LJayova dílna

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

26. 5. 2016, 10:39

Ta úprava co provedl LJay je jednoduchá (čas strávený úpravou stojí za to).
Jediný zádrhel může být rozborka - povolení závitů.
Dost zarvaný bývá závit válce v podstavě (tady je ten zádrhel jak válec upnout a "neorafat" ho) - to pro případ, kdyby šel někdo cestou vyřezání závitu pro trubičku místo zalepení metal-epoxidem.
Krom instalace trubičky je pro správnou funkci ještě potřeba vyvrtat do nádržky (obalu) díru nad novou úrovní hladiny pro nalití oleje a odvzdušnění. Původní díru zaslepit (zatěsnit) a gumový špuntík použít do nové díry.
U většiny panenek se nemusí ani přepákovávat, stačí jen ovládací trubku (někdy se musí na konci ohnout) strčit do objímky z druhé strany. Toto zjednodušení má jeden zádrhel - vypouštěcí šroub je pak ze zadní strany (šroub je vhodný nahradit typem např. s rádlovanou hlavou o větším průměru, aby šel povolovat/dotahovat rukou - bez použití ovládací trubky).
Ještě poznatek, kdyby někdo přemýšlel na větším lisem. Při výběru panenky je dobré kromě na cenu, koukat taky aby základna měla dost masa pro eventuální vyvrtání a vyříznutí závitu pro šroubení pro připojení manometru (nap. šroubení s brzdovou trubičkou - ty mají malé průměry a jsou ekonomické).
Inspirace pro výrobu většího lisu (včetně příloh s pevnostními výpočty) např. aquí http://foro.metalaficion.com/index.php?topic=18415.0" onclick="window.open(this.href);return false; A propos. Moc se mi líbí ten typ panenky co v odkazu použil - má dva malé pístky, vetší pro rychlý zdvih, menší pro silové zvedání - nikdy jsem žádnou takovou panenku s dvěma pákami neviděl, znáte to?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

26. 5. 2016, 11:58

Nezkoušel někdo pohánět lis elektrohydraulickým agregátem ?
...vím že se to tady řešilo kvůli přesnosti ručního zdvihu (třeba udělat veliký průměr pracovního pístu a tím zpomalit),ale zatím jsem to neviděla že to někdo udělal...
On pan důchodce ze Španělska by se méně nadřel ..
A já také 8) :lol:
Mám takový malý z hydraulického čela auta ...
Hadice bych dala na spojky jako u bagříků na pohon příslušenství -kladiva ...
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

26. 5. 2016, 2:44

pavlaxy píše:Nezkoušel někdo pohánět lis elektrohydraulickým agregátem ?...
Myslím, že takhle řešený lis má Keith Fenner, ale jestli se na některém z jeho spousty videí https://www.youtube.com/user/KEF791/videos" onclick="window.open(this.href);return false; o konstrukci lisu zmínil to netuším :roll:
Je dost ukecanej, takže já mám u něj vypnutý zvuk a přeskakuji :wink: :D
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
LJay
Příspěvky: 37
Registrován: 4. 2. 2015, 8:27

28. 5. 2016, 12:20

Tahle vypadá finální produkt. Na fotce je vidět i jednoduchý způsob přepákování, díky kterýmu se teď pumpuje směrem dolů. Panenka je v rámu uložená pod úhlem, aby se dalo dobře došáhnout i na vypouštěcí ventil.
Co nejdřív ale musím dodělat průžinový zasouvání pístu, protože ruční zatlačování je trochu opruz :)
hp_05.jpg
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

28. 5. 2016, 12:33

Moc hezký lis a funkční ... :D :P
Cena bude jistě také příznivá o tom není pochyb ...
Jen mi není moc jasné proč panenka obráceně .
Dole je snad lépe pro stabilitu a přestavování horního mostu také jde ...
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 5. 2016, 1:22

Ja bych rekl, ze na spodni ram si proste neco polozi a shora do nej neco jineho zalisuje. Opacne by se to delalo blbe, zvlast u rozmernejsich dilu
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2016, 4:07

No mě zase nějak uniká smysl toho "přepákování". Podle mě, kdyby to šlo do té pumpy ze zadu rovnou, vyjde to nastejno :D
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

28. 5. 2016, 4:59

AKCE - REAKCE
F = síla - velikost a vektor ...
O kolik se to vzájemně pohne při lisování , v čem je ta relativita ...
lis 12tun wwwMatl-bulaCZ.jpg
...no odbočím ...
Ořechy - NÁVOD :
Jak drtíme ořechy ?
Ořech uchopíme dvěma prsty téže ruky a drtíme .... :wink:
LJay
Příspěvky: 37
Registrován: 4. 2. 2015, 8:27

30. 5. 2016, 7:57

pavlaxy: původně sem to chtěl udělat obdobně jako je to vidět tady na obrázku. V lisu budu ale primárně rozlisovávat konce relativně dlouhých trubek, který k němu potřebuju přichytit, aby se mi při lisování nepootočili, tak je pro mně výhodnější mít fixní podstavu, ke který budu moc trubku upnout.

Obrázek

jova: pouhý nasunutí páky do pumpy z druhý strany bohužel nefunguje moc dobře, protože při pohybu páky se mění vzdálenost mezi pístem a uložením páky, člověk pak tlačí jakoby proti směru ve kterým se mění uvedená vzdálenost. Tohle řešení by fungovalo jedině pokud by nebyl píst pevně připojený k páce.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2016, 9:48

Pořád nějak nechápu v čem je to jiné :(
Přílohy
11.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 5. 2016, 10:17

Pokud tam šla ta trubka strčit z druhý strany, tak tomu taky nechápu. Ale nejspíš nešla..?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

30. 5. 2016, 10:53

Ve většině případů (u malých panenek snad vždy) z druhé strany strčit lze, jen se do "objímky" musí vypilovat L zámek pro čípek.
Z fotky to vypadá, že by se trubka ani nemusela ohýbat.
LJay píše:jova: pouhý nasunutí páky do pumpy z druhý strany bohužel nefunguje moc dobře, protože při pohybu páky se mění vzdálenost mezi pístem a uložením páky, člověk pak tlačí jakoby proti směru ve kterým se mění uvedená vzdálenost. Tohle řešení by fungovalo jedině pokud by nebyl píst pevně připojený k páce.
Té odpovědi Jovovi také nerozumím. Vždyť spojení objímky pro páku zůstává původní - tak je to přeci jedno.
1.jpg
1.jpg
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

30. 5. 2016, 11:27

Mít trubky na zemi (u země)
to chápu každá práce se optimalizuje ...
ČERVENÝ LIS S ČERNOU ZÁKLADNOU :wink: tem by asi vyhovoval
Dát panenku dolu je dobré pro stabilitu stroje .
Typově je lisů velké množství a univerzální asi není ...
...hlavně že vyrábíš to je důležité .. :D :P
jaké rozměry trubek lisuješ ,co to dá ?
LJay
Příspěvky: 37
Registrován: 4. 2. 2015, 8:27

30. 5. 2016, 3:14

Asi jsem to blbě popsal. Problémy způsobuje vyznačený pohyb. Nasadit tu tyč obráceně mně npadlo hned jako první, ale nešlo s tím dobře pumpovat, právě kvůli tomu co sem psal.
panenka.jpg
panenka.jpg (29.88 KiB) Zobrazeno 4904 x
Lisovat na tom budu převážně trubky z konstrukční oceli (22x2mm) a hliníku (25x4,5mm). U hliníku musím nejdřív zkusit, jestli se mi nebude trhat stěna.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

30. 5. 2016, 10:41

Také hezký nápad :)
kam na tu inspiraci chodíte ..
řekne se obyčejný lis ..
:D :P
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“