Úlovek - mini soustruh

fotky našich strojů, aneb co máme doma
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 7:59

Tento mini soustruh se mi poměrně náhodou podařilo koupit. Původně jsem sháněl něco menšího jen na vysoustružení hodně malých věcí z hliníku. Když jsem ale tento viděl, tak jsem si jej zamiloval. Mám k tomu ještě nějaké příslušenství. Nástavby aby to bylo jako frézka, lícní desku, srdce, děličku, ale ta je dle dohledání z českého mini soustruhu (ale původní majitel na ní dělal s tímto soustruhem), velkou sadu různých kleštin, nějaké vrtáky, kudly, ...

Přidávám i několik obrázků. Posuvka tam je jen pro porovnání.

Snažil jsem se dohledat, co je to za stroj, ale naprosto bez úspěchu. Netuší někdo, co je to za soustruh? Já jen vím, že původní majitel si jej kdysi přivezl z Německa.
P1030083m.jpg
P1030084m.jpg
P1030085m.jpg
P1030086m.JPG
P1030087m.jpg
P1030088m.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 8. 2017, 9:04

Zkus pohledat na DMT.
Vřeteník to trochu připomíná, možná i příslušenství nicméně nejsem odborník ani znalec.
Trochu mne ale zaráží konstrukce toho mini soustruhu viz obrázek.
Přílohy
LAthe pocit.png
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 8. 2017, 9:55

pepik píše:Tento mini soustruh se mi poměrně náhodou podařilo koupit.
To bych si taky nechal líbit, gratuluju :)
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 4. 8. 2017, 10:38, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 10:22

Zdenek Valter píše:Zkus pohledat na DMT.
Vřeteník to trochu připomíná, možná i příslušenství nicméně nejsem odborník ani znalec.
DMT jsem taky zkoušel projít, ale neuspěl jsem.
Zdenek Valter píše:Trochu mne ale zaráží konstrukce toho mini soustruhu viz obrázek.
Ono se to nezdá, ale to je poctivej kus materiálu. Celý soustruh váží skoro 40 Kg.
Když se s tím "poodjede", tak to výrazně zvětší točný průměr a podle slov otce se to prý podobně dělá i u velkých soustruhů.
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 10:37

Thomeeque píše:
pepik píše:Tento mini soustruh se mi poměrně náhodou podařilo koupit.
To bych taky nechal líbit, gratuluju :)
Děkuji. Jak jsem psal, původně jsem s koupí vůbec nepočítal, ale když jsem ho viděl, tak jsem neodolal, protože by se druhá příležitost nemusela hned opakovat.
Takže momentálně řeším, kam ho dám a předělávám kvůli němu můj mini "kutloch" / zašívárnu. :-)

A mezitím pomalu přemýšlím, jak jej upravit a jak udělat, aby byl pořád k dispozici. Na nějaký mechanismus jej dát, aby se vysunul z pod stolu před stůl ... ).
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 8. 2017, 10:44

pepik píše:
Zdenek Valter píše:Zkus pohledat na DMT.
Vřeteník to trochu připomíná, možná i příslušenství nicméně nejsem odborník ani znalec.
DMT jsem taky zkoušel projít, ale neuspěl jsem.
Zdenek Valter píše:Trochu mne ale zaráží konstrukce toho mini soustruhu viz obrázek.
Ono se to nezdá, ale to je poctivej kus materiálu. Celý soustruh váží skoro 40 Kg.
Když se s tím "poodjede", tak to výrazně zvětší točný průměr a podle slov otce se to prý podobně dělá i u velkých soustruhů.
To sice ano, ale u soustruhů kde se to takto řeší není tak výrazné zeslabení základny nebo samotného lože.
Zřejmě výrobce předpokládal, že stroj bude instalován ještě na nějaký základ, který by tento problém eliminoval například zabudovaný do stolu atp....

Na a co se týče hmotnosti - při nevhodné konstrukci tuhost hmotností nenahradíš. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 8. 2017, 11:21

Zdenek Valter píše:
pepik píše:
Zdenek Valter píše:Zkus pohledat na DMT.
Vřeteník to trochu připomíná, možná i příslušenství nicméně nejsem odborník ani znalec.
DMT jsem taky zkoušel projít, ale neuspěl jsem.
Zdenek Valter píše:Trochu mne ale zaráží konstrukce toho mini soustruhu viz obrázek.
Ono se to nezdá, ale to je poctivej kus materiálu. Celý soustruh váží skoro 40 Kg.
Když se s tím "poodjede", tak to výrazně zvětší točný průměr a podle slov otce se to prý podobně dělá i u velkých soustruhů.
To sice ano, ale u soustruhů kde se to takto řeší není tak výrazné zeslabení základny nebo samotného lože.
Zřejmě výrobce předpokládal, že stroj bude instalován ještě na nějaký základ, který by tento problém eliminoval například zabudovaný do stolu atp....

Na a co se týče hmotnosti - při nevhodné konstrukci tuhost hmotností nenahradíš. ;-)
No vzhedem k rozměrům soustruhu si myslím že na tom nebude obrábět nápravy pro traktory a tudíž ta tuhost odpovídá velikosti .
Je to krásný kousek taky bych po něm hned skočil. Gratuluji
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 8. 2017, 11:39

packa píše:
Zdenek Valter píše:.........
Na a co se týče hmotnosti - při nevhodné konstrukci tuhost hmotností nenahradíš. ;-)
No vzhedem k rozměrům soustruhu si myslím že na tom nebude obrábět nápravy pro traktory a tudíž ta tuhost odpovídá velikosti .
Je to krásný kousek taky bych po něm hned skočil. Gratuluji
To ani nejde ;-) nicméně když na tom stroji vidím tu v poměru šíleně velkou univerzálu, tak se dá očekávat, že při práci s materiálem o průměru cca 80 mm, že by tam mohl ten problém nastat.
S takovouhle mašinkou se dělá nejvíc s kleštinami.
Jinak samozřejmě je to nádherný kousek.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2017, 12:36

Gratuluju, pěkný úlovek. Zvědavost mi nedá, kolik stál?
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 1:50

QNX píše:Gratuluju, pěkný úlovek. Zvědavost mi nedá, kolik stál?
Bohužel, cenu jen za soustruh neznám. Já to kupoval i s příslušenstvím jak k soustruhu, tak i k děličce. Jak jsem psal výše.

Za vše jsem dal 15 000 Kč.

Teď mám soustruh u otce v dílně a už jej chtěli 3 lidi koupit na modelařinu.

Tak snad dělám dobře, že si jej chci nechat. Jen by mne zajímalo, co je to za soustruh (typ a výrobce).
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 8. 2017, 2:42

Tohle je ufušovaný soustruh. Určitě ve své době stál pěknou řádku flašek rumu. :D
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 8. 2017, 6:47

bobik píše:Tohle je ufušovaný soustruh. Určitě ve své době stál pěknou řádku flašek rumu. :D
Z čeho tak soudíš?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

4. 8. 2017, 7:45

Hezká hračka. Pod to dát 200 Icko a bude to ok ale to má točnou délku tak 150-200mm max ne..
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 7:57

icewing píše:Hezká hračka. Pod to dát 200 Icko a bude to ok ale to má točnou délku tak 150-200mm max ne..
No 200 Icko tam nebude, ale něco tam ještě bude.

Má to dost velkou točnou délku. Teď ji teda z hlavy nevím, kolik jsme to změřili, ale když se popojede od vřetena tím spodkem, tak naroste. Ale šroub dá asi tak těch 200. Víc asi ne.
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 8. 2017, 8:13

bobik píše:Tohle je ufušovaný soustruh. Určitě ve své době stál pěknou řádku flašek rumu. :D
Já k tomu můžu říct jen jedno. Otec se obráběním živí už přes 50 let a je v tom fakt šikovný. Ohledně tohoto na jeho názor dám. Řekl mi, že soustruh je pěkný a byla by škoda ho prodat. Takže předělávám moje mini prostory, abych ho měl kam dát.

Jeden z lidí, co ho chtěli ode mne koupit, byl prý člověk, který si byl prohlédnout současnou nabídku mini soustruhů a prý byl v té nižší cenové kategorii velmi nespokojen provedením a na kategorii vyšší nemá. A můj se mu líbil.

Částečně jej otec rozdělal a říkal, že je ve velice dobrém stavu a dle měření prý není vyběhaný.

Když ale koukal na ložiska od vřetena, tak prý toho naběhal dost a to u řemenice prý raději vymění, když už se v tom vrtá. Takže mne soustruh přežije a to mi stačí.

Jinak se mi líbí, že je velice tichý když běží (a to i přes to horší ložisko). To se mi bude hodit, že nebude žena tak ... .

Možná tam dám i jiný motor a možná jej dám pod soustruh. Tím bude do hloubky zabírat málo místa, což se mi taky hodí.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“