Normohodina na 5 ose cnc

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 11. 2017, 12:14

Grell píše:
bobik píše:Z toho by měl být sakra rozdíl, zda obrábím ocel, dural nebo plast. Ale u nikoho nevidím různé sazby dle obráběných materiálů. Při jedné sazbě ten co si zadá obrábění duralu dotuje toho, co si zadá obrábění oceli, protože se to nejspíše zprůměruje. Vemte si, že při obrábění oceli za hodinu ztupím jednu frézu v hodnotě 1000Kč, zatím co u duralu mi vydrží celou šichtu.
RaS píše:vždyť v tom vzorci je průměrná amortizace nástrojů.. takže v hliníku bude tahle položka třeba 50kč/hodinu v oceli třeba 200kč/hodinu..

Toto je dost častá mystifikace. Ten rozdíl v materiálech vychází z řezných podmínek a strojních časů. Hodinová sazba na nástroje zůstává pro jakýkoli materiál stejná. Ale v praxi např. na jeden ocelový kus udělám 4 hliníkové a 7 z PAčka. Pochopitelně pokud je někdo idiot a jede hlínu stejně jak ocel. Tak by to pak mohlo být, tak jak píšete. :wink:

ale to je přece o tom kdo určí ten strojní čas..
prostě stroj mě stojí 300kč/hodinu že ho mám.. a opotřebovává frézy buď na hliník za 50kč/hodinu nebo na plast za 20kč/hodinu a nebo na ocel za 120kč na hodinu třeba..
a daný výrobek, který bude ocelový se bude dělat 1hodinu, hliníkovej 20minut plastovej 12minut třeba..
ve finále se k tomu dopočítáš přece uplně stejně..

nicméně aby se to tedy shrnulo.. mnoho keců o ničem.. k čemu jsme dospěli? budeme si na 5ti osce účtovat kolik?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

19. 11. 2017, 2:39

RaS píše:..
To je právě ta mystifikace. Ty počítáš že ten hliníkový výrobek uděláš Xkrát rychleji a ještě s nízkými náklady na nástroj. Ale jedno vylučuje druhé. Buď budeš mít řezné podmínky pro hlínu podhodnocené a budeš ten kus dělat stejně dlouho jako z oceli, ale vercajk ti vydrží věčnost. V tomto případě budeš extrémně drahý. Sice budeš mít super nízké náklady na nástroje. Ale zbytek nákladů bude díky vysokému výrobnímu času extrémně vysoký. A nebo budeš mít normální ŘP. V tom případě budeš ty nástroje ničit stejně rychle jako u oceli. A díky nižšímu výrobnímu času ti do toho obrobku méně vstupují ostatní náklady. Toto jsou pochopitelně extrémy, 90% firem bude někde mezi.

Jednoduše řečeno umění efektivní výroby je umět správně ničit nástroje. :D Každopádně všeobecná hodinová spotřeba nástrojů je v praxi poměrně lehce spočitatelná a sledovatelná. Spotřeba nástrojů na materiál ? Hodně štěstí... Už jen to, že není hliník a hliník, ocel a ocel, plast a plast. :roll:



Jinka k té normohodině. Je úplně jedno, co to je za mašinu. Ten vzorec od Gnata platí pro jakýkoli stroj. Je to jen o vstupech.
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 11. 2017, 2:57

prostě stroj mě stojí 300kč/hodinu že ho mám.. a opotřebovává frézy buď na hliník za 50kč/hodinu nebo na plast za 20kč/hodinu a nebo na ocel za 120kč na hodinu třeba..
a daný výrobek, který bude ocelový se bude dělat 1hodinu, hliníkovej 20minut plastovej 12minut třeba..
ve finále se k tomu dopočítáš přece uplně stejně..
Tomu nerozumím. Vem si, že si oba koupíme stejné stroje a dáme stejnou hodiovku 1000Kč. Ty ale seženeš zakázky jen na jen ocel, já dural. Kdopak asi vydělá za měsíc více? Ty dáš za frézy 2000Kč denně, já dám 2000Kč za frézy za týden. Tedy týdně máš o 8000Kč větší vícenáklady, než já.
Tak nějak mi furt vychází to, že hodinovka by se měla odvíjet taky od obráběného materiálu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2017, 6:52

bobik píše:Tomu nerozumím. Vem si, že si oba koupíme stejné stroje a dáme stejnou hodiovku 1000Kč. Ty ale seženeš zakázky jen na jen ocel, já dural. Kdopak asi vydělá za měsíc více? Ty dáš za frézy 2000Kč denně, já dám 2000Kč za frézy za týden. Tedy týdně máš o 8000Kč větší vícenáklady, než já.
Tak nějak mi furt vychází to, že hodinovka by se měla odvíjet taky od obráběného materiálu.
To je schované v té průměrné amortizaci nástrojů, která je u každého materiálu jiná. V tom vzorci je "schovaných" spousta dalších věcí, třeba to, že chytrý technolog (či programátor) dokáže ušetřit nástroje i zkrátit výrobní čas. Takže si nakonec každá firma firma vypracuje nějaký svůj postup výpočtu nákladů, který pak průběžně upravuje podle skutečnosti a který patří k nejcennějšímu know-how, takže ho stejně nikomu neprozradí :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 11. 2017, 8:00

Ahm, prej know how. Většina to prostě obšlehne od konkurence.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2017, 8:06

To obecně musí, aby mohli konkurovat :-) Ale skutečný postup si stejně musí doladit sami :-)
Aleš Procháska
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2017, 8:56

Ono to ve skutečnosti na trhu funguje obráceně. Je nějaká místně a časově obvyklá cena za normohodinu kterou jsi při průměrné produktivitě schopen prodat. Tu musíš zjistit (tomu se říká průzum trhu) a z ní pak vycházet při výpočtu rentability a zjišťování nákladových položek, na kterých musíš zapracovat (tomu se říká řízení).
SABLE-2015
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 11. 2017, 12:41

A potom pride dotacia as si v .... Konkurze.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“