Posuv pravítek pomocí KM bez PC

kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

29. 7. 2016, 7:41

Zdravím Vás všechny,
jsem tu nový a mám docela takové velké dilema.

Stavím si formátovací pilu a chtěl bych zdvih pilového kotouče, náklon kotouče a polohu podélného pravítka ovládat elektromotoricky, a to tak, že zadám hodnotu do nějakého LCD panelu a agregát se přesune do požadované pozice, ten panel by měl nadále mít alespoň pro každou osu paměť na cca 5 poloh, které by šli lehce vyvolat.
Podstatě něco takového https://www.youtube.com/watch?v=L823G-yCot8#t=12" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.hoechsmann.com/files/lexikon ... 1_full.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Dokážete mi prosím Vás poradit jak na to s elektronikou??? Včera jsem s tím strávil celý den, už vím, že budu muset jít cestou servomotoru nebo krokového motoru, přikláním se k servu. Ale zůstal jsem viset na PLC - nevím zda je to i nutné, aby tam bylo PLC, osobně si myslím, že by mělo jít ovládat motor přímo přes driver, a ne ještě driver ovládat PLCčkem.

Děkuji za Veškeré odpovědi a postřehy.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 7:55

Chces tam dle zadani neco jako graficke ovladaci rozhrani
Tj aby to slo zadat aby si to pamatovalo a tak

To ti zajisti nejaky ridici pocitac nebo plc
Servo driver v sobe nic takoveho nema to se stara o polohovani
A diagnostiku/nastaveni parametru pohonu
Zadnou grafikou nebo uzivatelskymi rozhranimi nedisponuje

Vzdy to resi neco nadrizeneho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kewin24
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 7. 2016, 7:21

29. 7. 2016, 7:58

Takže pokud u toho budu chtít něco malého zavěšeného na stojanu stroje, tak se bez PLC neobejdu, chápu to správně??
Existuje něco jednoduchého na programování?? Když jsem se koukal na nějaká videa i VIVA, Siemensu mebo Fanucu, tak je to šílené... :(
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 8:04

No to neobejdes
Nektery serva si sice umi pamatovat nekolik prednastavenych poloh ale ver mi takhle nastavovat stroj bys urcite nechtel

Co se tyce tech plc
Nic extra jednoduchyho asi nenajdes protoze to vzdy je univerzalni a to se vylucuje s jednoduchosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

29. 7. 2016, 9:07

Mam v planu delat presne to same pro rozmitaci pilu, bez nejakeho rizeni se urcite neobejdes. Osobne nepouzivam PLC protoze jsou drahe a casto jsem v pulce psani programu narazil na nejake omezeni apod.

Osobne na takove veci pouzivam mcu a pisu v asm. Tech par desitek jednoduchych instrukci neni problem se naucit a zbytek uz je na tobe.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

29. 7. 2016, 2:42

Arduino by to mělo být také schopné uřídit, a těch pár hodnot se mu do paměti vejde. Knihovny na LCD a řízení motoru jsou už hotové, tak by to měl být schopný naprogramovat i začátečník. Není to ale tak "profi" jako drahé PLC.
muros
Příspěvky: 124
Registrován: 29. 6. 2009, 4:11
Bydliště: KE

29. 7. 2016, 3:23

frewill píše:Arduino by to mělo být také schopné uřídit, a těch pár hodnot se mu do paměti vejde. Knihovny na LCD a řízení motoru jsou už hotové, tak by to měl být schopný naprogramovat i začátečník. Není to ale tak "profi" jako drahé PLC.
bol by niekto schopny vyrobit take krabicky? z displejom, s klavesnicou a s konektormi, jednoduccho povedane pripojit motory napajanie a robim.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 3:49

Zkus neco jako raspberry pi s displejem (prodava se jako stavebnice)
Nebo friendlyarm to je komplet s displejem

Oboji zkus zkomunikovat prez modbus se servem nebo krokacem
Graficke rozhrani by melo v obojim byt vpohode
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 7. 2016, 5:04

robokop píše:Zkus neco jako raspberry pi s displejem (prodava se jako stavebnice)
Nebo friendlyarm to je komplet s displejem
Při vší úctě, pokud tazatel ani neví, jestli potřebuje nějaký řídicí stroj (PLC, PC nebo něco jiného), tak dost pochybuji, že si koupí nějakou stavebnici a jen tak během přestávky na svačinu si navrhne a naprogramuje potřebné řízení.
Ale třeba se pletu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 5:46

S tim ani nepocitam a uplne to same plati i o PLC
Akorat program pro to plc bude stat dodavatelsky hadam tak 20 000
To raspberry mu naprogramuje kdejakej studak za 1000

Nejak tak jsem to myslel

Nemluve o cenach prog. kabelu pro to plc a prog. software
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 9:10

To už dnes neplatí dávno neplatí (to s těmi PLC).
Možná SIEMENS si nechává stále platit za každou ptákovinu, ale dost výrobců poskytne SW zdarma a kabely? My již máme 99% PLC s Ethernetem a to procento má USB.
Programování PLC je mnohem "jednodužší" než řešení s různými moduly typu Arduino nebo rasberry, ale mluvím jen za sebe jako programátora.
Vše má svoje specifika a v případě PLC mnoho lidí na netu nenajde co mu jen tak poradí, kdežto opačně jich bude hromada.

Výhoda PLC je modulovost a rychlost výsledné aplikace. Koupím pár karet, do programu nacvakám pár bloků, případně to propojím s dotekovým LCD a je hotovo.
Cena PLC samozřejmě nikdy nemůže konkurovat jednoduchým deskám typu all-in-one, ovšem je zde zase jiná spolehlivost a robustnost, odolnost vůči rušení, atd.

Prostě vždy bych si měl říct, zda stroj který chci řídit, stojí desetitisíce, statisíce nebo více a co se stane pokud řízení prostě udělá chybu či se porouchá.
Zda čekání na opravu může trvat den, dva, nebo až se nějaký študent uvolní od zkoušek :) (jelikož je jediný kdo se v tom co napsal vyzná)
PLC používají styl dle norem a až na drobné odchylky je možné programovat libovolné PLC pokud znáte jiné, nebo se v něm rychle zorientujete.


Podíval bych se třeba zde, sice tyto PLC nepoužíváme jsme cenově o řád jinde, ale jako opravdu zajímavá levná varianta to je:
http://www.tecon.cz/prod_automaty_domore.php
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 7. 2016, 10:11

No - tak ti nevím.
Dá se souhlasit s tím, že pokud dané PLC má podporu zrovna pro to, co potřebuješ, tak to může být celkem snadné (pokud s daným PLC máš už nějaké zkušenosti).
Ale určitě nesouhlasím s tím, že je tak snadné přecházet mezi PLC různých výrobců. Pokud programuješ nějakou klasickou desku třeba v C, tak ty vzájemné rozdíly v jsou většinou menší a přechod snažší, než mezi různými PLC.
A s tou úžasnou rychlostí to taky není tak slavné. Pokud má dané PLC přímo HW podporu pro daný úkol, tak to většinou ujde. Ale jinak výpočetní výkon běžných PLC (za nekosmickou cenu) je rozhodně nižší, než třeba u RPi (které je za zlomek ceny). Často až děsně nízký pro nás, co jsme zvyklí programovat novější jednochipy v C (myslím různé ARMy).
A vzhledem k tomu, že zrovna tuhle aplikaci by fakt snadno zvládlo třeba i Arduino za 3 dolary, tak se mi to zdá určitě lepší varianta než PLC.
Jinak jsem programoval PLC Siemens, Unitronics a pak víc systému s Codesysem, ale snadný přechod na novou platformu to nikdy moc nebyl (s výjimkou přechodu mezi různými systémy s Codesysem).
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

30. 7. 2016, 6:26

:!
Naposledy upravil(a) jeykey dne 30. 7. 2016, 5:42, celkem upraveno 1 x.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

30. 7. 2016, 9:08

Osobne by som siel do plc siemens s7 1200, ma to vystupy na polohovanie, 2urcite a novsia rada asi viac, treba pozriet. K tomu nejaky displej kp300, alebo ktp400. Programovat sa to da cez ethernet, cize staci sietovy kabel. Krokace riadit step/dir. Popripade by slo serva a menice g120 a cez profinet, ale to bude palka. Neviem aku spatnu vazbu pozadujes? Pripojis tam standartne snimace atd.

Nejake udelatka arduino, rasbery by sa mi nechcelo ucit, k tomu ti treba prisposobit signalove urovne, nic zlozite, ale musis sa s tym prplat.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

30. 7. 2016, 9:25

To s tím simaticem se mi (a nejenom asi mě) zdá jako naprosto zbytečný overkill. Hlavně cenově, kdy za předpokladu že si koupí CPU + něco na polohování + HMI je v tom za cca 15-20000 kč a to ještě když si to naprogramuje sám. Zlatý Arduino :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“