Proudove omezeni

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 5:55

Zdravim, mam driver krokoveho motoru vlastni vyroby a celkem funguje :D Chtel bych ale zvysit rychlost motoru. Jak jsem se docetl, ta se da zvysit zvysenim napeti na motoru. Podle ohmova zakona vzroste i proud ktery je nutno omezit. Muj dotaz zni, jak se toto omezeni resi po elektronicke strance?
Nemuzu najit nic poradnyho, tak budu vdecny za jakoukoliv radu...
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

9. 9. 2009, 6:49

Skusim co najjednoduchsie bez vacsej fyziky a vzorcov.

pustim do motoru 50V alebo aj viac cez co najnizsi odpor t.j. idealne najlepsi mozny mosfet/igbt tranzistor. kedze motor ma cievku a ta bude najprv budovat okolo seba magneticke pole az potom bude rast prud .. (zakladna poucka elektrikara . civka je ako divka .. nejdrive napeti potom prud), prud hned na zzaciatku (t.j. tesne po privedeni napetia na cievku) bude 0. Hned sa vsak zacne zvacsovat. az do maximalnej hodnoty danej napetim a parazitnym odporom (privodov, drotu, spinaca ale aj vnutorneho odporu zdroja).

Staci mi teda merat prud cievkou a ked dosiahne dovoleny (nastavenu hodnotu) prud, proste tych 50V vypnem. Pokial prud potrebujem drzat nejaky cas na povedzme 10A .. tak to samozrejme nebude 10A presne . ale budem kolisat povedzme pri 10A vypnem a pri 9.8 zapnem . Takto sa stredna hodnota prudu udrzi na definovanej hodnote.

Na meranie prudu sa pouziva maly (0.1ohm aj menej) odpor zaradeny v serii s cievkou motora. Ubytok napetia na nom urcuje prud cievkou. tu mozem pouzit ohmov zakon, nakolko prud a napetie na odpore nie su posunute. (odpor neni divka.)
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 7:09

Jo diky moc....hlavne za poucku civka = divka, tu jsem neznal :D Tak uz to je jasny... Jdu badat jak to nejak jednoduse a levne udelat :D
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

9. 9. 2009, 7:42

jednoducho a levne .. hotovy obvod L297 + L298 .. ;) (odporucam precitat hlavne ich katalogove listy kde je to vsetko celkom slusne vysvetlene). Potom su tu samozrejme sikovnejsie obvody od alegra. alebo riesenia s procesorom PIC ci AVR.
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 7:56

O L297 a L298 vim, ale to neni zabava koupit obvod :D Ja mam driver hotovy, jen bych potreboval omezovat ten proud... podle toho rizeni by to nemuselo bejt tak zly, jen nejakej komparator a hradlo... Driver mam 8051 + par tranzistoru, ovladani pres USB.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2009, 8:09

neni to tak zly ale to mereni je asi nejvetsi know how vyrobcu dobrych driveru KM
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 8:19

S tim souhlasim, na tom to je cely postaveny, asi uz jen to odlatit aby to bylo nezavisly na teplote, ale tak na moje pokusy kdyz to bude litat +- 50 mA, zadnej stres :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2009, 8:38

no spis je to dost zarusene a ve finale je ta kyzena sinusovka do faze motoru pekne chlupata i u hodne profi driveru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

9. 9. 2009, 9:31

zidz píše:O L297 a L298 vim, ale to neni zabava koupit obvod :D Ja mam driver hotovy, jen bych potreboval omezovat ten proud... podle toho rizeni by to nemuselo bejt tak zly, jen nejakej komparator a hradlo... Driver mam 8051 + par tranzistoru, ovladani pres USB.
8051 je vykopavkovy procak (zacinal som s nim pred cca 15 rokmi predtym este 8048) Prejdite na AVR-ka (atTini atMega). jednak sa da na nich USB emulovat softwarovo a odpada dalsi cip pre usb .. alebo ak vam nestaci pomaly prenos na USB resp. procak je zatazovany USB komunikaciou prilis tak su uz aj v prevedeni s USB radicom. Nehovoriac o cene cipov a ich HW vybaveniu.

Pokial ide o ovladanie .. vzdy ale vzdy rieste ovladanie tak, aby ste k tomu nemuseli pisat cely riadiaci system. MACH3 alebo EMC proste nenahradite domacky napisanym softom ani za 10 rokov . je to totiz praca na viac clovekorokov. Maximalne ak spravite driver tak sa snazte aspon nepisat cely riadiaci system ale len HAL modul do EMC .. vyuzijete tak kompletne ostatne veci ktore su uz hotove.

Samozrejme ked mate roky a roky casu k dobru . mozete sa dalej hrat na "sam vojak v poli" ...

Pokial sa vratime k riadeniu prudu .. komparator a hradlo vyriesi len cast veci .. pozrite si ale aj veci ako fast decay a slow decay mod drivrov, napr pri alegre A3982... zistite co vsetko vas driver este nevie a ako daleko je k rozumnemu vyuzitiu motora. nehovoriac o mikrokrokovani.

Fandim ludom co si xcu spravit na kolene sami vsetko . ja sam som to robil roky .. ale niektore veci proste uz nedobehnete .. ked som zacinal v 1987 s krokacmi tak sa prud omedzoval seriovym rezistorom k cievke motora dnes ten isty motor tozim na 4x vyssie otacky co povodny driver ani nahodou nestihal. Ale driver som si kupil . nie preto, ze by som ho nevedel vyrobit .. ale cena za ktoru ho kupim je niekolkonasobne nizsia ako cena za vyvoj takeho drivra. Ked potrebujem driver ktory nie je na trhu (kvoli parametrom .. povedzme vysoke prudy a nejake extremne specilaity) potom je tu miesto na jeho vyvoj.

Drzim palce.
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 10:55

Diky za rady... 8051 jsem volil protoze s nimi delam v praci a mam pristup k emulatoru apod. Jinak chapu ze vyjde lepe z hlediska casu i penez koupit hotovy driver, a pod. Ale vzhledem k tomu, ze mi skola moc nedala at uz vysoka nebo stredni tak chci jit svou cestou a nabrat na tom aspon nejake zkusenosti.... plati to i o software, pisu si ho zatim sam... Treba casem prejdu na Mach3 nebo neco podobnyho... a myslim ze predelat soft v 8051 nebude az takovej problem.... Jinak nestavim zadnou opravdovou frezu za 50k, chci zkusit jen malou gravirku na plosnaky a balzu....
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

9. 9. 2009, 11:46

Jeste jedna myslenka jak na proud krokovym motorem. Toto bylo pouzito u tiskaren ROBOTROM (stredovek). Motor resp. civka je napajena z velkeho napeti a v serii je velky odpor, ktery omezy proud, tak aby pri stojicim motoru byl jmenovity. Pri otaceni se zacne projevovat induktivni odpor a proud zacne klesa. Vzhledem k velkemu odpou v serii je zmena proudu vliven zmeny induktivniho odporu zanedbatelna. Odpor v serii jsou "kamna" a toto se jiz nepouziva. Uvadim to jen pro pripadnou inspiraci nebo pochopeni problematiky. Samozrejme, dnes jiz pulzni rizeni proudu viz. minule prispevky.
zidz
Příspěvky: 31
Registrován: 10. 8. 2009, 4:58

9. 9. 2009, 12:22

Ale odpor v serii by mi srazil napeti na civce ne?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

9. 9. 2009, 12:38

purs píše:Jeste jedna myslenka jak na proud krokovym motorem. Toto bylo pouzito u tiskaren ROBOTROM (stredovek). Motor resp. civka je napajena z velkeho napeti a v serii je velky odpor, ktery omezy proud,
Hore som o tom pisal. pisal sa rok 1987 ;) .. taketo riesenie ma priserne dynamicke vlastnosti. Prud cievkou vdaka predradenemu odporu rastie pomaly.. atd atd .. skoda rozoberat.
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“