Proud do KM

Odpovědět
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 1:39

Lze na budiči krokového motoru nastavit vyšší proud, než jaký doporučuje výrobce? Konkretně je to SM 2321-1400 od Microconu - v sériovém zapojení má mít 2,3 A - zdroj 36V
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 2. 2017, 1:46

Jo, ale motor bude topit. Pokud pojede jen chvilku, muzes dat vetsi proud, nestaci se ohrat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2017, 2:34

R - stick píše:Lze na budiči krokového motoru nastavit vyšší proud, než jaký doporučuje výrobce? Konkretně je to SM 2321-1400 od Microconu - v sériovém zapojení má mít 2,3 A - zdroj 36V
Asi jsi myslel, jestli se smí do motoru pustit vyšší proud (napsal jsi, jestli lze nastavit, což samozřejmě nevíme, protože netušíme jaký máš driver a tedy jestli umožňuje nastavení vyššího proudu ;-) ).
Jmenovitý proud musí motor vydržet trvale. Ale při mikrokrokování za chodu je v každé cívce maximální proud vždy jen zlomek času. A při stojící ose asi máš nastaven pokles proudu. Ale i bez toho krokové motory většinou snesou o dost vyšší než jmenovité proudy.

Otázkou je, co si od toho slibuješ. Ten motor má příliš malou sílu a něco neutáhne? Nebo je to problém rychlosti?
Pokud ho tím chceš zrychlit, tak to není moc dobrá cesta. Na to bys potřeboval spíš vyšší napětí nebo paralelní zapojení (pokud to tvůj driver zvládne).
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 2:36

ok, díky.

Mě ten motor běhal s řídícím systémem od Sahosu někdy z r 1993 - tam to bylo jednak dost líné a jednak měl svou teplotu něco kolem 60 st. O nějaké konfiguraci nebo nastavení se tam nedalo mluvit, všechno bylo natvrdo. Tento systém jsem vyházel a použil jiný od Gravosu. Výsledek je fascinující - jako kdybych to polil živou vodou - ovšem mám problémy s návratovými rychlostmi. Zde se mi už motory dostávají do stavu, kdy klesá jejich výkon - takže tady to ještě budu muset upravit - a hledám jakoukoliv možnost, jak z těch motorů dostat maximum, aniž bych musel jít dolů s rychlostí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 2:37

pohejbej s napetim
a vliv na rezonancni frekvenci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 2:42

Mex:

driver mám od Leadshine M752: http://www.cncshop.cz/m752-driver-pro-k ... y-75v-5-2a" onclick="window.open(this.href);return false;, mikrokrokování téměř nepoužívám, sériové zapojení - to mi u tohoto typu dává větší výkon, ale není problém ho zapojit paralelně. Mám problém v návratových rychlostech a přesunech, kdy se mi sekne. Potřebuji z něj vyždímat maximum (do doby, než tam dám 3F motor)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 2:47

robokop píše:pohejbej s napetim
a vliv na rezonancni frekvenci
musel bych tam dát 48V - víc nesnese. Ten druhý by v pohodě zvládnul 60V - takže s napájením pohnu, až ten první budu měnit za 3f.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 2:48

tak 3f by skoro nemel trpet na rezonance
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2017, 3:05

R - stick píše:Mex:

driver mám od Leadshine M752: http://www.cncshop.cz/m752-driver-pro-k ... y-75v-5-2a" onclick="window.open(this.href);return false;, mikrokrokování téměř nepoužívám, sériové zapojení - to mi u tohoto typu dává větší výkon, ale není problém ho zapojit paralelně. Mám problém v návratových rychlostech a přesunech, kdy se mi sekne. Potřebuji z něj vyždímat maximum (do doby, než tam dám 3F motor)
Teď jsem trochu zmatenej. Co to znamená, že nepoužíváš mikrokrokování? To máš driver nastavený na celé kroky nebo půlkroky? To by teda muselo jet jako traktor.
Stejně tak mě udivuje, že při paralelním zapojení máš nižší výkon (i když si tak úplně neumím představit, co to je nižší výkon - nižší max. otáčky nebo krouťák?).

Ale ta moje zmatenost možná vznikla proto, že je dneska v Brně vyloženě jaro, a to je to je asi zmatenej samec každého živočišného druhu. ;-)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2017, 3:14

Nastavený ho mám na 800 kroků na otáčku. Z motoru potřebuji dostat max kroutící moment - rychlost to má pro mé účely dostatečnou. Je fakt, že u většiny KM je při paralelním zapojení větší moment - paradoxně u konkretně tohoto modelu to tak ale není - pokud nekecají momentové charakteristiky od Microconu zde:
Přílohy
momentová charakteristika.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 2. 2017, 3:24

R - stick píše:Nastavený ho mám na 800 kroků na otáčku.
Tak to používáš mikrokrokování 1/4.
R - stick píše:pokud nekecají momentové charakteristiky od Microconu zde:
Proud pro paralelní konfiguraci by měl být dvojnásobný oproti sériovému (tj. stejný proud na každé cívce v obou případech), aby to bylo "fér" srovnání a ta charakteristika by vypadala výrazně jinak.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2017, 3:33

R - stick píše:Nastavený ho mám na 800 kroků na otáčku. Z motoru potřebuji dostat max kroutící moment - rychlost to má pro mé účely dostatečnou. Je fakt, že u většiny KM je při paralelním zapojení větší moment - paradoxně u konkretně tohoto modelu to tak ale není - pokud nekecají momentové charakteristiky od Microconu zde:
Ty vyrábíš paličky na buben, ne? Takže asi máš k bubnování kladný vztah, takže ti rachot z hrubého krokování možná dělá dobře. ;-)
Protože já nebubnuju, tak bych si určitě nastavil dělení jemnější.

Ten graf je mimořádně blbě pojatý. Asi je pravdivý, ale volba proudů, pro které to namalovali, teda udělal asi nějaký absolvent genderovo-rovnoprávnostních studií, řekl bych.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 2. 2017, 4:04

Zřejmě tedy bude stačit zapojit motor paralelně a nastavit proud 4.6A bez nutnosti měnit zdroj. Jemnější mikrokrok by taky mohl trochu pomoci btw.
Mex píše:Ten graf je mimořádně blbě pojatý. Asi je pravdivý, ale volba proudů, pro které to namalovali, teda udělal asi nějaký absolvent genderovo-rovnoprávnostních studií, řekl bych.
..a i tak má paralelní kombinace nad od nějakých 800RPM větší páru.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 2. 2017, 6:07

R - stick píše:
robokop píše:pohejbej s napetim
a vliv na rezonancni frekvenci
musel bych tam dát 48V - víc nesnese. Ten druhý by v pohodě zvládnul 60V - takže s napájením pohnu, až ten první budu měnit za 3f.
nevím jestli to nemotáš ?

mikrokroky určitě používej, motor se lehčeji rozbíhá - limitem bude (při maximálních požadovaných otáčkách ) maximální frekvence půlsů co dá počítač-oddělovací deska - driver
motor má povolený/doporučený maximální proud (pro trvalé zatížení jak bylo uvedeno výše) a to nastavíš na driveru (nějaké doporučené napětí na motoru tě nezajímá)
a driver (musí dát ten požadovaný proud) má povolené max. napětí zdroje a čím vyšší napětí zdroje mu dáš, tím dokáže protlačit motorem nastavený proud i při vyšších otáčkách. (protože s otáčkami se zvyšuje indukčnost cívek motoru a tedy pro stejný "proud" je potřeba vyšší napětí zdroje/driveru)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“