Revize výběru mých el. komponent (motor, driver, zdroj,atd.)

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

4. 12. 2013, 7:27

Krutor píše:
To je fajn, že jsi konečně uvedl, jak velký soustruh chceš zhruba stavět. :D
Taky uvažuju o soustruhu podobné velikosti, a dimenzování motorů bych viděl jako rozumné.
Nicméně já osobně bych tento soustruh nepředělával na CNC. 80 tisíc není málo, a až uvidíš, co Ti z toho soustruhu zbyde, tak zapláčeš. Vyhodíš v podstatě všechno kromě lože, vřeteníku, saní, příčného posuvu a koně. Veškerej pajšl včetně motoru, převodovek, tažného a vodící šroubu atd, vše půjde pryč. U příšného posuvu budeš bojovat s místem pro kuličkovou matici. Nechceš radši koupit něco staršího? Bude to poctivější litina za zlomek ceny.
Nějak jsem tvůj příspěvek přehlédl, proto reaguji až teď.
Ano část osustruhu co se převodovek týče bude nevyužita s tím už holt počítám. Původní plán bylo tento nechat a udělat druhý, jenže to už padlo z několika dúvodů. Vše mám v dílně v 1 patře budovy se sice širokým průmyslovým schodištěm, ale to je tak vše. Vytáhnout tam ten 450Kg sosutruh byla práce pro firmu. V místnosti už moc místa nezbývá. Jedna z promě nejdůležitějších věcí je ta, že ten sosutruh ke kvalitní. Když jsem ho proměřoval, tak na 110mm jsem nenaměřil na začátku a na konci orbobené tyče rozdíl při měření mikrometrem. Tj. mám jistotu že mechanicky je v pořádku a vše je v rovině. Jediné co nevyužiju je převodovka ale nechám ji na místě a půjde pryč šroub pro řezání závitů, zbytek zůstane. Do X ka bezproblému dám 12 šroub a teď jsem koukal, že tam můžu dát i 16tku šroub se závitovou maticí. Na Z tko bezproblému dám 20 a využiju u toho původní domek jen ho upravím. Původní soustruh nebude nijak upravovaný, během 2h nebude problém vše uvést do původní provedení.
Prostě chci tento zatím předělat a když bych chtěl časem řešit něco jiného, tak ho prostě odstrojím a vrátím na klasiku.
Vycházím zhruba z tohoto, pokud si sem teď schopný tu sérii třeba 100ks udělat ručně jen za pomocí digitálních os, tak nevidím důvod proč by to nemělo zvládnout za pomocí motorku. Proti frézce mi příjde výhoda ta, že není zas tak nutné případně řešit mrtvolu na X ku, jelikož díly co dělám jsou vesměs stejně jen napolohovat na správnej průměr a nechat projet Z kem. Nemám tam žádné rádiusy atd, takže stačí jen dodržet vždy nájezd na průměr k obrobku.

Zatím je to sátle v přemýšlení, ale pomalu začínám uvažovat pouze o těch 2x 2Nm 3f motorech. Je to přeci jen síla okolo 300Kg na osu a pokud by to bylo málo tak tam dám jeden převod do pomala.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

5. 12. 2013, 6:36

přesně tak , převod to jistí. akorát stim složením soustruhu do puvodniho stavu --- pokud upravíš původní domce tak to asi nebude na dvě hodky :)
pořadně to promysli. pak napiš jak to dopadlo, cnc soustruhu tu není moc..
janak jak jsi vyřešil tu nožovku ? to by mě celkem zajimalo.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

5. 12. 2013, 9:06

No já to spíš špatně napsal. Původní domek u koníku chci upravt tak, že do něj jen přidám 4 díry na uchycení nového domku, podobně jako sem dělal na frézku ( http://www.youtube.com/watch?v=ajHIkzNN ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false; ) takže funkčnost domku se nezmění. Původní závitový šroub má průměr 22mm takže tam 20 bezproblému protáhnu. Druhý konec šroubu uchytím do původního úchytu. Je to tam uchycené na závitové tyči, která je na ložisckých (předpokládám s kosoúhlým stykem) takže vyrobným protizávitový kus do kterého uchytím šroub a pak to na to zašroubuju a zajistím, takže když to dobře půjde měl bych mít šroub pevně uložený na obou koncích. Navíc využiji původní kryt šroubu.
Tu nožovku prozatím zveřejňovat nebudu, jelikož na to asi budu řešit užitný vzor a to pak nesmí být zveřejněné před podáním přihlášky. Je to 8 polohová a pro otočení stačí přivést na 0,4s 12V do el.mag vzduchového ventilu do kterého jde 6bar. Nepotřebuju další krokový motor a opakovatelnost mi jde do cca. 0.003 (odhad na hodinkách s dělením 0.01mm), předpětí 500kg. Uvedené hodnota přesnosti byla stejná po cca 36000 cyklech otevření, otočení, uzavření . Po zatížení mojí váhou cca 80kg na tyči 350mm se mi to posunulo asi o 0.04mm po odeznění váhy opět vrácení na původní hodnotu. Na to moje šudlání to bude stačit a když jsem si to geometricky rýsoval, tak když nebudu točit hřídelku o průměru 0.5mm tak bych to neměl na průměru zaznamenat.
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“