Krokove motory vs frekv. menic

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 9. 2009, 3:19

Krutor píše:Ten Profipot se mi líbí. Mám rád malá jednoduchá zařízení s jasně definovaným vstupem, výstupem a funkcí. Ale prosím nevíte někdo, jak KM zvládne rozběh, když do něj z ničeho nic najednou pustím třeba 2 kHz?
No vetsinou to zvladne tak ze to proste nezvladne a bude "zpívat" na frekvenci 2kHz :oops: Samozrejme ale zalezi na tom jak je nastavene mikrokrokovani. Pokud je treba 128 mikrokroku tak jsme na 15,625 celokrocich za sekundu a to uz motory davaji bez rozbehu (samozrejme podle podminek).
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 11. 2009, 7:24

Takže "udělátko" jest hotové :D
Podle zadání se ovládá čtyřmi tlačítky: Vlevo-Rychloposuv, Vlevo, Vpravo, Vpravo-Rychloposuv. Dále jsou dva vstupy pro levý a pravý koncák. Normální rychlost se nastavuje potenciometrem (10-bit rozliseni / vic uz stejne ruka-potenciometr nedá) Maximální rychloposuv je nastaven DIP přepínačem (6bit - tedy 64 ruznych hodnot) a stejne tak akcelerace DIP přepínač 4bit. Maximální frekvence 125kHz (pozadavek byl na 10kHz takze jsem to nešponoval, ale na asi 200kHz by to ještě šlo). Na vstupy se připojují přímo spínače a potenciometr. Na výstup (krok/směr) přímo optočleny driveru. Napájení 230VAC (normální zásuvka)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2009, 5:03

CZ_Pascal píše:Takže "udělátko" jest hotové
Peťo, díky, perfektní práce. Už se těším, jak to zprovozním.

Pro ostatní členy diskuse: Tuto desku jsem si objednal já (Krutor) u CZ_Pascala - vývoj a výroba 1 kusu, specifikaci uvádím níže. Jakmile to uvedu do provozu (asi přes Vánoce), dám sem další praktické informace. Pokud byste měli někdo zájem o tuto věc, kontaktujte prosím CZ_Pascala. Diskuse o ceně nechávám na něm.

Takže stručně - je to generátor pulsů pro driver krokového motoru, určený pro strojní posuv na menších konvenčních obráběcích strojích, zpravidla pro X-posuv na frézce. U mě konkrétně na BF 20. Výhoda je, že nepotřebuji žádnou převodovku ani mechanickou spojku, protože odbuzený KM bez problému kličkou utočím.

napájení: AC 230V, 50 Hz (má to svoje trafíčko)
výstup: signály STEP, DIR (úroveň 5V), maximální frekvence signálu
STEP přes 100 kHz
svorkovnice na následující ovládací prvky:
- tlačítko "start chodu vpravo"
- tlačítko "start chodu vlevo"
- tlačítko "stop"
- tlačítko "rychloposuv"
- potenciometr frekvence
- koncový spínač vpravo
- koncový spínač vlevo

Má to rozjezdové rampy, strmost nastavitelná.
Při chodu vpravo je možné hned stisknout tlačítko chodu vlevo, aniž bych musel zastavovat tlačítkem stop. Při podržení tlačítka rychloposuvu frekvence vyjede po rampě na nastavitelné maximum, po jeho puštění zase sjede na frekvenci nastavenou potenciometrem. Sepnutí koncového spínače způsobí sjetí výstupní frekvence po rampě do nuly. Následně je možné zapnout posuv opačným směrem, i když koncový spínač je stále ještě sepnutý.
Petr Spáčil
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2009, 6:23

Chlapci,vy jste sikovni. Je prijemne videt,ze od myslenky k realizaci nemusi byt doba v radu mesicu. Vypada to hezky.
Jeste udelejte offline ovladani na rotacni osu a elektronickou prevodovku na rezani zavitu na soustruhy a budete opravdu svetovi.
Cest vasi praci. :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2009, 7:10

super napad a realizace
s pupakem souhlasim dodelejte jeste tyhle dve veci a je to komplet a jiste po tom sahne nejeden clen fora a ani zde tomu nemusi byt konec
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2579
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 11. 2009, 8:04

CZ_Pascal píše:Takže "udělátko" jest hotové :D
Móóóc pěkná práce :).
Nemohu ale přijít na to, co je na horní svorkovnici na 1. obrázku (P1040317_.jpg). Vidím tam zprava DIR +/-, ale co je dále doleva?
Ještě 3 x DIR?

A má to nějakou možnost pro "odbuzení KM" (jak psal Krutor)? Asi něco jako (en/dis)able pro driver?
Jako že přímo odtud (tj. z jednoho místa ovládání KM) můžu do driveru připojeného KM poslat signál pro "odbuzení" KM. Nebo je to totální nesmysl?

A zajímala by mne cena, případně zda jsou možné různé varianty (např. plně osazený modul / všechny komponenty v rozsypu / pouze DPS a naprogramovaný CPU / atd.).
Pokud cenu / varianty zveřejníte, přečtu si to tady.

Pokud mi info zašlete jako SZ, budu to respektovat a nezveřejním. A myslím to skutečně upřímně, ne jako (ne)blahé paměti mašinfíra s poctivým :-) titulem :mrgreen: .
Naposledy upravil(a) lapa dne 19. 11. 2009, 8:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

19. 11. 2009, 8:30

2CZ_Pascal (pekne rozvrzeni komponent) - v cem to kutis - ze by ARES ?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

19. 11. 2009, 9:13

Na horni svorkovnici je (vezmu to zprava) DIR, Potom je STEP, a dalsi dva vystupy jsou tak nejako nevyzite. Puvodne jsem si rikal ze bych tam dal polovicni a ctvrtinovou frekvenci STEP, abych kdyz nastavim mensi mikrokrok nehejbal s nastavenim a prepojil vstup. Dalsi vyuziti by bylo treba rozsviceni kontrolky pro kazdy koncak, Nebo treba vstup vypnuti krokovych motoru pri nejake podmince. Vse je to otazka zadani pozadovane funkce.

Cena byla vysoka a zaroven nizka = 2500,-Kč. Kdyz bych spocital cenu soucastek tak jsem ani ne na pětikilu, ale kdybych pocital kolik jsem si vydelal na hodinu tak se pres 100 nedostanu. Krutor odvadi dobrou praci pro mne tak jsem zase udelal neco ja pro neho.

Udelatko pro rezani zavitu i pro rotacni osu by se taky dalo spáchat, ale je to uz trosku narocnejsi a patlat jeden kousek za 2500 se zrovna dvakrat nevyplaci.

Pokud by byl opravdu zajem a bylo presneji a rozumne definovane zadani/pozadavky tak bych se rozhodne nebranil neco vyvinout.

Dalsi vec je podpora. Jsem schopen neco vyrobit tak aby to podle pozadavku spolehlive fungovalo, ale pokud neni uzivatel schopen to sam podle navodu zapojit a zlikviduje to a pripojuje k tomu ruzne homodomo buhvijake drivery tak se pak nechci s nikym dohadovat ze mu to nefunguje.
Krutor jasne rekl chci k tomu pripojit "tenhle driver" a ja mohl optimalne a jednoduse navrhnot vystup.

Rozvrzeni komponent neni otazkou navrhoveho prostredku, ale zkusenosti a casu. Zacne se tak aby se to dalo vubec nejak zapojit a pak se presouva a prepojuje a zmensuje a odstranuji prokovy (a hodiny letí) dokud s tim neni clovek spokojeny.

Takze panove pokud je opravdu zajem tak formulujte rozumne pozadavky a uvidime kolik se sejde zajemcu a jestli budete preferovat mirne drazsi a sofistikovanejsi reseni, nebo cenu drzet pri zemi s cimz zadne zazraky nenadelam (nehodlam na vas zbohatnout ale zadarmo to delat nemuzu).
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2579
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 11. 2009, 9:43

CZ_Pascal píše: Nebo treba vstup vypnuti krokovych motoru pri nejake podmince.
1. namet: Pokud neni stisknut zadny ze 4 smerovych vstupu (rychly/pomaly vlevo/vpravo), muze byt motor rovnou odpojen. Opacne receno, motor je aktivovan pouze pri trvani stisku jednoho ze ctyr smerovych tlacitek.
Pri samosvornosti trapez. sroubu by to nemelo nicemu vadit. U kulickovych nevim, u pohonu pres remeny/retezy to je zrejme nepouzitelne.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2009, 8:21

Veškerá chvála náleží CZ_Pascalovi, já jsem pouze specifikoval zadání a zaplatil to :)

Je to první verze, která ještě nebyla instalována na stroj, takže na vylepšování je ještě brzo. Dejte mi pár týdnů čas, než to nainstaluju a vyzkouším, pak se tady rozepíšu.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 11. 2009, 8:56

Vypnuti motoru pokud neni stisknuto zadne z tlacitek je samozrejme to nejjednodussi a je to otazka 10minut to doprogramovat (ostatne na takove veci jsem tam dodatecne volne vystupy spachal).
Co se tyka vyvoje dalsiho zarizeni jsem cekal ze se najde alespon par lidi kteri minimalne formuluji co by od toho cekali. Problem je ze si kazdy predstavuje co by to tak asi mozna mohlo kdyby..... a aby to pokud mozno bylo do 500,- ale malokdo rekne tak jako Krutor: Chci tohle a tohle a na cene se dohodneme. :)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

31. 12. 2009, 5:39

Prikladam (doufam ze se podari) video jak Krutorovi chodi jeho generator pulzu pro KM. (sam to jeste nevidel :-( ) Myslim ze komentář netřeba. Popis funkce je v predchozich prizpevcich.

Bohuzel sum fotaku skoro prehlusil jak krasne motorek hvízdá.

Toho hroznyho chladice na driveru si nevsimejte ten je kvuli tomu abych se dostal na programovaci konektory a mohl ladit firmware....

Kdyby to tu nebylo posledni dobou tak rozhadane tak bych si jeste rejpl a uvedl ze ulozeni motoru je modifikace Robokopova oblibeneho "Polštářové" a tedy "Čepicové" :oops: , ale protoze se veci maji jak se maji tak jsem nic neřekl :lol:

(doufam ze maji vsichni dostatek inteligence a smyslu pro humor aby z meho rejpnuti neudelali dalsi žabo-myší válku)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2009, 5:51

chodi to paradne je to celkem dost fofrne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2009, 6:15

Kurňa CZ_Pascale to jsou točky, to tu BF 20 rozškubne :-) Už se těším! Happy new year!
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

31. 12. 2009, 6:59

No otáčky to jsou sice slušné, ale motor uz nema samozrejme moc silu, ale na rychloposuv kdyz je dobre udelana masina neni moc sily zapotrebi. Jeste dodam ze to jede na 16 mikrokroku (3200 kroku na otacku) proto je ten motor relativne potichu. Motor v tomto rezimu taky moc dlouho nevydrzi protoze topí (hysterezní ztráty/virive proudy). Frekvencni rezerva je tam aby to udelatko bylo univerzalnejsi. Teoreticky to jede max na 126kHz coz dava asi 39 otacek/sekundu. Prakticky (ani bych to nemel rikat :oops:) čert ví protože jsem to neměřil 8). Kdyby bylo potreba dalo by se to našponovat na dvojnasobek, ale za cenu ze střída signálu STEP by nebyla 1:1 (vyhodne pro pomale drivery - kdyz jedu pomalu mam dlooooouhy STEP-pulz :wink: )
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“