Stavba portalovky 3040 - kde poridit vypalky?

markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 11:16

Nazdar panove,

pracuju na stavbe mensi portalovky, neco na zpusob 3040 jak ji vsichni zname z ciny, ale rad bych ji udelal tak nejak poctiveji. Puvodni idea byla pouzit plochace 6063, ale bojim se, ze to bude krive uz samo o sobe. O obrobitelnosti ani nemluve... Radeji bych sahnul po necem pevnejsim, uvazuji o necem z 2xxx rady, treba 2017A. Muzete mi prosim poradit, jake mate zkusenosti s palenim vodnim paprskem? Jak presna je tahle metoda? Pokud to dobre chapu, vodni paprsek je malinko konicky, takze rez neni 90°. Jak moc zle to je? Da se takovy vypalek povazovat za hotovy, nebo je treba nejaka dalsi finisovaci operace?

A ted to dulezite. Kde palite? Jak jste spokojeni? Jaka je cca cena za metr rezu? Jake jsou moznosti co se ceny vs kvality tyce? Pali se z plechu, nebo to nejak rezou z liteho bloku a pak pali?

Kazda rada je vitana :-)

Diky poredem,

Honza
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 10. 2017, 11:34

Sa odpovede nedockas, lebo ides na to blbo.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 11:55

atlan píše:Sa odpovede nedockas, lebo ides na to blbo.
Muzu vedet proc?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2017, 11:56

Ach jo ,vodním paprskem se nepálí ale řeže :wink: pálí se plazmou ,laserem a autogénem.
S řezáním je problém že se musí stejně obrobit místa kde budou lineáry ,domky atd .
Všechny válcované slitiny Al mají velké vnitřní pnutí tak že se při obrábění kroutí ,jedinou vyjímkou jsou lité desky na formy kde je to pnutí podstatně menší,Nebo ještě lepší varianta stavby frézky je kontilitina,tu ovšem musíš obrobit ze všech stran.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 10. 2017, 12:02

řezáním vodním paprskem získáš polotovar vhodný k dalšímu obrobení
teoretická osa řezu (dráha stroje) asi bude v řádu jednotek desetin mm dle stavu konkrétní mašiny atd, ale v řádu více desetin mm až 1mm bude zkosení, různé nerovnosti řezu atd
jako činná plocha je to bez dalšího obrobení nepoužitelné
jako polotovar pro řezání se obvykle používají frézované ( ne válcované) desky, ty mají na hobíka slušnou rovinnost atd
mívají je v tloušťkách třeba 12,15,20,25mm a tak
pro daný účel jsou slitiny 5... nevhodné
vhodné jsou 2... nebo 7...
ono v těch deskách stejně nic moc jiného nebude
pevnost je to poslední, na čem v tomto případě asi bude záležet
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 12:19

fmodel píše:Ach jo ,vodním paprskem se nepálí ale řeže :wink: pálí se plazmou ,laserem a autogénem.
S řezáním je problém že se musí stejně obrobit místa kde budou lineáry ,domky atd .
Všechny válcované slitiny Al mají velké vnitřní pnutí tak že se při obrábění kroutí ,jedinou vyjímkou jsou lité desky na formy kde je to pnutí podstatně menší,Nebo ještě lepší varianta stavby frézky je kontilitina,tu ovšem musíš obrobit ze všech stran.
Nj, sorry ;-) Nechal jsem se unest tim, co jsme vycetl na jednom eshopu:
"Po domluvě zajišťujeme dělení plechů, desek a kulatin na požadovaný rozměr na kotoučové pile do tl. 150 mm a délky řezu 3000 mm,
na pásové pile do tl. 1 100 mm a délky řezu 2 000 mm, či přesné tvary (výpalky) na vodním paprsku do tl. 200 mm a formátu 2000 x 5000 mm."
To me ale neomlouva :-)

Co si z Tvoji odpovedi beru je tedy to, ze spis koukat po firme, ktera nabizi rezani z desky, ktera je uriznuta z liteho bloku, nez-li presne vyrezy z valcovanych plechu. Nasel jsem, ze treba Alcom nabizi rezani z litich desek. Dokonce nabizi i rezani z oboustranne frezovanych desek (oznacuji to jako ALQAL). Tam by mohla byt i celkem hezka rovinnost. Co dalsi firmy? Umi to treba Alupa?

O kontilitine jsem toho moc zatim nevidel, abych se priznal. Ale obavam se, ze to je mimo me moznsti sehnani to v malem mnozstvi a uz vubec nevim, jak je to obrobitelne.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2017, 12:26

podle mě by jsi měl začít tím, že to nakreslíš.. ono to není jen o tom řezání je tam spoustu dosedacích ploch ,které musí s něčím "běžet" a prostě to není jen o řezání.. nechat si někde nařezat desky je uplně to nejmenší a nejlevnější.. mimochodem levněji než v alcomu budeš těžko hledat.. ta pravá sranda příjde s tím obráběním..
takže dělal bych to já tak si to nakreslím, najdu někoho kdo mi to obrobí a až potom sháním materiál, případně to nechám na tom kdo to bude obrábět.. dodat totiž nařezanej materiál je mnohdy největší kravina co můžeš obráběči udělat.. potřebuje tam občas přídavky na upnutí atd, ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 12:49

RaS píše:podle mě by jsi měl začít tím, že to nakreslíš.. ono to není jen o tom řezání je tam spoustu dosedacích ploch ,které musí s něčím "běžet" a prostě to není jen o řezání.. nechat si někde nařezat desky je uplně to nejmenší a nejlevnější.. mimochodem levněji než v alcomu budeš těžko hledat.. ta pravá sranda příjde s tím obráběním..
takže dělal bych to já tak si to nakreslím, najdu někoho kdo mi to obrobí a až potom sháním materiál, případně to nechám na tom kdo to bude obrábět.. dodat totiž nařezanej materiál je mnohdy největší kravina co můžeš obráběči udělat.. potřebuje tam občas přídavky na upnutí atd, ..
Rozumim, nakreslene to uz mam, resp. jeste doladuju ruzne detaily. Bohuzel ted nejsem u kompu, kde mam model, proto jsem napsal, ze konstrukce se jedna o ala cinska 3040. Muj puvodni napad byl postavit to z plochacu z Alupy, bohuzel nabizi (a nejen oni) vice mene jenom 6063, omezene 6082. Tam je mizerna obrobitelnost a asi to bude celkem krivy vstupni polotovar. Nasel jsem si nejake info o tom, co jaka slitina Alu umi a moje myslenky se ubraly smerem k rezani vodou z 2... slitiny. Ted uz ale vim, ze rez vodou neni jako dosedaci plocha pouzitelny. Pro dalsi obrabeni tudiz ztraci "presny" vyrezek celkem smysl a muze byt naopak na skodu. Takze kam ted? Proidit prirezy (s dostatecnou rezervou pro upnuti) z lite (a idealne i frezovane) desky od alcomu a nechat obrobit?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2017, 1:07

těch cest je spousty.. já osobně bych nešel cestou "kopie" toho co se dá koupit.. protože to vyjde minimálně na dvojnásobek než to co dodá ten číňan.. když už bych šel do této konstrukce tak bych asi upravil stávající čínskou.. pokud bych uvažoval nad stavbou tak bych vymyslel lepší konstrukci aby to alespoň mělo nějaký smysl.. ale je potřeba si ujasnit jakej na to je rozpočet, neboť prostě stavba pokud nemám za prdelí obrobnu a musím všechno platit něco stojí..

taky je dobré nazačátku vědět co chci dělat? jedna věc je brábět deskový materiál a stavět třeba letadélka z balzy a druhá věc je dělat rakety pro kima :D od toho se odvíjí konstrukce stroje.. pro můj typ práce se portálka nehodí tak bych nad její stavbou neuvažoval.. další věc je místo a ve finále jde vždycky a jen o peníze..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 1:37

RaS píše:těch cest je spousty.. já osobně bych nešel cestou "kopie" toho co se dá koupit.. protože to vyjde minimálně na dvojnásobek než to co dodá ten číňan.. když už bych šel do této konstrukce tak bych asi upravil stávající čínskou.. pokud bych uvažoval nad stavbou tak bych vymyslel lepší konstrukci aby to alespoň mělo nějaký smysl.. ale je potřeba si ujasnit jakej na to je rozpočet, neboť prostě stavba pokud nemám za prdelí obrobnu a musím všechno platit něco stojí..

taky je dobré nazačátku vědět co chci dělat? jedna věc je brábět deskový materiál a stavět třeba letadélka z balzy a druhá věc je dělat rakety pro kima :D od toho se odvíjí konstrukce stroje.. pro můj typ práce se portálka nehodí tak bych nad její stavbou neuvažoval.. další věc je místo a ve finále jde vždycky a jen o peníze..
Obrabeni neni problem. Uz jsem uvazoval o nakupu ciny a prestavbu, ale tam je to obrovska loterie. Cina toho chrli hrozne mnozstvi, vetsina nabidek ma vice mene stejne obrazky. Ve finale clovek koupi za celkem dost penez jen hromadku ne uplne dobre obrobenych 6063 profilu a nepodeprenych tyci. Takze pokud vis ty, nebo nekdo vas co tu jste, o cine, ktera jako vstupni polotovoar za to stoji, sem s tim :-) Snad jedina, co vypada celkem dobre je omiocnc a do neceho takoveho jsem se chtel pustit. Proste proto, ze dost dilu uz mam stejne doma (vreteno, lineary, drivery, kulickace, motory...), obrobna neni uplne za prdeli, ale je k dispozici. Bavi me to a beru to jako relax od moji prace.

Co od toho cekam - no letadelka z balzy uplne ne a rakety pro kima taky ne. Tak nejak neco mezi :-) Lehci modelarska prace tu a tam, ale chci mit moznost cas od casu zajet i do hliniku (6... a 2...). Samozrejme, ze od toho necekam rychlostni rekody, je mi jasne, ze kazda konstrukce ma sve limity.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

16. 10. 2017, 7:34

RaS píše:podle mě by jsi měl začít tím, že to nakreslíš..
Jak jsem rikal, nakreslene to uz vice mene mam. Bez muceni se priznam, ze puvodni vize byla vyuzit, co je na nasem trhu dostupne, tedy plochace. Alupa ma hezkou nabidku a tak jsem pri navrhu vychazel z jejich sortimentu. Chtel jsem vyuzit komponenty, co se mi za leta sesly doma, tedy kulickove srouby 1605 a 1204, FF a FK loziskove domky, lineary MGN15 s kratsimi i delsimi vozicky, 1.5kW vreteno, drivery 2M542, UC100 + nejake cinske oddelovaci desky, toroidni zdroj cca 40V/7A s EMF, Rozprasovac na chlazeni atd... Je to celkem letita sbirka a prijde mi skoda, aby to lezelo v polici. Zacal jsem kreslit a z delek sroubu a vedeni, ktere mam pred sebou mi tak nejak vyslo cosi podobne cinske 3040. Kdyz jsem se zacal pidit po tom, jak se slitiny chovaji, ale i jak jsou dostupne, vzniklo toto vlakno. Chtel jsem sehnat hotove profily z neceho lepsiho, nez je 6063 a tam jsem narazil. Kde sehnat neco lepsiho, treba 2xxx, nebo 7xxx? V Alcomu mi ochotne a rychle odpovedeli, ze maji skladem prirezy z liteho bloku 5083, 5754 a 7021. Tady z hlediska dalsi obrobitelnosti prichazi k dispozici asi jen ta 7021. Ted ovsem narazim na problem s obrobenim. Mam sice k dispozici plne vybaveny provoz u pribuzneho ale vse v klasice. Snad jen souradnicove vrtani by se tam mohlo byt k dispozici.

No kdyz uz jsem to nakreslil, tak to sem dam, at je nad cim debatovat.
Nahled1.jpg
Nahled2.jpg
Nahled3.jpg
Hezky vecer,
Honza
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2017, 7:53

Na tohle ale nepotřebuješ žádné výpalky, to vyfrézuješ z přířezů. Pálení (nebo voda) je fajn na tvarové věci, ale zhola zbytečné na takovéhle "kostky".
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2017, 8:44

konstrukci komentovat nebudu a to už nemám po těch letech sílu :D ..
ale pokud chceš postavit tohle tak jak už napsal Prochaska tak z přířezů není problém.. a pokud použiješ takovouhle konstrukci tak to může bejt obrobený "jakkoliv" to se bude úhlovat samo :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2017, 8:53

RaS píše:.. a pokud použiješ takovouhle konstrukci tak to může bejt obrobený "jakkoliv" to se bude úhlovat samo :D
myslíš zajisté podle řezné síly :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2017, 8:56

ne podle větru :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“