výhody a nevýhody.

Stav se v OBI, kup si desku polystyrenu 20mm, vezmi nožík a udělej si model. Studuj pevnost, koukej kde se to bude prohýbat/kroutit a hlavně si dělej čárky za každý řez - ten pak budeš někomu platit za obrobení.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 1:47

chb píše:čínská CNC 3040 není takto konstruovaná, protože je to nejlepší varianta - ale proto, že s použitím účelově vyrobených profilů je to nejlevněji vyrobitelný strojek, s minimem spotřebovaného materiálu, s minimem potřebných operací na sestavení. Pokud to jen "okopíruješ" dopadne to hůř, naprat do toho víc materiálu sice pomůže ale ne úměrně vložené energii - ceně materiálu.

pěknou představu nakreslil Fmodel zde http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 83&t=23392

prve jsi rozumně opustil plocháče 6063 - a už zase plánuješ U, C, T profily.

portálky se používají a je jich na foru hromada - opracovat desky 2000 x 1000 mm snad ani jinak nejde. Konstrukcí je spousta, každá má nějaké výhody a nevýhody.

Stav se v OBI, kup si desku polystyrenu 20mm, vezmi nožík a udělej si model. Studuj pevnost, koukej kde se to bude prohýbat/kroutit a hlavně si dělej čárky za každý řez - ten pak budeš někomu platit za obrobení.
Diky za adresny koment. Dava to smysl. Zkusim z hlavy vymazat tohle konstrukcni reseni a zamyslet se nad tim z jineho pohledu.

H.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 10. 2017, 2:41

jako základ si někde sežeň litinovou příměrnou desku
i když to bude otlučený a od svařování poprskaný a orezlý kus, tak nic lepšího neženeš a neuděláš
pořád ještě se v inzercích vyskytují
třeba tady
https://stroje.bazos.cz/inzerat/7965807 ... -deska.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 10. 2017, 2:46

nebo takováhle :D https://stroje.bazos.cz/inzerat/7577237 ... 000-8T.php" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 3:02

RaS píše:nebo takováhle :D https://stroje.bazos.cz/inzerat/7577237 ... 000-8T.php" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol: dik, dam si to do obyvaku a budu na to koukat :-)
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“