Praca CNC programatora

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
puxa
Příspěvky: 6
Registrován: 9. 3. 2018, 7:34

9. 3. 2018, 7:43

Dobry den.
Mohli by ste mi prosim odpovedat na moje otazky, poradit mi, pripadne ma inak zasvetit do problematiky. Kazda informacia bude isto prinosna.

Studoval som Automatizaciu na Strojnickej fakulte, ale z cestovnych dovodov som sa rozhodol, ze svoju karieru nebudem uberat tymto smerom. Je pre mna nepredstavitelne travit v zahranici dlhsi cas.
Preto uvazujem nad zmenou oboru. Povodne som chcel preskocit do IT sektora, ale na inom fore, ktore ale nie je specializovane strojarsky, mi poradili, aby som skusil CNC programovanie. Preto som prisiel sem vam polozit par otazok.

Je podla vas kariera CNC programatora perspektivna ? Najdem si uplatnenie aj za 10, 15 ci 20 rokov ?
Aka je situacia po CNC programatoroch na trhu prace ? Je ich nedostatotok ? Alebo prebytok ?
Je narocne zaskolit sa do CNC programovania ?

Vopred dakujem za odpovede.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2018, 8:02

kdyz budes zvladat i technologii a nebudes mit problem si stoupnout k masine a umazat se tak ti urvou ruce a zaplatej slusny penize
permanentne si mi nekdo stezuje jaky je problem sehnat lidi co budou prograovat a stat u masiny a poradej si sami
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
puxa
Příspěvky: 6
Registrován: 9. 3. 2018, 7:34

10. 3. 2018, 9:07

Dakujem za odpoved, dobre sa to cita.

Mam teraz kopu volneho casu, preto uvazujem, ze sa pustim do studia CNC programovania. Mate nejake rady, co by ste mi poradili. Nejake knihy, software, simulator a podobne. Dakujem.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2018, 9:18

Ideální by bylo si sehnat vlastní cnc strojek a začít si na něm vyrábět různé blbosti. Při tom se nejlíp naučíš základy CAD a CAM a částečně i něco málo o technologii.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2018, 10:54

Bez vlastní mašinky je to o ničem,a pokud to co si přečteš nemůžeš zkusit tak se budeš učit jen spoustu někdy i nesmyslné teorie.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 3. 2018, 11:08

a pokud si pořídí nějakou sranda hračku, tak to co se naučí na ní zase bude spousta nesmyslné praxe :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2018, 11:16

Tak že výsledek je nic se neuč, staň se managerem :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

10. 3. 2018, 11:23

RaS píše:a pokud si pořídí nějakou sranda hračku, tak to co se naučí na ní zase bude spousta nesmyslné praxe :D
Proč nesmyslné? Vždyť si na tom vystrouhá nějaké hračky k vlastní potěše nebo užitku. Ale možná bude kámen úrazu to, že chce asi dělat kariéru. Vydělávat těžké prachy. A to, jestli ho to baví je někde vzadu...
puxa píše:Povodne som chcel preskocit do IT sektora, ale na inom fore, ktore ale nie je specializovane strojarsky, mi poradili, aby som skusil CNC programovanie. ...Je podla vas kariera CNC programatora perspektivna ?.............
fmodel píše:Tak že výsledek je nic se neuč, staň se managerem :lol:
Operátor lidských zdrojů :wink:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 3. 2018, 2:53

já pochopil, že to chce jako praxi... a pak těžko bude u svého zaměstnavatele zadávat na 8ku frézu záběr 0,2mm, protože tak na to byl zvyklej, protože se mu při větším záběru rozklepal stroj..
celá takováto diskuze je o ničem, je to o tom jak je člověk schopnej, někdo se nehodí ani na zametání špon a jinej už dávno dělá a neřeší kraviny.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
PatrikMartaus
Příspěvky: 15
Registrován: 24. 8. 2017, 4:17

10. 3. 2018, 3:40

Zdravim, stať sa dobrým programátorom sa nedá zo dňa na deň ani z roka na rok, pretože, človek čo robí strojarinu sa uči celý život, mám na mysli hlavne čo sa týka kusovej výroby, kde je práca každý deň iná, nejde o stereotyp. Tí čo sa tomu venujú mi dajú za pravdu. U sériovej výroby to je iné, ukážu ti a makaš ako šrob :) Či sa CNC programátor uplatní o 10, či 20 rokov ? Moja odpoveď je jednoznačne ÁNO. CNC programatorov bude treba stále, niekto tie CNC frézy, sústruhy, dratorezy, lasery programovať musí. Skôr o čom by sa dalo polemizovať, tak sú to operatori CNC, už teraz rozmýšľajú ako nahradiť človeka, aby ho firma nemusela platiť a aby dotyčného nahradil robot. Nedávno som zaregistroval, že sú nejaké roboty, ktoré podávajú kusy, technológie a automatizácia idú v pred, necháme sa prekvapiť :) Čo sa týka zaškolenia do problematiky CNC programovania. Hm. Ty ako konkrétne nevyučeny programátor CNC pre teba to bude Španielska dedina, i keď si myslím, že nejaké hodiny čo sa týka problematiky CNC si mal. Ako už bolo predomnou spomínané, bolo by dobré začať buď zaobstaraním nejakej CNC frézky alebo ísť niekam pracovať na CNC frézu, kde naberieš nejaké skúsenosti, zdokonališ sa a sám si to ošahaš. Dobrý programátor musí mať aj niečo odrobene pri mašine, mať nejaké skúsenosti z výroby. Prečo ? Jednoduchá odpoveď => Technológia obrábania (tj. Upínanie obrobku, rezne podmienky, atď), ktorú budeš určite potrebovať, keď budeš programovať z kanclu a posielať Cam do mašin, alebo mať veľmi dobrú predstavivosť. Čo sa týka samotneho programovania, určite by som sa NEučil programovanie cez FK, SL cykly, z vlastnej skúsenosti, cez panel jednoduche vŕtanie, obvody kapsy, závity, frézovanie dier + šedé tlačítka RND, CR, CC, C, CT. Nič viac nepoužívam. Vlásne FK nahradil CAM software (skracovanie prebytočných dráh, efektívne obrábanie to všetko = ČAS), čiže tebe ako budúcemu programatorovi CNC, by som odporučil NAučiť sa pracovať v nejakom takomto software (EdgeCam, SolidCam, ... ) Neviem, čí by som to riešil nejakým školením, lebo ak do toho aspoň trocha nevidíš, tak jeden deň, tj. 8 hodín cca stačiť nebude, možna áno, možná nie u každého to je individuálne. Hlavne také školenie je dosť finančné náročné, ale ak to myslíš vážne, určite choď do toho. A veľa robí aj samoučba, ja osobne sa tiež učím sám ... Nespoliehať sa a nečakať, že ťa to naučí niekto iný. A hlavne niekde začať, to je zaklad. Môj stručný názor na vec, strojarina je široké spektrum informácií.
Naposledy upravil(a) PatrikMartaus dne 10. 3. 2018, 4:13, celkem upraveno 1 x.
puxa
Příspěvky: 6
Registrován: 9. 3. 2018, 7:34

10. 3. 2018, 4:11

Vdaka za odpovede, hlavne PatrikMartaus.
PatrikMartaus
Příspěvky: 15
Registrován: 24. 8. 2017, 4:17

10. 3. 2018, 5:00

puxa píše:
Vy ste vedeli CNC programovanie predtym, nez ste nastupili do prace ? Ucili ste sa na skole ? Ak nie, tak pocitali s tym zamestnavatelia a dali vam aj napriek tomu moznost pracovat ?

Ja som študoval obor mechanik nastavovač, čiže ja "mám" všeobecné poznatky o strojarine ako takej. Určite sa všetci zhodneme, že vzdelávanie na školách je biedne čo sa týka CNC, česť výnimkám. Nie každá škola si dovolí zaobstarať CNC frézku, sústruh, dratorez, laser, brusku. Preto je to postavené viac menej na teórii, prípadne výukových mašinkach a simulácií, kde ti odsimuluje hocičo, ale keď to dáš do real mašiny by si sa divil tomu čo si popísal a to nehovorím o prípadnej kolízii 😂😂😂 Ja som programovať nevedel, respektíve vedel, ale iba podľa simulácie a to čo má škola "naučila" 😂 ale to mi bolo na dve veci, ako som písal vyššie. Pretože je to úplne o inom, keď ideš na skutočnú realitu 😃 Kolečkom ti ofrezuje hocikto hocičo, navrtať dieru, nejaký ten obvod, prejazd X, Y, ale programovať 3D tvárové súčiastky, formy už je troška iný level. Ja som začal v menšej firme, kde si robím sám, učím sa novým veciam + zaujímam sa o to aj pomimo práce. Jasné, že dali, nikto nespadol múdry z neba, ale treba začať od spodu a potom rúbať vyššie, pokiaľ v tom človek nieje doma :) Začiatky sú ťažké, ale treba vytrvať. Hlavne je niekde začať, písaním nezískaš nič, iba strata času :)
Naposledy upravil(a) PatrikMartaus dne 10. 3. 2018, 5:09, celkem upraveno 1 x.
mara35
Příspěvky: 98
Registrován: 11. 7. 2012, 7:12

10. 3. 2018, 5:08

To jestli ti dá zaměstnavatel šanci se učit i když z toho nic neumíš je asi individuální jak v které firmě. Já například dělám už 3roky ve firmě kde toto majitel takto dělá jelikož je nedostatek kvalitních cnc cečkaru tak vezme vpodstate každého kdo o tuto práci mají zájem. Mají 3 měsíce na to aby se tu práci naučili a pokud to nezvadnou tak skončí. Takže už u nás máme vyučene kuchaře, elektrikáře, atd.
Taky u nás dělá na cnc jedna žena má sice vyucni list v oboru nastrojar nicméně téměř 20 let pracovala mimo obor ale přesto to zvládla a po měsíci byla schopna dělat víceméně sama.
Jinak co se týká čisté CAM programátora v kanálu máš asi jenom tři možnosti jak se k tomu dostat a to nějaký rekvalifikační kurz přes pracáku, nebo si zaplatit školení z vlastní kapsy případně se nechat někde zaměstnat získat praxi a propracovat se k programovani jak jsem popsal výše.
Ještě co se týká programování v CAMU nevím jak to funguje v jiných firmách ale u nás má obsluha k dispozici Cam na počítači na dílně takže kdo má zájem se ti naučit tak má možnost to byl pro mě také důvod proč jsem po 20 letech v jedné firmě změnil zaměstnavatele, naučil jsem se programovat v Power Millu, NX11 a ZW3D takže teď už to směřuje pomalu na pozici čisté programátora.
jafi
Příspěvky: 259
Registrován: 25. 4. 2017, 6:54

12. 3. 2018, 5:57

Ked citam niektore prispevky, tak neviem ci sa mam smiat alebo plakat.
Kupit si svoje cnc a skusat a skusat?
To snad nemyslite vazne. Ono je to sice pekne za jedno sa trosku clovek do toho dostane, ale ked pride ku profi masine zisti ze to obrabanie funguje trosku inak.
Moje odporucenie:
Chod do nejakej firmy, ktora sa zaobera cnc obrabanim ( kvalifikovanych ludi je malo a ten kto chce a ma snahu, toho urcite zaucia).
Potom aspon 1 rok ku masine a potom sa chod ucit programovat.
Pri masine sa naucis nejake zaklady, budes vediet co je mozne a co nie atd atd.
A potom ako hovoril Lenin : ,, ucit sa ucit sa ucit sa,,.
Nezabudni ze sa budes ucit cely zivot!
Inak ked programovat, tak urcite ako bolo uz spominane tak nejaky Solidworks + CAM .
Mier!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2018, 8:03

jafi píše:Kupit si svoje cnc a skusat a skusat? To snad nemyslite vazne.
Ovšem že to myslím vážně. Sám jsem to přesně tak udělal. Programovat (cokoliv, počítače i CNC) se člověk naučí jen programováním, nijak jinak. Když se to bude od nuly učit v pracovním poměru u nějaké firmy, tak to jednak půjde pomalu (kdo nechá začátečníka tři dny sedět v kanclu a programovat čtvereček s dírkou, když to opravdový programátor udělá dřív než se mu uvaří voda na kafe), jednak může pochytit omezené či nesprávné firemní postupy a nikdy se nedozví, že je to úplně špatně :-) Tady na fóru mu to lidi aspoň (byť bez servítků) řeknou :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Prace“