mini cnc z betonu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 10. 2017, 9:44

pk9 píše:Jsem docela zvědavej na ten postup - držím palce.
Díky ti já ti taky držím palce a bedlivě sledují tvoje vlákno :idea: :arrow:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 10. 2017, 8:54

obávám se, že představa mít 400kg stroj "v zatlumeném boxu v bytě" který si na "sebe vydělá" není reálná ...

ale odbíháme od prvotního tématu - a to je popis stavby. Jak to pokračuje ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 10. 2017, 9:20

Ono je to usmevne vždycky si říkám jestli takový člověk slyšel někdy takový stroj pracovat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2017, 11:19

chb píše:obávám se, že představa mít 400kg stroj "v zatlumeném boxu v bytě" který si na "sebe vydělá" není reálná .?
XXX betonu v bytě,osazeny Číňanem si určitě na sebe vydělá.Počkam si na výsledek.
Poslední otázka- jak budeš najíždět (čím)obrobky, které bude potřeba frézovat třeba ze dvou,tři čtyř stran?
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

6. 10. 2017, 11:28

RaS píše:Ono je to usmevne vždycky si říkám jestli takový člověk slyšel někdy takový stroj pracovat..
:) No ono je úsměvné už jenom to že někdo jako já tzn.člověk bez vzdělání v oboru a bez strojního vybavení si chce postavit něco jako CNC frézku . Ale moje motto zní "všechno jde když se chce" a je to skutečně pravda .

Co se hluku týká potvrdím ti tvoji domněnku nikdy jsem žádnou frézku naživo neviděl .To ale neznamená že si to neumím představit, podle mě bude hladina hluku někde na úrovni 90-115db při 200-1200Hz .
Tlumení hluku jsem podřídil při konstrukci úplně všechno je to pro mě jeden ze základních parametrů . Studiem tohoto tématu jsem věnoval hodně času a věřím že se mi podaří srazit celkovou úroveň až k 60db.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2017, 11:37

jdes si za svym a problemy resis
nenech se odradit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 10. 2017, 11:40

Jen je potřeba si uvědomit jak dlouhá je cesta od nákresů v pc po první sponu. . Většina lidi si to neuvědomí a skonci v první zatáčce
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

6. 10. 2017, 12:08

piskoteek píše:
chb píše:obávám se, že představa mít 400kg stroj "v zatlumeném boxu v bytě" který si na "sebe vydělá" není reálná .?
XXX betonu v bytě,osazeny Číňanem si určitě na sebe vydělá.Počkam si na výsledek.
Poslední otázka- jak budeš najíždět (čím)obrobky, které bude potřeba frézovat třeba ze dvou,tři čtyř stran?
Já jsem neřekl že si na sebe vydělá ale že si vydělá na lepší komponenty a to ano ,nemám představu že za půl roku provozu koupím top vřeteno šrouby aj. Ale postupně to půjde :wink: . Jinak ustavení obrobku ve více osách budu řešit hlavně vhodným návrhem potom šmajdátkem a různými edge findery , úchylkoměrem a tak no ale to je ještě daleko myslím že než na to příjde budu muset získat zkušenosti s frézováním v jedné rovině.... Jinak k tomu "XXX" je to docela malinká frézka půdorys boxu bude jenom 100x74cm jenom takový hobby žužlátko no
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2017, 12:32

grade065 píše:podle mě bude hladina hluku někde na úrovni 90-115db
Při 90-115 dB se vrhám k panelu a tisknu tlačítko přerušení programu...

Reálně je to spíš tak, že čím menší strojek, tím větší kravál. U středně velké cnc mašiny (vřeteno kolem 30 kW) není vlastní běžící vřeteno nijak zvlášť slyšet, jedině když je v něm velký nástroj tak dělá aerodynamický hluk. To víc jsou slyšet větráky ve skříni nebo čerpadlo chlazení. Obdobně při obrábění, s monolitickým nástrojem, tuhým obrobkem a rozumně napsaným programem větší stroj zpravidla jen tak ševelí, zatímco malá mašinka se při stejném zatížení snaží vytřást všechny šroubky.
grade065 píše:nikdy jsem žádnou frézku naživo neviděl
Vřele doporučuji, aby sis někde zařídil menší exkurzi :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2017, 12:40

Snažíš se tomu věnovat ,myslím že jseš na dobrý cestě ,jen se snaž tu formu na beton udělat rozebiratelnou a né rozbíjecí.Ono když se to podaří bude jí chtít i někdo jinej postavit, což ti pomůže k dalším komponentům.
Mám kámoše s malou CNC frézkou a bez ní by se neobešel tak proč by to nemělo vydělávat ,nevyráběj se jen lokomotivní kola :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Thomas
Příspěvky: 38
Registrován: 19. 12. 2012, 9:47

6. 10. 2017, 12:51

Nazdar hobisto, pracuj dál na návrhu, protože zrealizovat můžeš cokoli. Buď to bude fungovat nebo nebude. Taky jsem si nejdříve postavil takovou malou mršku (kombinace překližky a Al profilů), kterou jsem nakonec kompletně rozebral kvůli tuhosti a vibracím. Teď mám v dílně již druhý rok rozpracovanou novou potvůrku, tak trochu obdoba Tvé konstrukce. U mě tedy převažuje litina kombinovaná s betonem, protože beton perfektně pohltí zvonění samotné litiny i vibrace. Můžu ti naskenovat článek, ve kterém popisují různé druhy materiálu pro stavbu loží strojů a beton se začal používat už za války, kdy byl nedostatek litiny.
Má lepší tlumení než litina a ocel, ale potřebuješ do něj zakomponovat ocelové prvky, které potom opracuješ (pod lineáry, domečky atd.). Počítej ale s tím, že se s takovou rozpracovanou těžkou a neforemnou frémou blbě potom manipuluje. Až to hodíš někomu na opracování třeba pod lineáry, tak Ti to taky třeba skoro každý hodí nazpátek nebo za to zaplatíš příšerné prachy. Nejlepší je mít to nejméně dělené napůl. Jinak hluku od mašinky se vůbec neboj, mám vychytané tlumící desky okolo frézky, které pohltí zvuky až na 35-40 decibelů, což je nádherné ticho. Můj e-mail najdeš tady na fóru - když budeš chtít, tak ti můžu poslat nějaké foto z mojí stavby a můžeme pokecat. Zdar Thomas
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

6. 10. 2017, 1:21

Pochlub se prosím veřejně, jestli to není tajné, my ostatní bychom to rádi viděli, myslím, že nemluvím jen za sebe.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 10. 2017, 1:54

ber prosím mé rýpání s humorem -
psal jsem, že si to na sebe nevydělá - a je jedno zda komponenty nebo celek. Ne proto, že by takovýto strojek nedokázal něco vyrobit, ale z důvodů ... první výrobky od začátečníka zdaleka nevydělají ani na materiál a nástroje. Druhý důvod je, že málokterý výrobek vystačí s jedinou operací - frézování. Nepředpokládám, že budeš do bytu pořizovat pilu, brusku, vrtačku, soustruh ....
Ale návratnost u hobby stroje není důležitá, tím se skutečně nenech ovlivnit

A možná hlavní důvod bude, ... na nějaký výdělek budeš potřebovat dost materiálu, vyrobíš dost špon, oleje, smradu, budeš tomu muset věnovat dost času a ... dost pravděpodobně někomu doma nebo v okolních bytech dojde trpělivost.

grade065 píše:... nikdy jsem žádnou frézku naživo neviděl ...
Tomuto ale nerozumím - věnuješ mnoho času studiu konstrukce a nebyl jsi se nikde podívat, co to vlastně stavíš ? Na foru je nás mnoho co mají své hobby stroje, ať už přestavby nebo přímo vlastní konstrukce, určitě i v tvém okolí, pokud cestování bolí. Uviděl by jsi i šuplíky kde je uložena druhá polovina ceny frézky.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

6. 10. 2017, 2:43

fmodel píše:Snažíš se tomu věnovat ,myslím že jseš na dobrý cestě ,jen se snaž tu formu na beton udělat rozebiratelnou a né rozbíjecí.Ono když se to podaří bude jí chtít i někdo jinej postavit, což ti pomůže k dalším komponentům.
Mám kámoše s malou CNC frézkou a bez ní by se neobešel tak proč by to nemělo vydělávat ,nevyráběj se jen lokomotivní kola :wink:
No s formou je to potíž ,bude sice šroubovaná ale nepočítám že odformování přežije ve zdraví. Bude totiž z lamina a vzhledem k tomu že pár hodin po odlití budu muset vše zalít pod vodu a nechat to měsíc..... vyžádá si úpravy které asi znemožní její další použití
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2017, 2:56

Tak proč ne vodě odolnou překližku??
http://www.europalivo.eu/www-shop-europ ... protiskluz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“