Informace o zatížení driveru

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

2. 2. 2014, 12:54

R - stick píše:
lubos píše:Asi jsem dnes nějak zaseklej , ale k čemu ti bude dobré znát přesné zatížení. Maximálně budeš vědět že jsi třeba u hranice výkonu serva. Jinak si myslím že si to zbytečně komplikuješ.
Pro mě je to přesně to, po čem jdu.

Já soustružím klacek o rozměrech 500x25x25 mm který mi prolézá pohyblivou lunetou. Před tím, než zaleze do ložiska mi ho seřízne hrubovací nůž na průměr ložiska. A tady mi nastává alchymie: průměr klacku nesmí být menší nebo stejný než průměr ložiska, protože jinak v něm drnčí a leze z toho zmetek. Ideální průměr je o 0,2 mm větší než průměr ložiska - jenže to dlouho nevydrží. Během práce dochází k postupnému otupování ostří a tím nabývání přesahu, až dojde k situaci, že se posun začne zasekávat. Takže je nutné ubrat průměr. Všechna tyto seřizování se dějí za pohybu - není prostě možné najet do klacku a měřit. V praxi to znamená, že když v ruce cítím, že to jde ztuha, tak ubírám průměr, nebo když měním nůž, tak ho nahrubo ustavím, pustím klacek do mašiny a povoluji, dokud se v lunetě nechytne (a pak někdy musím přitáhnout, pokud jsem to přehnal a klacek se mi kousne).

Pro mě by to znamenalo velké usnadnění, protože bych viděl, jestli mi motor jede někde v polovině, nebo již na hraně svého výkonu. Pokud by byl výkonnostně již na hraně, mohu upravit průměr klacku, aniž by mi došlo k zaseknutí posunu. Zaseknutí posunu pro mě znamená zničený výrobek zhruba v hodnotě 60 Kč Pokud se mi to takto kousne 5x za směnu, tak to v konečném výsledku hodí docela slušnou sumičku ...
Pokud tam máš servo tak by neměl být problém z driveru dostat informaci bud o momentu nebo o proudu/ otáčkách. Podle toho můžeš upravovat rychlost posuvu aby byl moment konstantní. Záleží na systému zda to do něj půjde zavést, případně podkud je to jednoúčelový stroj vše napsat do arduina. Serva se také dají řídit momentově pak si to jako by řeší servo samo.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“