Muj Driver na KM

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 1. 2009, 8:30

Ahojky vespolek. Tak jsem konecne tak nejak spachal svuj driver na KM tak davam par foto na skouknuti.
Pokud by nekoho zajimaly parametry tak je to na 4A do 48V. 16 mikrokroku (možno i vice, je dano firmwarem ale 14bit AD zvladne podstatne vice), MixedDecay, Frekvence PWM 18 kHz (takhle vychazi nejlepe spinaci ztraty a je to za hranici slysitelnosti), Frekvence PWM je dale snizovana na polovinu v prubehu mikrokrokovani pro to vinuti kterym tece maly proud aby se dal tak maly proud uregulovat. Od urcite rychlosti krokovani (kolem 18kHz) prechazim na 4 mikrokroky (abych byl schopen bezproblemu jit s frekvenci kroku nad 10 ot/s) Pak uz stejne docela klesa moment KM. Po snizeni rychlosti samorrejme prejdu zpatky na 16. Kombinace AVR na 20MHz a CPLD dava siroke moznosti konfigurace. Proud je nastavovan "Jumpery" v 6ti krocich od 0,67A po 4A. Vstupy jsou opticky oddeleny (Step, Dir, Enable)
Přílohy
:-)
:-)
:-)
:-)
:-)
:-)
Zespodu
Zespodu
Bez Chladiče
Bez Chladiče
sejosef
Příspěvky: 124
Registrován: 17. 2. 2008, 2:16
Bydliště: Votice

9. 1. 2009, 9:18

Hezká práce. Gratuluji. Trochu mi to připomíná můj styl myšlení před léty :-). Jaká je tedy maximální přípustná frekvence signálu STEP? Předpokládám že výkonové obvody jsou L6203 že?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2009, 8:06

No , podle parametru bych spis rekl ze tam ma LMD 18245

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 1. 2009, 8:40

NO popravde receno maximalni frekvenci signalu STEP nevim. Kdybych neprepinal na 4 mikrokroky tak by to bylo asi neco kolem 35 kHz, ale kdyz prepnu na 4 mikrokroky (stejne nema cenu pri tech otackach si hrat na nejaky mikrokroky motor to uz nepozna) tak se dostanu na nejakych 120 kHz coz je 37,5 otacek za sekundu a to ty motory opravdu nedaji ani pri tech 48 voltech. Jinak jeste nejsou zdaleka vycerpany moznosti rychlostni optimalizace takze bych se dostal i vys, ale neni duvod...

Jinak je tam skutecne vykonovy mustek 6203. LMD18245 je jen do 3A a ma v sobe nejakou vnitrni logiku na mikrokrokovani a vlastni 4bit DAC (mozna nelinearni nevim). Ja pouzivam externi logiku abych to mohl ridit opravdu podle svych predstav a mam 14 bit DAC (linearni). Co myslim tema svyma predstavama je ze si presne urcim kolik je pouzito cyku na FastDecay pri MixedDecay. Kdy je pouzito MixedDecay a kdy SlowDecay. Jaky je prubeh proudu pri mikrokrokovani (nemusi byt sinusovy). Od jake hodnoty snizuji PWM pro civku kdyz je hodne maly proud aby se dobre reguloval. Od jake rychlosti prechazim na nizsi mikrokrokovani (protoze vysoke nema zadny vyznam pri te rychlosti). Samozrejme tento prechod na nizsi mikrokroky je pro ridici elektroniku driveru zcela transparentni. Driver je stale ovladan v presnosti 16 MKK, ale do motoru lezou 4MKK. Dale nejsem omezen poctem MikroKroku. Kdyz budu potrebovat 20 mikrokroku abych mel na sroubu co krok to tisicina mm tak neni problem. Co si naprogramuji do CPLD a AVR to mam.
sejosef
Příspěvky: 124
Registrován: 17. 2. 2008, 2:16
Bydliště: Votice

10. 1. 2009, 9:21

Já jsem obvod L6203 po jistých pokusech zavrnul právě kvůli té rychlosti. Né že by byl špatný, ale pokud se vám dostane o ruky kvalitní KM který opravdu nemá problém udělat 100otáček/sec. tak tento obvod prostě nestačí ať děláte co děláte (rozhodně ho brzdí). Já například provozuju svojí mašinku na 60ot./s a to jen protože tam chci mít ještě rezervu. Taky se mi zdá že L6203 topí víc než by měl. Asi každý z nás si musí dojít až na konec té vývojářské cesty kdy zjistí že nejlépe fungují již zkonstruované věci. Jinak obdivuji vaše řešení. Já tehdy měl jen přetaktovanou ATmega8 a dvojitý osmibitový převodník. Také jsem tehdy došel k názoru že nejlepší PWM pro mikrokorokování s L6203 je něco kolem 17,6kHz ale nenapadlo mě jí měnit s rychlostí. Mikrokroky jsem taky od určité rychlosti sčítal na půlkroky. Mnoho štěstí při dalším vývoji :-)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 1. 2009, 9:39

No ono ja to mam na hrani takze neuvazuji o tom ze by se mi dostal do rukou KM ktery da 60otacek za sekundu. Tam uz je to hlavne taky limitovano maximalnim napetim tech 48 voltu. Popravde receno jsem to ted ladil na mekkem zdroji 24 voltu a tak byl strop 10 otacek za sekundu a to uz bylo na osciloskopu vsechno jen ne sinusovy prubeh proudu a je to i slyset ze proud neni sinusovy. Jinak ta L6203 by mela jit donutit i na PWM 100 kHz (L6506 to tedy brzdi na 70kHz max) ale tam je problem s minimalni delkou pulzu pro sepnuti, takze se spatne dostava na male proudy (coz by defakto nevadilo pri vyssi frekvenci krokovani kde prepinam na 4 mikrokroky) ale je fakt ze spinaci ztraty 6203 jsou vyssi nez jsem myslel. Nicmene pro hoby pouziti je to myslim dostacujici. Svou roli zde hrala trochu i cena kdy jsem se s docela slusnymi parametry driveru dostal pod 850Kaček a mam hodne modifikovatelnou hracku.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

10. 1. 2009, 11:00

LMD18245 sice má v sobě integrovaný DAC, ale ten se vůbec nemusí použít a můžeš připojit externí. Tak to tuším dělá RadekCX u svého ProfiStepu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 1. 2009, 11:41

Avenger píše:LMD18245 sice má v sobě integrovaný DAC, ale ten se vůbec nemusí použít a můžeš připojit externí. Tak to tuším dělá RadekCX u svého ProfiStepu.
No to je sice pekne, ale jakou vyhodu tim ziskam krome trojnasobne ceny? Je fakt ze se mi libi zpusob snimani proudu, ale ten na kvalitu nema zasadni vliv.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2009, 12:47

To LMD lze ridit externim nastavenim reference, takze s tim jde take udelat temer jakykoliv pocet mikrokroku. S DOBRYM chlazenim to zvlada 4A v pohode i malicko vice ale to uz je fakt na hrane.
Chova se to take podle toho co napises do ridiciho procesoru.
Co tam das dal je na tobe.

Cena take neni nic hruzostrasneho:

Obj.číslo 40857
RoHS Ano
Druh zboží Skladový typ
Datasheet Download LMD18245.pdf [1120kB]
Na skladě 0 ks + 10 ks ze zahraničního skladu
Min. odběr 1 ks
Balení 5 ks
Cena/ks bez DPH
384 Kč
2+/373 Kč
5+/358 Kč
10+/329 Kč
Více kusů? Vyžádat cenu

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 1. 2009, 1:00

No, ale ja prece netvrdim ze se neda pouzit. Ja se ptam proc mam platit za dva tyhle obvody 880 korun kdyz cely muj driver je levnejsi nez tyhle dva obvody.....
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2009, 2:14

Ale jedině v tom případě, pokud nepočítaš cenu vývoje a tvé práce, ta cena těch součástek to jsou snad zlomky procent v celkových nákladech, takže, já bych řekl: šel jsem prostě touto cestou vývoje a výroby driveru,
a tento driver splnil moje očekávání a potřeby a současně jsem se při tom
spoustu věcí naučil, jiní svůj volný čas třeba tráví jiným neužitečným způsobem tečka. :wink: Rosta.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

10. 1. 2009, 3:21

CZ_Pascal píše:
Avenger píše:LMD18245 sice má v sobě integrovaný DAC, ale ten se vůbec nemusí použít a můžeš připojit externí. Tak to tuším dělá RadekCX u svého ProfiStepu.
No to je sice pekne, ale jakou vyhodu tim ziskam krome trojnasobne ceny? Je fakt ze se mi libi zpusob snimani proudu, ale ten na kvalitu nema zasadni vliv.
Jen jsem chtěl říct, že to LMD není omezeno tím integrovaným DAC a dá se to plně programovat z MCU externě.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2009, 8:56

CZ_Pascal píše:No, ale ja prece netvrdim ze se neda pouzit. Ja se ptam proc mam platit za dva tyhle obvody 880 korun kdyz cely muj driver je levnejsi nez tyhle dva obvody.....
Take gratuluju k dokonceni.

Co se tyka tech LMD - ta jejich cena je opravdu nechutna a navic ne vzdy jsou snadno sehnatelne za slusnou cenu. Zvlast ted co vyletel USD. Navic je to docela palka ktera lezi na sklade - staci si spocitat kolik je to treba za 60ks coz je jen na pouhych 30 driveru.

Na druhou stranu kdyz jsem zvazoval co a zda vubec neco delat tak jsem dospel k nazoru, ze nema smysl delat driver na 75V/10A coz byl puvodni zamer. Nemelo to valny smysl, jelikoz v tehlech cifrach uz je lepsi jit do serv. Proto jsem se vratil k LMD a po zkusenostech s nima jsem zvedl proud na 4A.
Ta silena cena je pro me jistotou, ze ten driver si na vystupu necha libit prakticky vsechno - nikdy jsem nemel na driver reklamaci a take jsem nikdy nemenil koncovej stupen v ramci opravy. Tohle je velmi dobry argument pro mne a mel by byt i pro zakaznika.

Bohuzel to ma jeden nemily dusledek a tou je velky vliv na cenu a tim pro mne horsi moznost konkurence treba proti cinskym driverum. Cena tech dvou LMDcek tvori temer 1/3 ceny Profistepu.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

11. 1. 2009, 8:54

Jo jo dobre zkusenosti je padny argument. Ja jsem nemel zadne konkretni zkusenosti tak jsem sel ciste po katalogovych udajich kde je L6203 srovnatelne s LMD co se tyka doby zapnuti a vypnuti. Tranzistory ma mozna malinko lepsi zato ma zase podstatne horsi intrinsicke diody, takze jsem musel pouzit externi diody. Stejne tak se snimanim proudu musi byt pouzity externi rezistory, ale tohle nedegraduje kvalitu, a vzhledem k tomu, ze jsem chtel mit takzvane vsechno pod kontrolou tak mi je jakakoliv vnitrni logika na obtiz. Takze i komparator pro PWM tvori externi obvod 6506. Za cenu podstatne slozitejsi DPS a slozitejsiho firmware mam mozna mene blbuvzdorny driver (do prodeje bych s tim nesel), ale vzhledem k tomu ze jsem to navrhl tak nemam problem poprat se s jakoukoliv chybou, ktera pripadne vznikne az se to nasadi do provozu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

3. 10. 2010, 8:54

Protože se rad podivam na obrazky od ostatnich tak taky malinko prispjeji.

Jedna so o konecnou podobu prototypu ktery je zverejnen v tomto vlakne vyse. Driver ma napevno 16 mikrokroku (na vyssich rychlostech kde uz stejne proud nestiha sledovat presny sinus prepinam na 8 mikrokroku) a na trapezu 4mm na otacku je maximum kolem 10metru/min, ale tam uz to samozrejme nema moc velky kroutak, nicmene na rychloposuv to staci.

Mixed decay je odstupnovany podle rychlosti (16 stupnu) takze mohu rici ze mam onen "pure-sinusoidal current control technology". Zapujceny driver M542 má Mixed Decay pouze jednostupnovy a na prubehu proudu je to docela pouznat (odchylka od sinusovky pri sestupne fazi proudu).
Přílohy
P1050199.JPG
P1050192.JPG
P1050188.JPG
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“