Přírůstek do rodiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 2. 2017, 11:11

Rekonstrukce mašinky
Naposledy upravil(a) lubbez dne 24. 3. 2017, 7:11, celkem upraveno 2 x.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

15. 2. 2017, 1:18

ps. smysl má pouze měření v celém rozsahu os x,y,z + musíš to měřit vůči nějakému "etalonu" pří-měrná kostka, přesné pravítko, přesný úhelník ...
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 2. 2017, 2:00

Tak tedy hotovo.
celkovy_pohled.jpg
pohled_ze_zadu.jpg
pohled_z_leva.jpg
Po dvou předchozích úpravách mašiny jsem se rozhodnul, že poslední "stavba" bude už bez kompromisů. Původní úvahu prodat a postavit vše od začátku jsem nakonec zavrhnul. Důvodem byla základna frézky 300x500x32mm ,mat 12060 tepelně upravená, vyvrtané slepé díry M6 a nakonec broušená. Když jsem zjistil, že díry na lineáry mají stejnou rozteč jako ty předchozí, nebylo co řešit. Strojek je koncipovaný jako nerozebiratelný komplet. Skříňka postavená z 45mm profilů, pracovní deska je 50mm průmyslovka a stroj je přišroubovanej přes silentbloky. Celková váha 135 kilo.
Některé větší díly jsem si nechal obrobit ve firmě, kde maj větší a přesné mašiny, zbytek věcí jsem dělal sám. Kromě použité původní desky a čel je zbytek z duralu 2027, tl. 30, 25 a 20mm. Nakoupeno u Ehliníku, řezáno paprskem, dokončeno frézkou. Lineáry X a aY jsou lepené epoxydem a samozřejmě dotažené na moment. Na ose Y je i drážka. Pohony X a Y krokáče s enkodérem 4 + 2,2 Nm od Luboše, Z a A 2,2Nm obyč krokáče + Leadshine M542.
elektro_celek.jpg
Elektro jsem pojal vcelku spartánsky :-). Základem je transformátorový zdroj. Trafo 900W, výstupy 38V, 65V, 24V a 12V. 65V osa X, 38V osy Y, Z a A - vycházel jsem z doporučených napětí od výrobce driverů. 24V zatím nepoužito a 12V napájení elektroniky, ventilátorů a osvětlení. Jištění je tavnejma pojistkama a každý driver má svou. Všechny jednotlivé napětí jsou od sebe galvanicky oddělené. Mašina má propojené kovové části žl/ze vodičem připojeným na PE. Samozřejmě portál fyzicky není, ale na druhou stranu, přes trafo s oddělenými cívkami pri/sec je to úplně jedno. Napájené je to ze stejné zásuvky jako nový soustruh, samostatný přívod 2,5 mm2, odrušovač, chránič a jistič 16A. Za zmínku snad ještě stojí, že pokud si na GVE64 zrcadlově obrátíte vývody pro referáky, odpálíte si vnitřní zdroj na desce :-)
detail_z.jpg
detail_y_1.jpg
detail_y.jpg
detail_x_1.jpg
detail_x.jpg
Snažil jsem se dělat vždy jednu část kompletně a na ní pak postavi další. První na ředě bylo Z-ko. To jsem původně koupil od Luboše, pro jednoho mého známého, jemu se však cena zdála vysoká a tak jsem si to nechal a dodělal. Rozjezd je 80mm, ale pokd chci, mohu ho posunout v držáku ještě o dalších 55mm. Pak jsem dal dohromady celou osu Y, včetně portálu. Motor jsem dal obráceně a vložil řemínek a hned to vypadá lépe. Nakonec mi zbylo to těžké X-ko. Když jsem si ho poněkolikáté hodil na prsty, musel jsem mu dát provizorní nožičky. :-) Dá se říci, že osa X byla nejsložitější. Váha, použití původních komponentů, neustálé měření ... Nakonec se zadařilo.
Po montáži už se nedalo osou X hnout. Musel jsem tedy zapojit kompletní elektro a generátor pulzů. Při zapojování referáků jsem trochu vypálil GVEčko, ale bylo to pouze dvoudenní zpždění. Nakonec tedy i referujeme. Použil jsem SCHALTBAU S870 03L1, je to kompletně zapouzdřený switch, 240V/1,5A ac. Jako poslední mi zbylo udělat nějaké koncáky. Nakonec však na ně nedošlo. Chytré drivery od Luboše prostě jenom Ťuknou o doraz a zastaví se. Jednou otestováno omylem a pak cca 5x záměrně. Z-ko sice o doraz flákne docela slušně, ale GVEčko se neplete a krom toho mám u ruky STOPku.
Komunikace s GVEčkem je standardně bezproblémová. Nastavení samozřejmě také. Protože nemám žádné sofistikované měřící přípravky, testoval jsem stroj tím, co bylo k dispozici. Dvoje hodinky a nějaký ten magnetický a nemagnetický držák. Výsledky docela dobré. Když jsem zkoušel tuhost stroje, hodinky do Z-ka opřít o X a rukou se snažit pohnout portálem - tak se ručička trochu hnula, ale nebyla to ani setina. Polohování všech os max. +- 0,015 a to i po projetí všech Gravosáckejch testů. Z-ko proti Y na celé délce pod 0,015mm, Z-ko proti X-ku od 0,0 pomalu narůstá a na 480mm je odchylka 0,04mm. Když jsem chtěl "šukat" hodinkama po celé ploše sem a tam, tak mi hrot zapadnul d díry a hodinky šly kukat. :-( Jediný problém je, že budu muset nechat přeprogramovat GVE na 125 kHz, protože jinak nevyužiju dynamiku motorů na X a Y.
Z celé stavby mám docela dobrý pocit. Protože jsem se na ní chystal prakticky rok, měl jsem dost času na to, nakoupit díly v přibližné velikosti a konstrukci jim přizpůsobit. To celkovou cenu srazilo po 70000korun vč. GVEčka a Armonte. Práce cca 8 měsíců, v hodinách cca 300. Rozjezdy 285x485x80+50mm.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 3. 2017, 11:24

Zapoměl jsem to poslat nahoru.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

24. 3. 2017, 7:40

Tak ted nějaký pořádný výrobek z duralu at je vidět co to dá :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 3. 2017, 5:45

Máš hezký stroj :D
Hromada práce a tak se přimlouvám za koncáky :wink:
Gratulace bude s první špónou ...
Už jsem zvědavá
:D :P
https://t.me/pump_upp
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 3. 2017, 6:17

Jak jsem psal, koncáky jsou zbytečné železo. :-)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2017, 12:17

pavlaxy píše:Máš hezký stroj :D
Hromada práce a tak se přimlouvám za koncáky :wink:
Gratulace bude s první špónou ...
Už jsem zvědavá
:D :P
Pavlínko, já taky nemám na svojim cnc koncáky, pouze používám referáky - mikrospínače - viz. moje stránky, a tím pádem žádné koncáky nepotřebuji :D . Rosťa.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

26. 3. 2017, 1:12

Upřímě řečeno .. :(
..četla jsem o tvrdém nárazu Zetka ...
a tak si myslím ,že spoléhat na elektroniku v driverech
by mě osobně nepřidalo dobrý pocit při té hromadě kvalitní práce na novém stroji ..
Ovšem je tam Stopka a kvalifikovaný dozor ..
-stačí se "zamyslet" nebo "kochat" a zpožděná reakce k tomu ...
Je to jen můj osobní názor a nikoliv kritika ,když si něco zničím ,bývam na sebe naštvaná a smutná :(
:D :P
https://t.me/pump_upp
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 6. 2017, 9:06

Našinec by řekl, "že bych si na ty svoje ručičky nenasral". Dlouhé přestavby, při kterých dělá člověk deset dalších věcí stojí za prd. Nejen, že jsem si při zpětném oživování odkouřil vstupy na GVE a musel je opravit, tak mi stále nechodí měření nástroje. Ví bůh proč. Protože jsem mašinku chtěl došolíchnout na hranice jejích možností, testoval jsem chování při různých materiálech a řezných podmínkách. Na dural - 2024, 2027 - je mašina natolik tuhá, že jsem narazil na limit GVE64 a budu muset ke klukům do Gravosu si nechat udělat upgrade na vyšší rychlost. Minulý týden jsem potřeboval udělat železný pant a tak jsem to hodil na mašinku a ejhle. :-( Přednastavené řezné podmínky pro dural železu nechutnaly. Po úpravě parametrů tbylo vše OK, ale výsledek tragický. Stopa po nástroji roztřesená, šikmá, no protě na hov.... V jednom směru mašina drncěla ve druhém bzučela. Tak tedy konec práce, vše vyčistit a hledat problém. Nikde jsem nenaměřil žádné vůle, vřeteno OK, ale není kolmé. Nakonec jsem na to přišel. Když jsem ustavoval desku na vozíky na příčné ose, zjevně jsem vše nastavil do vinglů, ale neutáhnul šroubky. Ze 16 kousků byly utažené 4 a to jen tak bez momentu. Asi jsem šel po nastavení geometrie dělat něco jiného :-(. Tak a zase dvě hoďky s nastavováním, ale všechny šrouby zajištěné a dotažené na moment. Dokonce i to měření jsem opravil. Vše OK až na ty dva dny v prd....eli.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“