KM SX 24-3341

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

12. 10. 2017, 5:12

Potřebuju poradit - posoudit výše uvedený motor.
Asi před rokem a půl jsem koupil první, nainstaloval na frézku na osu X, teď druhý na další osu. Oba jsem téměř stejné, liší se jen v tom, že ten první nemá vyvedené středy vinutí, je napevno v seriovém zapojení. Ten druhej je vyvedené má, tož jsem je spojil, a dané seriové zapojení jsem přes konektor připojil na stávající sestavu zdroj - driver - PIC, abych ho otestoval. Všechno je úplně stejné, kromě motorů. No a ten první motor ječí jak stará děf.., a ten druhej je příjemně tichej. A výrobce mi tvrdí, že je to normální, ale při seriové výrobě by se to lišit téměř nemělo, leda by to chalpci skládali v garáži na koleně z toho, co zrovna sehnali. Jelikož to jsou první dva KM, které jsem zapojoval, netuším, jak by se to mělo chovat; jestli se mě výrobce snaží ojebat, nebo jsou ty rozdíly opravdu tak veliké i u seriové výroby.
Pro porovnání nahrávka obou motorů; nejdřív ten starej, pak ten novej. Je to OK, nebo není?
Hlas 001.txt
admin zakázal uložení souborů s přípomou m4a, tak jsem mu změnil extension. Tak si to prosím upravte, je to nahrávaný na mobil.
(680.7 KiB) Staženo 276 x
Upravil jsem soubor tak, že po kliknutí se normálně přehraje, ač má pořád extension .txt.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 10. 2017, 8:24

Koukám, že je tady milion odborníků, ale žádnej nemá dost zkušeností s krokovými motory, aby mohl seriozně odpovědět. :(
popopepe
Příspěvky: 133
Registrován: 10. 10. 2010, 3:28
Bydliště: Ml. Boleslav

18. 10. 2017, 9:57

http://www.krokovemotory.cz/SX24-3341ds.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Jukni, dle datasheetu to není stejné. Podívej se na proudy a st. momenty.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 10. 2017, 10:58

pafik píše:Všechno je úplně stejné
I jejich umístění?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

18. 10. 2017, 11:14

Zkoušel jste prohodit motory aby se vyloučil vliv driveru?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 10. 2017, 5:12

Nějak tomu nerozumím. 3341/Nema24 byl vždy motor s 8mi vývody. Alespoň ty od Microconu. Mám jich asi 5 kousků, různě staré 1 - 4 roky. Je fakt, že jsem je nikdy neprovozoval v sériovém zapojení. Jednou jsem to testoval, na stole dobré, ale v praxi o dost horší. Jinak jsem používal vždy origo drivery od Leadshine. M542 se chovaly poměrně slušně, ale z motoru maximum nedostanou ani náhodou. A to jsem používal zdroj 52V, trafo motané 1,6mm drátem a ve filtru 30G kondíky. Pak jsem použil tu vyšší řadu myslím M806 a tam teprve motor ukázal co umí napětí 64V a proud si nepamatuju, ale taky dost vysokej. V podstatě jsem to nastavoval na teplotu motoru při práci cca 55 stupňů. Je fakt, že zrovna ta 3341 je zrovna hlasitější. Teď mám zapojené dvě a každá "hraje" trochu jinak. Pravda je, že s Toshibovým driverem se to nedá srovnávat, ten drnčí jako kráva i dyž jedu jen na 24V.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 10. 2017, 5:43

Thomeeque píše: I jejich umístění?
Jo, testoval jsem to úplně stejně. Umístění má minimální vliv, a to tak, že volně ležící řve o malinko víc, protože ten uchycenej asi předává část energie do stolu.
Proč bych vylučoval driver, já porovnávám motory. Všechno je stejný, jen prohodím ty motory. Driver je Leadshine M542, proud nastavenej na 3,7A (nejbližší vyšší stupeň na DIPech). Nemám výhrady k síle motoru, ale k jeho projevu. Když jsem ten první kupoval, tak mi volali, že maj jen se čtyřma vývodama, zapojenejma uvnitř jako seriové napájení, a mě to nevadilo, stejně jsem to chtěl do serie dát, tak jsem řekl ano. Od začátku se mi zdál uječenej proti jinejm, co jsem slyšel na různejch videích, ale říkal jsem si, dobře, levnej motor, tak ječí. Ale ten novej tak neječí. Ono je to dost nepříjemný a občas to přehluší i frézku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2017, 7:26

lubbez píše:Pak jsem použil tu vyšší řadu myslím M806 a tam teprve motor ukázal co umí napětí 64V a proud si nepamatuju, ale taky dost vysokej.
...
Pravda je, že s Toshibovým driverem se to nedá srovnávat, ten drnčí jako kráva i dyž jedu jen na 24V.
A jak jede ten M806 na 24V (aby se srovnávalo srovnatelné)?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 10. 2017, 7:32

pafik píše:Jo, testoval jsem to úplně stejně. Umístění má minimální vliv, a to tak, že volně ležící řve o malinko víc, protože ten uchycenej asi předává část energie do stolu.
Proč bych vylučoval driver, já porovnávám motory.
No ale o tom právě Monteg i Thomeeque píšou - aby se vyloučil vliv jiných faktorů.

Obecně testovat motor volně položený na stole je špatně.

A pokud to má jenom 4 dráty, tak to prostě není SX24-3341. Možná to má takovou nálepku, ale je to něco jiného.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 10. 2017, 8:23

Mex píše:
lubbez píše:Pak jsem použil tu vyšší řadu myslím M806 a tam teprve motor ukázal co umí napětí 64V a proud si nepamatuju, ale taky dost vysokej.
...
Pravda je, že s Toshibovým driverem se to nedá srovnávat, ten drnčí jako kráva i dyž jedu jen na 24V.
A jak jede ten M806 na 24V (aby se srovnávalo srovnatelné)?
Na 24V jsem nezkoušel.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

19. 10. 2017, 6:23

Aha tak to jsem vás špatně pochopil myslel jsem že máte dva drivery a dva motory
Pokud máte jen jeden driver a prohazujete motory tak to je jiná
Ale pokud je mezi nimi výrazný rozdíl tak to asi nebudou stejné motory bez ohledu na nálepku
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

19. 10. 2017, 8:49

Bral jsem to tak, že si někdo objednal várku těch motorů bez vyvedených středů vinutí, se zapojením pouze do série. Udělali jich víc, a ty navíc pak prodali. Když si objednám konkrétní motor a oni mi řeknou, že je to on, ale má možnost jen seriového připojení, tak se tím nezabývám, pokud mi to seriové připojení vyhovuje.
Různý faktor, to je ten motor. Nepotřebuju porovnávat různé drivery.
Takže jak to mám brát; objednal jsem motor a oni mi podstrčili něco jiného, nebo je možné u seriové výroby, že se dva kusy budou lišit tak zásadně, nebo jak? To je to, co potřebuju vědět. Lubbez píše, že má dva a že každej hraje trochu jinak, ale co je to "trochu" ? Moje motory hrajou hodně jinak. :(
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 10. 2017, 9:47

Osobně bych porovnal impedanci (resp. odpor) cívek a pak mě napadá, že ten starší má třeba hůře zalité cívky nebo tam vaklá něco jinýho, co se může "rozeznít"..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

19. 10. 2017, 2:40

IOdpor změřím, to mě nějak nenapadlo; předpokládal jsem, že u stejnejch motorů budou plus mínus stejný.
A to s impregnací cívek mě napadlo taky, ale výrobce se k tomu staví zády a já netuším, jak to rozumně zjistit bez poničení motoru. Rozebíral to někdo? Tam jsou průběžný šrouby, ale možná to sestavujou v nějakém přípravku a bez něj to nedám dobře. Aby to nebylo jako nasazování koše reproduktoru na magnet, s tím jsem si kdysi užil. :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 10. 2017, 3:28

pafik píše:IOdpor změřím, to mě nějak nenapadlo; předpokládal jsem, že u stejnejch motorů budou plus mínus stejný.
Pokud opravdu jsou stejné a pokud je ten původní opravdu zapojen tak, jak výrobce tvrdí. Což se právě ukáže. Akorát jsou to dost malé hodnoty, takže normální multimetr nemusí ukazovat absolutní hodnotu správně (nicméně rozdíl by takto detekovatelný být měl).
pafik píše:Rozebíral to někdo? Tam jsou průběžný šrouby, ale možná to sestavujou v nějakém přípravku a bez něj to nedám dobře. Aby to nebylo jako nasazování koše reproduktoru na magnet, s tím jsem si kdysi užil. :)
Rozebíral. Celé to pak do sebe zase krásně zapadlo a sesadilo se to samo. Nicméně radši viz http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?f=18&t=677" onclick="window.open(this.href);return false;
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“