Serva yaskawa s absolut enkodérem

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2016, 2:03

Vetsinou tam jsou lithiove primarni baterky
Vydrzi tak 5 a vic roku
Nabijet se nedaj

Das li tam nabitou nabijeci lithiovku tak to za par dni zarve ze je vybita
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 6. 2016, 5:00

robokop píše:Das li tam nabitou nabijeci lithiovku tak to za par dni zarve ze je vybita
Mohl bys to prosím trochu rozvést?
Jak by to vybití mělo fungovat?
I kdyby to driver urychleně vybíjel třeba do té jmenovité hodnoty 3.6V, tak pak už snad nepozná, jestli tam má primární článek nebo akumulátor.
A sama od sebe se LiIonka hned tak nevybije (nějaký rok zvládne).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2016, 8:13

Ja vim jen ze se ty clanky v tomhle lysi (byl jsem na to upozornen) a ze jsem to overil v praxi jednim pokusem a skutecne to tak je
viz baterie motherboardu, proc tam neni lipolka nebo NiMH
asi k tomu bude nejaky duvod

viz:
https://www.soselectronic.cz/articles/x ... terii-1463" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

3. 6. 2016, 8:39

Ono jde o to že průběh vybíjení obyčejné lithiové baterie je dost odlišný od nabíjecí. Nekoukal jsem na křivky ( jsem teď jen na telefonu) ale dá se tušit že nenabijeci Li baterie si drží dlouho svých 3.6v a pak relativně rychle jde s napětím dolů. Na to musí driver zareagovat signalizaci vybití. Předpokládám že to bude o nějaké minimální hranici napětí ale taky o rychlosti změny tohoto napětí, aby uživatel stihl baterii vyměnit. Tedy pokud napětí spadne za den o 0.1 v bude měnič předpokládat že brzy dojde k vybití a je nutné baterií vyměnit. Nabíjecí Li baterie začíná s napětím na 4.1 -4.2v (dle typu) ale relativně rychle (podle zátěže)spadne na nominál (3.6-3.7v) . Tento pád může driver vyhodnotit tak že dochází k rychlému vybití a baterie je tedy špatná. Ale čert ví jak to doopravdy je.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 6. 2016, 9:30

Bavíme li se o SGDV s baterii na kabelu

http://sattautomation.com/subproduct/313.html" onclick="window.open(this.href);return false;

tak tam je lautr obyčejná lithiovka
http://www.energyplusbatteries.com/PD3b ... um-Battery" onclick="window.open(this.href);return false;

Loni sice chodily stroje, které měly jakýsi centrální napájecí blok, který napájel třeba 8 os, ten měl větší lithiovku (něco jako malý buřt) a napájecí modul ale docházelo tam k tomu, že se osy navzájem rušily a hlásilo to pak chyby enkodéru a pod. Takže se to zpět předělávalo na samostatné baterie pro každou osu, umístěné v té plastové krabce na enkodérovém kabelu. Ty plky o rychlé smrti lithiovky jsou nesmysl, máme tu mašiny, kde jsou už více jak 3 roky a ještě se neměnily.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2016, 9:49

mozna by bylo dobre v prispevcich rozlisovat

lithiove primarni baterie

lithium polymerove nebo lithium iontove akumulatory

aby v tom nebyl gulas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

4. 6. 2016, 7:00

Tak jsem nafotil baterku co tam je .
Je otázka zda je to to co tam má být nebo tam někdo nafrkal nabíjecí Liionku. Primární Lithiovka by měla mít 3.6V a tohle má 3.7 tak mi to přijde trochu divný.
Přílohy
040.jpg
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 6. 2016, 9:04

Že by to bylo tak chytrý a rozlišovalo to mezi 3,6 a 3,7V ?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

4. 6. 2016, 9:14

Já bych řekl, že pokud ty drivery dělal někdo trochu chytrý tak rozhodně nechtěl aby místo prismatického článku který má plochou křivku vybíjení někdo udělal náhradu Linabíjecí baterií která má křivku dost odlišnou. Navíc jak jsem psal by se pak dost těžko dalo odhadnout kdy jde baterie do kopru. Vybíjecí křivka prismatického článku je v podstatě rovná.
Přílohy
Li_Ion_DiscGph.JPG
liprim.jpg
liprim.jpg (16.02 KiB) Zobrazeno 4827 x
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 6. 2016, 10:10

Jestli jsem to dobře našel, tak ve stroji jsou 2 kousky tohoto ( jeden u systému druhý u ATC motoru)
http://www.mt-system.ru/store/351228/li ... mah-a07075" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to nabíjecí mrcha 3.7 V. Kde jsou baterie pro X Y a Z jsem ještě nenašel.
Tedy otázka je může být napětí o tu jednu desetinu voltu příčinou nějakého problému?
Navíc jsem zjistil že odelšo právě 5V z řídícího systému které napájí enkodéry ( mohla to být příčina špatného typu baterie třeba vlivem malého vnitřního odporu nabíjecí Li baterie?).
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 6. 2016, 1:19

Moc tu teď nebývám, tak odpovědi na víc postů najednou.
robokop píše:viz baterie motherboardu, proc tam neni lipolka nebo NiMH
NiMH akecy se na mainboardech zcela běžně vyskytovaly předtím, než dramaticky zlevnily Li primární články. Sám mám ve svém muzeu několik boardů s NiMH. Byly to 3 knoflíkové články, stažené smršťovačkou do malého válečku.
Nabíjecí LiIon se nepoužívají z velmi jednoduchého důvodu - jsou mnohem dražší (10 nebo i více krát) než primární články.
lubos píše:Já bych řekl, že pokud ty drivery dělal někdo trochu chytrý tak rozhodně nechtěl aby místo prismatického článku který má plochou křivku vybíjení někdo udělal náhradu Linabíjecí baterií která má křivku dost odlišnou.
Když jsem dělal nějaký systém se zálohovaným napájením, tak to vždy fungovalo tak, aby se dal použít jakýkoli zdroj energie mezi 4.2V a 3.0V, přičemž toto rozpětí bylo napsáno v dokumentaci. A stejně tak tam bylo napsáno, jestli je článek při externím napájení dobíjen malým proudem nebo ne, a ta možnost dobíjení se dala jumperem vypnout.
Teď mě ale docela mrzí, že podle Tvého hodnocení nespadám do kategorie "aspoň trochu chytrý". :-( Mám pěkně zkažený den.
lubos píše:Jestli jsem to dobře našel, tak ve stroji jsou 2 kousky tohoto ( jeden u systému druhý u ATC motoru)
http://www.mt-system.ru/store/351228/li ... mah-a07075" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to nabíjecí mrcha 3.7 V. Kde jsou baterie pro X Y a Z jsem ještě nenašel.
Tedy otázka je může být napětí o tu jednu desetinu voltu příčinou nějakého problému?
Navíc jsem zjistil že odelšo právě 5V z řídícího systému které napájí enkodéry ( mohla to být příčina špatného typu baterie třeba vlivem malého vnitřního odporu nabíjecí Li baterie?).
Napřed to nejdůležitější: technika je citlivá věc, zejména když se jedná o techniku ženského rodu. Takže pokud ji budeš říkat "mrcha", tak se celkem logicky a oprávněně naštve a nebude fungovat. Takže začni tím, že jí budeš říkat baterka, nebo ještě raději (aby sis to u ní trochu vyžehlil) tak "ta pěkná modrá baterka". ;-)

Nyní k technice: jmenovité napětí baterky (to 3.7V) je jen teoretické číslo. Neznamená to (resp. nemusí to znamenat) , že by ta baterka tohle napětí měla po většinu doby své kapacity. Znamená to jen to, že když spočteš energii v průběhu celého vybíjecího cyklu při konstatním vybíjecím proudu, tak to vyjde průměrně tak, jako by celou tu dobu měla baterka při stejném proudu to jmenovité napětí.
Praktický příklad: nabitá LiIonka bude mít na začátku 4.2V, takže když ji budeš vybíjet třeba 100mA, tak na začátku s toho poleze 4.2 x 100 = 420 [mW]. Na konci životnosti při napětí vybité baterky 3V z toho pak poleze 3.0 x 100 = 300 [mW]. No a když budeš třeba v sekundových intervalech tu dodanou energii sčitat (tj. integrovat), tak by ses měl dostat na zhruba stejné číslo, jako bys celou dobu odebíral 3.7 x 100 = 370 [mW].

Ke Tvé konkrétní otázce: jak z výše uvedeného plyne, jmenovité napětí baterky 3.6V nebo 3.7V nehraje příliš roli. Říká to jen to, že tu s vyšším jmenovitým napětím můžeš pravděpodobně nabít na trochy vyšší napětí (třeba na 4.2V místo na 4.1V, ale bohužel ani tohle nejí úplně 100% jistota, protože i některé baterky 3.7V mají koncově nabíjecí napětí 4.1V a možná snad i některé 3.6V maji koncové napětí 4.2V). Takže pokud budeš baterku 3.7V nabíjet třeba jen na 4.0V, tak z ní formálně uděláš baterku třeba 3.55V.
Stejně tak dobíjení LiIon baterky dost těžko může odpravit napájení 5V. Dobíjecí proud bude zřejmě dost malý, navíc víceméně nezávislý na jmenovitém napětí baterky. Kdežto zdroj 5V bude předpokládám naopak dost tvrdý, takže nějaké dobíjení baterky ho nemůže vyhodit z pohody.

Takže to jediné podstatné (co jsem se chtěl dosvědět, ale v dokumentaci jsem to nenašel) je, jaké rozpětí vstupního napětí driver snese. U nějaké Yaskawy jsem našel 4.2-3.2V, což je fajn. Ale pro své Fuji jsem tuto informaci nikde nenašel. Takže tam pro začátek strčím LiIonku nabitou na nízké napětí (třeba na 3.9V), časem (pokud nenajdu nějaký podrobnější servisní manuál) tam asi udělám malý pack, kam dám nabíjecí LiIonku, nabíjecí elektroniku a stabilizátor výstupního napětí na 3.6V.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 6. 2016, 1:27

Tím chytrý programátor jsem myslel tak, aby tam nikdo necpal jinou baterii než má ( a od výrobce si jí za nesmysl koupí). :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 1:32

no vidis
onehda jsem boardu systemu vyletoval ve smrstovacce pospojene 3 knofliky
donesl profikum fulgur batman a oni mi ho udelali novej (bohuzel z nabijecich clanku - asi si toho taky nevsimnuli)
vydrzel cca tyden
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 6. 2016, 1:41

robokop píše:no vidis
onehda jsem boardu systemu vyletoval ve smrstovacce pospojene 3 knofliky
donesl profikum fulgur batman a oni mi ho udelali novej (bohuzel z nabijecich clanku - asi si toho taky nevsimnuli)
vydrzel cca tyden
3 spojené knoflíky prakticky vždy znamenaly 3 nabíjecí NiMH akumulátory. Možná existovaly i výjimky, ale určitě jich moc nebylo.
Takže ten Fulgur-Batman Ti prodal pěkné šmejdy, nebo je možná jenom špatně nakontaktoval.
Tyhle trojice NiMH se dají koupit i hotové třeba v GM, a zřejmě i levněji.

Pokud by ty původní knoflíky byly primární články, tak by měly vyšší jmenovité napětí než NiMH. Tady např. 1.55V místo 1.2V. Pak by to na ty NiMH (zvlášť pokud nebyly plně nabité) mohlo brzo hlásit příliš nízké napětí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2016, 1:45

hlavne se ty NiMH v tomhle rezimu podstatne rychleji vybijeji
alespon tak mi to nekdo pozdeji vysvetloval
nejak do hloubky do toho nevidim
jde o neco kolem procesu samovybijeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“