CNC router na drevo

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

3. 2. 2017, 2:41

Jdeš na to od lesa a zesiluješ ...
to je výhoda ocelových strojů
repase bude zdokonalení to se mi líbí
asi jsi s tím i počítal ...
Můj stroj je jen na papíře a i tak již vím co udělat jinak a lépe -to až jednou při repasi :lol:
https://t.me/pump_upp
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

3. 2. 2017, 2:54

pavlaxy píše:Jdeš na to od lesa a zesiluješ ...
to je výhoda ocelových strojů
repase bude zdokonalení to se mi líbí
asi jsi s tím i počítal ...
Můj stroj je jen na papíře a i tak již vím co udělat jinak a lépe -to až jednou při repasi :lol:
na rovinu keby som tam mal guličkové skrutky od začiatku tak by som to nechal celé tak a presnost 0.1-0.2mm mne na gitary a na drevo bohato stačí....ale už mam tych trapezov plné zuby na ose Z mam guličkač a je to paráááda no a už ked to budem celé rozoberat tak mi je to luto neprerobit to na lineary a už ked budem utracat na lineary je mi luto neurobit mašinu dlhšiu aby som tam vyfrezoval gitaru s krkom na jedno upnutie no a už sa to všetko veze ... takže z mašini ostane asi len spodný ram s elekronikou ... ja som s tymi drivermy 2m542 spokojný ... mikrokrok mam na 16 a motory idu pekne tichučko a bezproblemovo. Cely pohyblivý portal chcem dat ofrezovat do roviny a do pravych uhlov. Dufam že to pojde a nebudem muset vyrabat nové kusy
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 2. 2017, 3:11

čau Majster, pokud umíš také veci na trapezoch a pod. tyčích, tak jakékoli kuličkové skrutky a lineáry to zpřesní na dosavadní poměry co máš raketově, naprosto bohatě ty 20mm, pevnostní šrouby jsou M4 a M5 naprosto běžné a nedrží to jeden, ale několik a ne na střih, ale na tah, to drží jako pr..se :D .. Pavli nezlob se ale tvé úvahy jsou bohužel hodně přehnané a zbytečně by trhali peněženku
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

3. 2. 2017, 3:21

2 Pepa : no ano však to píši nahoře :)
původně jsem chtěla u sebe dávat 30tky ale sehnala jsem 25tky a
"z toho vycházim" "z toho vycházim" :mrgreen:
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 2. 2017, 3:55

.. aha sorry :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

3. 2. 2017, 9:15

Ja by som sa prihováral za 25 ky, minimálne na najdlhšiu os, v podstate je najviac zaťažená. S tou cenou to nemusí byť také tragické, paradoxne sa použité lineáry väčších dĺžok veľkosti 25 a viac dajú kúpiť ľahšie a to za príjemné ceny, navyše mi príde u nich menšia pravdepodobnosť poškodenia pri preprave, sú pevnejšie a sú ťažšie, tak špedičkár s nimi nebude robiť hod do diaľky cez ložnú plochu dodávky :D . Určite vás pobaví, že mám na najdlhšej osi (470mm) 35 rexrothy, nakoľko som ich kúpil lacnejšie ako pôvodne zamýšľané 25ky podoprené tyče a vozíky, ale na portáli (300 mm) sú 20mm a Z (98 mm) 12 mm nepodoprené tyče :lol: , ale funguje to.... Dá sa aj Al (ako - tak).... Tie 35ky zamýšľam zachovať, na rozrobenom portáli mám 25mm Rexroth a na Z prichystané 15ky....
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

4. 2. 2017, 6:18

1mulen1 píše:Chlapáci tak ešte jedna gitara a nastal čas na repas mojho cnc po 6-tich rokoch spokojného používania ... chystám sa vymenit trapezy za guličkové šroby .. noo a už som rozmyšlal že ked budem mat rozobraný komplet stroj, že vymením aj podobrené tyče za lineáry a predlžim najdlhšiu osu o 400mm... pretože robím občas gitary s priechodzím krkom - to znamená že gitara je v celku a nemusím potom rozmýšlat jak gitaru posunut.. proste by som ju chcel vyfrezovat na jedno upnutie z jednej strany a otočit a na jedno upnutie z druhej strany. Guličkové šroby mam kupene a doriešene ale chcem sa spytat k linearom .... stačia 15mm alebo radšej použit 20mm a čo hovoríte na tieto lineary z ebay - piše že voziky sa dajú zamenit s HIWIN tak snad kolajnice nebudu spravené zle. Teraz tam mám 20mm podoprené tyče.

http://www.ebay.com/itm/20-1500mm-2x-Li ... SwFe5X1WgT" onclick="window.open(this.href);return false;

linearne vedenie na celú mašinu - 1400x900x300mm - 6 kolajníc a 6 vozíkov nacenil na 450 dolárov
Zaměnit se nedají. S tímhle se spálil známý. Koupil si vedení originál HIWIN i s vozíky a pak celý projekt překopal. Aby ušetřil tak koupil "kompatibilní" HIWIN vedení z ebay. No a ony ty mrchy nejsou kompatibilní. Podobně jsem naletěl já tady jednomu prodejci na foru. Koupil jsem zelené vozíky HIWIN, které však nejsou kompatibilní s originálními kolejnicemi. Prostě vozíky kup s kolejnicemi dohromady a nezkoušej experimentovat, ušetří ti to spoustu peněz, ale zkušenosti jsou nepřenositelné.
Jinak HIWIN 20-ky jsou na osách X a Y na Zondě, což je stroj s rozjezdy 1000 x 2000 mm. Jinak na to, že kolejnice není přišroubovaná M6 nehleď. Každá kolej bude přišroubovaná minimálně 10-ti šrouby a zkus si utrhnout 10 M5, nebo M4, případně tam můžeš dát pevnostní. Spíš tě bude omezovat to "maso" jestli to chceš ofrézovávat, tak bych tam osobně dal silnější pásovinu třeba 8mm. S tím 2 mm jeklem to dá 10 mm a z toho třeba 2-3 mm ztratíš opracováním. Takže ve finále budeš mít 7-8 mm "masa" na závit a to je dle mne důležitější než jestli tam bude M5 nebo M6. Zase na druhou stranu já radši trochu předimenzovávám, takže ta 5-ka pásovina bude třeba stačit.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2017, 6:48

4rest píše: Spíš tě bude omezovat to "maso" jestli to chceš ofrézovávat, tak bych tam osobně dal silnější pásovinu třeba 8mm. S tím 2 mm jeklem to dá 10 mm a z toho třeba 2-3 mm ztratíš opracováním. Takže ve finále budeš mít 7-8 mm "masa" na závit a to je dle mne důležitější než jestli tam bude M5 nebo M6. Zase na druhou stranu já radši trochu předimenzovávám, takže ta 5-ka pásovina bude třeba stačit.
KLidně 10ku ,pokud budeš dělat hranu tak odfrézuješ 3mm ,tak máš rázem 7mm pokud nebude nic křivé ,a protože bude zůstane mu těch 5 jen tak tak .Materiálu není nikdy dost.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

5. 2. 2017, 9:05

Chalani tak velké rozhodnutie nastalo ... kedže frezka ide nonstop a asi aj pojde tak budem robit uplne novú mašinku a zo starej ostane len elekronika, motory, stol a vreteno čo použijem na nový stroj. Tým padom potom len odpojím staré cnc od stola a dám tam nové cnc. A staré sem hodím na predaj stačí tam hodit motory a elekroniku a vreteno a niekto sa može učit frezovat na hotovom stroji. Takto keby som prerobil staru mašinu na novú tak musím predlžovat najdlhšiu os, musím nadvárat kopec železa a ostanu mi potom len podoprene tyče a trapezove šroby a prace na novom stroji nebude o moc viac - zo stareho stroja by som ešte farbu musel dat dole pred zvaraním. Mašinka može ešte niekomu pekne poslužit do buducna.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2017, 11:00

to je rozumný.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 2. 2017, 11:01

.. jo, nejlepší nápad :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 2. 2017, 11:20

4rest píše:
1mulen1 píše:Chlapáci tak ešte jedna gitara a nastal čas na repas mojho cnc po 6-tich rokoch spokojného používania ... chystám sa vymenit trapezy za guličkové šroby .. noo a už som rozmyšlal že ked budem mat rozobraný komplet stroj, že vymením aj podobrené tyče za lineáry a predlžim najdlhšiu osu o 400mm... pretože robím občas gitary s priechodzím krkom - to znamená že gitara je v celku a nemusím potom rozmýšlat jak gitaru posunut.. proste by som ju chcel vyfrezovat na jedno upnutie z jednej strany a otočit a na jedno upnutie z druhej strany. Guličkové šroby mam kupene a doriešene ale chcem sa spytat k linearom .... stačia 15mm alebo radšej použit 20mm a čo hovoríte na tieto lineary z ebay - piše že voziky sa dajú zamenit s HIWIN tak snad kolajnice nebudu spravené zle. Teraz tam mám 20mm podoprené tyče.

http://www.ebay.com/itm/20-1500mm-2x-Li ... SwFe5X1WgT" onclick="window.open(this.href);return false;

linearne vedenie na celú mašinu - 1400x900x300mm - 6 kolajníc a 6 vozíkov nacenil na 450 dolárov
Zaměnit se nedají. S tímhle se spálil známý. Koupil si vedení originál HIWIN i s vozíky a pak celý projekt překopal. Aby ušetřil tak koupil "kompatibilní" HIWIN vedení z ebay. No a ony ty mrchy nejsou kompatibilní. Podobně jsem naletěl já tady jednomu prodejci na foru. Koupil jsem zelené vozíky HIWIN, které však nejsou kompatibilní s originálními kolejnicemi. Prostě vozíky kup s kolejnicemi dohromady a nezkoušej experimentovat, ušetří ti to spoustu peněz, ale zkušenosti jsou nepřenositelné.
Jinak HIWIN 20-ky jsou na osách X a Y na Zondě, což je stroj s rozjezdy 1000 x 2000 mm. Jinak na to, že kolejnice není přišroubovaná M6 nehleď. Každá kolej bude přišroubovaná minimálně 10-ti šrouby a zkus si utrhnout 10 M5, nebo M4, případně tam můžeš dát pevnostní. Spíš tě bude omezovat to "maso" jestli to chceš ofrézovávat, tak bych tam osobně dal silnější pásovinu třeba 8mm. S tím 2 mm jeklem to dá 10 mm a z toho třeba 2-3 mm ztratíš opracováním. Takže ve finále budeš mít 7-8 mm "masa" na závit a to je dle mne důležitější než jestli tam bude M5 nebo M6. Zase na druhou stranu já radši trochu předimenzovávám, takže ta 5-ka pásovina bude třeba stačit.
Ono nejde o napálení,
jde o to si to pořádně ( i na ebay přečíst) a použít zdravý rozum.
Tím kompatibilní je myšleno to, že mají stejnou rozteč děr v kolejnici a ve vozících. Tj , pokud mám někde hiwin, vyndám kolejnici a vozíky tak tam tu kompatibilní sadu zamontuju. Představa že bude vozík sedět na kolejnici jiného výrobce je zkrátka nesmyslná.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

5. 2. 2017, 11:49

Chalani čo sa týka linearov tak keby som to bral tie z ebay bral bo som to určite aj s vozíkami.... nikdy by som nekupil kolajnice bez vozikov a naopak pokial by to nebolo značkové a vedel by som že to na 100% bude sediet. A lineáry mam už asi poriešené tuto z fóra .... os X a Y som poriešil od optimus prime - Y - dlžka 1500mm hrubka kolajnice 25mm, X - 750mm hrubka kolajnice 20mm, Z-tko som chcel 15 tkové ale RAS predáva 20 tkové 420mm dlhé za velmi rozumnú cenu tak som ani nevahal. Už len zaplatit a dostat to nejako domou a lineary poriešené :) Guličkové skrutky na os Y mám ešte poriešim na os X a Z a možem pomaličky zhromaždovat material na stavbu mašinky ... povedal som si že to dám za 3 mesiace ale som realista a dávam tomu pol roka ... nikam sa neponáhlam ... stará mašinka šlape tak mam na všetko čas ... a už mam v dielni cca 10-15 stupnov a už šlapu aj tie trapezove šroby plnou rychlostou bez straty kroku
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

5. 2. 2017, 12:39

TO lubos: když já to kupoval jako originální vozíky od HIWINu, tak jak to prezentoval prodejce.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 2. 2017, 1:21

Na těch vozíkách je napsáno hiwin? V popisu bylo originál hiwin?
Dost často je v popisu hiwin aby to upoutalo ale při dalším studování je jasné že to hiwin není ale mechanicky zaměnitelný set ano.
Zkrátka až bude nové porshe z číny za 300tis tak to taky bude podezřelé ne?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“