Neznámý krokový motor

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2016, 6:20

takových jako ty je tady do měsíce deset.. výkřiky typu na mechanice nic není, to udělám za 5-6000 .. škoda, že žádnej z nich nedojede do konce.. tady se tě alespoň snaží usměrnit hned na začátku, nicméně máš svoji hlavu dělej jak myslíš a umíš... a pak se nezapomeň pochlubit tím co jsi za těch 5000 postavil..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 12. 2016, 7:17

Vícechodý strmý trapéz má jenom jednu nevýhodu, ale ta stojí za to. Není vůbec přesný. Jen tak od boku střelím 20 mm na otáčku. Krokáč má 200 základních kroků na otáčku, pro zjednodušení budeme počítat, že s mikrokrokama jich bude 1000 na otáčku, ale to jsi na rozlišení 0,02 mm na krok. To je proklatě málo, ale když mikrokroky zvětšíš, pak už nejsou úplně stejné a bude ti to jezdit cik cak. Jenom pro porovnání, měl jsem mašinu na lineárech a s trapézem, stoupání 2mm a dvě matice v domečku pro vymezení vůlí. Do duralu jsem po seřizeni dal ty dvě desetiny na 100mm. Vícechodá matice má vůli, kterou jen těžko vykompenzuješ, a s tím velkým stoupáním na šroubu se to sečte a jsi v prd..... deli. O motor tu v podstatě nejde, nema23, dlouhá 6+ cm má minimálně 1Nm a to v podstatě stačí. Driver už je důležitější a určitě bych nešel do nějaké Toshiby.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 12. 2016, 11:05

millcom píše:to chb: jsem rád za reakci, ale promiňte mi mou upřímnost - přesně pro tuhle odpověď jsem si na toto fórum nepřišel. Velký nebo malý úkol - to posoudím sám a zvládli ho jiní, proč bych to nemohl, nebo neměl zkusit? Mám, jak jsem v dotazu psal, prakticky kompletní a funkční mechaniku a myslím, že to samo osobě dává velkou naději dosáhnout úspěch. Spíše jsem očekával pomoc při hledání údajů o těch motorech a radu, jaké pro ně použít drivery.
vážně si myslíš že ty nepodepřené tyče a šrouby jsou vhodné/použitelné pro CNC ? i když jsi dost upřesnil dotaz a možnosti, si myslím, že je to škoda energie (a peněz) tímto směrem pokračovat.
myslím, že se dá postavit hoby CNC řekněme za 50 tis. ty už máš nepodepřené tyče 400Kč / metr a vozíky á 150 Kč a šrouby čína 800 kus - krokové motory á 700 (snad ?) takže už stačí jen nějaké drobnosti do 50 tis.

Ale co si já myslím vlastně není podstatné ... ať se dílo podaří ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

18. 12. 2016, 8:08

Ahoj chb
vážně si myslíš že ty nepodepřené tyče a šrouby jsou vhodné/použitelné pro CNC.
Prosím tě, jsem také nováček. Můžeš mi prosím vysvětlit co myslíš těmi nepodepřenými tyčemi.

Díky.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

18. 12. 2016, 8:17

http://www.cncshop.cz/w-vodici-tyce" onclick="window.open(this.href);return false;
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 12. 2016, 6:14

@ chb: ta vyobrazení nejsou hotové konstrukční celky, jsou to komponenty, které jsem získal a něco z nich chci pro stavbu použít. Čili koncepce konstrukce bude jiná.

@ lubbez: za tu radu s tím trapézem díky. Sám už také začínám uvažovat o změně. Je pravda, že vícechodá matice se těžko kompenzuje, pokud to vůbec jde. Zkusím to a uvidím jako přesnost docílím. Pro drivery se ještě rozhoduji mezi G540 a TB6600.

@ RaS: moc děkuji za Tvé rady! Ale ten sarkasmus a povýšenost, se kterou mi cosi nekonkrétního sděluješ, je přesně to, pro co jsem na toto fórum nepřišel :( . Pokud se mnou chceš rozumně komunikovat, popř. mi jako začátečníkovi v CNC poradit, tak to udělej. To, co jsi ale napsal, jako rada nevypadá a informace tohoto typu opravdu nepotřebuji. Já neznám tebe - ty neznáš mne. Nikdo ti nedal právo se mnou tímto způsobem komunikovat. Co já postavím a za kolik, to je jenom moje záležitost. Předpokládal jsem věcné diskuze k tématům a zatím se zde jen dovídám (naštěstí ne od všech!!!), co všechno neumím a nedokážu. Ti, co mne chtěli usměrnit a navést na správnou cestu, těm děkuji a jsem vděčný za to, že to udělali. U tebe předpokládám, že jsi asi jeden z těch 10-ti měsíčně křičících.

A ještě než to tady ukončím: má původní otázka se týkala pouze pro mne neznámých krokových motorů a ničeho jiného. Na tuto otázku jsem dostal od Mexe přesnou odpověď a to mi stačí.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 12. 2016, 9:55

millcom píše:Chtěl bych tímto požádat některé z přítomných odborníků o radu. Jsem zde nový a v tomto oboru zatím naprostý laik - netrefujte se se tedy prosím do mne hned :) . Pro svého koníčka - práci se dřevem - již delší dobu uvažuji o cnc frézce. Nyní jsem získal kompletní mechaniku (pojezdy s lineárními ložiskami, trapézové srouby s maticemi a krokové motory) ze starého automatu na půjčování CD-ček. Prosím o pomoc s určením parametrů krokových motorů, které nemohu podle čísla nikde nalézt. Jedná se o motory 23HS2418 (Moons W0-97199). A pokud by mi někdo poradil, jak postupovat při realizaci byl bych vděčný. Mám v úmyslu jako vřeteno použít buď malý Dremel (nelíbí se mi házivost kleštiny a malý průměr nástroje), nebo, pokud to půjde tak raději motor Kress 600W na opracování překližky, měkkého dřeva a popř. plastu. Bohatě mi stačí formát obrobku A4. Ideální pro mne by byly osové rozměry kolem X=400, Y=300 a Z=50 mm. Předesílám, že přesnost zařízení 0,1÷0,2 mm je pro mne naprosto dostačující! Myslím, že pro jednoduchost bych to mohl řídit Arduinem, ale nevím si však rady s drivery pro tyto krokové motory. Jednak neznám jejich parametry a pak jsem četl mnoho ( i protichůdných) názorů na různá provedení driverů s různýmy čipy. To Arduino není nezbytné, pokud mi někdo dokáže poradit celou sestavu a doporučit i Software. Chtěl bych to řídit z NTB pře USB port - pokud to jde. A protože nejsem znalý v oboru řízení a programování cnc mašinek, uvítal bych spíše dopuručení na Software jdoucí grafickou cestou než přímé programovaní v grbl apod. I když už tuším, že se tomu nevyhnu :( . Mnohé díky za Vaše názory a evtl. radu či pomoc.
jo, máš pravdu, ptal jsi se jen na krokové motory :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 12. 2016, 1:15

millcom píše:@ chb: ta vyobrazení nejsou hotové konstrukční celky, jsou to komponenty, které jsem získal a něco z nich chci pro stavbu použít. Čili koncepce konstrukce bude jiná.

@ lubbez: za tu radu s tím trapézem díky. Sám už také začínám uvažovat o změně. Je pravda, že vícechodá matice se těžko kompenzuje, pokud to vůbec jde. Zkusím to a uvidím jako přesnost docílím. Pro drivery se ještě rozhoduji mezi G540 a TB6600.

@ RaS: moc děkuji za Tvé rady! Ale ten sarkasmus a povýšenost, se kterou mi cosi nekonkrétního sděluješ, je přesně to, pro co jsem na toto fórum nepřišel :( . Pokud se mnou chceš rozumně komunikovat, popř. mi jako začátečníkovi v CNC poradit, tak to udělej. To, co jsi ale napsal, jako rada nevypadá a informace tohoto typu opravdu nepotřebuji. Já neznám tebe - ty neznáš mne. Nikdo ti nedal právo se mnou tímto způsobem komunikovat. Co já postavím a za kolik, to je jenom moje záležitost. Předpokládal jsem věcné diskuze k tématům a zatím se zde jen dovídám (naštěstí ne od všech!!!), co všechno neumím a nedokážu. Ti, co mne chtěli usměrnit a navést na správnou cestu, těm děkuji a jsem vděčný za to, že to udělali. U tebe předpokládám, že jsi asi jeden z těch 10-ti měsíčně křičících.

A ještě než to tady ukončím: má původní otázka se týkala pouze pro mne neznámých krokových motorů a ničeho jiného. Na tuto otázku jsem dostal od Mexe přesnou odpověď a to mi stačí.

ale já ti poradil, jen to nechceš slyšet, já tvrdím, že za ty peníze tu mechaniku nepostavíš a pokud nepřitlačíš tak se do toho nepouštěj, protože na konci bude sklamání a budeš rozprodávat šrot pod cenou.. a jestli ti ta rada připadá povýšenecká budiž, ale nebudu ti klepat po ramenou a říkat to dáš, a chválit každej prd, když jsem přesvědčenej, že to nejde a nedokážeš to za ty peníze.. chápu, že každý má nějaký sen něco postavit, já tě jen snažím usměrnit, protože až se probudíš už to třeba nebude taková rána..
zatím mě žádný z nováčků nepřesvědčil, že to jde a jakmile někdo takový příjde, tak se hluboce ukloním a dostane ode mě 5000,- a bude to mít zadarmo :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 12. 2016, 10:28

Nechci se RASe zastávat, občas je pěknej rypák, ale má v zásadě pravdu. Jak jsi sám na zčátku psal, jedná se o mechaniku která přenášela CDčka sem a tam. Kolik ten kotouček váží? Kilo, dvě nebo tři?? Ne, pár gramů a podle toho byla mechanika dimenzovaná. Sice to zmenšíš, ale stále budeš mít na Zetku dvoukilové vřeteno a to by bylo, aby se to nerozkmitalo. Z celé té sestavy jsou použitelné ty krokáče a možná to Zko. Ten zbytek bych poslal dál. Na Ebay si kup tři drivery s 6600, stojí pár korun. Pak si najdi 12mm kuličkové šrouby (za skoro stejnou cenu je koupíš i na aukru) a dál si kup 12mm jednořadé lineáry. Teď jsem je kupoval na 3D tiskárnu a 4 kousky 300 a 400mm stálo nějakejch 1500, šroub do litru. Když si to objednáš každé zvlášť, tak nebudeš platit clo, doprava bude zdarma a cena všeho cca 4000. Podle aktuálních rozměrů si k tomu domaluj potřebné hliníkové díly a objednej buď v idílně nebo ehliníku a v půlce února můžeš začít stavět. Co se týká řízení, rozchodit jednotlivé osy můžeš na arduinu a pak uvidíš.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 12. 2016, 8:00

Na druhous stranu,
pokud by se pokusil to s minimálníma nákladama dobastlit do stavu že to pojede a při použití rozumného vřetene ( velikost dremel) to bude schopné pilovat z překližky díly tak se něco naučí a pochopí jak některé věci fungují. Pak sám přijde na to kde to chce přidat. Je plno bastlů na podepřených/nepodepřených tyčích co nějakou práci udělají. Taky jsem měl první stroječek ( to už bude 20 let) na nepodepřených tyčích ( dokonce jen hlazenky, na tom teflonový pouzdra, trapéz 12mm, a nema 17 microcon motory- v tý době stál snad 1200Kč/Ks ) a jak jsem se s ním vyblbnul. Přitom z dnešního hlediska bych to nechtěl ani zadaro ani kdyby mi za to někdo snad chtěl zaplati.
Pokud si necháš poradit tak přijdeš o radost z vývoje a zjištování, ale získáš pravděpodobně dříve a levněji funční věc, která bude mít rozumnou hodnotu.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 12. 2016, 11:07

-> Lubos pěkně napsané ... co myslíš, kdyby ti před 20 lety někdo radil, že by jsi to měl udělat lépe - poslechl by jsi ? (i když v tom hraje velkou roli věk - radit studentovi že má utratit a postavil lépe je dost rozdíl proti tomu, když se to radí někomu vydělávajícímu ve středním věku - a i dost rozdíl jak to vidí někdo důchodového věku)

Druhé hledisko - pokud si dotyčný nechá poradit a postaví to kvalitněji, tak nikdy nezjistí čemu se vyhnul a klidně vypustí větu "nechal jsem si poradit, stálo to hodně peněz a stejně se to kroutí ..." a vůbec netuší oč horší by to bez rady bylo.

a třetí hledisko, CNC je trojice problémů - mechanická stavba která nějak musí šlapat, elektro část - motory, drivery a PC část - nějaký SW na řízení stroje ale i SW na vymodelování dílu a generování kodu, bez toho to také nejde. Nedotáhnout kteroukoliv část to shodí celé.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 12. 2016, 11:35

No asi bych to zkusil udělat lépe ale když je někomu 15 tak toho moc nenadělá. Vybavení skoro žádné, vše mi musel někdo podle mého návrhu udělat. Kresleno v autocadu R12. Každá chyba draze zaplacená. Navíc v té době si člověk mohl o nějaké broušené tyčce a pouzdru pro ní za pár korun nechat jen zdát. Vrchol byl driver s L297 a L298 ( i to byla v té době rána jen za ty 2 šváby), nakonec jsem si dělal z Pic 16 ky driver vlastní ( nejprve s ULN2803 pak s fetama). Po někom chtít udělat matici na trapéz byl taky boj ( navíc ty trapézáky co kus to pomalu originál). Dneska je to sranda, vše za pár rokun a ještě to lidem přijde drahé. Dodnes si pamatuju jak jsem si šel pro energořetěz od henlicha ( bylo to někde ve vysočanech) a cena byla s porovnáním co se dají koupit čínské dnes několikrát větší.
Možná proto mi přijdou některé nářky a zoufání úsměvné.
Ve finále jsem byl i na té hrůze vypilova ( o frézování rozhodně nešlo) statorové plechy pro svůj první bldc motor z 0.35mm dynamoplechu.
Takže se toho neboj a zbastli to co máš.
Pak vyměníš šrouby. A nakonec navrhneš nový stroj případně postupně povyměnuješ komponenty a k něčemu se dostaneš. Důležité je začít a něco dodělat. Jinak to dopadne jak psal Ras ( 99% pokusů končí ve šrotu a pokusu o prodej komponentů).
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Ferda777
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 5. 2018, 12:43

28. 5. 2018, 1:09

Zdravím,
dostala se mi do ruky DYI 3D CNC frézka. Bohužel bez driverů a nemám představu jaké drivery by to chtělo.
Poradí někdo?

Přikládám obrázek krokového motoru. Je tam na můj vkus trochu moc (6) drátů.
https://img10.rajce.idnes.cz/d1003/4/44 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 5. 2018, 2:18

Nejspis ma jen vyvedene stredy vinuti, ty nezapojuj nikam. Nevim co to mas za stroj, ale 0,5Nm mi prijde na frezku dost malo.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 5. 2018, 2:58

Podla mna unipolarny motor z tlaciarne. 4 cievky a jeden spolocny vyvod.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“