Frézka TOS FN20

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

17. 10. 2017, 6:19

Trafo je na 400 V, takže nulový vodič není potřeba.
Jinak manuál mám, má asi 80 stran, takže bych ho mohl nechat zkopírovat a následně ti ho poslat, do 200 Kč by se to snad vlezlo.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4879
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 10. 2017, 7:09

Osvětlení na strojích je vždy na malé oddělené napětí, bezpečnost :wink:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 10. 2017, 7:30

Ano, lampička je na 24v a je za trafem. Nemám rád 24v žárovky a chtěl jsem tam dát LED na 230v. Ale nakonec se na 24v vybodnu a dám do lampičky 12v LED a hotovo. Těch 12v tam je taky s vykonem 50w a tak je použiju i na osvětlení. Zasuvku ve ktere bylo puvodne 24v vyměnim za 230v a budu odtud napájet DRO. V dilně mám funhl novou elektriku 5-ti drát a tak to nebudu hrotit a přivedu i do frézky ten pátý. V podstatě je to jen rozdělený PE a N.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 10. 2017, 2:00

Tak pár dní za náma a jsem přeci jenom o kousek dál. Stroj je po otevření až neuvěřitelně čistej a zachovalej.
bok.jpg
spojka.jpg
I rozvaděč se na první pohled jeví pěkně a čistě. Na druhý pohled je to trochu horší. Čtyři držáky pojistek nejsou v dobré kondici. Protože frézka bude prakticky těsně u zdi, byla by výměna pojistek poměrně složitá. Rozhodl jsem se tedy k modifikaci celého rozvaděče. Místo pojistek na 400v budou jističe a ten zbytek nahradím 20mm tavnými pojistkami. Další nepříjemnost je, že stykače jsou asi na 110V, alespoň tak jsou popsané vývody trafa. Ale je to alespoň zábavné a opravdu jsem překvapenej jak moc hezky je to udělané.
elektro.jpg
Po drobných úpravách jsem namontoval zpět a otestoval i DRO. Pokud mi příští týden zavedou třífáz, tak je první špona začátkem listopadu reálná.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 10. 2017, 10:28

Ahoj Lubosi. Kazdy to mame jinak. Osobne mi prestavba prijde uplne zbytecna, obzvlast na stroji v tak peknem stavu. Cena se tim spis snizi. Pojistky na vedeni jsou vecne, proudove ochrany R100 funguji dobre. Prestavba v provedeni polsko cinskych stykacu ci jisticu bude horsi nez to je ted. Az ti za 20 roku odejde stykac, mam ho v regale. Bezne spotrebky maji mizernou kvalitu. Prestavba treba v Siemens komponetech bude draha. Na FM nenic pokud to ma vypadat budes muset rezat do skrine a je otazkou co to prinese. Rozsahy otacek mi prijdou dostatecne a vyssi jen zabijou vreteno. Je mi jasne, ze co soudruh to nazor.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 10. 2017, 5:58

nech to jak to je hlavně na motory dej pojistky gG pak dobře utáhnout utáhnout taky všechny svorky a šrouby a pojede to dalších 30 let
je naprosto zbytečné tam dávat novou elektriku nic ti to nepřinese a asi nechceš dávat cca 15000 za kvalitní komponenty.
a věř tomu i dnes se na motory stále používají pojistky důležité je tepelné relé..to bys mohl nahradit motorovým spouštěčem a stejně bys tam musel dát ještě stykače , nebo stykač + tepelné relé...jinak ty R100 jsou spolehlivé a připadá mě že jsou ještě citlivější ohledně vypnutí při výpadku fáze.
pokud si nucený dát frézku rozvaděčem ke zdi což si myslím že stejně nebudeš moct vzhledem k posuvu stolu...
jestli je dekl od rozvaděče na pantech a nešlo by ho otevřít tak je lepší předělat ho na šrouby a sundáš ho i když bude 20cm od stěny a dá se i tak vyměnit pojistka či nahodit er-stovku
jo jinak samozřejmě gratulace dá se říct kup století vzhledem k výbornému stavu a příslušenství palec nahoru
jo ještě čumím na fotku ještě jednodušší řešení než to prznit šroubama je z pantů vatáhnout čepy a místo čepů tam strčit suvně kousek kulatinky.
a možná nebude ani to nutné a vysadit z pantů to pujde i tak jen to vyzkoušet
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 10. 2017, 7:39

Když jsem si odpoledne sednul k ceníku velkáče elektro, tak jsem dospěl prakticky ke stejnému výsledku. Z ceny kvalitních komponent jsem se docela zhrozil. Mašina zůstane stejná a jediná změna oproti originálu bude přidaná jedna zásuvka na 230V na DRO.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 10. 2017, 8:01

ok tak když bude zásuvka 230V tak tam musíš natáhnout pětižilový přívod
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 10. 2017, 3:24

Pětižílák tam samozřejmě mám. S předstihem jsem si udělal rozvody po dílně a samozřejmě 5-ti drát. Do frézky do rozvaděče stejně vlepím aktuální schéma zapojení s upozorněním na tuto skutečnost. I když na druhou stranu, mašinka půjde z baráku až natáhnu bačkory a pak mi to bude jedno. :-) Ale přeci jenom mám tu padesátku tak si nemůžu dělat z předpisů srandu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 7:06

Kdybys to chtel mit cinany, tj. Udelat novou elektriku
Tak za zlomek ceny elektro velkoobchodu nakoupis vystroj od sassinu, najdes to ve vetsine taiwanskych masin, je to stejne kvalitni jako z tech kramu tady u nas
Koupit to jde v koline v profcomu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 11. 2017, 9:31

Začnu tím, že Japovi ještě jednou poděkuju za manuál. :-) Docela překvápko, že schemata korespondují s originálem. Nakonec jsem se rozhodnul neničit tu postkomunistickou krásu (rok výroby stroje je totiž 1992) a pouze opravit a dodělat pár věcí. Jedno pojistkové pouzdro jsem vyhodil. Bylo k trafu k jedné fázi primáru. Holt když dojde na tomhle drátě ke šlusu, vypadne jistič na přívodu. Pojistku 2A k trafu jsem nahradil 4A a stejný vodič používám do zásuvky na 230V pro DRO. Ještě nejsem úplně rozhodnutej co se světlem. 24V žárovka se mi nelíbí. Buď použiju LED, nebo halogenku+trafo. Protože paleťák budu mít až v půli týdne mám dost času na rozmyšlenou. (zatím můžu k rozvaděči) Ve středu mi PRE zapojili "silný střídavý elektrický třífázový proud" a tak jsem mohl poprvé otočit vypínačem. Po změně pořadí fází se rozeběhly i posuvy. Rychloposuv je mazec a na všech osách. :-) Otestoval jsem všechny otáčky a rychlosti posuvů a vše funguje. Pak jsem nastavil všechny koncáky a otestoval při rychloposuvech, trochu jsem u toho měl bobky, ale dobré. DRO také funguje, no a mě nezbylo nic jiného, než kousnou do "kyselého jablíčka" - nádržky na chladící kapalinu. Nakonec čerpadlo čerpá, (muselo ven, rozborka a očištění) z dádrže se konečně uvolnily nepředstavitelné sračky a tak to nechám do pondělka namočené - 2 kýble horké vody a pak to finálně vyčistím. Ještě bych chtěl vyměnit oleje ve všech převodovkách, jsou sice čistý a plný, ale mají se měnit jednou za pět let. Fotky dodám.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 11. 2017, 2:07

To Lubezz: 1 svetlo. Nez se pustis do kuchani a vyhazovani v klidku si vyzkousej co si sedi za Kelviny. Kazdy soudruh to ma jinak. Po experimentech s jedovkama led, respektive Cree cipama mi stejne nejvic sedi spektrum zlute zarovky. Idelane 2 zdroje svetla z obou stran. Dokonce i pokusy viz: http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 30#p229251" onclick="window.open(this.href);return false; me nejak nenadchly. Spachal jsme 2 sady. Jednu mam na stroji a druhou dostal kamarad co musi mit vsechno a vsechno skonci v supliku ... jinak bych ti ji venoval. V pripade zajmu soubor pro 3Dcko nekde vyhrabu. Ted spacham pokusne bezny podledovky prumer 50mm do valcovych pouzder od kamer, ktere mi usmrtily zdroje a uvidime. Zleva i zprava. Stary ociska uz nevidi.

2. Hnus pod strojem. Po cisteni kompostu pod strojema za vydatneho zapachu i fuj,fuj bordelu uz tam emulzi nepustim. Osvedcila se mi prenosna bandaska s cerpadlem, prenosna mezi strojema. Jen jeste musim sjednotit hadice. Pro profika v praci kazdy den je to asi zbytecnost, pro hobbika mam pocit nutnost. Jinak v kazdem stroji ktery zapneme parkrat za mesic, pripadne po zime to pouze zbytecne hnije a hnije. Z velke vrtacky uz jde takovy puch, ze vymenu rok odkladam :-( V souctu vsech stroju dohromady jsou to stovky litru znicene emulze. Mas bandasku/nadrzku na koleckach, kterou jen postrcis k jinemu stroji. Za sebe rikam bajo. Bud jsou z nove china produkce nebo se obcas dasji koupit origose, pekne v plechu.

3 Slibovany kontakt na pana olejare mas v sms.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 11. 2017, 12:09

Co se týká světla, sehnal jsem si 40W a 70W žárovku na 24V a k tomu 35W a 50W halogenku, ale ještě krytou skleněným reflektorem aby nepraskla, když na ní stříkne chladící kapalina.
A teď pár obrázků, ta elektrika je jasná.
elektro.jpg
Dalšíobrázky jsou pro profíky normální, ale já mám doma první velký stroj a bylo to poprvé. Nádrž v mašině po dvoudenním odmáčení.
nadrzka.jpg
Tohle jsem vytahal rukame z nádrže, když to ucpalo čerpadlo
kybl_sracky.jpg
Takhle vypadá pátá voda vypuštěná z nádrže
pata_voda_s_arvou.jpg
Je jasné, že pro občasné použití chladící kapaliny to musí být jinak. Teď tedy nádrž a čerpadlo dočistím, koupil jsem ještě dvě arvy, pak vysuším a asi nebudu používat.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2017, 12:11

Jo ještě pár brambor ,trochu ohřát a můžeš to na Staromáku vydávat jako polévku pro chudý :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 11. 2017, 1:59

To fmodel: pri kazde tvoji hlasce se hrozne gebim :-) Uprchlici maji sakra zmlsane jazycky, naposledy jsem je videt ladovat se v kavosce Paul, kam ma diky cenam problem zajit hodne pracujicich :-(
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“