Mini CNC soustruh Emcoturn 220

fotky našich strojů, aneb co máme doma
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

15. 2. 2016, 12:25

Podařilo se mi koupit kompletní, zato nefunkční, CNC soustruh emcoturn 220.
Parametry:
Rozjezd X: 58mm
Rozjezd Z: 178mm
Počet pozic revolverové hlavy: 8
Maximální otáčky vřetena: 6300 ot/min
Velikost patentky: 100mm
Typ kleštin: 5C
Průchod vřetenem při použití pneumatického upínání: 26mm
Výsuv koníku: 120mm

Soustruh je nefunkční již minimálně 8 let a v žádném případě neplánuji rozchození původní elektroniky. Plán je použít LinuxCNC, mesu 5i25+7i76. Motor pro pohon vřetena nahradit asynchronním motorem a pohony os obyčejnými krokovými motory(měl jsem v plánu AC serva, ale z nedočkavosti jsem tam zkusmo posadil krokáče a zjistil, že to jezdí líp než jsem čekal, takže už tam zůstanou). Za cíl mám i zrychlení otáčení revolverové hlavy, protože originální rychlost je opravdu tragická(soudím dle videí na youtube).

Bohužel nemám stroj vyfocený před rozebráním, tak přikládám alespoň foto před mytím, kde je vidět odstrojený základ soustruhu
Mytí.jpg
Mytí2.jpg
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

15. 2. 2016, 1:13

Začnu vřetenem, protože jsem se tam tak trochu zasekl.
Originální motor pro pohon vřetena byl stejnosměrný, cize buzení motor o výkonu něco přes 3kW. Jako zpětná vazba byl použit resolver. Motor jsem nahradil dvoupólovým asynchronním motorem MEZ mohelnice o výkonu 4kW. A napájím jej z frekvenčního měniče. Poměr řemenic je nepatrně do rychla (přesný poměr ještě nevím), takže doufám, že bude možné dosáhnout otáček 6000 za minutu.
Bohužel, při prvních testech jsem si všiml, že je vřeteno dost hlučné a už při 3500ot/min se ložiska hodně hřejí, respektive uvnitř vřetena se téměř nedala udržet ruka. První co mě napadlo je, že jsou ložiska nenamazaná a nebo moc stažená. Po vyndání vřetena se ukázalo, že jsou zde párovaná ložiska s kosoúhlým stykem a všechna dostatečně namazaná(tukem), což vyvrátilo obě mé teorie a žádná jiná mě nenapadá.
Selský rozum mi říká, že když se ložisko vyběhá, tak bude volnější a hlučnější, ale nemělo by se hřát, nebo tomu tak není? :)
vřeteno.jpg
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2016, 7:53

Opatrně s mazáním ,když to blbec namaže moc tak se ložiska taky hřejou a pořádně.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 2. 2016, 10:44

to je pravda
tuku se dává tak třetina až čtvrtina objemu prázdného prostoru ložiska
snaživý bl... je horší než třídní nepřítel !!!!! :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 2. 2016, 11:50

mě takhle přemazal někdo vozíky na lineárech na brotherovi.. všechny stírátká vymačkaný přetlakem tuku ven, všude tuk.. hrůza
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

16. 2. 2016, 11:19

Díky za rady, ložiska jsem zatím z vřetena nestáhnul, ale je pravda, že ten tuk z ložisek přetíká na všechny strany :)
Mezitím jsem rozhýbal revolverovou hlavu, vazelína uvnitř po letech nejspíš zaschla a proměnila se v lepidlo a nebo to někdo omylem namazal lepidlem :D
Revolverová hlava funguje na principu "cvrčka", tedy na jednu stranu lze hlavou otáčet a cvrček přeskakuje, na druhou stranu se opře a stojí. Jako pohon je použit stejnosměrný motor s převodovkou o výkonu pouhých 15W, který přes pružnou spojku otáčí šroubem šnekové převodovky.
revHlava3.jpg
revHlava2.jpg
revHlavaSnekovyPrevod.jpg
Co se týče snímání polohy, jsou zde 4 optické závory a stínítko, které dokáží určit polohu v jakéholiv poloze bez nutnosti najíždění nuly (absolutní snímač polohy).
revHlavaStinitko.jpg
revHlavaElektronika.jpg
Dobrá zpráva je, že signály jsou 24V, takže jsem připojil výstupy z optických závor přímo na mesu 7i76 a hned vidím signály v LinuxCNC, bez jakýchkolik úprav nebo konverze signálů. Co se týče řízení motoru, objednal jsem H-můstek, který bude řízen z mesy. Původní napájení zvýším z 24V na 36V, aby se to točilo trochu svižněji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2016, 6:22

nevim jak to maji v originale ale myslim ze na jednu stranu to chodilo prez odpor (zamykaci strana)
a na druhou to chodilo na tvrdo (ty muzes pouzit pwm)
zalezi na kolik se bude schopny ten snek zakousnout, uvidis

jinak drzim palce
povazuju to za velmi shudnou cestu jak se dostat k slusnemu malemu cnc soustruhu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

17. 2. 2016, 9:31

Je to moc pěkný taky po nějaké 220 nebo 340 řadě pasu ale zatím jsem na nic nenarazil.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

17. 2. 2016, 10:25

lubos píše:Je to moc pěkný taky po nějaké 220 nebo 340 řadě pasu ale zatím jsem na nic nenarazil.
Luboši, ovladej se, ty už nic nekupuj, to co máš nakoupené budeš dávat dohromady tak 30let :lol: :lol:
vtípek..
mašinka je to pěkná, jsem zvědavej na první šponu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 2. 2016, 10:27

30let vtípek.. měl jsi říct 50
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 2. 2016, 10:42

Na druhou stranu z toho profituje celý fórum, takže ať směle nakupuje dál ;)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

17. 4. 2016, 9:17

Jelikož jsem v zahraničí, tak na to mám čas většinou jen jednu noc za měsíc, takže se to dost vleče, ale nějaké pokroky jsou.
Příčina přehřívajícího se vřetena se ukázala po stažení ložisek. Přední pár, který se hřál, byl nasazen obráceně (zády k sobě) a zadní pár nasazen v "tandemu". Předpokládám, že tuhle chybu neudělali v Emcu, ale nejspíš se v tom šťoural nějaký kutil. Po nasazení ložisek ve správném uspořádání se vřeteno již nehřeje, ale za to je dost hlučné, vydává takový divný bzučivý zvuk. Takže koupím nová ložiska.
Na soustruhu již funguje vše, jen zbývá složit vřeteno, zapojit čerpadlo emulze a oleje a celé to zakrytovat.
Byl jsem požádán o info k zapojení revolverové hlavy, tak tady to je:
EmcoTurret.jpg
Řídicí signály jsou z Mesa karty 7i76, jelikož jsou tyto signály galvanicky spojené se zemí PC, tak je použit optický oddělovač. Signál ENA slouží k aktivaci či vypnutí můstku pro řízení motoru, signál PWM určuje výkon(rychlost) motoru a signál DIR určuje směr otáčení. Pro řízení motoru je použit modul s integrovaným obvodem L298, který se nechá pořídit z číny téměř zadarmo. Modul je napájen ze stejnosměrného zdroje 36V přes 3-ampérovou pojistku. Jelikož má motor revolverové hlavy velmi malý odpor vinutí a není zde žádná zpětná vazba o velikosti proudu motorem, použil jsem sériový odpor 15 Ohmů, který limituje maximální proud při rozběhu motoru. Pracovní proud při reverzaci motoru je pouze 200mA, takže zde nejsou velké výkonové ztráty. Co se týče informace o poloze, ta je zavedena zpět do Mesa karty, tentokrát však do I/O části, která je galvanicky oddělená a není tedy potřeba další oddělovač.
Závěrem bych chtlě říci, že je možné udělat řízení jednodušeji a to pomocí jednoho relátka, které by přepínalo 36V a -5V na jednu stranu vinutí motoru. Já to udělal pomocí PWM, protože jsem myslel, že udělám pomalý náběh, aby tam nemusel být omezovací odpor a že začnu brzdit dejme tomu jendu pozici před požadovaným nástrojem. Ale ukázalo se, že je to zbytečné protože motor dokáže zabrzdit skoro okamžitě. Testoval jsem i pomalý náběh pomocí PWM, ale není tam v podstatě žádná ochrana při havárii. Takže pokud by revolver při otáčení do něčeho naboural, tak shoří motor nebo výkonovej můstek, takže proto ten sériový odpor.
Přílohy
EmcoTurretOutputs.JPG
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

1. 6. 2018, 2:07

Konečně se to trochu hnulo a soustruh už jede. Nechal jsem tam krokové motory, takže to jezdí dost pomalu. Výměna nástroje je také děsně pomalá. Ale jede to.
https://m.youtube.com/watch?v=G9_4TDR2cgY" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 6. 2018, 4:01

To mi po.er, čemu řikáš pomalý?
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2018, 5:28

Jede to pěkně.

Poslal jsem SZ
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“