Pidi-horizontka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 12. 2016, 12:55

Za hluboké totality jsme měli na dílně MN80 a prťavou horizontku, skoro jako sestřičku té eMeNy. Taky byla vyrobená v TOS Čelákovice. Děsně jsem ty dva stroje miloval. Když mě po převratu z fabriky vyhodili, tak nejdřív nebyly peníze a místo, potom peníze a čas a nakonec nebyly ty stroje. Na tuto frézku jsem za posledních 5-8 let narazil třikrát. Jednou v Plzni a byl to opravdu strašný šrot, potom v Příbrami ale za 25tisíc a pak letos v létě u překupnice u HK za 8500Kč. Přesně jak píše elbarto, dlaně na bradavky a tradá pro ní. Přijel jsem sice druhý, ale měl jsem již zaplacenou zálohovou fakturu a mašinu nakládali do mé dodávky. Pak pár tejdnů pospávala v garáži, protože práce bylo fakt moc a nebyl čas. Do garáže mi ale s vlhkým podzimem vlezl "lišák" a začal mého miláčka zlehka okusovat. To jsem nemohl připustit a fofrem jí převezl do dílny. Jak jsem kolem ní chodil, musel jsem se jí věnovat, prostě to jinak nešlo. Nejdřív rozborka na přenosu schopné komponenty. Pak trochu hoňka vyndat vřeteno. Chtělo to pár přípravečků a dobré. Kompletní demontáž těla, vyčištění, překytování trochu brusného papíru a brusných kostiček a nakonec barva. Ty naši otcové byli fakt docela šikovní. Když jsem si prohlížel ten odlitek, prostě nádhera. Před pár dny jsem si koupil pravítko a tak jsem si říkal, hned otestuješ zaškrabání. Jaké bylo překvapení, že je lože rovné. Tak škrabání přijde na řadu později. Koupil jsem ložiska, vyměnil je a sborka vřetene. Upřímně, povedlo se až na třetí pokus. Nejdřív chyběla podložka mezi předními ložisky a pak takový opěrný kroužek. Prostě jsem měl na stole moc velkej bordel. :-( Vřeteno si jenom přede a paradoxně původní ložiska z roku 58 byla ještě docela donrá. Tak a teď motor. Origoš pohon byl přírubákem a ještě tam byla speciální příruba ve které byl napínák. Frézku jsem ale koupil se stolkem ve kterém byl motor a celkově to byl šílenej bastl, tak bylo jasné, že pohon bude jinak. Protože samotnej motor je skoro 4000 korun a ten mezikus bych si musel nechat udělat, tak jsem to nakonec vyřešil patkáčem. Paradoxně je tahle konstrukce kratší než původní. Protože budu používat frekvenčák, nemusím si lámat hlavu s trojřemenicí ale stačí tam jednoduchá. V Kondorovi nakoupenej materiál jsem během jednoho dne přetvořil na držák, potřebnou délku řemene se mi podařilo změřit uplně přesně a tak lze první část prohlásit za hotovou. Motor i vřeteno se naprosto perfektně točí, nic se nehřeje.
013.JPG
014.JPG
Teď to bude horší. Samotná vana je litinový odlitek, tak 40 kilo. Tady kromě čištění nebude žádná úprava, přepínač směru otáčení samozřejmě zachovám původní, ale bude přepínat směr na frekvenčáku.
015.JPG
A tady začne ten masakr. Svislej pohyb (Z) by měl být bez problémů. Ten krátkej (Y) asi taky nejsou nikde vůle a pohybuje se lehce. Ale ten pákou ovládanej (X), tam bude práce jak na kostele. I když třeba ne. :-) Mám tady docela pěknej trapézák s dvojitou matkou, udělám domeček na dvojité kosoúhlé ložisko a pak se uvidí. Vršek toho stolu je sice docela hnusnej, ale počkám až co naměřím.
016.JPG
To je zatím vše a pokračování příští rok.
Luboš
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2017, 1:33

fr1301.jpg
Tak jsem zase o kousek dál. Tělo frézky už má přišroubovanou vanu (opět litinový odlitek 35kg). Protože vrtačka i frézka jsou vedle sebe a mají skoro stejné motory, udělal jsem přepínané řízení pro oba stroje.
fr1302.jpg
Trochu piplačka zapojovat tu spoustu drátů, ale jinak vše fungovalo na první pokus. :-)
fr1303.jpg
Mohl jsem otestovat repasi vřetene a i ta se jeví OK. Při 2000 otáčkách za minutu (původní max. 1410 ot/min) žádné vibrace a i po hodině chodu vše studené. Tak jsem přidělal Zko, plochy prakticky bez opotřebení a tak opět žádné velké problémy. Y osa (já si označuju kratší osu Y a delší X) má sice nějakej divnej šroub, kterej vypadá ja M12, ale je naprosto v poho a bronzová matka také. Tady už ale budou mechanické úpravy, protože pravá strana je o cca 30mm delší, neb tam bylo ozubené kolo s pákou. Xko paradoxně nepotřebuje žádnou mechanickou úpravu, po vyndání hřebene je tam krásná odlitá drážka jako u Yka a dokonce jsou z boku vyvrtané díry na šrouby i kolíky domečku. Jako šroub použiju trapéz 12x2, do domečku jsem dal dvojité kosoúhlé ložisko a teď mě čeká poslední věc. Klička !! Jedna tam je, skoro stejná jako u Mn80 a tak jsem se dal do výroby.
přípravek
přípravek
Udělal jsem si přípravek z vyvrtávací hlavy a ejhle mašina nefunguje. :-( Teprve když jsem zjistil, že nejsem schopnej nabrousit nožík aby fungoval jsem si uvědomil, že se tam vlastně fest mění geometrie nože k materiálu. Na kousek automatové mosazi kuličku vyškrábu, ale do železa ani náhodou. Holt někdy jindy.
Obšlehnul jsem jednoho Rusáka, který používá vyvrtávací hlavu, ale ono to nefunguje. Pro lepší pochopení proč jsem obarvil nůž.
zacatek
zacatek
No a tady je nožejk úplně obráceně. On tam má nabroušenou nějakou jebku snad z vrtáku, ale tahle cesta není správná.
konec
konec
Naposledy upravil(a) lubbez dne 13. 1. 2017, 9:30, celkem upraveno 1 x.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

12. 1. 2017, 2:25

Dej sem fotku toho nožejku a přípravku. Nevim proč by se tam měla kdovíjak měnit geometrie. Nožík je pořád v ose soustružení. Používám sice místo vyvrtávací hlavičky přípravek co se otáčí ve vodorovnorovině, ale to by mělo bejt jedno. Nožík mám radecovej nabroušenej asi jako závitovej nůž. Funguje to normálně i do oceli.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2017, 3:08

To je přesně ono, když se ten nůž otáčí v horizontální rovině je to pohoda, Ale ta vyvrtávací hlava se otáčí vertikálně :-(. Já mám teď natvrdo vyosenej příčnej suport abych mohl točit takové kónické hlavice a tak si ho nechci rozštetlovat. jakmile to dokončím, udělám si takový přípravek jako máš ty a bude vše OK.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

12. 1. 2017, 3:21

Podle mě je to vertikálně pořád stejný jako horizontálně. Pořád jde špička nože při tom pohybu do osy soustružení. Jak jsem psal dej sem fotku nebo obrázek jak jsi to dělal. Jediný co se ti tim změnilo je směr řeznejch sil vůči soustruhu, ale né vůči noži.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2017, 9:59

Doplnil jsem obrázky.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 1. 2017, 11:04

aby to fungovalo, tak musí být v tomto uspořádání hrot nože kolmo nad osou materiálu - ale na fotkách to máš před materiálem ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 1. 2017, 11:07

No to ten nožík chudák má počas toho sústruženia všetky uhly ktoré existujú :roll: :lol: :lol: Os otáčania toho prípravku musí byť zvislá, a pri dokončovaní prechádzať osou obrobku
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2017, 11:46

Přátelé, nejsem takový blb, jak to vypadá. Pouze jsem neuváženě okopíroval konstrukci z YT. Ani posunutí nože nad osu obrobku nepomůže, i to jsem zkoušel a musí tam bejt nožík jako na obrážečce. Jak jsem již psal, mám teď natvrdo vyosený pomocný suport a nechci si rozhodit nastavení a tak jsem bezmyšlenkovitě okopčil první chujovinu z netu. Dokonce když se udělá nožík tak nějak "špičatě vypíčenej na obě strany", tak to automatovou mosaz vyškrábe do kuličky ale na práci je to na hov...no.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

13. 1. 2017, 11:48

Obrázek řekne víc než stovka slov. Je to tak. Musíš bejt tou hlavičkou víc dopředu aby jsi byl čelem nožíku svisle dolů přes osu soustružení. Pak to budeš mít stejně jako u horizontálního přípravku a bude to fungovat. Takhle to soustružíš chvíli čelem, chvíli hřbetem :D Jo a ten nožík bude muset mít jinde čelo a hřbet než má teďka, když zůstane stejný upnutí nožíku.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2017, 1:15

Když se zásadně upraví geometrie nože, asi jako do vertikální obrážečky, tak to trochu, ale jen trochu funguje.
hl2.jpg
Je to však takové "řemeslo braň se", qwer má naprostou pravdu, těch úhlů je tam prostě moc. Až dodělám ty hlavice, vyrobím přípravek jak má být a bude to. Nechci se za svou práci stydět, nemluvě o tom, že to dělám pro sebe. :-) A alespoň se zase něco naučím.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

13. 1. 2017, 6:52

Konečně mi to docvaklo. Ty nastavíš na hlavičce rádius a pak příčným suportem přidáváš šponu dokud se nedostaneš nad osu soustružení. Tak to už chápu, že to nefachčí.
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 13. 1. 2017, 7:46, celkem upraveno 2 x.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 1. 2017, 7:10

Treba si uvedomiť, že pri tomto prípravku sa trochu mení ovládanie sústruhu.
Prísuvom suportu si nastavíš špičku nožu nad os obrobku a už ním nehýbeš.
nožík do záberu prisúvaš posuvom na hlave, prípadne pozdĺžnym posuvom.

Nožík musí mať správny tvar, keď prípravok vyberieš zo sústruhu a dáš si ho hlavou nahor, tak nožík musí vyzerať ako normálny sústružnícky nôž.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

13. 1. 2017, 8:41

Je to tzv. tangenciální nůž. Ten se jinak brousí a nastavuje. Hřbet leží na tangentě.
www.mosaznevyrobky.cz
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2017, 8:10

Ano, to je ten správný výraz tangenta. :D Jen co dodělám zábavnější projekty - DPH, silniční daň, hlášení DPH, tak udělám nový přípravek a pochlubím se.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“