Náhrada za servo CSMT-04BRT1ANT3

gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 11:47

Zravím všechny přítomné odborníky. Chtěl bych vás poprosit o pomoc. Potřeboval bych sehnat/koupit motor CSMT-04BRT1ANT3 (dokumentaci přikládám) nebo stejný od jiného výrobce. Je řizený driverem Allen Bradley Utra1500. Samozřejmě jsem pátral a motory jsem nějaké našel např. MSMD042G1S od Panasonicu nebo od Omronu R88M-G40030 v digikey a i v rs něco maj. Ale mám problém v tom, že stávají motor má dle dokumentace 17bit incremental encoder a všechno co jsem našel má buď 20bit inc. encoder nebo 17bit ale absolutni encoder. Abych nemusel v mašině sítotisk samsung SP450 http://www.smtnetwork.co.kr/page_file/sp_sp450v_stw.pdf cokoli nastavovat tak bych potřeboval ten samý motor pokud bude nějaký k sehnání. Originál máme samozřejmě již objednaný ale dorazí ..... :( a také máme poptáno tuším u opis.cz .
Pokud nebude k dostání stejné servo se stejným encoderem musim být schopný umět nastavit parametry v SW stroji a motor musí jít připojit samozřejmě ke stávajícímu driveru, který musím umět opět nastavit a to si nejsem jistý jestli lze z ovládacího panelu driveru. Vzhledem k tomu, že stroj je dodaný jako celek nemám SW ani kabel pro připojení PC k servo driveru abych jej mohl nastavit. Kabel půjde zřejmě vyřešit (ještě jsem neprověřoval) ale SW pro PC je celkem problém volně ke stažení není. U Allen Bradley jsem se zaregistroval a chtějí po mě co jsem pochopil číslo objednávky a pak mě to nechá SW stáhnout. Podle mě by mělo stačit zadat SN výrobku ale to teď k dispozici nemám snad vyzkouším v pondělí kdy driver vymontuju a SN si zjistím. Jsou mé úvahy správné? Najde se někdo kdo by mě poskytnul SW k driveru pokud jej nestáhnu z AB a případně poradil. Nebo jsou mé úvahy úplně zcestné a mám počkat na originální motor kdy jej opravdu jen vyměním. Předem děkuji za váš čas a každý příspěvek.
allenbredleyUtlra1500_usermanual.pdf
(3.7 MiB) Staženo 5980 x
motor2.pdf
(4.36 MiB) Staženo 729 x
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 7:51

Jak tak koukám asi trochu oříšek když je to bez reakce. Nicméně to vyřešit prostě musím a v průběhu celého dne studuji co se dá. Driver AB Ultra 1500 se dá nastavit z ovládacího panelu bylo by přece nesmysl kdyby to nešlo.

Umí incrementální encodery a to: The drive supports a maximum line frequency of 4,000,000 lines per second or 16,000,000 counts per second

Seriový encodery SA35: The Ultra1500 supports a serial encoder, known as the SA35. The SA35 device is a multi-turn absolute device with 131,072 counts/revolution, and can track ±32767 revolutions when battery power is present.

Tedy je jasný, že nemůžu použít motor s 20bit enkodérem ale pouze 17bit nebo klasický optický incrementální A,B,Z . Panasonic má hromadu 400W serv se 17bit abs. enkoderem který AB Ultra1500 umí ovládat ale dostávám se tu do problému 17bit inc. (má původní motor) a 17bit abs.(mají všechny co jsou rychle dostupné) to zatím nevím co přesně přináší a o kolik změnit parametry (nejsem u stroje byla mě informace předána ale zadáno bylo stoupání a druhé bylo asi počet impulzů na otáčku) v SW PC stroje aby mě stroj fungoval správně. K tomu musím ještě něco načíst snad najdu něco kolem toho v manuálu AB Ultra 1500.

Jinak jsem to servo rozebral. V podstatě závada je v rotoru motoru který byl povlakován jakousi barvou pod kterou se schovává feritový obal permanentního magnetu cca 4mm tlustý. Barva se rozpadla na prach a motor se přidřel. Vinutí je OK. I při pečlivém označení všech pozic: hřídele s pláštěm motoru, polohy disku enkodéru na hřídeli atp. se motor po složení rozběhl ale nemá téměř žádnou sílu ve statickém stavu => a to zřejmě souvisí s usazením enkodéru, tím si nejsem úplně jistý.Takže mám ještě možnost si pohrát s tím co mám.

POZN: Nemám se servy příliš mnoho zkušeností, tedy každá rada či link nasměrování k nastudování materiálu týkající se problematiky uvítám. Vím, že čas jsou peníze a zkušenosti získám jen tím že se vtom prostě budu vrtat :-) .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 8:16

vetsina driveru neumoznuje pripojit jiny nez konkretni motor nebo pribuzne podobne dle tabulky tj. pouze od toho sameho vyrobce
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

11. 12. 2016, 8:19

Dej sem fotky toho rotoru. To že nemý výkon by nemělo být špatným umístěním enkodéru to by většinou nahlásilo chybu. Do toho serva něco nateklo? Rozpadla se bandáž nebo ty magnety? Je to DC nebo AC servo.
Popiš co se dělo se strojem a tedy se servem než odešlo. Pokud je to řízeno signálem step dir nebo analogově. Pochopil jsem že v programu můžeš nastavit počet pulzů na mm? Pak by se tam dalo připojit cokoliv ( KM plus driver, servo plus driver)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 9:42

to robocop:
Tušil jsem, že to tak bude jak píšeš. V manuálu je uvedená serie AB motorů kterou to umí a má je dokonce driver v paměti či co. Nicméně se podobný problém již ve firmě řešil a připojil se jiný motor od jiného výrobce a mašina jela tehdy jsem tam nepracoval. Tedy od toho jsem usoudil že malá naděje/šance na alternativu je.

to luboš:
Fotky jsem dodám během zítřka. Znovu ho rozhodím. Do serva nic nenateklo, neni ani kudy. Rozpadla se ta bandáž vypadalo to jako rez a poškodil se ten feritový plášť (jen okraje) a to jsem přilepil zpět. Je to AC servo přikládám ještě jeden dokument kde to píšou. Motor zvedá stůl kde je DPS a přitiskne ho k sítu no a driver hlásil přetížení motoru. Když jsem vzal za pohybový šroub tak šel děsně ztuha a někdy povolil a mašina se dala aspoň zhoumovat. Jakmile jsem odpojil spojku od motoru celý stůl hladce chodi. Rozebral jsem ten motor a byl tam bordel ve formě rezavého prachu na rotoru bylo vidět že chybí část té bandáže => usoudil jsem, že je to směs toho feritu a té bandáže jinak nevím kde by se to tam vzalo. To co můžu nastavit v SW PC automatu si musim ještě dojít ověřit buď ke stroji nebo z dokumentace to mě zjišťoval technolog narychlo.
motor.pdf
(3.3 MiB) Staženo 3349 x
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2016, 9:47

Zapoměl jsem dodat. Po očistě/opravě motoru po připojení jakoby vrčí a když vezmu za pohybový šroub tak ten motor přeperu což je špatně. Ten stůl je poměrně těžký.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 12. 2016, 2:13

Rozdíl absolutní/inkrementální nebude ten hlavní problém. Ten driver skoro určitě bude umět fungovat v inkrementílním režimu i s absolutním enkodérem.
Hlavní problém bude v tom, že ty enkodéry budou sériové, a standardů sériových enkodérů je víc. Driver Ultra1500 umí enkodér s protokolem Tamagawa, takže by to chtělo trefit nějaký motor s takovým enkodérem.
Nebo koupit mechanicky podobné servo a dát na něho enkodér z původního motoru.
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 3:20

Omlouvám se , dřív jsem to nestíhal rozebrat a nafotit. Tedy foto toho rototu. Je tam část kde je ještě kus té bandáže.
IMG_20161212_161053.jpg
Tady je vidět místo kde to bylo poškozeno. Kousky jsem nalepil zpět. Je to pouze plášt toho magnetu.
IMG_20161212_161107.jpg
IMG_20161212_161119.jpg
Naposledy upravil(a) gogin dne 12. 12. 2016, 3:28, celkem upraveno 1 x.
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 3:22

Tohle všechno můžu v SW PC nastavit.
IMG_20161212_091557.jpg
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 3:26

Ještě jsem v noci pátral a našel jsem zajímavý obchod v holandsku kde jsem našel zatím asi nejpodobnější motor. Konkrétně tento http://www.damencnc.com/en/components/m ... motors/921" onclick="window.open(this.href);return false; dokumentace zde, kterou právě louskám http://www.delta.com.tw/product/em/moti ... 130906.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 3:30

Mex píše:Rozdíl absolutní/inkrementální nebude ten hlavní problém. Ten driver skoro určitě bude umět fungovat v inkrementílním režimu i s absolutním enkodérem.
Hlavní problém bude v tom, že ty enkodéry budou sériové, a standardů sériových enkodérů je víc. Driver Ultra1500 umí enkodér s protokolem Tamagawa, takže by to chtělo trefit nějaký motor s takovým enkodérem.
Nebo koupit mechanicky podobné servo a dát na něho enkodér z původního motoru.
Děkuji za info to přehození enkoderu je dobrý nápad. Ano a je to TAMAGAVA je to přímo na IO enkoderu napsane.
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

12. 12. 2016, 3:48

Tipnul bych si, že na začátku se oddělila část rotoru (byť nepatrná) a dostala se mezi pólové nástavce a rotor. To vylomilo další kusy atd. Ta mezera mezi pólovými nástavci a rotorem musí být minimální (hraje podstatnou roli v účinnosti motoru). Dovedu si představit že po takové brusné proceduře se ta mezera podstatně zvětšila a to v kombinaci s ne úplně přesně usazeným enkodérem může být důvod toho proč ten motor tak "zeslábnul". Jinak podle obrázku nastavení to vypadá, že je ten servozesilovač řízený pomocí step/dir, takže by to celé mohlo být relativně snadno vyměnitelné za jiný driver+motor.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 12. 2016, 6:30

můžeš vyfotit celé to servo i s vinutím, takhle se těžko bude hledat náhrada.
Pokud to je ovládané step dir dá se použít cokoliv od krokáče po servo.
Neprotáčí se náhodou ten rotor?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 6:42

Rotor se neprotáčí.
IMG_20161212_152716.jpg
A na víčku uvnitř jsem našel logo TAMAGAWA a vytipoval jsem od nich i motor a TS4609N1000E200 nebo TS4609N6000E200 viz pdf http://www.tamagawa-seiki.com/english/s ... -80mm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A takhle přesně vypadá jako tento na e-bay http://www.ebay.com/itm/1Pcs-Used-Tamag ... SwMVdYHYJF" onclick="window.open(this.href);return false;
gogin
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 4. 2010, 7:33
Bydliště: Zvíkov
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 6:54

Servo už mám zas složené. A vinutí není vidět je je zakrytované a krytka řádně přilepena.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“