bobíkovo CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 5. 2009, 10:19

Tak pomalu se někam dostávám.
Ehm ...příští mašinu postavím z nerezu. :wink:
Přílohy
b_cnc_.jpg
b_cnc.jpg
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2009, 12:27

Vypadá to pěkně, co jsou ty trubky zač? Uvažoval jsem o tom na svojí mašince, ale nakonec jsem utekl kvůli tuhosti a taky tomu, že by musely objímky být hodně přesné, a s minimem strojního vybavení se to moc nedá... Jak vypadá tuhost portálu dopředu dozadu? Budou ještě nějaké vzpěry?
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2009, 12:46

Konstrukce vypada zajimave,ale ty trubky mozna nebudou tuhosti stacit, tedy pokud nejsou plne.Je videt,ze nejsi zadny troskar.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 5. 2009, 1:30

Ne , nejsou to trubky. Je to kulatina z 11 373. Jeden sloup váží 40kg.
Vzpěry mám navržený, ale docela to drží fest jen na 4 šroubech a já jich mám na jednom sloupu 8. Tak se možná na vzpěry vykašlu.

Můžu jen doporučit jít do kalených sloupů. Sice to bude o pár tisíc dražší, ale nebudete je mít tak poškrábaný, jako já. Stačí malá šponka a už se to kousne. Já si říkal, že portál budu výškově přestavovat jen jednou do roka, tak kalený sloupy budou luxus. Ale teď s ustavováním sloupů musím s portálem hýbat každý den. Už jsem to musel celé rozebrat a rýhy vyhladit.
Tak kdo bude chtít použít takové řešení, doporučuji sloupy z materiálu s malou prokalitelností. Aby po zakalení zůstalo jádro měkké.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 7. 2009, 9:46

Tak pomalu pokračuju se stavbou. Rozhodl jsem se prodat serva a jít do KM, protože původní řídící systém nejsem schopen rozeběhnout. Akorát těď budu muset nejspíše vyměnit kuličkový šroub na ose Z za trapézový. Původní servomotor byl s brzdou, ale teď by to po vypnutí proudu sjelo vlastní vahou dolu a nabouralo mi to stůl nebo zničilo vřeteno. Šroub osy Z pohybuje s hmotou 45kg, to by mohlo stačit na "bezvůlový" chod. Řezné síly s takovou váhou nepohnou, snad jen při vrtání a tam je to jedno.

Měl by někdo zájem o servomotory včetně servodriverů s řídícím systémem Fanuc O-M? Je to ta bedna za mašinou. Popis motorů je v pdf. Že já to nejsem schopen zprovoznit, nic neznamená, protože já elektronice rozumím, jako koza petrželi.
Přílohy
CNC_bobik.pdf
(81.61 KiB) Staženo 729 x
y.jpg
x.jpg
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2009, 6:25

Ty máš hodně rád železo, že? Moc pěkná práce! To by mělo zvládnout pěknou špónu do oceli :-)

Možná bych se trochu bál zvedání 45 kg osy Z krokovým motorem, navíc s trapézákem. Asi to zvedneš, ale dynamika bude chabá. No, snad to nebude zlobit. Každopádně bych tam ale narval nejmíň 6 Nm.
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

19. 7. 2009, 6:32

Co tak dát na to Z nějakou pružinu aby samovolně nesjíždělo dolů?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 7. 2009, 7:16

Děkuji za pochvalu. Na osu Y a Z mám objednané 4,5Nm motory a na X 8Nm. Tak možná prohodím motory z osy Z na X. Protože na osu Z dám trapézák, tak se mi větší hmota hodí. Ta mi totiž bude vymezovat vůli v trapézu. Jinak bych musel vymějšlet na šroub nějakou brzdu. Poptával jsem krokáč s brzdou a bylo to dražší, než servo od robocopa. Přemejšlel jsem o planetové převodovce. Dát ji jako mezistupeň mezi šroub a motor. To by snad taky pomohlo.
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

19. 7. 2009, 7:20

Jako nevim, ale vyměňovat kuličky za trapéz jenom z důvodu cos uvedl je myslim si docela blbost ne? Jednak se dá nainstalovat externí brzda, a jednak aby to mělo dobrou dynamiku, tak budeš muset stejně nainstalovat protiváhu... Když to vyvážíš tak, aby to nahoru táhlo 450N, tak neni důvod aby se ti něco nabouralo... a dynamika nahoru bude stejná jako dolu...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 7. 2009, 7:48

No, koukni na Pupákova Deckelika, tam mu 6,5Nm motor tahá osu Z váhu nějakých 90kg. Mě to přijde, že vyměnit kuličkáč za trapéz bude nejjednodušší řešení. S tou dynamikou to pravda nebude žádná sláva.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2009, 8:09

MENIT KULICKY ZA TRAPEZ NENI DOBRY NAPAD.Radeji bych na tvem miste udelal jiny kompromis,nebo upravu,ale touhle cestou bych nesel.
Treba prevodovka,nebo jiny samosverny prevod,proste cokoli,nez tohle.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 7. 2009, 8:22

To jsem z toho jelán. Při použití trapézu vzroste kroutící moment díky tření mezi šroubem a maticí a to vidím jako jedinou nevýhodu. Axiální vůli mi v tomto případě eliminuje těch 45kg. Počítám, že řezný síly ve směru Z od frézování budou určitě menší než 450N. Co může být další nevýhoda trapézáku v tomto případě? To tření bude produkovat teplo, ale nejsem si jist jak velký. Ta velká hmota může fungovat jako docela dobrej chladič.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2009, 9:12

V kazdym pripade tam budes mit mrtvolu,a to i pri trvale axialni sile v jednom smeru.Tu budes muset resit,pokud budes chtit obrabet presne i v Z-ose. Trapez nema dlouhodobe stale parametry,takze budes po case ladit. O zivotnosti a udrzbe ani nemluvim. Dynamika vyrazne horsi.
Dal bych tam silne predepnutej kulickac s dvojitou matici a krokac.
Mam nekolik suprovych sroubu,ktere maji dlouhou silne predepjatou matici a ty udrzi i 30 kg bez problemu pres KM. Na takovej stroj,jakej stavis bych opravdu trapezak nedal ani omylem.
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

19. 7. 2009, 9:15

Další nevýhoda, že se ti časem vyběká matka a asi i šroub. Další je ta dynamika. Kurňa tak když už stavíš mašinu ze železa a kvalitní, a navíc už máš osazenej kuličkáč, tak snad tam nebudeš dávat trpéz... To ti nestojí za to tam dát plynovej píst, popřípadě pneumatickej píst s regulátorem na vyvažování jak se tady nedávno probíralo??
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 7. 2009, 7:36

Kopi, můžeš mi doporučit nějaký vhodný plynový píst? Máte někdo v tomto směru zkušenost s použitím? Protiváhu tam nechci a pružina se mi jeví jako nevhodná. Sem uvažoval, že 90% obrábění je jen 2,5D a tam by trapéz bohatě stačil. A máte pravdu, když už tam mám ten kuličkáč je a ještě předepnutej, tak je škoda ho nevyužít.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“