Prestavba frezky Cosmec TC/920

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2013, 3:20

Dobry den vsem.

Pred nekolika lety jsem se kostrbatou cestou dostal ke kopirovaci frezce cosmec, nepouzivane, lec pomerne dobre uskladnene, akorat ji nenakonzervovali.
Z duvodu nepouzivani ji prodaval jeden drevozpracujici podnik za cenu, za kterou bych nekoupil ani to vreteno. K vreteni je puvodne rotacni frekvencni menic,
prislusenstvim stroje je 3f vyveva. Puvodne se Z-ko do zaberu poustelo pneumaticky, pomoci otaceni takove ruzice se stavitelnymi dorazy na vrchu stroje, XY bylo volne lozeno, a pohyb se ridil pomoci sablony, ktera se prisroubovala pod stul, kde zprevodovany motor pomoci gumovych kladek objel sablonu.
Puvodni pracovni prostor byl cca 100cm/75cm/15cm.
Bohuzel puvodni vedeni jsou dle meho skromneho nazoru prilis mekka, a tak chci pouzit de facto pouze ram stroje a Z osu v rybine.
Puvodni vedeni jsou v Y nepodeprene tyce 40mm a X je svareny ram z jeklu 30/50, s navarenymi plochaci, prebrousene plochy a rolny s excentry.
Upinaci deska byla z preklizky, a otvory pro vyvevu.

Na Z-tko uz mam plynove vzpery na nadlehcovani, pro vreteno uz mam frek. menic. Pro Y osu jsem sehnal Hiwin HGW45 vozik + 1.5m kolejnice. (trochu velke, ale byly za dobrou cenu). X jeste nevim, mel jsem pripraveny formatovaci stul. V soucasnosti premyslim, jak na ram umistit co nejlepe ty kolejnice. Uz mam trochu vymysleny postup, hodim sem snad brzy sketch.

Bohuzel se pote zmenila situace a na prestavbu nedoslo. Rad bych brzy pomalu s prestavbou konecne zacal a budu rad, kdyz mi nekdo vlidnym slovem pomuze. :)
Přílohy
21764~70799f.jpg
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2013, 4:36

Takze, plan pro Y osu je takovy, po domluve s par znamymi tak zafrezovat lineary jedine do neceho co pripomina plny nosnik, pro moje ucely, bych se pokusil vzit jekl 100/100/10, pripravil do nej cca v miste budoucich zavitu kulatiny a cele vyplnil polymerbetonem, nebo mozna i jen poctivym vlaknobetonem.

Nasledne by se nosniky prefrezovaly pod lineary, polodrazka + pritlacny hranol, druhy plochy.
Nosnik s polodrazkou na pomocne robustni podperne konstrukci ustavil strojni vodovahou a zafixoval.
Na druhe podperne konstrukci se pomoci stolku (700/700/25) upevneneho korektne na lineary prvniho nosniku a strojni vodovahy ustavi druhy nosnik.

Po ustaveni nosniku, se celek okolo stojanu osaluje, a dobetonuje az skoro pod nosniky a okolo nich (spara se da vymezit treba vlozenim 10mm EPS atd.)

Nasledne se po vyzrani zbytek doleje necim s malym smrstenim, napr. mapefill + sklenena vlakna vlakna.

Co myslite panove a damo, je to pruchozi ? predem diky za komentare.
Přílohy
Y.png
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2013, 4:46

...
Přílohy
Y2.png
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 6:36

Prosim prosim, prstickem skrabu :) myslite, ze je mozna takto fixovat ty nosniky ? nebo se to hne a nebude to mozne ?
Mozna by bylo mozne tu druhou kolejnici po zaliti jeste dle potreby preliznout rucne.

Mira
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 2. 2013, 7:35

je to velice slušný základ , asi bych to takto neřešil , snažil bych se na tu základnu usadit nějakou frézovanou masívní desku a vše usadit na ní , ty jekly nejsou nějak idealní ,
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 2. 2013, 8:52

já si taky myslím že ustavení na vodováhu a pak doufat že se to nehne nebude stačit.. podle mě by se to mělo měřit taky k té kolmé rovině Zka.. mimochodem jak budeš řešit osu X? ta bude jezdit na té Y a nebo to bude nějak vyřešeno jako společná X a Z?
když bych to takhle zalejval tak bych si udělal nějakej přípravek, kterej by sešrouboval obě Ynový dráhy a fixoval by je kolmo na tu plochu pro Z, a zalil to takhle najednou do celku, nelil bych asi zvlášť jakly, ale ustavení toho celku je podle mě hodně složité..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 3:46

Diky moc za reakce,

Z se srovna vodovahou prvni. X bude jezdit na tom stolku, lineary vzhuru nohama.

Mira
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2017, 9:10

Takto planovana prestavba se nekona,
jelikoz jsem hlavne drevohlodavec, rozhodl jsem se pro pro me praktictejsi konstrukci typu portal.
Kazdopadne si ale ponecham vreteno, rotacni menic kmitoctu a vyvevu, zbytek pujde pryc.

Timto dekuji, a treba tohle vlakno nekomu k necemu nekdy bude :).

MS
Uživatelský avatar
RSSM
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 1. 2013, 1:35
Bydliště: Susicko
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2017, 5:32

Inzerat vlozen do sekce prodej.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“