Stavba a provoz 3D frézky

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2017, 9:40

Jak tak koukám na ty návrhy, tak zatím všechny jsou založené na odpruženém elementu který působí ve směru otáčení A viz obrázek. Vzhledem k tvaru zubu mi, ale připadá mnohem vhodnější, aby se přítlak vyvozoval ve směru B. Nebo se snad pletu?
Přílohy
IMG_2929.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 4. 2017, 9:45

ale pokud nebude kolo velice přesné tak to hodně zvyšuje tření . mě se nejlíp osvědčilo to půlení kola , svrtal jsem díry na koliky , pak se řízlo na drátovce a daly se šrouby s pružinama a chodí to perfektně
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2017, 10:16

Jova trefil ten 4 způsob kdy je šnek výkyvnej a pružným elementem je vtlačován do kola ,tak že ani házení šnekového kola nevadí -samozřejmě ten výkyv je jen několik desetin mm
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 4. 2017, 10:32

to ale v některých případech nejde ,tedy nesmí dojít k tomu aby zub šneku se opřel o dno kola, bohužel u některých převodovek jsem se s tím setkal , ale ty byly opravdu na nějaké dopravníky kde se vůle prostě neřeší ,
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2017, 10:55

Ten výkyv je hrozně jednoduchej ,udělá se ze dvou broušeneých ploten a tří distančních kapsa na šnekové kolo, pak se vyfrézuje z čtyřhranné tyče kazeta na šnek s ložiskama ,potom už jen svrtat a dofrézovat drážky dorazu a uložení pružiny.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2017, 11:46

packa píše:ale pokud nebude kolo velice přesné tak to hodně zvyšuje tření . mě se nejlíp osvědčilo to půlení kola , svrtal jsem díry na koliky , pak se řízlo na drátovce a daly se šrouby s pružinama a chodí to perfektně
Ale to pak musíš mít ta kola "posuvně" na hřídeli. Kdyby jsi měl jednu půlku napevno, tak se domnívám, že by mohlo docházet na ní také k tomu zvýšenému tření.

Tření by se podle mě zvyšovat nemělo, od toho je tam ten pružný přítlak. Hlavně mi jde u toho obrázku o to, že díky tvaru zubu, který tvoří nakloněnou rovinu, mi stačí mnohem menší síla toho přítlaku ve směru B, abych vytvořil stejně velkou sílu jako při vymezování vůle ve směru A. A když tam ten šroub budu tlačit menší silou, tak se domnívám, že i celkové tření a tím i odpor otáčení bude menší než při kompenzaci vůle ve směru B.

Zatím jste mě nepřesvědčili :D
Já osobně, když budu dělat další rotační osu, tak jí budu řešit zase jako výklopnou. A určitě jí udělám tak, aby se šnek vyklopil mimo ozubení, plus tam dám pružinu na to vymezení vůle. Ta možnost úplného vyklopení je k nezaplacení! Když potřebuji vycentrovat obrobek do osy, vyklopím šnek, nasadím hodinky, zatočím, najdu nejvyšší výchylku, podržím hodinky, ťuknu do univerzálky (držáku kleštin), zatočím, zkontroluji hodinkami … za pár vteřin se to točí ve stovce. Honit to motorem tak u toho zešílím :evil:
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

9. 4. 2017, 7:52

.. díky za rady, ale nemám takové výrobní možnosti jako vy, občas můžu v práci něco zfušovat, ale je problém ukořistit výrobní čas a jsou to mašiny "hrůza stav" + doma klasika hobík dílna, tak pokud by jste někdo věděl o nějaké hotové (hlavně levné) převodovce, případně se vám doma nějaká slušná šneková "válela", rád odkoupím, ale nová je pro mě strašná cena a zadat výrobu za peníze, to by bylo ještě horší :D .. případně nějaký tip na čonga, kdyby měl někdo osobní zkušenost, něco jako 1:50 atp. .. díky
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2017, 10:52

Osobně bych asi šel do většího dělícího poměru, aby to mělo "jemnější" zuby a větší průměr kola.
Samozřejmě záleží na plánovaném průměru kola a celkových rozměrech, ale podle mě: jemnější zuby = vyšší přesnost, větší průměr kola = větší tuhost.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

13. 4. 2017, 6:48

A což tak doplnit ,vymezení excentrem :
otočným enkodérem na kole a aretací nastavené polohy na kole ..
(otočné dělící stoly mají vše jen enkodér chybí a ta motorizace sice také ,ale pro mne
prozatím uvažuji nechat jen ruční pohon a přidat jen to "měření" )
:D :P
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2017, 7:20

Musíš číst i pár příspěvků zpět :wink: Excentr vyžaduje přesné kolo a šneka jinak má část předpětí a druhá vůle. Co na vaklefekt řekne zpětná vazba s enkodérem zvlášť při dynamice obrábění (na softwerovou kompenzaci vůlí radši nemyslet ).No a brzdu necháme jen pro přizdisra.... ,protože na co by nám bylo souvislé 4osé obrábění.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

13. 4. 2017, 7:29

Ano děkuji na souvislé obrábění 3+1 jsem pozapomenula ,
to je jen sen mimo ... :oops:
takový obrobek mne asi nepotká a na nějaké to gravírování na hrnek asi nemusí být problém :lol:
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 4. 2017, 9:40

Zdravím všechny,

tak, planetovou převodovku, bez vůle mám doma s převodem 1:5, nadřeknutý nový digitální budič od Gravosu
vč. nějakého 0,5-1Nm 3f k. motorku, v příštím týdnu jedu pro hliníkové 16mm desky na tělo a teď aktuálně - akutně
sháním a poprosil bych, kdyby měl někdo dobrý tip na bazar, případně má doma k odprodeji tyto věci :

- hliníkový profil něco jako třeba Alutec 180x32 (viz příloha) 1m (min. 850mm) na základnu pod koně a hlavu
- sklíčidlo v pěkném stavu max. D=160mm, 4-paknovka podmínka
- malého jetého koníka (jako ne komenty "přenechám i s ovsem" :D) výška tak 150mm - mám jeden originál menší
opěrný soustružnický hrot + koupit trapez. šroub s matkou a asi bych to nějak stvořil, ale hotový nejlíp
s MK4 kuželem (to bych chtěl asi moc :D), ušetří čas

... no a jak to všechno seženu, tak se snad pak dokopu to roztočit, držte pěsti :D

Díky moc a pěkné velikonoce PePaN
Přílohy
profil.JPG
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 12. 2017, 12:20

Zdravím, moc do tohohle vlákna nepíšu, není čas, nastala však nečekaná situace a poprosil bych o radu jak je to vážné zkušenější: včera jsem si pozastavil mašinku během jen obyč. gravírování zátěž na vřeteno nula nic, vysál šponky a když jsem zmáčknul start, mašina se rozjela, ale vřeteno ne, na měniči se rozsvítila chyba "F3.1" a prý je to fatal a vrátit měnič to továrny, část manuálu s chybou přikládám, díky za dobrou radu, jestli je po něm tak mě šupne ... díky
P.S. Restart mašiny pomohl jen jednou, pak už ne
Přílohy
Výstřižek.JPG
stažený soubor.jpg
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 12. 2017, 12:26

ta chyba vyskočí hned po zapnutí měniče do sítě nebo a až po spuštění ? skoušel jsi jej bez motoru ?
jak je starý ten měnič ?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 12. 2017, 1:05

poprvé po vypnutí-počkání na případné ochlazení a zapnutí to naskočilo normálně, až po zapnutí vřetene jen cvakl jakoby stykač a ojevila se tahle hláška, ale teď už je to tam hned po zapnutí, měnič je cca dva až tři roky starý, ale jedu na tom občas, ne pořád
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“