driver s a3986 - problem?

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2008, 6:31

Ahojte,

Po dlhsom case (kvoli praci) sa mi podarilo dokoncit svoj prototyp drivera s a3986 od allegra. Je to dost velka blamaz pre mna,lebo sa mi podarilo odpalit vsetky 3 kusy, ktore mi predal clen tohto fora. Po pripojeni napajania bolo vsetko OK (24V), postupne som pridaval frekvenciu na generatore a zrazu motor zastal a svab sa zacal hriat, takze bol KO. Zacal som hlbsie patrat v datasheete, som vsetko spravil ako doporucuje vyrobca, vymenil IO a znova ten isty scenar,az na to,ze odisiel po zmene urovne pinu SR. Nakoniec som este dobastlil na plosak kadejake filtrovania a ochrany aby sa v ziadnom pripade neprekrocili max. hodnoty, motor sice bezal dlhsie (ale akosi tym padom nefungovala regulacia prudu) a pri frekvencii cca 10khz a pri 1/8 kroku zasa odisiel. Osciloskopom som nameral celkom normalne priebehy, nic extra zasumene, az na snimaci odpor, kde boli pri nabehu dost velke spicky.
Dnes som trocha pogooglil o tom na zahranickych forach a dost vela ludi tam spominalo,ze ten obvod ma v sebe nejaku chybu a ze v podstate je nanic. Neviete niekto o tom nieco blizsie?
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2008, 9:17

Ahoj, ja mam jednu dosku urobenu skusobne podla http://pminmo.com/ss3977/ss3977.htm Joe-ova verzia DPS.
Najskor som si nevsimol a zelatoval ten svab o 180st otoceny :roll: Nastastie som mal zdroj s prud. obmedzenim. Tak som ho vyletoval a otocil spravne. Fungovalo to hned. Nemam ziadne tuty motory, roztocil som ich maximalne na 2kHz pri fullstepe. Pri tom najmensiom kroku sa mi ho na niekolky pokus podarilo roztocit na 30kHz :D
Ale nepozoroval som ziadnu nestabilitu alebo inu vadu. Akurat viem, ze vsade pisu, ze pokial mu pocas pripojeneho napajania odpojis motor, tak je velka sanca ze svab odide.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 7:52

laborovani s driverama na amaterske urovni neni zadna sranda, ne nadarmo maji profi drivery v sobe tolik elektroniky

v amaterskych podminkach je problem dostat slusnych parametru pri tech par malo funkcich ktere to ma umet

jestli to delas pro to aby jsi usetril, vez ze s nejvetsi pravdepodobnosti asi nic neusetris

idealni a nejlevnejsi reseni v tuhle chvili bude bistep
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 9:36

robokop,ja to URCITE nerobim kvoli setreniu, skusenosti ziskane vyvojom takejto veci davaju cloveku velmi vela podla mna aj ked to obcas stoji hodne penazi,samozrejme ked nebude cas na take veci a nebudem mat v ruke nic spolahlive, urcite kupim nieco, co vyvijali ludia, ktori vedia daco o cnc a pohonoch, myslim tym clenov tohto fora :)
modemo,diki za odkaz, pozriem sa na to, odpalenie elektroniky samozrejme hrozi pri odpojeni motora, tam fakt mozu vznikat fakt velke spicky, to uznavam.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 11:03

to PBr:
Neni zac. Je to velmi sikovna stranka aj s peknym navodom na osadenie/ozivenie.
Odkial mas ty navrh na DPS? Schemu? Prosim informuj ma, ako to dopadne. Dik

PS: Kruci, az teraz som si vsimol, ze ty pouzivas A3983 a nie A3977 ako ja.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 12:09

Aha, akurat pozeram,ze a3977 ma uz v sebe trandaky, a3986 pouziva externe tranzistory.
Schemu mam z vlastnej hlavy, je to mozne ze tam je pes zakopany, ale stve ma to,ze aj ini ludia nadavali na ten obvod, preto vaham ci sa oplati s tym babrat vobec.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 3:58

no celkove je takovyto vyvoj hodne narocny
paklize to chces kvuli tomu aby jsi dobre vedel co se tam deje tak se asi neobejdes bez velmi draheho vybaveni protoze ve finale je to bez poradnejch meraku pekna ducharina
a konce ti treba budou horet jen proto ze jsi udelal delsi privod k motoru nebo na plosnaku polozis cestu o par milimetru vedle
nebo jak se kdekdo uz spalil treba jen nalakujes plosnak

mas namerene prubehy vypinani zapinani jednotlivych tranzistoru mustku?
treba ti vlivem parazitnich indukcnosti a kapacit jdou proti sobe
a co treba indukovane napeti na plosnaku taky pekna svinarna

tuhle jsem nameril indukovane napeti 14 V na 5V napajene desce od pristroje vzdaleneho 3 metry (uvnitr byl stykac a malej aynchronak)
spatne vreteno s regulaci udela i daleko vetsi bordel

to jen proto aby jsi vedel do ceho se poustis

znam par lidi ktery takhle propalili desetitisice a zadnej spolehlivej budic nepostavili
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2008, 5:14

Suhlasim s nazorom ze to neni jednoduche, vlastne vsetky veci co maju spolocne s PWM maju hodne zaludnosti.
Myslim,ze tomu dam este jednu sancu s obojstrannym plosakom.
Co sa tyka vybavenia,daco sa najde, myslim tym,ze nemam problem z prace si poziciavat digitalny osciloskop, s tym sa uz daju robit divy :)
V provom rade mi neostava nic ine,len preluskat thread na cnczone.com o tomto obvode (asi 500 prispevkov), potom sa uvidi.
Co sa tyka priebehov, daco mam namerane, akurat co sa mi velmi nepacilo, boli fest vysoke spicky na snimacich odporoch a v datasheete pisu, ze vstupy IO od snimacich odporov mozu mat max 1V. Mozno to je zle, otazka ako to odstranit. Mozno je to volbou pomalsich trandakov (IRF540), skusim porovnat spinacie casy v datasheetoch.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 8:14

tranzistory pomalejsi nedavej
ale ty spicky muzes zablokovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 10:02

A cim to napajis? Mas trafo nebo pulzni zdroj?
Kdo nic nedela ,nic nesku...
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 11:54

napajane to je nestabilizovanym zdrojom 24V/10A
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 3:54

A muzes sem hodit to schema?
Kdo nic nedela ,nic nesku...
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 6:25

tu je taka pracovna verzia....
Přílohy
sch.gif
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 3. 2008, 7:32

Muzete objasnit k cemu jsou ty kondenzatory pripojene paralelne k tranzistorum?? Rekl bych ze maji nemaly podil na vzniku onech proudovych spicek pri spinani. Kdyz se k nim pricte jeste vlastni kapacita tranzistoru tak uz to muze byt dost velky proudovy naraz. V podstate jste vytvoril nadherny skrat pro vysoke frekvence, takze cim rychleji budete spinat PWM tim vetsi ztraty na techto kondenzatorech a i na tranzistorech ktere to budou muset krmit.

Ten RC clen zapojeny paralelne s civkou vinuti take prispiva k proudovym spickam, ty jsou ale omezeny aspon tim rezistorem a je tam proto aby chranil tranzistory jejichz vnitrni dioda neni dostatecne rychla na napetove spicky od indukcnosti vinuti pri vypinani mustku.

No a samozrejme jak bylo receno tak ty spicky na snimacim rezistoru se daji odfiltrovat pres RC clanek, ale chce to mit trosicku spocitane aby to neudelalo vic skody nez uzitku.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2008, 7:39

tie kondiky doporucuje vyrobca v datasheete. Na zaciatku sa mi to tiez nezdalo,preto v prvej verzii som ich neosadil a svab dost skoro odisiel a priebehy boli "horsie".
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“