low-cost driver pre unipolary

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2008, 12:27

zdravim,
pripajam schemu a fotku "UniMini" drivera.
v podstate vtakovina, ATmega8 (moze byt aj mensi ale tento je dobry kvoli poctu noh), 4xIRLZ24N, plny/polovicny krok, prudovy limit nastavitelny cez rezistory, indikacia kroku hore & dole, napajanie max 35V.
schema je zatial pracovna, ak by bol zaujem tak skompletizujem a napisem aj nejaky pokec - ?
Přílohy
Printing step-sch.pdf
(27.9 KiB) Staženo 649 x
HPIM2688.JPG
Peter55
Příspěvky: 31
Registrován: 12. 12. 2007, 5:17

26. 4. 2008, 5:16

Zaujem by bol...teda aspom moj...nieco na tento sposob by som potreboval.Ak by sa dalo na tom popracovat alebo zaslat viac informacii bol by som velmi vdacny.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2008, 6:19

http://www.rq-elektronik.sk/hobbysk.html

mam taky pocit, ze jednoduchy driver za par stoviek na trhu chyba ;-)
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

28. 4. 2008, 6:37

RQ píše:http://www.rq-elektronik.sk/hobbysk.html

mam taky pocit, ze jednoduchy driver za par stoviek na trhu chyba ;-)
chyba aj servodriver a kontroler :wink:

.........Špecializujeme sa na tieto oblasti:........riadenie krokových, DC a AC motorov
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2008, 7:00

servo driver bude na tie motory co ste tu preberali pred casom.
ked kalin doda motory tak idem na to.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2008, 7:02

btw. aj riadenie asynchronneho motora je uz na postupe, zatial je hotova testovacia doska, akurat s casom to v nasledujucich tyzdnoch bude horsie
Peter55
Příspěvky: 31
Registrován: 12. 12. 2007, 5:17

28. 4. 2008, 8:09

Jedna otazka...nedalo by sa namiesto 4xIRLZ24N pouzit ULN2003A alebo nejaky iny typ ULN???
Bobes
Příspěvky: 84
Registrován: 5. 6. 2007, 6:05

28. 4. 2008, 8:10

Mozes prezradit nieco blizsie ohladom toho riadenia AC? Robite na AC servu? Slucka polohy/slucka rychlosti/slucka momentu(vektorove riadenie)? Videl som to chodit na Matlab/Simulink/nejaka real time karta cca pred 5-6 rokmi na FEIke.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2008, 9:37

Peter55 píše:Jedna otazka...nedalo by sa namiesto 4xIRLZ24N pouzit ULN2003A alebo nejaky iny typ ULN???
dal, staci to pripojit na signaly ABCD
ale cez ULN2003 vytiahnes prud 0.5A, IRLZ24N a pod su v podstate studene aj pri 3-4 Amperoch
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2008, 9:51

Bobes píše:Mozes prezradit nieco blizsie ohladom toho riadenia AC? Robite na AC servu? Slucka polohy/slucka rychlosti/slucka momentu(vektorove riadenie)? Videl som to chodit na Matlab/Simulink/nejaka real time karta cca pred 5-6 rokmi na FEIke.
nie, pripravujem ani nie riadenie motora, ale len frekvencny menic. jednoducho, rychlost otacania sa sa bude nastavovat potenciometrom.
Vektorove riadenie je teoreticky jednoduche, horsie to uz je s praktickou realizaciou. volakedy na skole som s tym zabil dva roky zivota a teraz ako biznisman amater viem, ze sa mi neoplati do toho pustat. profi kontrolery nie su az tak drahe
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2008, 9:59

no vyvijet freq. menic je krome dobreho pocitu opravdu trosku neefektivni

prave pred 5 minutami jsem objednal 3ks 750W menicu Siemens za 11.112,-Kc vcetne DPH a dopravy

Maji jak analogove tak digitalni ovladani, umi takove veci jako synchronizaci na tocici se motor, vsechny mozne ochrany a je to v krabici jen to prisroubovat do rozvadece.

Tim je dilna konecne komplet osazena komplet. :lol:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Bobes
Příspěvky: 84
Registrován: 5. 6. 2007, 6:05

29. 4. 2008, 11:30

RQ píše:
Bobes píše:Mozes prezradit nieco blizsie ohladom toho riadenia AC? Robite na AC servu? Slucka polohy/slucka rychlosti/slucka momentu(vektorove riadenie)? Videl som to chodit na Matlab/Simulink/nejaka real time karta cca pred 5-6 rokmi na FEIke.
nie, pripravujem ani nie riadenie motora, ale len frekvencny menic. jednoducho, rychlost otacania sa sa bude nastavovat potenciometrom.
Vektorove riadenie je teoreticky jednoduche, horsie to uz je s praktickou realizaciou. volakedy na skole som s tym zabil dva roky zivota a teraz ako biznisman amater viem, ze sa mi neoplati do toho pustat. profi kontrolery nie su az tak drahe
Jadro SW pre frekvencny menic (skalarne riadenie) som robil cca pred 12 rokmi ako diplomovku. Problemom vtedy nebol ani tak ten algoritmus/SW ako rozbehanie AD DSP standu. Ak by bol zaujem tak mozem poslat komentovany zdrojak (ASM). Osobne som rozmyslal ci by sa niekomu nechcelo dat dohromady HW a SW pre AC polohove servo (vektorove riadenie) ako open source. Na nete je zopar dobrych prikladov ako zacat (freescale, NEC, atd.) Suhlasim s RadekCX, ze frekvencny menic sa dnes asi neoplati vyvijat, ale si ho za par korun kupit. Skor by som sa upriamil na to polohove servo opretoze cena HW bude velmi podobna, ale pridana hodnota SW bude k "nezaplateniu". Co som si vsimol tak vektory su niekolkokrat drahsie ako skalary :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2008, 11:39

cena HW je celkem vysoka, tedy AC serva jsou casto nesrovnatelne drazsi nez bezne asynchroni motory a i prez to vsechno lze koupit kompletni AC pohony za ceny za ktere se myslim prilis nevyplati vyvijet, casto jsou ty ceny vazane na komplet motor + elektronika, moc jsem nenarazil na samostatne motory ale to muze byt tim ze jsem prilis nehledal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

29. 4. 2008, 12:07

Bobes píše:
Jadro SW pre frekvencny menic (skalarne riadenie) som robil cca pred 12 rokmi ako diplomovku. Problemom vtedy nebol ani tak ten algoritmus/SW ako rozbehanie AD DSP standu. Ak by bol zaujem tak mozem poslat komentovany zdrojak (ASM).
ak mozes, posli mi ho....alebo ho umiestni rovno tu na fore...nikdy nevies, komu pomozes vyriesit hlavolam
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2008, 12:46

suhlasim s nazormi, ze frekvencny menic sa neoplati vyvijat, z mojej strany je to skor hobby. a este jedna vec je casto opominana, spolahlivost a papiere. ci uz AC servo alebo len frek. menic - nie je tazke zlatat HW a SW, je skor tazke najst odvahu niekomu to predat so zarukou a este aj bez certifikatu
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“