Posuv pravítek pomocí KM bez PC

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2016, 10:26

Ono to vlastně je tak, že to jde udělat ze vším a pokud to někdo umí tak programování bude poměrně rychlé.
PLC bude vždy řádově dražší než destička s jedním MCU. U arduina mám velice široké pole pro programování což je výhoda ale i nevýhoda. Je to prostě větší bastl.

Myslím že pokud tazatel nezná ani jedno, bude nejlepší najít někoho kdo se automatizací zabývá a tem mu řekne kup tohle a já ti na to udělám SW raz dva.
Já osobně bych pro nikoho nic s arduinem nedělal, nemám ověřenou jistotu že to nezkolabuje když se zapne motor pily, že to neudělá nějakou chybu když se na vstupech naindukuje nějaké rušení. Je možné to řešit jen jako pomoc bez záruky a otázka je zda je toto cílem.
Naopak s PLC je zde větší jistota že to bude chodit stále stejně i za několik let, bohužel cena :( .
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

30. 7. 2016, 11:30

Takže teď záleží jen na tom, kolik to má stát peněz, jestli to bude profi nebo hobby řešení
popopepe
Příspěvky: 133
Registrován: 10. 10. 2010, 3:28
Bydliště: Ml. Boleslav

30. 7. 2016, 11:44

Případně si koupí něco hotového :-)
třeba http://www.odmerovani.cz/product/1-osy-ridici-system" onclick="window.open(this.href);return false;
ale je to opravdu spíš otázka, co od toho autor vlastně chce, bude to profi řešení? Bude to nějaký domácí bastl?
Budou na tom dělat zaměstnanci? Bude na tom dělat jenom sám?
To si musí říct on. A podle toho zvolit variantu, která mu bude vyhovovat (Arduino, PLC, hotové řešení?).
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

30. 7. 2016, 3:32

Velice děkuji všem za příspěvky.
Roztrhla se tu pěkná slovní bitka zda PLC nebo Arduiono. :-)

Zapoměl jsem říct jednu podstatnou záležitost, stroj bude pracovat v dílně 8 hodin denně a nebudu na něm pracovat já sám, ale i cizí lidé, takže to musí splňovat i normy EU a normy na BOZP - (zvažuji i homologaci a možnost to vyrábět i pro jiné lidi), takže pokud na něčem (klávesnice, HMI) nastavím , že pravítko se má posunou do polohy 15mm od pily a ono si samo zajede až na točící se pilu a někoho to zraní, tak to bude průser a já samozřejmě půjdu pak právně po tom, kdo bude výrobcem řídícího systému. Programovat si to sám nehodlám. Takže tím někoho pověřím, pokud by někod z Vás měl zájem, tak nahoďte cenu za práci.... ?? ;-)


Takže z toho vyplývá, že dodavatelem řídících komponentů bude muset být někdo, kdo tu je na trhu fyzicky a ne někde na ebay pod nějakým uživatelským jménem.

Co se týče ceny, tak jsem ochotný do celé elektriky (mimo hlavní elektromotor a vypinač což je dalších 15 000 :-) ) investovat 20-25 000,- Kč.

Záleží ale jaký postup zvolit. Osobně by se mi líbilo něco takového: https://youtu.be/FHoMfCqLiss?t=56s" onclick="window.open(this.href);return false;

Budu Vám velice vděčný za další názory.
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

30. 7. 2016, 3:44

ještě doplnění, na videu které jsem uvedl do odkazu je spodní frézka - chtěl jsem jen ukázat na řešení polohování, jaké bych si představoval.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

30. 7. 2016, 4:04

Pokial si to zo suciastik vyskladas sam s arduinom neverim ze splnic Emc a ktovie ci vsetko, vyvojar ti to za 5 korun nespravi a ak to chces certifikovat v skusobni, tak sa nedoplatis.
To aby pravitko nedoslo na pilu snad poriesis aj mechanicky! Pokial to ide.
20 000 za riadenie s plc sa mi nezda. Nejaka
S7 1200 1214c ci aka je to 500€, ktp400 zo 400-500€,+ drivery, motory, neviem ake odmeriavanie tam chces.. , bezpecnostne rele, koncaky, snimace, bizuteria..
Programatorovy zaplatis podla rozsahu prace..
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

30. 7. 2016, 4:11

3pajky píše:Pokial si to zo suciastik vyskladas sam s arduinom neverim ze splnic Emc a ktovie ci vsetko, vyvojar ti to za 5 korun nespravi a ak to chces certifikovat v skusobni, tak sa nedoplatis.
To aby pravitko nedoslo na pilu snad poriesis aj mechanicky! Pokial to ide.
20 000 za riadenie s plc sa mi nezda. Nejaka
S7 1200 1214c ci aka je to 500€, ktp400 zo 400-500€,+ drivery, motory, neviem ake odmeriavanie tam chces.. , bezpecnostne rele, koncaky, snimace, bizuteria..
Programatorovy zaplatis podla rozsahu prace..

Proč bych se nemel nedoplatit za zkušebnu??? Za 25 000 ve Zlíně. musím dodat stroj a kompletní výrobní dokumentaci + birokracie (prohlášení o shodě ke všem materiálúm, elektro revizi a ještě cosik mi tam baba psal)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2016, 4:27

Nedávno kolegové dělali jednoduchý regulátor pro kompresory.
PLC CP1L, 4 analogové vstupy, 5" barevný dotekový terminál, malý rozvaděčík - funkce speciální regulace vysokotlakých kompresorů aby nebyly přetěžované, ale přitom využité.
Cena za materiál cca 25.000,-

Tedy pokud to beru že bych musel zvolit jiný typ PLC do kterého dostanu signály a bude uměr řídit drivery KM, jsem minimálně tak o desítku výš.
A to je jen materiál.

Pokud to má být zakázka, tak projekt 1 den, výroba 2 dny, realizace 2 dny - x 8h x cena za 1h a to jsem náročnost hodně podcenil.
Dokumentace včetně analýzy rizik bude obnášet taky dost času. A ve finále to musí firmu uživit, tedy nemůže si tam dát marži 0% jelikož po ní někdo bude chtít držet záruky a garance.

Myslím že pokud se chceš dostat na rozumnou cenu je jediná možnost - převzít zodpovědnost výrobce (pak to můžeš i nabídnout dál a vydělat na tom).
Tedy někdo ti udělá dle dohody systém (který si již můžeš sám kopírovat dle potřeby), ale dodá to jen jako funkční součát a na stroj si to namontuješ sám. Normy pro pily jsou dané, tedy s ohledem na bezpečnost se nemusí nic vymýšlet jen slepě dodržet.
Jenže v číně by to už vyrábělo, u nás to ztroskotá na legislativě.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 7. 2016, 5:16

Těch 20 tisíc je celkem slušný odhad.
Za to se to dá rozumně udělat, včetně nějaké dokumentace, revize a zpracované analýzy rizik.
Jen by sis měl ten svůj příspěvek opravit, Euro má zkratku "E", nikoli "Kč".
;-)
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

30. 7. 2016, 5:24

Mex píše:Těch 20 tisíc je celkem slušný odhad.
Za to se to dá rozumně udělat, včetně nějaké dokumentace, revize a zpracované analýzy rizik.
Jen by sis měl ten svůj příspěvek opravit, Euro má zkratku "E", nikoli "Kč".
;-)
nechápu kde všichni berete tak vysoké částky, ale tak dobře no. pokud někdo nakupuje tím stylem, že mu prodejce řekne cenu a zákazník kývne, tak pak ano souhlasím, mělo by tam být 20 000 €.. . :-) vždycky hlavně v podnikání, kupní cenu si určuji já sám... :) teď jsem hledal někoho kdo z hliníku ,,odleje a ofrézuje" posuvnej stůl na zakázku... cenovej rozptyl 100 000,-, hřídel na pilový kotouč, jedna nabídka na 5 900 a jedná nabídka na 1 200,- ... takže asi tak...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2016, 5:29

myslim ze bych vedel o plc za cca 5000,- Kc ktere je integrovane v HMI dotykovem panelu a mozna by disponovalo i step/dir
nebo urcite modbus a byli by k tomu i lacina serva (programovaci soft pro plc zdarma)
rada pripadne prez SZ (mozna si koupi reklamu na foru tak to nechci davat verejne predtim nez se nejak domluvime)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 7. 2016, 5:35

Kolik jsi toho už vyrobil, resp. nechal vyrobit stylem "někoho tím pověřím" a "to musí splňovat i normy EU a normy na BOZP"?
Jen za zpracování analýzy rizik a z toho vyplývající doporučení si řekne firma, která se tím komerčně zabývá, o nějakých 10 000 Kč. Za oficiální revizi dáš nějakých 5 000 Kč atd.

Normálně bych na ten tvůj příspěvek nereagoval, ale ze židle mě nadzvedla formulace "Programovat si to sám nehodlám. Takže tím někoho pověřím...".
Takhle věta mi přišla (možná neoprávněně) děsně namistrovaná, tak proto jsem napsal.
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

30. 7. 2016, 5:42

Mex píše:Kolik jsi toho už vyrobil, resp. nechal vyrobit stylem "někoho tím pověřím" a "to musí splňovat i normy EU a normy na BOZP"?
Jen za zpracování analýzy rizik a z toho vyplývající doporučení si řekne firma, která se tím komerčně zabývá, o nějakých 10 000 Kč. Za oficiální revizi dáš nějakých 5 000 Kč atd.

Normálně bych na ten tvůj příspěvek nereagoval, ale ze židle mě nadzvedla formulace "Programovat si to sám nehodlám. Takže tím někoho pověřím...".
Takhle věta mi přišla (možná neoprávněně) děsně namistrovaná, tak proto jsem napsal.
Blbě jsi tu větu pochopil, bylo to myšleno tak, že nejsem mistr světa amoleta a nebudu programovat něco co jsem nikdy nedělal, takže ti raději pověřím člověka, který ví co dělá, samozřejmě druhá strana mince je ta, že to nebude zadarmo. Ja taky zadarmo nedělam. Vyrobil jsem toho v životě dost a měl jsem i pod sebou dostatek lidí. BOZP jsem myslel že to musí splňovat podmínky na bezpečnost (nouzové vypínače, kryt kotouče, zadeklovany elektro atd atd.) EU to bude muset splňovat pokud to budu chtít prodávat, takže tužím že EMC???

Nejsem nikdo namachrovanej a nepovyšuju se tu na Vás, možná to tak vypada, ale není to tak, mě dokáže nadzvednou ze židle, když někdo napíše, že místo 25 000 za řídící systém mělo být 25 000 € .... :) :) nic ve zlém...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 7. 2016, 7:24

Před pár lety jsem si nechával dělat u EZU na jedno mé zařízení EMC a není to úplná sranda. Jednalo se o dvě procesorové desky,které vzájemně komunikovaly, velký LED displej a zdroj. EMC stálo 38000,-korun. Bezpečnost na zdroj by stála dalších 50000,-korun. Raději jsem celý projekt předělal na PC zdroj, zaplatil 3000,- za změnu projektu aby byla certifikace kompletní. Ceny jsou staré několik let, teď budou asi vyšší. Nejsem úplně přesvědčený, že za této situace najdeš někoho, kdo ti to ofiko vyrobí. Nejschůdnější cesta je koupit to od nějakého výrobce a případně adaptovat na tvůj stroj.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

30. 7. 2016, 8:11

Pokud by byl zájem, mohl bych doporučit několik firem, které nám vytváří a upravují různá zkušební zařízení obsahující PLC a serva.
Ti by mohli nacenit skutečně reálnou cenu.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“