ArmServo

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

7. 11. 2008, 6:20

no ved OK. to boli len take predbezne vykriky... 8)
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

13. 11. 2008, 11:15

Zas mi utekla odpoved v tomto threadu :-(

"obiham" kdejake vlakna s tematikou rizeni DC serva a vzdy se vyskytne nejaky problem, hlavne napr v tom, ze neni nejaka soucastka na nasem trhu bezne dostupna.

Verim, ze Dslavovi dalo hodne prace vse udelat tak aby to chodilo, ted je otazkou, jak se rozhodne jak s vysledkem nalozi.
Verim, ze radek je na tom s elektronikou o neco lepe, nez ja, presto jsem schopen tez prilozit ruku k dilu a s necim pomoci.

Vubec nepochybuji o tom, ze by vytvorila komunita kolem serv i na tomto foru. Taktez verim, ze kazdy z nas ma spoustu jine "financne" zajmave prace.

Takze vyckam, jeste nejaky ted den, v pripade, ze by to cele umrelo, tak holt pujdu do UHU ktery uz mam z poloviny nastudovany a pravdepodobne neni problem, krome jedine soucastky.....ovsem byla by to velika skoda.

Dslav: bud to muzes rozjet komercne (coz asi jsou jak jsem rekl ekonomicky zajmavejsi cinnosti), nebo udelat open source, nebo v podobne nejakeho poplatecku v ramci fora v podobne naprogramovaneho brouka a alespon by bylo na nejake to pivko.....

......nechat to lezet je dle me skoda prave uz te provedene prace.


k poznamce, ze by to napr MegaCNC nestacilo "plnit" asi zalezi na poctu puslu na otacku a zprevodovani, nebo se pletu?
Napr jsem to vymyslel tak, ze kdyz pouziju IRC s delenim 100 na otacku a zprevoduju 1:5 budu mit pri stoupani 5 jeden krok 0.01mm co by dle me, melo stacit (je to samozrejme jen priklad).

pak by mi napr na 10m/min "stacilo" 16 666 puslu za sekundu....nebo jsem se nekde seknul v des. carce? (uz je preci jen dost pozdne :-D )

Nevim, jak MegaCNC, ale mach by to mel zvladnou levou zadni.....navic, kde je napsano, ze musim mit 10m/min......myslim, ze i za pulku by byli uzivatele KM stastni.
Prichy
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

13. 11. 2008, 11:27

Dslav: mno, ted jsem na to koukal, vsechna cest, tezko se mi to posuzuje, ale mozna na te slozitosti neco bude :shock:
Prichy
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2008, 6:27

Jestli chceš přiložiyt ruku k dílu je to jednoduché. Napiš mi spukromě svou poštovní adresu. Já ti zapůjčím driver třeba i s motorem a encoderem. Potom se můžeme bavit dál.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

18. 11. 2008, 9:34

Aby to tu neumřelo, tak přidám něco málo z mojeho bastlení. Už jsem to tu chtěl dát dávno ale nějak nebyl čas... Je to ArmSero, které jsem si upravil k svému obrazu. Po vyřešení problémů vzniklyých během předělávky vše jezdí perfektně. Náklady na výrobu jednoho serva byly kolem 1500 Kč. Předem se omlouvám za kvalitu obrazového materiálu...
Přílohy
video.rar
(1.35 MiB) Staženo 382 x
DSC00245.JPG
DSC00072.JPG
DSC00078.jpg
DSC00016.JPG
DSC00014.JPG
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2008, 11:26

Ahoj Honzo,

Poklona, jezdí ti to pěkně. Jako řídící systém používáš EMC?
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

18. 11. 2008, 1:57

Dějuju za pochvalu. Při pokusech a zkoušení serv jsem přešel z Machu na EMC. Generuje mi to v pohodě pulzy kolem 110 KHz, akorát se pak s počítačem nedá moc domluvit, je hrozně zaneprázdněný. Při používáni Machu a serva šly vidět krásně všechny cukance, při kterých mi krokový motor ztrácel polohu. Takové nepěknosti se mi s EMC zatím nestaly.
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

18. 11. 2008, 2:03

aky PC pouzivas?
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

18. 11. 2008, 2:19

Teď ti to přesně neřeknu, až budu o vikendu doma...
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

18. 11. 2008, 3:03

c.honza: me by zajimalo, jake mas IRC-cka, uvazoval jsem osadit motory IRC s "ne tak jemnym" delenim, aby to PC prave v pohode stacilo plnit.
Prichy
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

18. 11. 2008, 3:48

Mám tam na otáčku motoru 2048 kroků. Ale v sevu si mužu nastavi, že jeden krok z PC jsou třeba čtyři kroky na motoru...
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

27. 11. 2008, 4:45

c.honza: pro blbe jeste jednou (ted myslim sebe hihi) takze lze pouzit klidne IRC s jemnejsim delenim?
(ted pochybuji, ze se servem je mozneho neco jako s MK mikrokrokovani)

Mohu te otravovat pres SZ co se tyce stavby plus dodavatelu soucastek na ARM servo.

Zatim mam od Dslav jednu sadu neosazenych desticek na zkousku a nejake soucastky by mi meli dojit pristi tyden.
Prichy
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2008, 8:00

Mirokrokování se serverm zamozřejmě neuděláš. To znamená že kroky IRC-čka nelze dělit. Nic nám ale nabrání abychom je násobili, to asi měl c-honza na mysli. Osobně si myslím že optimální počet půlzu je někde nezi 100 a 1000. Tedy 400 - 4000 hran (kroků/otáčku). Míň pulsů zbytečně zvětšuje úhel kroku a pro víc pulzů se úhel kroku zmenší natolik že se stává obtížné udržet servo aby nekmitalo.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

27. 11. 2008, 9:35

Jo, tak sem to přesně myslel. Mužeš mě klidně otravovat, ať v tom Dušan není sám, alespoň mu nějak vynahradím to moje otravování. Když budu vědět, tak odpovím. Zítra, když bude čas,tak přepíšu to co jsem kde obědnával a hodím to sem.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

28. 11. 2008, 6:04

c.honza: no mam od dusana jeden funkcni kousek i s motorem (plus nejake rady co jsi snad mel k dispozici i ty)

chtel bych vyrobit par kusu pro sebe a mozna (pokud by byl zajem) i pro nejake cleny fora (kdyz za to dostanu na pivko hihi), ale hlavne bych chtel
nejak ucelene dat dokupy informace i celem driveru nastaveni apod.
Je celkem dobre, ze mi neni vse jasne, alespon na to budu koukat ocima cloveka, ktery uz to nema zazite a pokusil bych se to vysvetlit tzn. polopate.

Snad by pak dle navodu byl kazdy smrtelnich provest alespon nastaveni driveru na sam..snad se mi to povede

....k tem hranam, na skoro historickych vehyklech, co mam v praci ridime servo pomoci delicich kotoucku ( je to automatizace ne cnc).
Kotoucek je tedy rozdelene treba na 40 mezer a servo je schopno zastavit na mezere (ovladace jsou analog...ale to je vedlejsi)

Jak je to tedy kdyz mam IRC treba s delenim 100 na otacku?

Jsem schopen zastavit ve

a) v "mezere" kanalu A (tj 100 poloh)
b) v "mezere" kanalu A i B to by melo byt 200 poloh
c) nebo na kazde hrane techto dvou signalu (na kazde rozumneno nabezne i sestupne....tj 400 poloh)

toto je dulezite pri volbe IRC a jak jsem zjistil tak cim mensi deleni, tim jsou lacinejsi (a obracene).....kdyz pak clovek pripocita prevod dejme tomu do pomala 1:4 tak pri variante c) bychom meli teoreticke deleni

stoupani sroubu / deleni IRC *4 * 4

pocitam, ze cim vetsi jeden krok na posuvu masiny bude, tim mensi budou naroky na signaly z PC :-) (samozrejme to nemohu prehnat, aby mi to "nedrncelo" jako MK bez mikrokrokovani)
Prichy
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“