Chtěl jsem mít to co chlapi mejvaj ...

fotky našich strojů, aneb co máme doma
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

24. 2. 2017, 8:48

LinuxCNC neznám, ale koukl jsem v rychlosti na nějaká videa a vypadá to dobře. Tak se s ním zkusím nějak popasovat.
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

24. 2. 2017, 7:47

Keď si už rozhodnutý, tak sa nepýtaj na názory, aj tak si nedáš poradiť. Na videách to vždy musí vypadať dobre, bežný kód bod po bode by zrejme nemal byť problém, problémy môžu byť pri interpoláciách kruhových dráh, vŕtacích cyklov a pod., alebo to nebude brať podmienky pri programovaní úberov po vrstvách, kartu a USB k tomu možno nedostávaš ako bonus, ale možno sú si nie istý kompatibilitou s inými a podobne. Tieto veci zistíš až keď systém skúsiš a narazíš na problémy, každý systém má svoje špecifiká a k takýmto pidisystémom obvykle podrobné manuály a fóra nenájdeš, dúfam však, že budeš spokojný a podelíš sa so skúsenosťami..... Linux CNC som tiež niekedy nepoznal, ako prvý som skúšal MACH, ale teraz nepoznám nič lepšie ako EMC2.....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2017, 8:01

lubik píše: Linux CNC som tiež niekedy nepoznal, ako prvý som skúšal MACH, ale teraz nepoznám nič lepšie ako EMC2.....
víš že linuxcnc = emc2? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

24. 2. 2017, 8:40

Samozrejme :lol: , použil som EMC2 ako synonymum bez toho aby som si to uvedomil.... Podľa mňa je lepšie keď sa hovorí o EMC2 ako Linux CNC, aby neznalý nehľadali disribúciu Linux CNC :lol: . Najskôr som mal Ubuntu, lebo Debian mi nevoňal..... Teraz dáke dva roky mám Debian, len som hneď zmenil GUI
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2017, 10:46

EMC2 se před cca. 5 lety muselo kvůli ochranné známce přejmenovat na LinuxCNC, takže naopak je zavádějící uvádět EMC2, protože to tě může zavést na nějakou starou verzi. Domovská stránka je linuxcnc.org
SABLE-2015
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

25. 2. 2017, 1:10

Neviem o čo ide, ešte napíš, že mám prejsť na MACH alebo rovno na prťavý čínky kontrolér :lol: , nie je to jedno? Je to chytanie za slovíčka.... Aspoň si mi pripomenul ako je to dávno, proste to používam od čias EMC2 a tak nejako mi to zostalo, ale máš pravdu, zmenil sa názov na Linux CNC aj napriek tomu, že je to modifikovaný Debian, Eintein by si mohol nárokovať...

Táto debata je zbytočná, radšej frewillovi pochváľ ten CNC systém ako dobrú voľbu, prípadne popíš skúsenosti.... Môj názor ale je, že staršie PC s LINUX CNC urobí podstatne lepšiu službu, mne to fičí na obstarožnom Athlone 64X2 5000 (2,6GHz) s 2GB RAM....
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

25. 2. 2017, 8:16

To je jako vecny souboj Linuxaru a Woknaru. :D . Na cinskym udelatku se me libilo, ze jsem schopny kroutitkem zpomalit nebo zrychlit obrabeni, coz LinuxCnc myslim umi taky.Nevim jak Mach,ale do Machu se me nejak nechce, tak nejdriv budu hledat jine cesty.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2017, 8:32

Vpodstate je velmi malo toho co by linuxcnc neumel a to i v porovnani s profi ridicimi systemy
Jen to chce dost prace s nastavovanim
Je to uplna stavebnice a musis toho hodne pochopit nez to dokazes sestavit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 2. 2017, 9:18

lubik píše:zmenil sa názov na Linux CNC aj napriek tomu, že je to modifikovaný Debian
V názvu neni mezera a LinuxCNC neni modifikovaný Debian. A ne, neni to jedno :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

3. 1. 2018, 3:29

Tak se mě doma sešli zase nějaké "šrot" věci a tak jsem se rozhodl postavit si z toho něco většího a bytelnějšího. Snaha je abych zůstal u hobby, tzn. veškeré práce si pokud možno udělat sám, či za flašku - uvidíme, jak to dopadne.
K dispozici mám: AL stůl s ocelovou deskou celkem rovnou, Linearni vedeni s aktivním zdvihem 690mm, druhé ocelové vedení (z) se zdvihem 170mm, Rexroth použité vedení 25 - 1000mm, kuličkové šrouby Hwin D20 zdvih5.
Rozhodl jsem se pro svařencovou konstrukci z ocelových jeklů a pro pohyblivý portál. Jekly 120x120x5 a na nohy 150x100x8. Přemýšlel jsem o tom zda vnitřek jeklů nevylít běžným betonem pro zvětšení tuhosti, ještě uvidím.
Jekly jsem zarovnal sešrouboval a pak nechal kamarádem svařit. Svařenou konstrukci jsem nakonec ještě ručně dobrousil do rovin a úhlů (měřeno úhelnicí a pocitem - prosím nástrojaře za zavření obou očí).
Design frézky vytvářím za pochodu, tudíž vám nemůžu nabídnout žádné propracované 3D modely.
Přílohy
orientační sestava 2
orientační sestava 2
Orientační sestava
Orientační sestava
Svařenec dorovnaný a znovu zúhlovaný, se základním nátěrem
Svařenec dorovnaný a znovu zúhlovaný, se základním nátěrem
opracované a sešroubované jekly, připravené na sváření
opracované a sešroubované jekly, připravené na sváření
něco málo ze "šrot" dílů, které se mě podařilo zachránit
něco málo ze "šrot" dílů, které se mě podařilo zachránit
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

25. 1. 2018, 3:20

Tak mám portál z 90% hotový. Na sloupky portálu jsem dovařil patky pro desku s lineáry a čela sloupků jsem zavařil. Šrouby jsem se nakonec rozhodl vést bočně.
Portál zatím sedí perfektně, lineáry jsou vodorovné a vedení na portálu po prvním hrubém nastavení a měření sedí +-0,1mm na celé délce.
Portál v tuto chvíli váží něco kolem 70Kg.

Teď mě čeká svrtat lineární vedení k základní desce a ozávitovat (M6). Měl by někdo nějaký tip, jak to v domácích podmínkách udělat co nejefektivněji? Boční hrana desky je poměrně rovná, tak počítám, že bych si udělal přípravek s dorazem na hranu desky a stojánkem pro ruční vrtačku. Případně, pokud se mě podaří někde sehnat magnetickou jádrovou vrtačku.
Přílohy
cnc1.jpg
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

25. 1. 2018, 6:33

Ahoj,

já jsem to před lety řešil tak, že jsem "odstrojil" malou frézku a "prodloužil" vřeteno. Fungovalo to dobře a použil jsem to ještě několikrát:

http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... projekt+R1" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
DSCN1391.jpg
DSCN1392.jpg
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

28. 1. 2018, 3:21

PetrNC píše: PetrNC
Díky za radu.
Nakonec jsem si pujcil od kamarada stojanek na vrtačku, udělal si doraz ke kolejnici. Svrtal to podle kolejnice, nejdřív velkým vrtákem udělal zahloubení a pak 5tkou díru pro závit. Měl jsem z toho upřímně docela obavy, ale šlo to překvapivě rychle a dobře.
Jednu stranu mám už teda svrtanou a druhou stranu udělám taktéž podle kolejnice, ale už bez dorazu. Kolejnici mě povedou pouze vozíky na portálu.
Přílohy
cnc.jpg
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

28. 1. 2018, 7:11

Tak hlavně, že sis poradil ..... :)
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

28. 1. 2018, 8:21

To PetrNC - to diky za radu jsem myslel uprimne :)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“