Ostat pracovat alebo zacat sam podnikat?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
quake
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 8. 2017, 8:43

2. 5. 2018, 2:20

Zdravim vsetkych strojarov. Mam uz 37 rokov, VS, prakticky cely zivot robim na cnc. Som zivnostnik. Zarobim 13 eur/hod. Problem je, ze ma prestava bavit makat na niekoho ineho. Asi starnem alebo kriza stredneho veku. Proste kolkoraz ma vytoci majitel firmy, ktory absolutne nie je strojar iba ekonom. Kolkokrat sa hadame, ale kedze je sef a sef ma stale pravdu, tak je to ako hadzat hrach na stenu. Firma by mohla prosperovat omnoho viac, ale neda sa prave kvoli nemu.
Takze moja otazka znie: ostat makat alebo skusit rozbehnut vlastne podnikanie? Cital som tu na fore podobnu temu a vyzera to dost komplikovane.
Dakujem
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

2. 5. 2018, 2:44

Ještě záleží na tom, jaké prostředí je v té firmě. Zda třeba vyžadují přesný příchod do 6:00 jinak to trestají či denně do večera neplacené přesčasy, nemožnost si zajít k lékaři v průběhu pracovní doby apod.. Dle toho bych se rozhodl.
MAS FU2A, TOS SM16A
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 5. 2018, 2:49

Postav firmu, přeber mu výrobu a zaměstnej jej jako účetního....
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

2. 5. 2018, 3:30

Nějaká hala a 200 000 eur na stroje, dvě podmínky nutné, nikoliv postačující.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4878
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 5. 2018, 4:37

To quake: pokud nemáš kapitál, případně pokud nedostaneš uver, potom jsou uvahy o ničem. Spočítej si kolik máš doma v kase, zajdi si do banky a zjisti kolik ti půjčí a potom se rozhoduj. Penezmi to začíná i končí.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 5. 2018, 4:50

Trochu moc málo informací. V čem chceš podnikat, kolik máš kapitálu, jaké k tomu máš prostory...?
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

2. 5. 2018, 4:58

Možná je dobré vědět i jestli máš jistotu zakázek od platících zákazníků ...
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

2. 5. 2018, 6:02

Souhlasím s kluky.
Já to ale mám trochu jinak - na začátku 90 let jsem se zkoušel žvit sám, nicméně jsem zjistil, že na to nemám.
Jako živnostník jsem si nemohl dovolit se vzdělávat ve svém oboru a sám jsem si uvědomil, že na to prostě nemám jednak kapitál a jednak schopnosti, odvahu atd.
Tak jsem se nechal dobře zaměstnat.
Takže jestli něco umíš tak máš i možnost zvednout kotvy a najít si lepší zaměstnání tak pro Tebe může být další dobrou volbou co dál.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
quake
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 8. 2017, 8:43

2. 5. 2018, 6:38

V praci nie je pevny cas, ide o to, aby sa stihali zakazky. Atmosfera je casto vybicovana kvoli neschopnosti majitela pocuvat dobre rady. Ale medzi kolegami je to fajn. Kapital je mozno 10% z tych 200 tisic a ci mi banka da taky uver, tak to neviem. Mozno som len naivny a asi by som mal drzat hubu a krok a nestarat sa o nic a dalej robit vo firme.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 5. 2018, 8:00

Zmen firmu, ludi co vedia robit s cnc je potreba aj inde. Hlavne mas este vedomosti a vek. V 50 sa ti menit praca nude tazko, ked medzitym neakoncis na psychiatrii.
Andrejd
Příspěvky: 17
Registrován: 12. 3. 2013, 4:41

2. 5. 2018, 8:26

Dost podstatna vec je ze chces podnikat na slovensku. Ja po 10 rokoch "podnikania" s tym asi skoncim. Neskutocne ma to zatazuje. Ci uz prevadzka firmy, certifikaty, neustale zhananie roboty, hlupi ludia, hlupe vykresy, stale treba nieco riesit. Nakoniec vyfakturujem pekne peniaze ale po preratani na hodinovku co stravim v dielni + doma za PC, odpocitani vsemoznych poloziek, dani atd. zistim ze to som mohol ist pracovat za (napriklad) 13e na hodinu a jedina starost by bola prist do prace nacas. Mozno len neviem podnikat. Ale v momentalnej situacii na slovensku by som chcel byt zamestnancom na TPP a nic neriesit (13. a 14. plat, platene volno a ine vyhody ale hlavne, kazdy mesiac vies ze ti pride vyplata tak ci tak). (Moja firma sa ale nevenuje primarne cnc a robim sam, iba na vacsie zakazky zadavam robotu dalej - co su v podstate len dalsie problemy)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2018, 10:11

quake píše:V praci nie je pevny cas, ide o to, aby sa stihali zakazky. Atmosfera je casto vybicovana kvoli neschopnosti majitela pocuvat dobre rady. Ale medzi kolegami je to fajn. Kapital je mozno 10% z tych 200 tisic a ci mi banka da taky uver, tak to neviem. Mozno som len naivny a asi by som mal drzat hubu a krok a nestarat sa o nic a dalej robit vo firme.
Dobré zaměstnání může být finančně lepší i víc uspokojující než průměrné vlastní podnikání, tak klidně i můžeš zkusit hledat jiného, rozumnějšího zaměstnavatele :-) Co se týká vlastní firmy tak nemusíš hned dělat obrábění na zakázku. Jestli máš nápad na nějaký vlastní produkt, tak si jej můžeš nechat někde vyrábět podle vlastních výkresů (třeba i u bývalého zaměstnavatele :-) ) Pokud takhle pojatá činnost nebude výnosná, nejspíš by se potácela někde na hraně i kdyby sis to dělal sám. Ještě k těm investicím do vlastní výroby - myslím, že je vcelku pravidlem, že nákup strojů nakonec není ta největší část investic při zakládání firmy a pronájmy prostor jsou jen drobnost ve srovnání s ostatními provozními náklady firmy. S tím je bohužel potřeba počítat.
Aleš Procháska
Nemoo
Příspěvky: 138
Registrován: 22. 2. 2014, 8:27

3. 5. 2018, 4:16

Myslím si, že 13eur/hod za ten klid co má zaměstnanec je hodně dobré hodnocení.

Pokud začneš podnikat a budeš to chtít někam dotáhnout. Tak zapomeň, že existujou nějaké soboty a neděle. Dovolenou ze začátku nejspíš nebudeš mít žádnou. Z nervů se ti začnou klepat ruce a těch 5 hodin času co budeš mít na spánek se stejně desetkrát vzbudíš s plnou hlavou toho co jsi nestihl udělat.

Mít firmu, která bude soběstačná - nebudou tě potřebovat pořád na dílně je hodně na dlouho :)

Já bych asi zůstal u 13euro/hod a dál si chodil ve 3 odpoledne domů vysmátej. Místo toho abych běžel v 11 večer domů abych si mohl do 4 lehnout a být na 5 zase zpátky ;)
Doosan Puma 2100L, Puma 3100L, Lynx 2100LMSA, DNM 500II, MCV 750, SPT 16 NC
Lishaack
Příspěvky: 171
Registrován: 22. 3. 2017, 6:09
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2018, 6:38

Já bych se na to vy=ral.
Můžeš být za vodou a za 10 let mít samostatně běžící firmu.
Nebo taky můžeš skomírat, protože neseženeš lidi, kterým nejde jen o prachy, ale ocení třeba i šéfa, který na nikoho neřve, nebo že může chodit na kolik chce, hlavně když je hotovo, fajn kolektiv atd. Protože pak mu někdo nabídne o litr víc a už ho neuvidíš.
Taky sem chtěl dělat na sebe (v jiným oboru) a zakotvil jsem tam, kde jsem. Pokud jsou prachy, kolektiv a skvělý šéf (ten můj) není důvod to rozjíždět jinde.
Samo pokud je šéf dement, tak se vyplatí uvažovat nad něčím jiným, ale spíš firmou než formou. Kvůli debilnímu šéfovi zakládat firmu? To by jich bylo :-)
Najdi si šéfa, na kterýho budeš dělat rád :-)
A tož já sem tu přes povlaky, pokud chcete poradit, v tomhle mohu sloužit.
jafi
Příspěvky: 259
Registrován: 25. 4. 2017, 6:54

3. 5. 2018, 7:22

Na Slovensku 13€ na hodinu a clovek riesi ci ma rozbehnut svoju firmu?
By som sa na to s prepacenim vysral!
Este som zabudol podotknut, ze ludia, ktorích mame pod sebou casto ani netusia co musime riesit a co si musime odopierat, len aby oni boli spokojní.
Teraz ako podnikame, je to krasne vidiet, ze ludia okolo vidia iba peniaze, ale to co sme do toho dali a osobne odmakali pri masinach od 5-6 do 22-23 vikendy, to uz nevidi nikto.
Podla mna by to mal osobne kazdy skusit.
Pozdravujem
Naposledy upravil(a) jafi dne 3. 5. 2018, 7:34, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Prace“