ELM servo controller

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2008, 7:39

toto je JEDINY servokontroller, co som nasiel na nete,je zadarminko a s komplet dokumetaciou a firmware: tusim som aj tu na fore videl odkaz,len si nepamatam kde

http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html

postavil to tu na fore niekto,nejake rady,...?
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2008, 7:56

Jo,
nějak to fungovalo (Viz. příloha).
Je to snímané foťákem takže kavlita nic moc.
Na videu je vidět vozíček z CDROM a pro snímání polohy je použitý lineární pásek s tiskárny. :-) Nějak se začít musí. :-)
Bez velkých nároků na přesnost a při troše šikovnosti by se to snad dalo použít na stroji.
Přílohy
P1012243.MOV
(3.22 MiB) Staženo 642 x
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2008, 8:03

Ja to videl na vlastni oci :D
Jako zacatek vyvoje vlastniho driveru dobre , ale na strojek bych spis pouzil neco ze zde na foru probiranych DC driveru.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

20. 2. 2008, 8:04

No vidíš, to je docela paráda. Já už jsem na ty pásky taky myslel, a dokonce jsem taky v nějkejch tiskárnách narazil na provedení ve formě kotoučku, s řárkama po obvodě.
Myslim si, že například lidi, co si stavěj CNC plasmu, nebo na přesnost nenáročnej stroj na, mohlo by se to kolečko dost dobře použít namísto IRC Akorát mi teda neni u toho jasný, jak to čidlo pozná změnu směru, když tam na tom pásku nejsou dvě řady čárek vůči sobě posunutý.

BTW nemohl bys napsat nějaký info i tej závoře? Já jich mam teďko plnej šuplík (různý provedení) a je mi toho líto. Kdyby třeba někdo chtěl, rád se podělim.
Je moje domněnka, že to je obyč dioda a fotodioda (f-tranzistor), správná?
Prostě nějaký info, nakopnout správnym směrem. Myslim si, že by to pak nebylo špatný použít jako referáky a nebo koncáky.
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2008, 8:06

dslav píše:Jo,
Bez velkých nároků na přesnost a při troše šikovnosti by se to snad dalo použít na stroji.
cize konkretnejsie ...
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2008, 8:09

Radek-B píše:Ja to videl na vlastni oci :D
Jako zacatek vyvoje vlastniho driveru dobre , ale na strojek bych spis pouzil neco ze zde na foru probiranych DC driveru.

RADEK
vyvijat ja nic nechcem-na to nemam
nevidel som ziadne,ktore by boli zdarma-teda mimo suciastok
Uživatelský avatar
Michal V
Příspěvky: 44
Registrován: 21. 1. 2008, 6:02
Bydliště: Olomouc/Šumperk

20. 2. 2008, 8:13

Na rozlišení směru nepotřebuješ dvě řady čárek na filmu, ale řeší se to dvěma fototranzistory. Jeden je vůči druhému posunutý přesně o jednu polivinu rozlišení čárek na filmu a podle toho jestli je při přechodu jednoho tranzistoru druhý zakrytý nebo ne se určí směr. Stejně jako u kuličkové počítačové myši, tam je taky jenom jedna řada štěrbin v kotoučku a dva vzájemě posunuté snímací prvky.
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2008, 8:37

cize konkretnejsie
Driveru chybí snímání proudu motorem a není tam proudová smyčka. To má za následek že nelze naladit rychlostní smýčku pro ruzné rychlosti. To znamená že ji naladíš pro nulovou rychlost a pak to roztočíš na nějaké otáčky. Jenže v těch otáčkách už to naladěno není. On tam sice má nějakou kompenzaci kterou ale mě se nopodařilo naladit.

Další věc je že polohová smyčka je vyhodnocovaná jen z polohy a ne z požadované rychlosti. To má za následek to že výsledná poloha zaostává za požadovanou polohou. Tato chyba je přímo úměrná rychlosti. To muže být třeba 200 kroků IRC-čka. Tento nedostatek by asi šel přeprogramováním odstranit.

Základní verze je na malé napětí takže se dostáváš na malé výkony motorů které budou na hranici použitelnosti pro obrábění.

Jo a taky se to blbě ladí. Nemá tam integrovaný SW osciloskop.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2008, 8:49

Driveru chybí snímání proudu motorem a není tam proudová smyčka. To má za následek že nelze naladit rychlostní smýčku pro ruzné rychlosti. To znamená že ji naladíš pro nulovou rychlost a pak to roztočíš na nějaké otáčky. Jenže v těch otáčkách už to naladěno není. On tam sice má nějakou kompenzaci kterou ale mě se nopodařilo naladit.

----toto nejde osetrit riadiacim softom( rychlost v zavislosti od materialu)?



Jo a taky se to blbě ladí. Nemá tam integrovaný SW osciloskop
----tomu ovsem nerozumiem

tie vyssie vykony :
http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=17726
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

20. 2. 2008, 10:07

CHytrýmu napověz, hloupýho kopni... N o nic, je fakt, že tohle mě nenapadlo.

Kouknu na to, ať se příště neptam jako blbec...

Díky (za nakopnutí) :lol:
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

21. 2. 2008, 9:30

neda mi to, nepolozit otazky...
dslav píše: Driveru chybí snímání proudu motorem a není tam proudová smyčka.
1.)ako sa to snimanie realizuje?
2.)aka hodnota prudu sa vlastne berie,kedze priebeh je zrejme impulzny

To má za následek že nelze naladit rychlostní smýčku pro ruzné rychlosti.
1.)naladenie spociva v com? (tvar signalu,skreslenie,velkost?)
2.)tu sa pouzica SW osciloskop?
3.)ked nie SW osc. ,mozno pouzit HWosciloskop?

To znamená že ji naladíš pro nulovou rychlost a pak to roztočíš na nějaké otáčky.
1.)ako sa to teda v praxi - pri akych rychlostiach(od nuly do max-v akych krokoch)?


Jenže v těch otáčkách už to naladěno není. On tam sice má nějakou kompenzaci kterou ale mě se nopodařilo naladit.
1.) cize ty vies nejakym sposobom(soft,HW?) vidiet v realnom case odchylku od polohy, co posiela PC al. kontroler a od realu? ako?

Další věc je že polohová smyčka je vyhodnocovaná jen z polohy a ne z požadované rychlosti. To má za následek to že výsledná poloha zaostává za požadovanou polohou. Tato chyba je přímo úměrná rychlosti. To muže být třeba 200 kroků IRC-čka. Tento nedostatek by asi šel přeprogramováním odstranit.
1.) aspon ideu,ako na to? vies nejakym(akym) softom z firmware vidiet tu cast polohovej slucky, kde je zavislost poloha / rychlost?

Základní verze je na malé napětí takže se dostáváš na malé výkony motorů které budou na hranici použitelnosti pro obrábění.
to znamena prerobit vykonovy stupen(H-mostik?)
Jo a taky se to blbě ladí. Nemá tam integrovaný SW osciloskop.
ten SW oscil. je nejaky podprogram riadiaceho procesora kontrolera,ktory odosiela niekde(kde?) udaje s D/A prevodnika(?) o vystupnych pulzoch na vykonovu cast? cize vidis priebeh prudov na vykonovom stupni(za predpokladu,ze ten nevnasa skreslenie)?
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2008, 9:46

Hele, nic ve zlém. Tohle jsou základní věci. Je toho na netu nepřeberné množství.
Zkus začít studovat, třeba tady.
http://robotika.cz/guide/control/cs
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

21. 2. 2008, 2:32

ok.
netusil som,ze je to profi forum.
a dik za link
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

21. 2. 2008, 3:05

Profi fórum to neni, ale představ si, že by ti někdo napsal tolik otázek, jestli by se ti na ně chtělo odpovídat, když jak píše dslav, jsou to základní věci v tejhle problematice. Já sám o tom nevim taky skoro nic, ale než se na něco ptam, tak si o tom alespoň něco přečtu, abych zbytečně neotravoval ostatní, když to neni nutný.
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

21. 2. 2008, 3:46

Kopi. píše:Profi fórum to neni, ale představ si, že by ti někdo napsal tolik otázek, jestli by se ti na ně chtělo odpovídat, když jak píše dslav, jsou to základní věci v tejhle problematice. Já sám o tom nevim taky skoro nic, ale než se na něco ptam, tak si o tom alespoň něco přečtu, abych zbytečně neotravoval ostatní, když to neni nutný.
nikto nikoho nenuti odpovedat....naviac je to forum,- o com by malo byt, ak nie o otazkach?otazky su otravne? :shock:
teba to nezaujima? ak ano, preco sa neopytas?zo strachu,ze sa strapnis? :?
a ozaj- kedy uz vies, ze si taky "majster", ze sa mozes dovolit spytat zmysluplne majstrov?ak majstri nechcu odpoved, nech neodpovedaju

motto:
proč vzniklo toto fórum
Nebojte se postavit si vlastní CNC, není to tak těžké

tak teraz neviem.......
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“