vstřikolis

Mayb
Příspěvky: 147
Registrován: 7. 1. 2008, 2:45

9. 12. 2008, 4:58

tak jsem se do toho rucniho lisu nakonec pustil :-) Zatim je to ve stavu shaneni komponent, tak jsem zvedavej, jestli to uvedu do provozu. Uz se pracuje na komore, ktera bude bronzova. Taky se mi podarilo sehnat topny drat s navlecenou keramikou na ohrev... ted uz jen tech par zbylych drobnosti.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

9. 12. 2008, 6:09

tak to jsem docela zvedavej, ja bych to bral, kdyby se to dalo udelat se snekem, ale zatim si na to netroufnu a vlastne ani nemam misto, kam to dat.

Moc by mne zajimalo, jak moc bude schopen tento rucni lis byt produktivni - jinak verim tomu, ze provozu schopne to bude, neco podobneho uz jsem resil, ale tam slo o premekcene PVC cos se krasne dostava z forem ( kdyz to ztuhne je to jako guma velmi jemna)
Prichy
Mirek11
Příspěvky: 71
Registrován: 20. 4. 2008, 10:19
Bydliště: Ml. Boleslav
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2008, 9:52

Myslím, že dobrý materiál pro vstřikování plastů jsou staré nárazníky automobilů. Tyto plasty se i tímto způsobem recyklují.
Česťa
Příspěvky: 12
Registrován: 9. 9. 2008, 10:37

10. 12. 2008, 9:44

ABS ve formě drtí lze pořídit i za 15 Kč/kg.Nemá cenu se si to pracně drtit.
V každé lisovně mají spoustu technologického odpadu který si sami drtí a vracejí spět do výroby.Určitě vám rádi ochotně nějaké to kilo prodají. Znám i dodavatele drti který vám to prodá na kila.
Kdyby jste nikde neuspěli, tak vám mohu taky odsypat nejakou drť či granulát.
Zajíma mě jestli se někomu podaří nějaký stolní "home" lis s plastikací šnekem vyrobit.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 8:09

Měl bych pár dotazů ke vstřikolisům. Jak složité je udělat řídicí systém pro malý vstřikolis? Předpokládám, že základem je pár teplotních regulátorů a nějaké řízení pracovního cyklu. To se nezdá být tak složité, ale jsou tam i nějaké složitější úkoly? Jako třeba řízení toho cyklu podle průběhu plnění formy (snímání tlaku?), nějaké odměřování polohy (složitější, než koncáky), nebo jsou to jen "teplotní regulátory a časovače" ? Jde o to, že možná budu muset dělat pro jeden lis nové řízení a nevím, jestli mám očekávat snadnou práci, nebo nějaký zapeklitý oříšek. Na takouvou tu běžnou automatizici si troufám, ale se vstřikolisováním nemám žádné zkušenosti, tak nevím, jestli v tom řízení není i nějaké tajné hov-nou na které bych jen těžko přišel bez těch zkušeností.

Další dotaz se týká možnosti použití malého vstřikolisu k výrobě modelů pro přesné lití. Dá se na běžném vstřikolist zpracovávat tvrdý vosk? Je to jen otázka nastavení teplot, nebo to je zase v něčem složitější a mám čekat problémy?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 9. 2017, 8:43

V podstatě si vystačíš s těmi regulátory teploty a časovači.
Jestli seženeš vosk ve formě granulí, tak v tom nevidím problém. Modelářský vosk se běžně vstřikuje do forem pro modely na metodu lití pomocí ztraceného modelu.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:02

bobik: A jak se řídí to naplnění formy? Prostě jen nechám formu pod tlakem po nastavenou dobu? Nijak nekontroluju tlakouvou křivku a podle toho neovládám dávkování materiálu?
Takže lis bez řídicího systému bych mohl zprovoznit jen s PID regulátory pro ohřev a nějakým jednoduchým PLCčkem pro řízení cyklu? Přišel jsem k tomu v podstatě náhodou, ale když už by byl vstřikolis doma, tak bych mu rád ten ŘS dodělal a třeba to pak občas i k nějaké výrobě použil.

Vosk na přesné lití se dodává i v podobě granulátu, to není problém.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:35

K těm voskům: existuje něco jako vosky s různou smrštivostí, aby se dala "doladit" kompenzace smrštění finálního odlitku?
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:41

prochaska: Existují vosly s různým smrštěním, ale ono jde spíš o to, aby to smrštění bylo co nejmenší. Kompenzovat smrštění odlitku by měla už forma. Tam by mělo být zohledněné jak smrštění odlitku, tak i smrštění modelu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:46

Mně šlo o to, že kdyby se špatně trefila velikost toho smrštění a forma udělala o chlup větší nebo menší než by bylo optimální, jestli se to dá zachránit nějakým kouzlením s tím voskem.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 9:59

prochaska: v dost omezených mezích by to asi šlo, ale zkušenosti s tím nemám. Zatím jsem vždycky velikost kompenzoval už na modelu v počítači.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 10:21

I vy kluci ušatý :D k tomu lisu na vosk ,jsou tři způsob jak na to.
1 )šlehanej vosk se tlačí do forem tlakem asi 1-2 bary (šlehanej proto aby netrhal skořepinu při vyhánění vosku v autoklávu )
2)vosk se vstřikuje do formy při teplotě kolem 55-65C (to třeba používá do sádrovejch forem třeba zlatníci )
3) pak se lisuje za nižší teploty( tenkostěnné díly ) a třeba i tak že se šoupne kus vosku do formy a vylisuje se model.

K těm formám ,pokud je šance že bude problém s odladěním dělá se forma sešroubovaná a skolíkovaná z více dílů ,pak se případně trochu odebere nebo vloží folie .
Formy se dělaj duralové a nebo na menší série pryskyřičné s vysokým naplněním hliníkem pro odvod tepla.
Naposledy upravil(a) fmodel dne 19. 9. 2017, 12:11, celkem upraveno 1 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2017, 10:34

fmodel: Co jsem viděl výrobu voskových modelů, tak to bylo opravdu na nízkotlakém zařízení. Proto se ptám, jestli se to dá dělat i na vstřikolisu určeném pro plast, nebo jestli tam je nějakej zakopanej pes. V literatuře se uvádí i přesné lití na model vyrobený vstřikováním polystyrenu do forem ......... tam to už asi bude na vstřikolisu pro plasty, když je to plast.

Já jsem to zatím lil jen gravitačně do silikonových forem, ale to vstřikolisování by mělo dát mnohem lepší výsledky. Tenkrát mi to přišlo jako fajn práce, tak že bych se k tomu třeba zase trochu vrátil, jen na jiné úrovni. Ono to mělo svoje kouzlo, nafrkat modely z vosku a nechat si udělat odlitky. Bylo to tak pěkné, že to stačilo trochu oprášit a byla z toho pěkná ocelová součástka :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2017, 12:08

Takhle blbnou hobbýci a zlatníci https://nl.aliexpress.com/item/220V-Min ... 2b0ea5b395" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=LJvu4unS4Es" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=t1_NZKTewtg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 9. 2017, 8:37

bobik: A jak se řídí to naplnění formy? Prostě jen nechám formu pod tlakem po nastavenou dobu? Nijak nekontroluju tlakouvou křivku a podle toho neovládám dávkování materiálu?
Ty budeš muset mít velikost dávky a rychlost vstřikování přepočtenou na rychlost pístu. Na první vstřik nastavíš tak 80% dávky a pomalu a opatrně přidáváš, dokuď nemáš formu zaplněnou a výlisek vyžehlený v požadovaný kvalitě. Dělá se i studie tečení tak tam plníš od pár procent dávky, záleží na tvaru a velikosti výlisku.
Samotný vstřikování se dělí na plnění a dotlak. Plnění je vyšším tlakem, než dotlak. Nějakým zpsobem musíš měřit tlak před pístem. U hydrauliky stačí odečítat na tlakoměru tlak u pístu hydraulického válce. U plně elektrických lisů odhaduji, že používají nějaký tenzometr na plášti plastifikační jednotky.
V podstatě tě čeká hromada práce a laborování. Stáhni si nějaký manuál k ovládání modernějších lisů, abys měl představu, co všechno by ta jednotka měla umět. V základu stačí, když to bude umět řídit plastifikační jednotku a pohyby desek lisu. Dnešní řídící systémy vstřikolisů už mají i průvodce, který umožňuje i nezkušenému seřizovači nastavit vstřikovací proces optimálně.
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“