Stavba a provoz 3D frézky

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

27. 5. 2013, 2:55

Zdravím všechny uživatele tohoto fóra,

a zároveň bych vám chtěl poděkovat za dobré směrování a trpělivost mnoha členů při shánění informací (dokážu být neodbytný :D )

Rozhodl jsem se postavit malé CNCéčko, po letitém shánění informací, jak levně převést počítačový model do reality z původně plotrových řezaček, přes 3d tiskárny (fa. Bibus 3D tisk před tak 8-mi lety pro normálního smrtelníka sci-fi cena), až mě to zaválo na CNC gravírky kolem stráneku Gravosu a podobně až sem.
Je to můj první počin, tak prosím o přísnou, ale věcnou kritiku, abych to mohl případně předělat do funkční podoby. Jde o svařený rám z jeklů 200x100x8, vyžíhaný a ofrézovaný, potom vylitý epoxidem a špónami, jako stůl mám sehnanou starou litinovou desku 1000x800mm, tlustou 30mm plus asi 120mm masivní žebra vespod, kluci mi to v práci v rámci zácviku na staronové CNC frézce srovnají a obrobí, vřeteno už mám doma 1,5kW vodou chlazený Čiňan s 3xuloženými ložisky, 25-ky lineáry osy X jsem koupil tady na fóru, další elektrika a mechanika a ostatní věci dle kalkulace ve fotkách na Rajčeti (jsou tam i popisky), takže díky předem za rady a info kdyžtak doplním. Už aby to jelo :D

http://pepa-z-depa.rajce.idnes.cz/CNCecko/
Naposledy upravil(a) Pepa z depa dne 21. 8. 2014, 10:10, celkem upraveno 6 x.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

27. 5. 2013, 3:52

zpevnit zetovou osu!
jinak si myslím že je to velice povedená monstrukce, gratuliji!
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
GeminiRacing
Příspěvky: 275
Registrován: 29. 11. 2011, 6:46
Bydliště: Trenčín - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2013, 4:06

moc pekne, v com to kreslis ?
Renault 5 Turbo in progress ;)

http://www.geminiracing.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

27. 5. 2013, 4:18

čau je to v Solid Worksu, podle mě nejjednodušší a nejmocnější (věc názoru) a jak to Gulliver64 myslíš se zpevněním osy Z, nechci tam zase cpát moc železa, aby s tím ty motorky pěkně cvičily na 3D reliéfech
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

27. 5. 2013, 5:14

posil tu Zetovou desku nějakými žebry - stačí je namontovat šrouby, není nutné to vařit! bude to víc "krabiciózní" a nebude se to tak chvět.
viz zde (je to sice překližka, ale principielně je to stejné):
Obrázek
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2013, 7:39

Zpevnil bych i to ucho nahoře. Když to bude hýbat přes páku se základní deskou bude se to kroutit.
Systém zpevnění opět krabice.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

27. 5. 2013, 7:59

Guliver64 - jo už vím jak to myslíš, tak to mělo původně být (ale nadruhou stranu směrem k rámu) pl.6mm a 75mm široký pásek puštěný dolů a svrtaný M6 s horní deskou, dík za připomenutí musím dokreslit plus ještě plechy na chytání chladící vody .. pak doplním obrázky
Cjuz - to jsem si prvně říkal taky, ale tam bude síla jen doleva a doprava, nebo myslíš že s tím bude ta matka tak cvičit? (... změřeno, tak jsem tam uvažoval pl 8mm) .. asi to fakt zesílím, ale co pak váha, pěkně to roste, bude to s tím svižné? 1,3Nm 3f krokáče
Naposledy upravil(a) Pepa z depa dne 28. 5. 2013, 6:50, celkem upraveno 1 x.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 5. 2013, 8:19

podle mě to ucho nahoře nemá co udělat , vždyt tam bude síla půspbit jen z boku a tak možná budou trpět ty šrouby ale ta plotna to dá jako prd , zaměřil bych se opravdu na to zetko
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

28. 5. 2013, 2:28

.. dodělal jsem to zpevnění a mám dotaz: co říkáte na výběr lineárů, kuličkových šroubů a elektroniky, chtěl bych už začít objednávat a nejsem si jistý, díky
17 portál.JPG
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

29. 5. 2013, 8:28

... přidávám foto toho stolu 1000x800mm, co bude použit na základ stroje (jen ta vrchní deska s žebry), pod něj vyzdím podstavec se skříňkou a pořádným armováním.
Přílohy
stul.jpg
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
mikromech
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 5. 2012, 4:02

3. 6. 2013, 6:30

V principu je vhodné aby příční šroub byl mezi vedeními a ne hore nad nimi. Dále je třeba vystužit príční část vedení tak, aby se minimalizovali odchýlky při "naklopení" vplyvem zatížení reznými silami při obrábění.
kutil tim
Protřelý bazarník
Příspěvky: 174
Registrován: 22. 3. 2013, 3:23

3. 6. 2013, 7:15

Ten stůl vypadá velice bytelně :wink: Taky by se mi hodil... :(
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

3. 6. 2013, 7:27

kutil tim píše:Ten stůl vypadá velice bytelně :wink: Taky by se mi hodil... :(

je jich dost na bazoši stačí si vybrat :)

ke konstrukci:
nechceš to rozšířit? na te ploše máš místa dost... až to postavíš budeš si vyčítat že jsi to neudělal vědší...
využij tu plochu celou :wink: jinak mě se to líbí, vypadá to slušně
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 6. 2013, 7:50

mikromech - nahoře to myslím nevadí na 25mm lineáru se to nehne, na zpevnění desky Z už se pracuje
kutil tim - mám ho za 1000Kč, nebijte mě :D .. by mě schválně zajímalo, kolik stojí běžně, to bude asi ranec
Kvako1 - nech toho :D to je moje věčný dilema, ale už jsem se ukecal, obětoval jsem totiž rozjezd na úkor vyšší tuhosti, možná jsem smělý, ale chtěl bych na tom obrábět i ocel s pěkným povrchem - uvidíme. A místo na stole mi pak zaberou lapače "vody" s odvodem, kisna na celý stroj - zatím sci-fi, nešťastný roletky, který nejsem schopen pořád dořešit (čtu i tvoje vlákno) - asi se vyprdnu na navíjení a udělám jen válec, přes který to bude viset dolů, na konec přišroubovat závaží a ahoj babi, ale vzhledově ... no ... nebo spojím pod stolem oba konce ... uvidíme.
díky za postřehy, přísně do mě, jen tak se můžu něčeho dopracovat
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2013, 7:54

Asi bych opravdu roztáhnul tu mašinu přes celý stůl. Lineáry na Y ose pro zvýšení tuhosti dát víc od sebe... Jinak ten stůl jako základ je pěknej. A taky podle toho rozpisu bych ušetřil za obrobení konců šroubů, šikovnej soustružník ti to udělá taky, není to zas tak tvrdý.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“