Proč

Nebojte se postavit si vlastní CNC, není to tak těžké
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 3:07

Já z těch ztracených technologií tak tísnivý pocit nemám :-) Jednak když to někdo vymyslel jednou, dokáže to někdo jiný i podruhé. A hlavně, ty dovednosti obvykle časem přestanou být důležité. Jeden zkušený zámečník mě kdysi učil, jak vyvrtat spirálovým vrtákem kulatou díru do plechu. Ale já nevděčník to nikdy nepoužil. Když jsem se zase po delší době dostal k nějaké výrobě, rovnou jsem ty díry začal dělat na laseru a na CNC frézce. A s těmi dělanými na vrtačce by mě asi zákazníci vyhodili, protože ono je to na nich přeci jenom trošku vidět :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 3:29

A pak se ten celej plechovej svařenec doveze do fabryky kde maj lasér ve 3d ,tam moderní technologii udělaj díru do plechu kterou nekdo zapoměl vyprojektovat protože starý dědkové nenaučily mladého jak se brousí vrták do plechu :lol: :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 3:40

Toto forum je super. Som tu myslim od 2009 a len vdaka tomuto foru viem, ako mnohe veci funguju.
Kazdopadne, obrovsky prinos.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

15. 4. 2015, 3:56

fmodel píše:A pak se ten celej plechovej svařenec doveze do fabryky kde maj lasér ve 3d ,tam moderní technologii udělaj díru do plechu kterou nekdo zapoměl vyprojektovat protože starý dědkové nenaučily mladého jak se brousí vrták do plechu :lol: :lol: :lol:
:D :D :D Přesně o tom to je.
Dneska nikoho nenapadne soustružit hřídele na klasickém soustruhu. Do CNS soustruhu se nastrkají z jedné strany tyče a z druhé strany vypadnou hřídele 100 ks za hodinu, rozměry poslané v CAD e-mailem. Potom se kousne ložisko, vydře starou hřídel a je potřeba zmenšit průměr hřídele, aby tam šlo dát ložisko s menším vnitřním průměrem. A najednou všichni koukají a netuší jak takovou hřídel do soustruhu upnout.
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 4. 2015, 4:35

prochaska píše:Já z těch ztracených technologií tak tísnivý pocit nemám :-) Jednak když to někdo vymyslel jednou, dokáže to někdo jiný i podruhé. A hlavně, ty dovednosti obvykle časem přestanou být důležité. Jeden zkušený zámečník mě kdysi učil, jak vyvrtat spirálovým vrtákem kulatou díru do plechu. Ale já nevděčník to nikdy nepoužil. Když jsem se zase po delší době dostal k nějaké výrobě, rovnou jsem ty díry začal dělat na laseru a na CNC frézce. A s těmi dělanými na vrtačce by mě asi zákazníci vyhodili, protože ono je to na nich přeci jenom trošku vidět :-)
Toto je ono ?
https://www.youtube.com/watch?v=liBecLivkc4" onclick="window.open(this.href);return false;
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 7:46

No, to s frézkou, to je přesně ono.

Ten fígl s vrtákem ale tak hi-tech nevypadá. To se prostě vezme dřevěná podložka, na ni se dá plech a pod vrták kus hadru. A hadr utlumí kmity vrtáku, že díra není trojhranná, dokonce ani pětihranná, ale vypadá kulatě (samozřejmě jen do okamžiku, než na ni vezmu subito). To vše s normálním vrtákem, bez výbrusu pro plech :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 4. 2015, 4:50

Jen doplním, že se kus hadru otáčí i s vrtákem :D aby někoho nenapadlo ten hadr držet s myšlekou, že se provrtá hadr i s plechem.
Fakt je ten, že od doby co jsou běžně k dostání stromečkový vrtáky (přesněji od doby co jsem si jeden koupil), jsem tenhle fígl už nepoužil.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2015, 8:44

no tos napsal brzo :wink: víš proč ti nikdo nenadává ?protože nemůžou psát, když jim hadr utrhnul ručičky :lol: :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 4. 2015, 10:49

někde výš jsem psal, že se těžko radí, když tazatel (většinou nový na foru) o sobě nic neuvede, tedy netuším, zda tazatel je mladíček na škole nebo profi postarší obráběč kovů ... to je těžké pak radit.

I jsem se rozhodl, že těm příliš anonymním radit nebudu. Třeba proto, že jedni té radě pak třeba vůbec nerozumí a ti druzí se cítí dotčeni, že je považujeme za pitomce. Je to pak škoda námahy.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Stilgar
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 4. 2017, 7:15

18. 4. 2017, 7:32

K tem ztracenym technologiim. Onehda jsem se bavil se strejdou o parnich lokomotivach a tam opravdu jsou nektere technologie zapomenute s tim rozdilem ze je to popsane jak to ma vypadat (plany jsou) ale nejsou lidi jak by to delali a postupy, jake tlaky, jaka teplota atd.

Jeden priklad za vsechny, ted stavi NASA SLS a museli zacit od nuly protoze lidi co staveli Saturn V jsou uz mrtvi nebo jim je 90 let. Stroje co delali ty dily uz nejsou a lidi co je obsluhovali taky.
Usmevne je ze lidi od SpaceX kdyz vymysleli Dragona tak studovali nakresy z programu Apollo a dalsich lodi. Mozna ze se tu dost lidi opsype kdyz to reknu ale diky reverznimu inzenyrstvi se vzdycky najde cesta jak to postavit znovu a nekdy dokonce klon je lepsi, protoze se vedi nedostatky originalu. Stejna analogie s prototypama, kdy se odstranuji mouchy a nedostatky.

Zajimave ze existuje toto forum kdyz dost lidi tu lpi na patentech a know-how. Za to ze si nekdo veme svuj vynalez do hrobu a nepodeli se s ostatnimi muze jen jeho jesitnost. Ta vec nebo znalost se znovu objevi a vynalezne ale zbytecne se kvuli tomu spotrebovavaji zdroje, protoze se musi znova vynalezt "kolo". Ale to by bylo asi na jinou debatu, mam na toto jinaci nazor nez zbytek osazenstva.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

19. 4. 2017, 9:57

To mi připomnělo, že jsem někde četl hezký citát nebo moudro.

"Konstruktér není od toho, aby vynalézal, není vynálezce, ale od toho, aby vzal ověřené kousky a složil nový skvěle fungující celek vyhovující potřebám."

Nevím, jestli jsem to trefil úplně přesně, ale bylo to v tomto duchu. :)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

19. 4. 2017, 9:30

Stilgar píše:K tem ztracenym technologiim. Onehda jsem se bavil se strejdou o parnich lokomotivach a tam opravdu jsou nektere technologie zapomenute s tim rozdilem ze je to popsane jak to ma vypadat (plany jsou) ale nejsou lidi jak by to delali a postupy, jake tlaky, jaka teplota atd.

Jeden priklad za vsechny, ted stavi NASA SLS a museli zacit od nuly protoze lidi co staveli Saturn V jsou uz mrtvi nebo jim je 90 let. Stroje co delali ty dily uz nejsou a lidi co je obsluhovali taky.
Usmevne je ze lidi od SpaceX kdyz vymysleli Dragona tak studovali nakresy z programu Apollo a dalsich lodi. Mozna ze se tu dost lidi opsype kdyz to reknu ale diky reverznimu inzenyrstvi se vzdycky najde cesta jak to postavit znovu a nekdy dokonce klon je lepsi, protoze se vedi nedostatky originalu. Stejna analogie s prototypama, kdy se odstranuji mouchy a nedostatky.

Zajimave ze existuje toto forum kdyz dost lidi tu lpi na patentech a know-how. Za to ze si nekdo veme svuj vynalez do hrobu a nepodeli se s ostatnimi muze jen jeho jesitnost. Ta vec nebo znalost se znovu objevi a vynalezne ale zbytecne se kvuli tomu spotrebovavaji zdroje, protoze se musi znova vynalezt "kolo". Ale to by bylo asi na jinou debatu, mam na toto jinaci nazor nez zbytek osazenstva.
Když oni přesně neví co na Satrunu V změnili aby jim přestal bouchat :-)
Navíc osobně si nemyslím že by se tomu, co dovedli před 50 lety, dnes ve spaceX vyrovnali. V to době bylo skoro vše nové a muselo se to objevit a zkusit. Ted stačí vykrást zaměstanance jiných firem a něco málo přidat . Ale i tak jim fandím.
Bohužel je snadné navázat na několikaletou práci někoho jiného a trochu jí někde vylepšit.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 4. 2017, 9:39

Stejně nechápu, proč tam vůbec letěli, když to pak ani nedali na fejsbůk.
Odpovědět

Zpět na „Proč vzniklo toto fórum“